India – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Indii! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Víza

Očania SR pri vstupe do Indie podliehajú vízovej povinnosti (všetky druhy pasov). Cestovný pas musí mať minimálne 6-mesačnú platnosť. Potvrdenie o očkovaní sa nevyžaduje s výnimkou cestujúcich, ktorí prichádzajú z oblastí výskytu žltej zimnice (Afrika, Južná Amerika).

e-Visa (platí pri vstupe do krajiny cez letisko) Držitelia cestovných pasov SR si môžu požiadať o 3 typy elektronických víz:

 • e-Tourist: na turistické účely, vydávajú sa na maximálne 60 dní a najviac 2 vstupy
 • e-Business: na účely obchodu, vydávajú sa na maximálne 60 dní a najviac 2 vstupy
 • e-Medical: na zdravotné účely, vydávajú sa na maximálne 60 dní a najviac 3 vstupy

Elektronické vízum je možné získať len dvakrát za kalendárny rok.

Žiadosť o e-Visa sa podáva elektronicky na stránke indianvisaonline.gov.in. O víza možno požiadať max. 120 dní pred cestou. K on-line žiadosti je potrebné doložiť sken fotografie (jpg) , dátovej stránky pasu (pdf), resp. skeny ďalších dokumentov (v závislosti od typu víz). Poplatok za žiadosť sa uhradí cez internet debetnou/kreditnou kartou MasterCard alebo Visa najneskôr 4 dni pred odletom do Indie. V súčasnosti je poplatok za e-Visa 50 EUR (+ bankový poplatok).

Najneskôr do 72 hodín od podania žiadosti a uhradenia poplatku príde žiadateľovi e-mail obsahujúci súhlas alebo nesúhlas s udelením víz. Elektronické oprávnenie na udelenie víz je potrebné vytlačiť a predložiť ho pri pasovej kontrole na letisku. S elektronickým oprávnením na udelenie víz možno do Indie vstúpiť na 24 letiskách a v 3 prístavoch.

Bližšie informácie o e-Visa.

India - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Iné druhy víz

Slovenskí občania cestujúci do Indie za účelom, ktorý elektronické víza nepokrývajú, podávajú žiadosti o víza na veľvyslanectve Indickej republiky v Bratislave.

Žiadosť o víza sa vyplňuje prostredníctvom on-line formulára. K registrovanému a vytlačenému formuláru je potrebné priložiť nasledovné doklady a) cestovný pas s minimálne 2 prázdnymi stranami (platný minimálne 6 mesiacov) b) dve aktuálne farebné fotografie pasového formátu c) doklad o dostatočnom finančnom krytí (50 USD na každý deň pobytu v Indii) d) spiatočná letenka e) doklad o cestovnom poistení liečebných nákladov na celú dobu pobytu v Indii

Medzi dvomi po sebe nasledujúcimi turistickými návštevami Indie je povinná minimálne dvojmesačná prestávka.

Bližšie informácie o druhoch udeľovaných víz získate priamo na veľvyslanectve Indickej republiky v Bratislave, poprípade na ich webovej stránke.

Kedy ísť

december – marec

Cez deň je teplota príjemná, nie je tak vražedne horúco. Noci sú chladnejšie. Okolie Himalájí je veľmi chladno. Teploty stúpajú od februára. Toto obdobie využívajú Indovia na cestovanie a ceny sú vyššie ako počas obdobia dažďov.

júl – november

Väčšinu územia Indie zasiahnu monzúny a je veľmi veľa daždivých dní. Počas tohto obdobia je veľa zosuvov pôdy, ktoré výrazne spomaľujú už beztak pomalú dopravu. Ak cestujete do oblasti Bombaja, Dillí, Varanasi a okolia, od polovice augusta dažde končia.

Horské priesmyky na severe krajiny – Ladakh a Kašmír – sú otvorené od júla do konca októbra. Treba však pre istotu skontrolovať situáciu pred odchodom do tejto oblasti.

 apríl – jún

V tomto období hrozí najmenej dažďov a vlhkosť vzduchu nie je tak vysoká ako inokedy.

Keďže India patrí medzi krajiny, v ktorej sa nedá navštíviť všetko počas toho istého obdobia, ponúkam vám krátky prehľad, kedy je najlepšie ísť na tieto konkrétne miesta:

 • Kerala – august až apríl
 • Ladakh – september
 • Váránasí – marec až apríl a september až október
 • Dillí – september až marec
 • Bombaj – september až marec
 • Džajpur – október až marec
India - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Sviatky

India je rozmanitá nielen kultúrou, náboženstvom, jedlom, ale aj svojimi sviatkami. Ak teda plánuješ navštíviť Indiu, najlepšie je naplánovať si cestu podľa toho, kde a kedy sa bude konať nejaký sviatok.

India je počas osláv veľmi farebná a Indovia sa dokážu nielen skvele zabávať, ale radi vás aj zapoja do osláv. Pamätaj si však, že je dobré dopredu plánovať a rezervovať si dopravné spojenia. Sviatky sa riadia podľa lunárneho kalendára. Indovia sú na všetky svoje národné sviatky náležite hrdí, s pompou vyvesujú vlajky a nosia štátne vlajky. Vyberám tie najzaujímavejšie indické sviatky

 • 26.január– Deň republiky. Slávi sa v Dillí a počas sviatku je vojenská prehliadka.
 • február – oslava Vasant Panchami, teda oslava hinduistickej bohyne Saraswati. Mladé ženy sa vtedy oblečú do žltej farby a ľudia kladú na oltár Saraswati – bohyne múdrosti – knihy a hudobné nástroje. Sviatok je aj symbolom začiatku jari.
 • marec  – sviatok Holi. Ide o najpopulárnejší sviatok v Indii, ktorý sa slávi začiatkom jari. Je charakteristický tým, že ľudia sa vtedy ohadzujú farebnou vodou alebo rôznymi farbami.
 • apríl – narodenie Rámu, hrdina z najslávnejšieho eposu Ramajáni. Veriaci v ten deň nielen v hojnom počte navštevujú chrámy, ale konajú sa aj ľudové veselice okolo chrámov s hudobným sprievodom.
 • máj – narodenie Budhu. Oslavuje sa najmä v oblastiach, kde žije budhistická komunita resp. kde sú budhistické pamiatky.
 • 15.august – Deň nezávislosti. Najlepšie je zažiť tento sviatok skoro ráno v hinduistických chrámov, kde sa za hudobného sprievodu vyvesujú vlajky. Tento deň je aj tzv. dry day, čiže nikde nekúpite alkohol s výnimkou luxusných hotelov
 • september – Ganéšov sviatok – Ganéš bol jeden z najpopulárnejších božstiev hinduizmu. Počas tohto sviatku sa Ganéšova podoba vyrobená z hliny vynáša na ulice a sprievod pritom tancuje, spieva a oslavujú
 • október  – Navaratri. Ide o hinduistický sviatok, ktorý sa slávi 9 dní a 9 nocí. Je to jeden z najposvätnejších období vo védskom kalendári. Počas tohto sviatku sa uctieva bohyňa Durga vo všetkých jej reinkarnáciách. V roku 2016 pripadne Navaratri na prvých deväť októbrových dní
 • október – Diwali, čiže sviatok svetla, kedy sa rozdávajú darčeky a zapaľujú ohňostroje, sviečky či lampáše. Nebuďte prekvapení, ak vás Indovia začnú počas tohto sviatku objímať.

Khumb Mela

Tomuto sviatku sa venujeme osobitne. Je to sviatok nad všetkými sviatkami, alebo najväčší sviatok na svete. Približne 80 miliónov veriacich sa schádza, aby sa okúpalo v posvätnej rieke. Khumb Mela patrí nepochybne medzi najväčšie cestovateľské výzvy. Uvidíte pokope všetkých svätých mužov od nahých až po tých, ktorých obživou je iba mlieko. O čom je tento sviatok? Prečítaj si moje zážitky z tohto festivalu tu. 

Doprava

Aj doprava v tejto krajine je zážitkom. Dvesto kilometrov môže trvať niekedy aj 8 hodín napriek tomu, že idete po diaľnici. Prečo? Po ceste stretávate kravy, slony, opice, protiidúce autá…

Doprava do Indie

India má už viacero veľkých medzinárodných letísk – Dillí (Delhi), Bombaj (Mumbai), Hyderabad a mnohé ďalšie.

Letecká doprava

India má už viacero medzinárodných veľkých letísk – Dillí (Delhi), Bombaj (Mumbai), Hyderabad, Váránasí, Bengaloru a mnohé ďalšie. Vnútroštátne letecké linky patria k veľmi spoľahlivým a výrazne šetria čas. India má širokú škálu nielen štátnych, ale aj súkromných liniek za veľmi prijateľné ceny. Nikto sa nemusí báť o kvalitu. Ak rezervuješ včas (3-5 mesiacov), vieš získať vnútroštátne letenky na veľké vzdialenosti už od 30 eur Uvádzam niektoré letecké spoločnosti:

Ak hľadáš výhodne letenky do Indie, pozri Traveistan sekciu „Letenky

Vlaky

India má tretiu najväčšiu železničnú sieť na svete po Rusku a Číne a zároveň je jedným z najväčších zamestnávateľov na svete. India a vlak k sebe skrátka idú, a ak neberiem do úvahy leteckú dopravu, vlak je stále najrýchlejším spôsobom dopravy. Vedzte, že:

 • Vlakom sa v Indii dostanete takmer všade resp. vlakové trate určite spájajú väčšie mestá.
 • Je rýchlejší ako autobus, nakoľko v Indii nie je toľko diaľnic.
 • Stále je bezpečnejší ako autobus.
 • Aj napriek meškaniam je to vcelku komfortný spôsob dopravy.
 • Porozprávate sa s Indami a získate nielen príbehy, ale aj zážitky.
 • Ide asi o najzážitkovejšie cestovanie v dobrom aj v zlom.

Rezervácia a objednávanie lístkov

Rezervácia je potrebná. Spoliehať sa na to, že lístky kúpite aj neskôr je trochu hazard. Nezabúdaj, že ide o najmasovejšiu dopravu v Indii. Lístky je možné rezervovať aj online priamo na tejto stránke http://www.indianrail.gov.in/index.html alebo cez súkromnú firmu http://www.cleartrip.com/. Kúpa lístkov na mieste je možná priamo na železničných staniciach a výhodou je, že takmer všetci rozprávajú anglicky. Predaj lístkov sa otvára 120 dní pred dňom odjazdu vlaku.

Ak však budete dávať do rezervačného systému alebo niekomu v Indii hovoriť, kam chcete cestovať, vedz, že nie každé mesto v Indii sa volá a píše tak, ako na Slovensku:

 • Goa – názov stanice je Madgaon alebo Vasca de Gama
 • Agra – názov stanice Agra Cantt
 • Kalkata – názov stanice Howrah
 • Madras – názov stanice Chennai
 • Bombaj – názov stanice Mumbai
 • Dillí – hlavná stanica je New Delhi
 • Váránasí – Váránasí junction

Čo ak je vlak vypredaný?

Na všetkých železničných staniciach majú okienko pre turistov. Najprv treba vyplniť formulár, kde musíš dať údaje kedy chceš ísť, kam a s ktorým vlakom. Aj keď je vlak plný, v Indii funguje našťastie (alebo žiaľ) pozitívna diskriminácia. Vždy sú voľné lístky tzv. Tatkal a tieto lístky sú dostupné 24 hodín pred odchodom vlaku. Keďže si cudzinec, na 90 percent vlakové lístky dostaneš. Za tieto lístky sa platí od 50 – 300 rupií navyše. Takto som sa už dostal do nejedného vlaku. Je to o niečo drahšie, ale dáva to väčšiu flexibilitu pri cestovaní. Nezabúdaj na jednu vec. Rezerváciu lístku Tatkal treba robiť 24 hodín pred odchodom vlaku.

India - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Rozdelenie vlakov podľa tried a komfortu

V Indii sa musíš rozhodnúť aký stupeň komfortu si vyberieš. V Indii sa cestuje stále veľmi lacno v porovnaní so Slovenskom. Treba si položiť otázku, či úspora pár eur skutočne stojí za nižší komfort. Maj stále na pamäti, že vlaky v Indii meškajú a keď si v klimatizovanom vlaku, nie je to tak bolestivé, ale keď si v neklimatizovanom, vlak sa pomaly ale isto zmení na saunu.

 • AC1 alebo A1 – klimatizovaný vagón, uzatváracie kupé a najvyšší štandard cestovania. Kupé je buď s 2 lôžkami alebo so 4 lôžkami. Pri rezervácii alebo kúpe lístka vám však nikdy nikto negarantuje, že kupé skutočne bude mať 2 alebo 4 lôžka. Dostaneš aj čistú posteľnú bielizeň.
 • AC2 alebo 2A – klimatizovaný vagón, kupé má 4 lôžka, ale je otvorené a v chodbičke sú ďalšie 2 lôžka. Niekedy majú lôžka aspoň záves. Dostaneš čistú posteľnú bielizeň.
 • AC3 alebo 3A – klimatizovaný vagón, kupé je otvorené so 6 lôžkami – 2 hore, 2 v strede a 2 dole, ale kupé je otvorené a v chodbičke sú ďalšie 2 lôžka. Niekedy majú lôžka aspoň záves. Dostaneš čistú posteľnú bielizeň.
 • SL – lôžkový vagón bez klimatizácie s otvorenými zamrežovanými oknami a bez posteľnej bielizne. Otvorené kupé so 6 lôžkami a s 2 lôžkami na chodbe.
 • CC – klimatizovaný vagón len so sedačkami v rade 2 plus 3. Tento typ vlaku sa najlepšie využíva počas kratších denných presunov.

Najlepšie vlaky a meškania

Nie je expres ako expres a India je známa svojimi meškaniami. Raz som čakal aj 12 hodín na expres z Varanasi do Dillí. Niekto si povie, že by išiel radšej autobusom, ale verte, že vlak je aj tak vždy rýchlejší. Pri plánovaní s meškaniami radšej počítajte a nenechajte sa zbytočne rozčúliť.

Tieto vlaky patria k najrýchlejším a asi aj najlepším:

 • Gaatiman Expres – na trase Delhi – Agra
 • Rajdhani express – na trasách Dillí – Bombaj, Bombaj – Kalkata
 • Hatabdi express – na trasách Dillí – Agra, Dillí – Džajpur a Dillí – Kalkata
 • Duronto exoress – na trasách – Bombaj – Kalkata, Dillí – Kalkata, Dillí – Luknow a Bombaj – Džajpur

Bezpečnosť vo vlaku

Vo vlaku sa sem tam prejde policajt či vojak, no predsa najviac krádeží sa udeje práve vo vlaku. Našťastie nie sú príliš časté. Odporúčame dbať o tieto veci:

 • Pas a peniaze maj v cestovnej kapse (miniľadvinke) pod nohavicami!
 • Z domu si zober malú reťaz a zámok a svoj batoh priviažte o nohu lôžka!
 • Na jednom batohu, v ktorom máte fotoaparát alebo kameru, spi!
 • Ak cestujete vo vlaku typu SL, nemajte veci na stolíku! Okno je stále otvorené a niekto zo stanice ti to vie zobrať.

Čistota vo vlaku

India je neslávne známa svojou ,,čistotou“. Niekde je to veľmi zlé a niekde budete naopak prekvapení. Vo vlaku je splachovací šlapák a umývadlo so studenou tečúcou vodou.

 • Maj dostatok mokrých servítok!
 • Maj toaletný papier!
 • Ak ti ide o lepší komfort čistoty, maj vlastný malý ľahký spacák!

Jedlo vo vlaku

Vo vlaku nie je reštauračný vozeň, ale jedlo si môžete objednať. Dostaneš niečo vegetariánske a čaj s mliekom. Vo vlaku je prísny zákaz pitia alkoholu!

Autobusy

Ten, kto potrebuje veľmi ušetriť peniaze, môže vyskúšať autobusovú dopravu. Autobusy však nie sú o nič rýchlejšie ako vlaky a kvalita ciest sa veľmi mení v závislosti od provincie. Nedajte sa zlákať krásnymi obrázkami o nových klimatizovaných autobusoch!

Jedlo

Indická kuchyňa je veľký gastronomický zážitok. Je to zároveň raj pre vegetariánov, pretože v Indii je viac reštaurácií ponúkajúcich vegetariánsku stravu ako mäso.

Na začiatok pár rád:

 • Jedz iba to, čo sa dá ošúpať alebo je prevarené!
 • Stravuj sa najmä na miestach, ktoré navštevujú aj domáci s deťmi!
 • Pi len balenú vodu!
 • Nikdy si nedávaj do vody ľad!
 • Ak sa ti niečo nepozdáva, radšej to nejedz!
 • Nepi príliš vychladené pivo, keď je vonku veľmi horúco! Vtedy hrozí najviac hnačiek.
 • Nepreháňaj to s čili! Aj little spicy je pre naše žalúdky mimoriadne štipľavé.

Veľa ľudí hovorí o žalúdočných problémoch v Indii, väčšinou to však nie je spôsobené nekvalitou jedla, ale tým, že podcenili niektoré pravidlá.

India - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Pokiaľ ide o konkrétne indické jedlá, ak by ste boli v Indii mesiac, každý deň by ste mohli mať na stole iné jedlo.

 • palak paneer – špenát s čerstvým cottage syrom
 • daal – šošovica podávaná zvyčajne s ryžou
 • naan – indický chlieb, čistý/s cesnakom/so syrom
 • chapati/roti – indický chlieb
 • paratha –indický chlieb
 • biryani – ryža s hrozienkami, korením a mäsom (často jahňacina alebo kuracina)
 • kura tandori – upečené kura s korením v hlinenej peci
 • afganský kebab – asi najlepší kebab v Indii. Ide o marinované mäso na špajdli
 • lasi – sladký mliečny nápoj na vrchu s hrozienkami alebo mandľami
 • gulab jamun – dezert, vysmážané sladké guličky podávané v cukrovom sirupe

Ktoré jedlá ešte treba skúsiť? Inšpiruj sa skvelým článkom od blogerky Grešlíkovej tu.

Itinerár:

Tu som sa riadil, že chceš vidieť z každého rožku trošku:) História, kultúra, oddych… Ak by si chcel prehľad indických regiónov a čo sa kde dá vidieť, pozri sem.

1.-3.deň: Prílet do Delhi

Hlavné mesto krajiny, ktoré buď miluješ ale neznáš. Dillí je miesto, kde za jeden zažiješ tlačenice v úzkych uličkách bazáru, vyhýbanie sa kravám, popíjanie lasi a za chvíľu sa môžeš ocitnúť v najluxusnejšej časti mesta. Choď a vytvorte si vlastný názor!

 • Červená pevnosť – nachádza sa v strede mesta a pochádza z mugalského obdobia. Pred jej bránami sa konajú príhovory a oslavy pri príležitosti Dňa nezávislosti. Je podobná pevnosti z Agry a v minulosti slúžila aj ako palác.
 • Jama Mashid – mešita v strede obrovského ruchu respektíve bazáru.
 • bazár – odporúčame prenajať si cyklorikšu od Červenej pevnosti a cez bazár sa vyberte k mešite. Zapnite videokameru a máte natočený celovečerný hraný film.
 • Rajiv Chowk – počas anglickej nadvlády si tu Angličania postavili hlavné námestie, kde sú dnes obchody a reštaurácie.
 • Park medzi India gate a prezidentským palácom – prejdite sa po zelenom parku s výhľadom na koloniálne stavby.
 • Raj Ghat – miesto, kde bol spopolnený Mahatma Gandi. Je to známe pútnické miesto Indov.

5.-6.deň: Presun do Jaipuru (ak rezervuješ letenku veľmi skoro, tak ju vieš dostať od 18 eur, vlak cca od 5 eur, privátna doprava od 40 eur). Vzdialenosť je 240 kilometrov a napríklad autobusom to zoberie minimálne 7 hodín.

India - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Jaipur alebo aj ružové mesto a zároveň hlavné mesto štátu Radžastan. Je príjemné stratiť sa v pestrofarebných uličkách, zájsť do niektorého z palácov alebo si nechať vyveštiť v slávnom observatóriu Jantar Mantar.

 • Jantar Mantar – slávne observatórium pod holým nebom. Odporúčame zobrať si sprievodcu, ktorý vám vysvetlí ako jednotlivé prístroje fungovali a ako jednoducho sa dali veci vypočítať. Je to zaujímavejšie ako si myslíte!
 • Palác vetrov – palác v strede Džajpuru, ktorý bol postavený Maharadžom pre ženy, aby mohli sledovať ruch v meste.
 • kino Raj Mandir – večer odporúčame zájsť na jeden z bollywoodskych trhákov do najkrajšieho kina Raj Mandir. Raj Mandir je takpovediac kráľ medzi kinami. Choďte a presvedč sa! O čom je také kino? Prečítaj si tu.
 • Ambérska pevnosť – za mestom je pevnosť, ktorá zároveň slúžila aj ako palác. Ráno sa môžete vyniesť slonmi na centrálne nádvorie. Palác je kombinácia rôznych komnát, nádvorí a háremov.
 • bazár – pestrofarebnejší bazár v Indii nenájdete!

8.-9.deň:Skoro ráno presun do Agry (autobus cca.6 hodín).

Mesto Mugalskej ríše so slávnou pamiatkou – palácom Taj Mahal! Taj Mahal jednoducho musíš vidieť, aj keď ho navštevujú milióny návštevníkov a miesto je preplnené turistami. Históriu Taj Mahalu sa dočítaš tu.

 • Taj Mahal je krásny z diaľky, ale aj z bezprostrednej blízkosti. Odporúčame prísť sem skoro ráno. Do objektu si nesmiete vziať žiadnu knihu, stojan na fotoaparát, ani tašku či batoh.
 • Agra má aj slávnu Červenú pevnosť, ktorá je jednou z najkrajších v Indii, ale má tú smolu, že sa nachádza v tom istom meste ako Taj Mahal, a teda je ním zatienená. Červená pevnosť je dokonalou ukážkou fortifikácie a moslimského umenia.

Na 9.deň presun večer o 22:40 lôžkovým a klimatizovaným vlakom do Váránasí.

10.-11.deň: Príchod  do Varanasi na obed.

Najposvätnejšie mesto hinduistov, kde sa chce nejeden Ind dať spáliť po smrti alebo sa ponoriť do Gangy pri rannom kúpeli. Keby sa spojil Jakubisko s Fellinim, takéto krásne bizarné mesto ani oni nevymyslia.

 • Úzke stredoveké uličky, kde potrebuješ GPS, alebo pomocnú ruku Inda. Len tak sa ponor do uličiek už pri Raj Gháte.
 • Gháty – Vo Váránasí je cca. 80 ghátov, kde sa spaľuje. Najzaujímavejšie sú od Assi ghát po Manikarnika ghát. Nesmieš však v blízkosti ghátov fotografovať, i keď sem-tam sa objaví nejaký Ind s tým, že za malý poplatok sa to dá.
 • ranné kúpanie – tisíce Indov sa každé ráno ponorí do svätej rieky Gangy. Ak si túto udalosť chceš vychutnať z lode, odporúčam prísť ráno o 6.30 ku Dashashwamedh ghát a dohodnúť si loďku.
 • večerné uzatváranie Gangy – Podľa aktuálneho západu Slnka sa večer na Dashashwamedh ghát uzatvára Ganga. Je to náboženská ceremónia, ktorú sledujú stovky ľudí.
 • Vishwanath chrám – najposvätnejší chrám vo Váránasí postavený v roku 1776 zasvätený Šivovi. Nehinduisti nemajú povolenie vstúpiť, ale niekedy ich pustia. Môžeš to aspoň skúsiť.

Večerný let do Bangalúre.

12.deň: Prehliadka mesta Bangalúre, ktoré je už typickým juhoindickým mestom a poobede presun do mesta do Mysore – 190 kilometrov cca 6 hodín. Po ceste zastavíme v Šrírangapattanam, ktoré má jeden z najkrajších juhoindických chrámov.

13.deň: Prehliadka Mysore, ktoré bolo mestským štátom od 1399 do 1956 a má asi najzaujímavejší palác v Indii.

14.deň: Presun k najzaujímavejšej archeologickej lokalite v Indii Hampi – celý deň.

15.deň: Hampi – celodenná prehliadka archeologického miesta, ktoré leží na brehoch rieky Tungabhadra a v minulosti bolo hlavným mestom Vidžajanagárskej ríše. Dedina je známa najmä vďaka miestnym pamiatkam, z ktorých patrí k najznámejším chrám Virupakša.

16.deň: Celodenný presun späť do mesta Bengalor

17.deň: Odlet na Andamanské ostrovy, ktoré prednedávnom otvorila Indická vláda. Tyrkysová voda, biely piesok a dokonca plávajúce slony. Tieto ostrovy ešte neobjavil turistický priemysel a onedlho budú ako Maldivy. O čom sú Andamanské ostrovy? Čo od nich čakať?

India - cestovateľské rady, tipy a itinerár

18. –20. deň: Oddych na ostrovoch. Posledný deň odlet na pevninskú Indiu.

21.deň: Odlet z Andamanských ostrovoch do Bombaja

22.-23.deň: Mesto kontrastov. Je tu anglická koloniálna časť, kde môžeš vidieť najkrajšie ukážky architektúry, ale aj tzv. slumy aké iste poznáš z filmu Milionár z chatrče (Slumdog millionaire). Toto mesto navštevuje menej cestovateľov ako hlavné mesto, ale ponúka viac.

 • Elephant island – hinduistické chrámy vytesané v 5. – 8. storočí. Je to príjemný poldenný výlet. Lode vyrážajú cca. v 30 minútových intervaloch od India gate. Netreba mať žiadneho sprievodcu a cestu k jaskyniam nájdete veľmi jednoducho.
 • India gate – symbol nielen Bombaja, ale aj koloniálnej Indie. Indovia sa tu stretávajú a prechádzajú. Vstup je zadarmo.
 • Hotel Taj – Druhý najznámejší symbol Bombaja. Prvý luxusný hotel, ktorý mal byť lepší v luxuse ako samotný Taj. Ak máš peniaze navyše, jednoznačne odporúčam ubytovať sa v ňom, alebo len tak zájsť do prvého licencovaného baru v meste a dať si ich drink. Ceny nie sú vysoké a zážitok je to skvelý. Bar je otvorený aj počas dní, kedy je prohibícia.
 • železničná stanica Victoria station – Stanica je pamiatkou pod ochranou UNESCO. Každé ráno tu prúdia tisíce ľudí do práce. Na dav vystupujúci z vlaku je skvelý pohľad a je to veľmi fotogenický zážitok.
 • Univerzita Bombaj – koloniálna budova jednej z najlepších univerzít v Indii.
 • Dharavi slum – Ak si videl film Milionár z chatrče, tak vedzte, že práve v tomto slume sa časť filmu natáčala. Zatiaľ čo inde vo svete sú takéto miesta nebezpečné, tu je to bezproblémové. Dostaneš sa sem miestnym vlakom z Victory station, ktorým sa odveziete na stanicu Mahin. Nesmie však fotografovať! Miestni ťa budú pozývať k sebe. Je to skutočne veľký zážitok. Mimochodom, keď si v Bombaji, neexistuje, aby ste nevidel slum! Hneď po pristátí na letisku pôjdeš zrejme taxíkom cez mesto a uvidíte, že sú všade.
 • Crafword market – jeden z najväčších bazárov v meste, nájdeš tu všetko od ovocia až po mäso. Trh je pestrofarebný, potešia sa mu aj fotografi.
 • Dabba/dabbawalla – Keď sú Indovia v práci, nechodia obedovať do reštaurácií ako sa to stalo zvykom na Slovensku. O stravovanie Indov sa počas pracovnej doby majú postarať ich manželky! Predstav si to tak, že manželky uvaria jedlo, jeden poslíček ho prinesie pred železničnú stanicu a druhý ho prevezme a donesie k adresátovi. Dabba znamená v preklade krabicu/balík a dabbawalla je muž, ktorý to roznáša, čiže jedlonosič. Ide vlastne o špecifickú kuriérsku službu. Ak prídeš cez pracovný deň v čase 11:30 – 12:00 k železničnej stanici Churchgate, uvidíte okolo päťtisíc doručovateľov jedla. Podľa časopisu Forbes títo doručovatelia majú 99,9 %-nú úspešnosť, takže jedlo v zásade vždy dorazí presne tam, kam má.
 • kino Regal – najznámejšie kino v Bombaji. Keď sa už vyberiete do kina, tak určite choďte na nejaký muzikál v kine Regal.
 • bary – v okolí Regalu sú puby a reštaurácie.

24.deň: Odlet domov a príchod na Slovensko večer.

Koľko taká cesta vyjde?

Ak nerátam hlavné letenky do Indie (letenky sú od 500 eur na trase), letenky na Andamanské ostrovy a späť (ceny sú od 200 eur pri včasnom nákupe), bez stravy (tá je v Indii lacnejšia ako u nás), vstupy (treba rátať okolo 120 eur) tak:

 • Ak cestuješ nízko nákladovo, to znamená najjednoduchšie ubytovanie, lokálna doprava, najnižšia trieda vo vlaku… na tento itinerár, treba počítať okolo 700 eur.
 • Ak cestuješ tak, že by si chcel mať minimálne 3 hviezdičkový hotel, vlak s klímou, letenka Delhi – Jaipur,… na tento itinerár treba rátať okolo 1000 – 1200 eur.
 • Ak je tvoj štandard taký, že chceš mať 4 hotel, súkromné transfery, … na tento itinerár treba rátať okolo 2000 eur

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Indii.

Hľadáš ďalšie cestovateľské itineráre do celého sveta? Pozri sem! Potrebuješ vypracovať plán cesty? Pomôžeme ti!
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.