Grenada – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári ku Grenade! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Víza

Pre občanov SR platí bezvízový styk na účel turistiky do 90 dní. Na iný účel je nevyhnutné požiadať o vízum. Pre občanov Grenady – vízový vstup Výstupná daň Pri odchode z Grenady je potrebné zaplatiť tzv. výstupnú daň (departure tax). Cena za dospelého je 50 EC $ alebo 20 USD, deti 10 USD. Predĺženie pobytu V prípade potreby predĺžiť si pobyt sa treba obrátiť na migračný úrad (Immigration and Passport Department of the Royal Police Force)

Grenada - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Kratučká história

Grenadu objavil Krištof Kolumbus v roku 1498. V tomto období ju obývali karibskí pôvodní obyvatelia. Po niekoľkých opakovaných pokusoch Španielska a Francúzska kolonizovať ostrov sa to nakoniec podarilo francúzskej expedícii kúpou značnej plochy ostrova. Pôvodné obyvateľstvo vymizlo z dôvodu opakovaných bojov, keď sa Briti snažili dobyť ostrov. Francúzom sa ostrov podarilo udržať počas 90 rokov. V roku 1793 Francúzsko Versailleskou zmluvou odstúpilo ostrov Veľkej Británii, pričom Briti priviezli na ostrov obrovské množstvo afrických otrokov na prácu na cukrových plantážach. Británia vládla Grenade až do roku 1967, keď sa stala asociovaným štátom Commonwealthu. Úplnú nezávislosť získala až v roku 1974.

Grenada - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Vlajka

Kedy ísť?

Najlepším obdobím nielen na cesty do Grenady, ale aj do Karibiku je obdobie od konca novembra do apríla, keď je obdobie sucha. Ostatné mesiace sú daždivé a hlavne august je známy tým, že sem zavítajú hurikány. Preto sa nikdy nedaj zlákať lacnými letenkami. Ak by ťa zachytil hurikán, vtedy nič nelieta, nikam sa nedá dostať a aj hotely majú oznamy, že v prípade hurikánu si vyhradzujú právo zavrieť hotel bez nároku na vrátenie peňazí

Ako sa tam viem dostať?

Letecky

Najlepšie je sem letieť. Najjednoduchší spôsob z Európy je letieť s British Airways s prestupom na Barbadose.

Medzinárodné letisko Maurice Bishop má takisto spojenie s USA cez American Airlines a s Trinidadom a Tobagom.

Ak by si chcel vidieť aj iné karibské ostrovy, najväčšou aerolinkou je LIAT. Pozri článok, ako si vieš jednoducho naplánovať cestu tu. Výhodné letenky na Grenadu nájdeš na stránke Travelistanu v sekcii „Letenky“ 

Grenada - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Loď

Trajekt premáva na trase Grenada a Svätý Vincent niekoľkokrát za týždeň. Aktuálne informácie nájdeš na https://www.caribsurf.net/information/caribbeanferries.html

Ceny, ubytovanie…

Karibik nie je lacnou záležitosťou. Grenada patrí medzi lacnejšie karibské ostrovy. Napríklad Kuba je omnoho drahšia ako Grenada.

Na Grenade platí východokaribský dolár a pomer k euru nájdeš tu.  Dá sa platiť aj americkým dolárom

 • Jedlo v lokálnej reštaurácii bez nápoja od 5 eur
 • Guest house od 20 eur
 • 3-hviezdičkový hotel od 40 eur
 • 4-hviezdičkový hotel od 70 eur
 • 5-hviezdičkový hotel od 120 eur
 • Prenajatie auta na celý deň bez poistky od 50 ‒ 60 eur
 • Taxík z letiska do hlavného mesta Saint George od 15 eur

Ako sa po ostrove pohybovať?

Najlepšia možnosť je prenajať si auto a prejsť si ostrov pekne dookola. Verejná doprava na tomto malom ostrove funguje, ale veľmi nepravidelne. Výhodou auta je aj to, že môžeš zastaviť, kde len chceš a dáva ti oveľa väčšiu flexibilitu pri cestovaní.

Ak sa rozhodneš prenajať auto, mysli na to, že je lepšie urobiť si rezerváciu dopredu cez autopožičovne, ako je Sixt či Avis. Spoliehať sa, že dostaneš auto priamo na mieste, je veľmi riskantné. Nie je tu toľko áut a každý, kto sám cestuje, chce mať auto na pár dní.

Na požičanie auta potrebuješ klasický vodičský preukaz a medzinárodný vodičský preukaz (ten niekedy nevyžadujú, ale nikdy nevieš, na koho natrafíš. Vybavíš si ho na počkanie na hociktorom policajnom oddelení za poplatok 6,50 eura.)

Šoféruje sa tu po ľavej strane, a preto je asi najlepšou voľbou automat. Terén je síce asfaltový, ale sú tu často serpentíny a vysoké prevýšenia. Takisto maj na pamäti, že vzdialenosti tu majú inú dimenziu. 50 kilometrov ti zaberie aj 90 minút ‒ úzke cesty, retardéry, zápchy.

Grenada - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Na všetko je tu čas

Čas

Maj na mysli, že všetko tu trvá a každý tu má na všetko čas. Objednáš si v reštaurácii a jedlo ti príde aj za hodinu, vzdialenosť 50 kilometrov prejdeš aj za 90 minút, objednáš si drink a príprava trvá 20 minút… My máme hodiny, miestni majú čas. Nalaď sa na miestny čas a nedaj si pokaziť dovolenku 🙂

Bezpečnosť

Ide o bezpečný ostrov, ktorý žije z turizmu, a preto je tu o bezpečie riadne postarané. Žiadne povinné očkovanie nemusíš mať.

Čo vidieť?

Najlepšie je zostať na Grenade minimálne 3 dni. Ostrov sa dá prejsť aj za deň, ale bude to malá naháňačka. Ja som Grenadu spojil s návštevou iných ostrovov, viď článok tu.

Najlepšie pláže

Ak očakávaš upravené pláže, ležadlá atď., potom ťa Karibik sklame. Karibik je o divokosti a o tom, že keď niekam padne kokosový orech, tak tam bude ležať, kým ho morská voda neodplaví.

 • Grand Anse ‒ biely piesok, tyrkysové more ‒ nachádza sa južne od hlavného mesta Saint George
 • La Sagesse ‒ neďaleko rovnomennej dediny sa nachádza príjemná malá pláž s palmami a krásnym morom
 • Sauteurs beach ‒ na západ od rovnomenného mesta na severe ostrova
 • Levera ‒ na severe ostrova
Grenada - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vodopády

Grenada je známa krásnou tropickou prírodou, pralesom a vodopádmi. Prales na Grenade patrí medzi najstaršie na karibských ostrovoch.

 • Annandale ‒ v centre ostrova od Saint George asi 50 min. autom
 • Seven sisters ‒ asi 15 min od Annandale
 • Concord
Grenada - cestovateľské rady, tipy a itinerár

História

Nie je to Paríž, Havana alebo Lima, ale niečo zaujímavé tu nájdeš

Grenada - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Hlavneé mesto St.Georges
 • Saint George – hlavné mesto s krásnym historickým centrom. Je to príjemné mesto na pol dňa. Kostol, pevnosť, pôvodná architektúra
 • Grenville ‒ mesto na východnom pobreží. Neskutočne krásna drevená architektúra. Malé mestečko s krásnou atmosférou aspoň pre mňa:)

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Grenade.

Chceš karibský ostrov Grenadu spojiť s inými peknými ostrovmi? Pozri návod ako na to a hlavne tu nájdeš itinerár cesty.

Láka ťa Tichomorie? Návod, ako precestovať tichomorské ostrovy, nájdeš tu
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.