Gruzínsko – treky a poznávačka – itinerár na 10 dní

Gruzínsko – treky a poznávačka – itinerár na 10 dní

Vitajte v našom itinerári ku Gruzínsku! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Máš obmedzený čas na spoznávanie krajiny? Chcel by si objaviť Gruzínsko, zatrekovať si a popritom vidieť aj nejaké mesto? Rád využívaš nízkonákladové spoločnosti? Potom je tento itinerár ,, Gruzínsko – treky a poznávačka – itinerár na 10 dní “ pre teba ako ušitý.

Víza

S Gruzínskom máme bezvízový styk.

Letenky

Tento itinerár je napasovaný na nízkonákladovú spoločnosť Wizz air, ktorá odlieta z Viedne a pristáva v gruzínskom Kutaisi. To je vzdialené cca 280 kilometrov od Tbilisi (cca 3,5 hodiny jazdy autobusom). Výhodné letenky pozri na stránke Travelistanu tu.

Rozpočet

Kaukazské krajiny patria medzi lacné destinácie. Denný rozpočet bez letenky je od cca 35 eur (ak bývaš v guest house, navštevuješ pamiatky…) Ak by si chcel bývať v trojhviezdičkovom hoteli a ste minimálne dvaja, rozpočet na jednu osobu a deň je od 50 eur.

Šikovnou stránkou, aby si zistil približné náklady na život v danej krajine, je tá, ktorú si vieš pozrieť tu. Ceny sú v miestnej mene a kurz si vieš pozrieť tu.

Peniaze

V Gruzínsku platí miestna mena lari. Dajú sa tu za ňu vymeniť eurá alebo doláre, resp. je tu veľmi veľa zmenární, hlavne vo väčších mestách. Ak ti zostanú nejaké peniaze navyše, vieš ich vymeniť za inú menu.

1. deň: Prílet do Kutaisi. Pasová kontrola v Kutaisi ide veľmi rýchlo a o pár desiatok minút si vonku.

Ak sa bude dať, zameň si peniaze na miestnu menu, ak sa bude kurz pohybovať okolo tejto hodnoty –  , vymeň si v pohode aj 200 eur. Tam, kam ideš, sa horšie menia peniaze a treba, aby si mal hotovosť. Samozrejme, že sa u miestnych dá platiť aj eurami či dolármi, ale kurz bude nevýhodnejší pre teba.

Z letiska použiješ autobus – (urob si rezerváciu) cez Georgianbus  a odvezieš sa do mesta Kutaisi (je to 22 kilometrov).

V tento deň použiješ autobus (odchádza 9.30 – 10.00) a ide priamo do Mestia (cesta je asi 25 GEL a trvá 6 hodín). Druhou možnosťou je ísť na stanicu pri McDonalde a použiť maršrutku do Zugdidi (ide každých 30 – 60 minút) a odtiaľ do Mestia. Táto druhá možnosť stojí dokopy 21 GEL.

Alebo si prenajmeš auto priamo na letisku (ak budú mať otvorený office, tak skoro ráno. Je najlepšie si urobiť rezervačku dopredu, napríklad cez SIXT . ) Výhodou auta je, že si oveľa flexibilnejší, zastavuješ sa, kde chceš. Hlavné cesty v Gruzínsku sú na dobrej úrovni, avšak mimo je to už horšie. Keďže ideš smerom do Svaneti, je lepšie mať silnejšie auto. Na prenájom auta potrebuješ:

  • svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
  • medzinárodný vodičský preukaz vybavíš na počkanie v oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 eura a potrebuješ predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
  • Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní, resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.

Auto určite poisti. Pri prenájme auta uveď, že ho vrátiš v Tbilisi.

Príchod do Mestia (Svaneti) – ide asi o najkrajší kút Gruzínska. Tu sa ubytuješ u miestnych, ubytovanie ľahko nájdeš.

2. – 5. deň: 4-dňový treking alebo iné aktivity v Svaneti. Ak vieš po anglicky, tu sú popísané  všetky možnosti nájdeš tu.

Viem, že si nebudeš vedieť hneď vybrať, všetko si stačí rozmyslieť v závislosti od toho, aké bude počasie, ako sa budeš cítiť. Všetko je tu dobre značené a hlavne na miestnej informačnej stanici ti povedia to najpodstatnejšie ohľadom treku (či niekde nebol zosuv pôdy, ako vyzerajú aktuálne cesty…) Treky v Svaneti sú niečo medzi trekmi v Nízkych a Vysokých Tatrách.

BTW: Veci, ktoré si nezoberieš na trek, môžeš nechať na ubytovaní, ak im sľúbiš, že tam na ceste naspäť zostaneš.

6. deň: Dlhá cesta do Tbilisi (cca 10 hodín). Ubytovanie a oddych (hotel si bez problémov vybavíš napríklad cez booking.com, najlepšie je ubytovať sa v centre mesta.

7.deň: Celodenná prehliadka Tbilisi – najzaujímavejšia časť je centrum mesta, kde je všetko pokope.

  • Staré mesto
  • Tsmimda meba katedrála
  • Funicular – výhľad na mesto
  • Hrad Narikala nad starým mestom
  • Matka Gruzínska – je nad hradom Narikala

8. – 9. deň: Presun (cca 3 – 4 hodiny miestnou dopravou) do vinárskej oblasti Signagi. Táto oblasť je známa svojím vinárstvom. Ak miluješ Toskánsko, do oblasti Kacheti sa zamiluješ! Nájdeš tu nielen skvelé víno, ale aj výborné jedlo.

Jeden deň si daj na objavovanie pamätihodností regiónu, ako je kláštor Gremi či Alaverdi a druhý deň len tak s vínom s krásnym výhľadom do okolia. Na objavovanie miestnej lokality je najlepšie sa dohodnúť s miestnym taxikárom (nájdeš cez hotel, na ulici), ktorý ťa zoberie nielen na historické miesta, ale aj do miestnych viníc.

10. deň:  Odchod naspäť do Kutaisi a odlet

Koľko ma to vyjde?

Ak nerátame hlavnú letenku, tak takáto cesty vyjde od 230 eur (základné ubytovanie, stravovanie v lokálnych reštauráciách, používanie miestnej dopravy).

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Gruzínsku.

Dúfame, že itinerár „Gruzínsko – treky a poznávačka – itinerár na 10 dní “ ti pomohol pri plánovaní cesty. Ak máš otázky, daj do komentu.

Rád by si prešiel celý Kaukaz? Hľadáš itinerár? Pozri sem.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Ahoj, chystáme sa do Gruzínska 15.-22. február. Chcem sa spýtať, myslíš, že je možný trekking aj v zime?

V zime je možné, ale bude dosť veľká zima a nepríjemne

Perfektné, ďakujem za info 🙂 Akurát budúci rok ho plánujem, je to lacná a pekná krajina.