India – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Víza Očania SR pri vstupe do Indie podliehajú vízovej povinnosti (všetky druhy pasov). Cestovný pas musí mať minimálne 6-mesačnú platnosť. Potvrdenie o očkovaní sa nevyžaduje s výnimkou cestujúcich, ktorí prichádzajú z oblastí výskytu žltej zimnice (Afrika, Južná Amerika). e-Visa (platí pri vstupe do krajiny cez letisko) Držitelia cestovných pasov SR si môžu požiadať o 3 typy elektronických víz:
 • e-Tourist: na turistické účely, vydávajú sa na maximálne 60 dní a najviac 2 vstupy
 • e-Business: na účely obchodu, vydávajú sa na maximálne 60 dní a najviac 2 vstupy
 • e-Medical: na zdravotné účely, vydávajú sa na maximálne 60 dní a najviac 3 vstupy
Elektronické vízum je možné získať len dvakrát za kalendárny rok. Žiadosť o e-Visa sa podáva elektronicky na stránke indianvisaonline.gov.in. O víza možno požiadať max. 120 dní pred cestou. K on-line žiadosti je potrebné doložiť sken fotografie (jpg) , dátovej stránky pasu (pdf), resp. skeny ďalších dokumentov (v závislosti od typu víz). Poplatok za žiadosť sa uhradí cez internet debetnou/kreditnou kartou MasterCard alebo Visa najneskôr 4 dni pred odletom do Indie. V súčasnosti je poplatok za e-Visa 50 EUR (+ bankový poplatok). Najneskôr do 72 hodín od podania žiadosti a uhradenia poplatku príde žiadateľovi e-mail obsahujúci súhlas alebo nesúhlas s udelením víz. Elektronické oprávnenie na udelenie víz je potrebné vytlačiť a predložiť ho pri pasovej kontrole na letisku. S elektronickým oprávnením na udelenie víz možno do Indie vstúpiť na 24 letiskách a v 3 prístavoch. Bližšie informácie o e-Visa.
India - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Iné druhy víz Slovenskí občania cestujúci do Indie za účelom, ktorý elektronické víza nepokrývajú, podávajú žiadosti o víza na veľvyslanectve Indickej republiky v Bratislave. Žiadosť o víza sa vyplňuje prostredníctvom on-line formulára. K registrovanému a vytlačenému formuláru je potrebné priložiť nasledovné doklady a) cestovný pas s minimálne 2 prázdnymi stranami (platný minimálne 6 mesiacov) b) dve aktuálne farebné fotografie pasového formátu c) doklad o dostatočnom finančnom krytí (50 USD na každý deň pobytu v Indii) d) spiatočná letenka e) doklad o cestovnom poistení liečebných nákladov na celú dobu pobytu v Indii Medzi dvomi po sebe nasledujúcimi turistickými návštevami Indie je povinná minimálne dvojmesačná prestávka. Bližšie informácie o druhoch udeľovaných víz získate priamo na veľvyslanectve Indickej republiky v Bratislave, prípadne na internetovej stránke veľvyslanectve Indickej republiky v Bratislave. Kedy ísť december – marec Cez deň je teplota príjemná, nie je tak vražedne horúco. Noci sú chladnejšie. Okolie Himalájí je veľmi chladno. Teploty stúpajú od februára. Toto obdobie využívajú Indovia na cestovanie a ceny sú vyššie ako počas obdobia dažďov. júl – november Väčšinu územia Indie zasiahnu monzúny a je veľmi veľa daždivých dní. Počas tohto obdobia je veľa zosuvov pôdy, ktoré výrazne spomaľujú už beztak pomalú dopravu. Ak cestujete do oblasti Bombaja, Dillí, Varanasi a okolia, od polovice augusta dažde končia. Horské priesmyky na severe krajiny – Ladakh a Kašmír – sú otvorené od júla do konca októbra. Treba však pre istotu skontrolovať situáciu pred odchodom do tejto oblasti.  apríl – jún V tomto období hrozí najmenej dažďov a vlhkosť vzduchu nie je tak vysoká ako inokedy. Keďže India patrí medzi krajiny, v ktorej sa nedá navštíviť všetko počas toho istého obdobia, ponúkam vám krátky prehľad, kedy je najlepšie ísť na tieto konkrétne miesta:
 • Kerala – august až apríl
 • Ladakh – september
 • Váránasí – marec až apríl a september až október
 • Dillí – september až marec
 • Bombaj – september až marec
 • Džajpur – október až marec
India - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Sviatky India je rozmanitá nielen kultúrou, náboženstvom, jedlom, ale aj svojimi sviatkami. Ak teda plánuješ navštíviť Indiu, najlepšie je naplánovať si cestu podľa toho, kde a kedy sa bude konať nejaký sviatok. India je počas osláv veľmi farebná a Indovia sa dokážu nielen skvele zabávať, ale radi vás aj zapoja do osláv. Pamätaj si však, že je dobré dopredu plánovať a rezervovať si dopravné spojenia. Sviatky sa riadia podľa lunárneho kalendára. Indovia sú na všetky svoje národné sviatky náležite hrdí, s pompou vyvesujú vlajky a nosia štátne vlajky. Vyberám tie najzaujímavejšie indické sviatky
 • 26.január– Deň republiky. Slávi sa v Dillí a počas sviatku je vojenská prehliadka.
 • február – oslava Vasant Panchami, teda oslava hinduistickej bohyne Saraswati. Mladé ženy sa vtedy oblečú do žltej farby a ľudia kladú na oltár Saraswati – bohyne múdrosti – knihy a hudobné nástroje. Sviatok je aj symbolom začiatku jari.
 • marec  – sviatok Holi. Ide o najpopulárnejší sviatok v Indii, ktorý sa slávi začiatkom jari. Je charakteristický tým, že ľudia sa vtedy ohadzujú farebnou vodou alebo rôznymi farbami.
 • apríl – narodenie Rámu, hrdina z najslávnejšieho eposu Ramajáni. Veriaci v ten deň nielen v hojnom počte navštevujú chrámy, ale konajú sa aj ľudové veselice okolo chrámov s hudobným sprievodom.
 • máj – narodenie Budhu. Oslavuje sa najmä v oblastiach, kde žije budhistická komunita resp. kde sú budhistické pamiatky.
 • 15.august – Deň nezávislosti. Najlepšie je zažiť tento sviatok skoro ráno v hinduistických chrámov, kde sa za hudobného sprievodu vyvesujú vlajky. Tento deň je aj tzv. dry day, čiže nikde nekúpite alkohol s výnimkou luxusných hotelov
 • september – Ganéšov sviatok – Ganéš bol jeden z najpopulárnejších božstiev hinduizmu. Počas tohto sviatku sa Ganéšova podoba vyrobená z hliny vynáša na ulice a sprievod pritom tancuje, spieva a oslavujú
 • október  – Navaratri. Ide o hinduistický sviatok, ktorý sa slávi 9 dní a 9 nocí. Je to jeden z najposvätnejších období vo védskom kalendári. Počas tohto sviatku sa uctieva bohyňa Durga vo všetkých jej reinkarnáciách. V roku 2016 pripadne Navaratri na prvých deväť októbrových dní
 • október – Diwali, čiže sviatok svetla, kedy sa rozdávajú darčeky a zapaľujú ohňostroje, sviečky či lampáše. Nebuďte prekvapení, ak vás Indovia začnú počas tohto sviatku objímať.
https://www.youtube.com/watch?v=X1RaQ4GFPJA
Khumb Mela Tomuto sviatku sa venujeme osobitne. Je to sviatok nad všetkými sviatkami, alebo najväčší sviatok na svete. Približne 80 miliónov veriacich sa schádza, aby sa okúpalo v posvätnej rieke. Khumb Mela patrí nepochybne medzi najväčšie cestovateľské výzvy. Uvidíte pokope všetkých svätých mužov od nahých až po tých, ktorých obživou je iba mlieko. O čom je tento sviatok? Prečítaj si moje zážitky z tohto festivalu tu. 
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=fFZ4Y2Y1ouo
Doprava Aj doprava v tejto krajine je zážitkom. Dvesto kilometrov môže trvať niekedy aj 8 hodín napriek tomu, že idete po diaľnici. Prečo? Po ceste stretávate kravy, slony, opice, protiidúce autá… Doprava do Indie India má už viacero veľkých medzinárodných letísk – Dillí (Delhi), Bombaj (Mumbai), Hyderabad a mnohé ďalšie. Letecká doprava India má už viacero medzinárodných veľkých letísk – Dillí (Delhi), Bombaj (Mumbai), Hyderabad, Váránasí, Bengaloru a mnohé ďalšie. Vnútroštátne letecké linky patria k veľmi spoľahlivým a výrazne šetria čas. India má širokú škálu nielen štátnych, ale aj súkromných liniek za veľmi prijateľné ceny. Nikto sa nemusí báť o kvalitu. Ak rezervuješ včas (3-5 mesiacov), vieš získať vnútroštátne letenky na veľké vzdialenosti zž od 20 eur Uvádzam niektoré letecké spoločnosti: Ak hľadáš výhodne letenky do Indie, pozri Traveistan sekciu „LetenkyVlaky India má tretiu najväčšiu železničnú sieť na svete po Rusku a Číne a zároveň je jedným z najväčších zamestnávateľov na svete. India a vlak k sebe skrátka idú, a ak neberiem do úvahy leteckú dopravu, vlak je stále najrýchlejším spôsobom dopravy. Vedzte, že:
 • Vlakom sa v Indii dostanete takmer všade resp. vlakové trate určite spájajú väčšie mestá.
 • Je rýchlejší ako autobus, nakoľko v Indii nie je toľko diaľnic.
 • Stále je bezpečnejší ako autobus.
 • Aj napriek meškaniam je to vcelku komfortný spôsob dopravy.
 • Porozprávate sa s Indami a získate nielen príbehy, ale aj zážitky.
 • Ide asi o najzážitkovejšie cestovanie v dobrom aj v zlom.
https://www.youtube.com/watch?v=KUDY4a39wIM&t=21s
Rezervácia a objednávanie lístkov Rezervácia je potrebná. Spoliehať sa na to, že lístky kúpite aj neskôr je trochu hazard. Nezabúdaj, že ide o najmasovejšiu dopravu v Indii. Lístky je možné rezervovať aj online priamo na tejto stránke http://www.indianrail.gov.in/index.html alebo cez súkromnú firmu http://www.cleartrip.com/. Kúpa lístkov na mieste je možná priamo na železničných staniciach a výhodou je, že takmer všetci rozprávajú anglicky. Predaj lístkov sa otvára 120 dní pred dňom odjazdu vlaku. Ak však budete dávať do rezervačného systému alebo niekomu v Indii hovoriť, kam chcete cestovať, vedz, že nie každé mesto v Indii sa volá a píše tak, ako na Slovensku:
 • Goa – názov stanice je Madgaon alebo Vasca de Gama
 • Agra – názov stanice Agra Cantt
 • Kalkata – názov stanice Howrah
 • Madras – názov stanice Chennai
 • Bombaj – názov stanice Mumbai
 • Dillí – hlavná stanica je New Delhi
 • Váránasí – Váránasí junction
Čo ak je vlak vypredaný? Na všetkých železničných staniciach majú okienko pre turistov. Najprv treba vyplniť formulár, kde musíš dať údaje kedy chceš ísť, kam a s ktorým vlakom. Aj keď je vlak plný, v Indii funguje našťastie (alebo žiaľ) pozitívna diskriminácia. Vždy sú voľné lístky tzv. Tatkal a tieto lístky sú dostupné 24 hodín pred odchodom vlaku. Keďže si cudzinec, na 90 percent vlakové lístky dostaneš. Za tieto lístky sa platí od 50 – 300 rupií navyše. Takto som sa už dostal do nejedného vlaku. Je to o niečo drahšie, ale dáva to väčšiu flexibilitu pri cestovaní. Nezabúdaj na jednu vec. Rezerváciu lístku Tatkal treba robiť 24 hodín pred odchodom vlaku.
India - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Rozdelenie vlakov podľa tried a komfortu V Indii sa musíš rozhodnúť aký stupeň komfortu si vyberieš. V Indii sa cestuje stále veľmi lacno v porovnaní so Slovenskom. Treba si položiť otázku, či úspora pár eur skutočne stojí za nižší komfort. Maj stále na pamäti, že vlaky v Indii meškajú a keď si v klimatizovanom vlaku, nie je to tak bolestivé, ale keď si v neklimatizovanom, vlak sa pomaly ale isto zmení na saunu.
 • AC1 alebo A1 – klimatizovaný vagón, uzatváracie kupé a najvyšší štandard cestovania. Kupé je buď s 2 lôžkami alebo so 4 lôžkami. Pri rezervácii alebo kúpe lístka vám však nikdy nikto negarantuje, že kupé skutočne bude mať 2 alebo 4 lôžka. Dostaneš aj čistú posteľnú bielizeň.
 • AC2 alebo 2A – klimatizovaný vagón, kupé má 4 lôžka, ale je otvorené a v chodbičke sú ďalšie 2 lôžka. Niekedy majú lôžka aspoň záves. Dostaneš čistú posteľnú bielizeň.
 • AC3 alebo 3A – klimatizovaný vagón, kupé je otvorené so 6 lôžkami – 2 hore, 2 v strede a 2 dole, ale kupé je otvorené a v chodbičke sú ďalšie 2 lôžka. Niekedy majú lôžka aspoň záves. Dostaneš čistú posteľnú bielizeň.
 • SL – lôžkový vagón bez klimatizácie s otvorenými zamrežovanými oknami a bez posteľnej bielizne. Otvorené kupé so 6 lôžkami a s 2 lôžkami na chodbe.
 • CC – klimatizovaný vagón len so sedačkami v rade 2 plus 3. Tento typ vlaku sa najlepšie využíva počas kratších denných presunov.
Najlepšie vlaky a meškania Nie je expres ako expres a India je známa svojimi meškaniami. Raz som čakal aj 12 hodín na expres z Varanasi do Dillí. Niekto si povie, že by išiel radšej autobusom, ale verte, že vlak je aj tak vždy rýchlejší. Pri plánovaní s meškaniami radšej počítajte a nenechajte sa zbytočne rozčúliť. Tieto vlaky patria k najrýchlejším a asi aj najlepším:
 • Rajdhani express – na trasách Dillí – Bombaj, Bombaj – Kalkata
 • Hatabdi express – na trasách Dillí – Agra, Dillí – Džajpur a Dillí – Kalkata
 • Duronto exoress – na trasách – Bombaj – Kalkata, Dillí – Kalkata, Dillí – Luknow a Bombaj – Džajpur
Bezpečnosť vo vlaku Vo vlaku sa sem tam prejde policajt či vojak, no predsa najviac krádeží sa udeje práve vo vlaku. Našťastie nie sú príliš časté. Odporúčame dbať o tieto veci:
 • Pas a peniaze maj v cestovnej kapse (miniľadvinke) pod nohavicami!
 • Z domu si zober malú reťaz a zámok a svoj batoh priviažte o nohu lôžka!
 • Na jednom batohu, v ktorom máte fotoaparát alebo kameru, spi!
 • Ak cestujete vo vlaku typu SL, nemajte veci na stolíku! Okno je stále otvorené a niekto zo stanice ti to vie zobrať.
Čistota vo vlaku India je neslávne známa svojou ,,čistotou“. Niekde je to veľmi zlé a niekde budete naopak prekvapení. Vo vlaku je splachovací šlapák a umývadlo so studenou tečúcou vodou.
 • Maj dostatok mokrých servítok!
 • Maj toaletný papier!
 • Ak ti ide o lepší komfort čistoty, maj vlastný malý ľahký spacák!
Jedlo vo vlaku Vo vlaku nie je reštauračný vozeň, ale jedlo si môžete objednať. Dostaneš niečo vegetariánske a čaj s mliekom. Vo vlaku je prísny zákaz pitia alkoholu! Autobusy Ten, kto potrebuje veľmi ušetriť peniaze, môže vyskúšať autobusovú dopravu. Autobusy však nie sú o nič rýchlejšie ako vlaky a kvalita ciest sa veľmi mení v závislosti od provincie. Nedajte sa zlákať krásnymi obrázkami o nových klimatizovaných autobusoch! Jedlo Indická kuchyňa je veľký gastronomický zážitok. Je to zároveň raj pre vegetariánov, pretože v Indii je viac reštaurácií ponúkajúcich vegetariánsku stravu ako mäso. Na začiatok pár rád:
 • Jedz iba to, čo sa dá ošúpať alebo je prevarené!
 • Stravuj sa najmä na miestach, ktoré navštevujú aj domáci s deťmi!
 • Pi len balenú vodu!
 • Nikdy si nedávaj do vody ľad!
 • Ak sa ti niečo nepozdáva, radšej to nejedz!
 • Nepi príliš vychladené pivo, keď je vonku veľmi horúco! Vtedy hrozí najviac hnačiek.
 • Nepreháňaj to s čili! Aj little spicy je pre naše žalúdky mimoriadne štipľavé.
Veľa ľudí hovorí o žalúdočných problémoch v Indii, väčšinou to však nie je spôsobené nekvalitou jedla, ale tým, že podcenili niektoré pravidlá.
India - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Pokiaľ ide o konkrétne indické jedlá, ak by ste boli v Indii mesiac, každý deň by ste mohli mať na stole iné jedlo.
 • palak paneer – špenát s čerstvým cottage syrom
 • daal – šošovica podávaná zvyčajne s ryžou
 • naan – indický chlieb, čistý/s cesnakom/so syrom
 • chapati/roti – indický chlieb
 • paratha –indický chlieb
 • biryani – ryža s hrozienkami, korením a mäsom (často jahňacina alebo kuracina)
 • kura tandori – upečené kura s korením v hlinenej peci
 • afganský kebab – asi najlepší kebab v Indii. Ide o marinované mäso na špajdli
 • lasi – sladký mliečny nápoj na vrchu s hrozienkami alebo mandľami
 • gulab jamun – dezert, vysmážané sladké guličky podávané v cukrovom sirupe
Ktoré jedlá ešte treba skúsiť? Inšpiruj sa skvelým článkom od blogerky Grešlíkovej tu. Itinerár: Tu som sa riadil, že chceš vidieť z každého rožku trošku:) História, kultúra, oddych… Ak by si chcel prehľad indických regiónov a čo sa kde dá vidieť, pozri sem. 1.-3.deň: Prílet do Delhi Hlavné mesto krajiny, ktoré buď miluješ ale neznáš. Dillí je miesto, kde za jeden zažiješ tlačenice v úzkych uličkách bazáru, vyhýbanie sa kravám, popíjanie lasi a za chvíľu sa môžeš ocitnúť v najluxusnejšej časti mesta. Choď a vytvorte si vlastný názor!
 • Červená pevnosť – nachádza sa v strede mesta a pochádza z mugalského obdobia. Pred jej bránami sa konajú príhovory a oslavy pri príležitosti Dňa nezávislosti. Je podobná pevnosti z Agry a v minulosti slúžila aj ako palác.
 • Jama Mashid – mešita v strede obrovského ruchu respektíve bazáru.
 • bazár – odporúčame prenajať si cyklorikšu od Červenej pevnosti a cez bazár sa vyberte k mešite. Zapnite videokameru a máte natočený celovečerný hraný film.
 • Rajiv Chowk – počas anglickej nadvlády si tu Angličania postavili hlavné námestie, kde sú dnes obchody a reštaurácie.
 • Park medzi India gate a prezidentským palácom – prejdite sa po zelenom parku s výhľadom na koloniálne stavby.
 • Raj Ghat – miesto, kde bol spopolnený Mahatma Gandi. Je to známe pútnické miesto Indov.
5.-6.deň: Presun do Jaipuru (ak rezervuješ letenku veľmi skoro, tak ju vieš dostať od 18 eur, vlak cca od 5 eur, privátna doprava od 40 eur). Vzdialenosť je 240 kilometrov a napríklad autobusom to zoberie minimálne 7 hodín.
India - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Jaipur alebo aj ružové mesto a zároveň hlavné mesto štátu Radžastan. Je príjemné stratiť sa v pestrofarebných uličkách, zájsť do niektorého z palácov alebo si nechať vyveštiť v slávnom observatóriu Jantar Mantar.
 • Jantar Mantar – slávne observatórium pod holým nebom. Odporúčame zobrať si sprievodcu, ktorý vám vysvetlí ako jednotlivé prístroje fungovali a ako jednoducho sa dali veci vypočítať. Je to zaujímavejšie ako si myslíte!
 • Palác vetrov – palác v strede Džajpuru, ktorý bol postavený Maharadžom pre ženy, aby mohli sledovať ruch v meste.
 • kino Raj Mandir – večer odporúčame zájsť na jeden z bollywoodskych trhákov do najkrajšieho kina Raj Mandir. Raj Mandir je takpovediac kráľ medzi kinami. Choďte a presvedč sa! O čom je také kino? Prečítaj si tu.
 • Ambérska pevnosť – za mestom je pevnosť, ktorá zároveň slúžila aj ako palác. Ráno sa môžete vyniesť slonmi na centrálne nádvorie. Palác je kombinácia rôznych komnát, nádvorí a háremov.
 • bazár – pestrofarebnejší bazár v Indii nenájdete!
8.-9.deň:Skoro ráno presun do Agry (autobus cca.6 hodín). Mesto Mugalskej ríše so slávnou pamiatkou – palácom Taj Mahal! Taj Mahal jednoducho musíš vidieť, aj keď ho navštevujú milióny návštevníkov a miesto je preplnené turistami. Históriu Taj Mahalu sa dočítaš tu.
 • Taj Mahal je krásny z diaľky, ale aj z bezprostrednej blízkosti. Odporúčame prísť sem skoro ráno. Do objektu si nesmiete vziať žiadnu knihu, stojan na fotoaparát, ani tašku či batoh.
 • Agra má aj slávnu Červenú pevnosť, ktorá je jednou z najkrajších v Indii, ale má tú smolu, že sa nachádza v tom istom meste ako Taj Mahal, a teda je ním zatienená. Červená pevnosť je dokonalou ukážkou fortifikácie a moslimského umenia.
India - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Na 9.deň presun večer o 22:40 lôžkovým a klimatizovaným vlakom do Váránasí. 10.-11.deň: Príchod  do Varanasi na obed. Najposvätnejšie mesto hinduistov, kde sa chce nejeden Ind dať spáliť po smrti alebo sa ponoriť do Gangy pri rannom kúpeli. Keby sa spojil Jakubisko s Fellinim, takéto krásne bizarné mesto ani oni nevymyslia.
 • Úzke stredoveké uličky, kde potrebuješ GPS, alebo pomocnú ruku Inda. Len tak sa ponor do uličiek už pri Raj Gháte.
 • Gháty – Vo Váránasí je cca. 80 ghátov, kde sa spaľuje. Najzaujímavejšie sú od Assi ghát po Manikarnika ghát. Nesmieš však v blízkosti ghátov fotografovať, i keď sem-tam sa objaví nejaký Ind s tým, že za malý poplatok sa to dá.
 • ranné kúpanie – tisíce Indov sa každé ráno ponorí do svätej rieky Gangy. Ak si túto udalosť chceš vychutnať z lode, odporúčam prísť ráno o 6.30 ku Dashashwamedh ghát a dohodnúť si loďku.
 • večerné uzatváranie Gangy – Podľa aktuálneho západu Slnka sa večer na Dashashwamedh ghát uzatvára Ganga. Je to náboženská ceremónia, ktorú sledujú stovky ľudí.
 • Vishwanath chrám – najposvätnejší chrám vo Váránasí postavený v roku 1776 zasvätený Šivovi. Nehinduisti nemajú povolenie vstúpiť, ale niekedy ich pustia. Môžeš to aspoň skúsiť.
https://www.youtube.com/watch?v=lOd2I4d3z90
Večerný let do Bangalúre. 12.deň: Prehliadka mesta Bangalúre, ktoré je už typickým juhoindickým mestom a poobede presun do mesta do Mysore – 190 kilometrov cca 6 hodín. Po ceste zastavíme v Šrírangapattanam, ktoré má jeden z najkrajších juhoindických chrámov. 13.deň: Prehliadka Mysore, ktoré bolo mestským štátom od 1399 do 1956 a má asi najzaujímavejší palác v Indii. 14.deň: Presun k najzaujímavejšej archeologickej lokalite v Indii Hampi – celý deň. 15.deň: Hampi – celodenná prehliadka archeologického miesta, ktoré leží na brehoch rieky Tungabhadra a v minulosti bolo hlavným mestom Vidžajanagárskej ríše. Dedina je známa najmä vďaka miestnym pamiatkam, z ktorých patrí k najznámejším chrám Virupakša. 16.deň: Celodenný presun späť do mesta Bengalor 17.deň: Odlet na Andamanské ostrovy, ktoré prednedávnom otvorila Indická vláda. Tyrkysová voda, biely piesok a dokonca plávajúce slony. Tieto ostrovy ešte neobjavil turistický priemysel a onedlho budú ako Maldivy. O čom sú Andamanské ostrovy? Čo od nich čakať?
India - cestovateľské rady, tipy a itinerár
18. –20. deň: Oddych na ostrovoch. Posledný deň odlet na pevninskú Indiu. 21.deň: Odlet z Andamanských ostrovoch do Bombaja 22.-23.deň: Mesto kontrastov. Je tu anglická koloniálna časť, kde môžeš vidieť najkrajšie ukážky architektúry, ale aj tzv. slumy aké iste poznáš z filmu Milionár z chatrče (Slumdog millionaire). Toto mesto navštevuje menej cestovateľov ako hlavné mesto, ale ponúka viac.
 • Elephant island – hinduistické chrámy vytesané v 5. – 8. storočí. Je to príjemný poldenný výlet. Lode vyrážajú cca. v 30 minútových intervaloch od India gate. Netreba mať žiadneho sprievodcu a cestu k jaskyniam nájdete veľmi jednoducho.
 • India gate – symbol nielen Bombaja, ale aj koloniálnej Indie. Indovia sa tu stretávajú a prechádzajú. Vstup je zadarmo.
 • Hotel Taj – Druhý najznámejší symbol Bombaja. Prvý luxusný hotel, ktorý mal byť lepší v luxuse ako samotný Taj. Ak máš peniaze navyše, jednoznačne odporúčam ubytovať sa v ňom, alebo len tak zájsť do prvého licencovaného baru v meste a dať si ich drink. Ceny nie sú vysoké a zážitok je to skvelý. Bar je otvorený aj počas dní, kedy je prohibícia.
 • železničná stanica Victoria station – Stanica je pamiatkou pod ochranou UNESCO. Každé ráno tu prúdia tisíce ľudí do práce. Na dav vystupujúci z vlaku je skvelý pohľad a je to veľmi fotogenický zážitok.
 • Univerzita Bombaj – koloniálna budova jednej z najlepších univerzít v Indii.
 • Dharavi slum – Ak si videl film Milionár z chatrče, tak vedzte, že práve v tomto slume sa časť filmu natáčala. Zatiaľ čo inde vo svete sú takéto miesta nebezpečné, tu je to bezproblémové. Dostaneš sa sem miestnym vlakom z Victory station, ktorým sa odveziete na stanicu Mahin. Nesmie však fotografovať! Miestni ťa budú pozývať k sebe. Je to skutočne veľký zážitok. Mimochodom, keď si v Bombaji, neexistuje, aby ste nevidel slum! Hneď po pristátí na letisku pôjdeš zrejme taxíkom cez mesto a uvidíte, že sú všade.
 • Crafword market – jeden z najväčších bazárov v meste, nájdeš tu všetko od ovocia až po mäso. Trh je pestrofarebný, potešia sa mu aj fotografi.
 • Dabba/dabbawalla – Keď sú Indovia v práci, nechodia obedovať do reštaurácií ako sa to stalo zvykom na Slovensku. O stravovanie Indov sa počas pracovnej doby majú postarať ich manželky! Predstav si to tak, že manželky uvaria jedlo, jeden poslíček ho prinesie pred železničnú stanicu a druhý ho prevezme a donesie k adresátovi. Dabba znamená v preklade krabicu/balík a dabbawalla je muž, ktorý to roznáša, čiže jedlonosič. Ide vlastne o špecifickú kuriérsku službu. Ak prídeš cez pracovný deň v čase 11:30 – 12:00 k železničnej stanici Churchgate, uvidíte okolo päťtisíc doručovateľov jedla. Podľa časopisu Forbes títo doručovatelia majú 99,9 %-nú úspešnosť, takže jedlo v zásade vždy dorazí presne tam, kam má.
https://www.youtube.com/watch?v=fTkGDXRnR9I
 • kino Regal – najznámejšie kino v Bombaji. Keď sa už vyberiete do kina, tak určite choďte na nejaký muzikál v kine Regal.
 • bary – v okolí Regalu sú puby a reštaurácie.
24.deň: Odlet domov a príchod na Slovensko večer. Koľko taká cesta vyjde? Ak nerátam hlavné letenky do Indie (letenky sú od 400 eur na trase), letenky na Andamanské ostrovy a späť (ceny sú od 200 eur pri včasnom nákupe), bez stravy (tá je v Indii lacnejšia ako u nás), vstupy (treba rátať okolo 80 eur) tak:
 • Ak cestuješ nízko nákladovo, to znamená najjednoduchšie ubytovanie, lokálna doprava, najnižšia trieda vo vlaku… na tento itinerár, treba počítať okolo 500 eur.
 • Ak cestuješ tak, že by si chcel mať minimálne 3 hviezdičkový hotel, vlak s klímou, letenka Delhi – Jaipur,… na tento itinerár treba rátať okolo 800 – 1000 eur.
 • Ak je tvoj štandard taký, že chceš mať 4 hotel, súkromné transfery, … na tento itinerár treba rátať okolo 1600 eur
Hľadáš ďalšie cestovateľské itineráre do celého sveta? Pozri sem! Potrebuješ vypracovať plán cesty? Pomôžeme ti!Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.