Francúzska Guyana, Surinam, Guyana, Trinidad a Tobago – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k štátom na sever Južnej Ameriky! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Víza

Víza treba do Surinamu – veľvyslanectvo v Amsterdame a do Guyany – veľvyslanectvo v Bruseli. Víza do Guyany sa dajú vybaviť aj v hlavnom meste Suriname Paramaribe počas úradných hodín a trvajú 24 hodín.

Všetky víza sa dajú vybaviť aj cez stránku Travelistan, pozri sem . Pas musí byť 6 mesiacov platní po návrate domov.

Kedy ísť?

Najlepšie obdobie na návštevu tejto oblasti je obdobia sucha, t.j. od augusta do novembra a od februára do apríla. Počas ostatných mesiacov je obdobie dažďov.

Francúzska Guyana, Surinam, Guyana, Trinidad a Tobago – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Bezpečnosť

Tieto krajiny vo svete nemajú dobré meno, ale obdobie konfliktov už skončilo a dnes sa nielen otvárajú svetu, ale aj bezpečie je na oveľa lepšej úrovni.

  • V hlavných mestách sa vo večerných hodinách nepohybuj v odľahlých častiach!
  • Ak fotografuješ domácich, vypýtaj si najskôr ich súhlas. V opačnom prípade sa môžeš stretnúť s negatívnou reakciou alebo s vyvolaním konfliktu.
  • Zaočkuj sa vopred proti žltej zimnici, resp. toto očkovanie sa vyžaduje pri vstupe do krajiny.
  • Nevyťahuj resp. neukazuj celý obsah svojej peňaženky pri platení!
  • Ak zjednávaš, presvedčte sa, či jedna aj druhá strana dobre porozumela.
  • Pri návšteve dažďového pralesa zváž požitie antimalarík!

Letenky

Letenky do tejto časti sveta patria medzi drahé záležitosti. Ceny sa pohybujú okolo 900 Eur. Do Francúzskej Guyany lieta len Air France a odlet z destinácie sa musí riešiť cez partnerské letecké spoločnosti. Pozri letenky v sekcii „Letenky“ .

Očkovanie

Do Surinamu vyžadujú očkovací preukaz a očkovanie na žltú zimnicu. Pri vybavovaní víz do Surinamu treba tento preukaz treba poslať – kópiu na veľvyslanectvo do Amsterdamu a na základe toho budú udelené víza. Ak nemáš žltú zimnicu, stačí sa obrátiť napríklad na www.inocem.sk , ktorý sídli na Teslovej ulici v Bratislave.

Peniaze

Francúzska Gyuana – platí tu euro. Francúzska Guyana je však asi najdrahšia krajina v Južnej Amerike. Služby ako doprava, hotely či reštaurácie sú tu veľmi drahé. Cena hotela a guest house sa pohybuje od 40 EUR/noc, jedlo v reštaurácii od 8 EUR a doprava Cayenne – Saint Lauren cca. 25 EUR. Miestne trhoviská sú tiež drahšie ako v iných juhoamerických krajinách. V Cayenne je možná aj platba platobnou kartou a výber z bankomatov.

V Surinam platí surinamský dolár (SRD), ktorého kurz si môžeš pozrieť napríklad tu: http://www.xe.com/currency/srd-surinamese-dollar.

Aj tu platí pravidlo, že čím menej navštevovaná krajina, tým je drahšia. Pokiaľ ide o stravovanie, krajina je na podobnej cenovej úrovni ako Slovensko, ale pokiaľ ide o služby, je drahšia. Všetko závisí od aktivity, ktorú si vyberieš.

Napríklad trojdňový výlet v pralese ťa vyjde okolo 300 EUR/osoba a väčšinou je v tom už zahrnutá aj strava. Platobné karty okrem hlavného mesta nemáš kde využiť.

V Guyane sa platí guyanským dolárom, ktorého aktuálny kurz si môžeš pozrieť tu: https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=EUR&To=GYDDruhou akceptovanou menou vo väčších mestách je americký dolár. Platobné karty využiješ len v Georgetowne a v niektorých leteckých spoločnostiach. Za platbu kartou si niekedy účtujú poplatok – vždy sa treba spýtať.

Itinerár:

1.deň: S veľkou pravdepodobnosťou musíš letieť do Paríža tak, že tam prespíš. Let do Cayenne je cez letisko ORLY. Čiže prespať v blízkosti samotného letiska.

2.- 3.deň: Let do Cayenne. Aj keď pristávaš v Európskej Únii, prejdeš pasovou kontrolou, ktorá ide veľmi rýchlo. Takisto prejdeš kontrolou batožiny a minule bol aj zákaz dovozu potravín.

Z letiska si zoberieš oficiálny taxík a za cenu cca 30-40 Eur sa dostaneš na hotel. Cesta trvá cca 30 minút v závislosti od premávky. Alebo si na letisku dopredu prenajať auto napríklad cez Europcar, ktorú využiješ na prepravu nielen do Cayenne, ale aj na ostrovy spásy do Kourou. Doteraz som nenašiel možnosť, že by sa auto dalo vrátiť na hranici so Surinamom..

Prehliadka mesta:

  • Place des Palmistes – hlavné námestie s parkom paliem. Hlavne večer tu nájdete príjemné živé kaviarničky a reštaurácie.
  • Pevnosť Cépérou – pevnosť zo 17. storočia, z ktorej máte pekný výhľad na mesto
  • Cathédrale Saint-Sauveur – rímskokatolícky kostol z 18. storočia.
  • miestne trhovisko – nájdete tu nielen exotické ovocie, ale možno stretnete aj Indiánov z pralesa.

4.deň:Kourou – mesto nachádzajúce sa asi hodinu cesty od Cayenne. V Korou je kozmické stredisko Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ale aj východiskový bod k najväčšej atrakcii Guyany – k Ostrovom spásy. Chodí sem pravidelná autobusová doprava.

Ostrovy spásy – takmer každý deň vypláva niekoľko katamaránov na celodenný výlet k Ostrovom spásy, ktoré sa nachádzajú 11 km od pobrežia. Loďou to trvá od 60 do 90 minút. Odporúča sa rezervovať si výlet vopred, napríklad cez tvoj hotel. Výlet stojí cca. 70 – 80 Eur.

Ostrovy boli trestaneckou kolóniou pre páchateľov najťažších zločinov. Práve do tohto prostredia bol zasadený skutočný príbeh „Motýľ“. Ide o súbor ostrovov, na ktorých sú pozostatky väzenia. A to všetko v krásnej prírode s možnosťou kúpať sa. Kvôli silným prúdom sa neodporúča plávať ďaleko od brehu. Je tu len jedna reštaurácia, v ktorej sa dá najesť a ceny sú veľmi vysoké. Vezmi si so sebou dostatok vody na celý deň.

5.deň: Presun z Cayenne do Saint Lauren:

Mesto na rieke Moroni a zároveň hraničné mesto so štátom Surinam. Mesto je vzdialené asi 3,5 hodiny od Cayenne a vedie tam kvalitná asfaltová cesta.

  • Miestna väznica, odkiaľ išli trestanci na Ostrovy spásy či do iného regiónu Francúzskej Guyany. Môžete sa pripojiť k organizovaným túram, ktoré trvajú cca. 90 minút a dozviete sa viac ako keby ste len pozerali prázdne väzenské múry. Prehliadky sú aj v angličtine.

Doprava do Saint Lauren: Medzi mestami funguje pravidelná doprava. Nie je však častá a nie sú to klasické autobusy, ale minivany. Najlepšie je vyraziť na cestu v ranných hodinách. Pokiaľ ide o cenu dopravy, presun na trase Cayenne – Saint Lauren stál naposledy 25 EUR/osoba. Cesty sú veľmi kvalitné, takže doprava je rýchla. Pri centre mesta je autobusová zástavka s presným harmonogramom odchodov. Cesta trvá cca 3 hodiny.

Poobede prekročíš hranice a ideš do Paramariba:

Hranicou je rieka. Na jednom brehu je francúzska colnica a na druhej je surinamská. Medzi colnicami premávajú polorozpadnuté člny a plavba trvá cca. 15 minút a platí sa za osobu a batožinu. Aktuálne ceny vám povedia francúzski policajti, ktorí sú nápomocní.

Surinamská colnica ti dá pečiatku do pasu, skontroluje očkovací preukaz – žltá zimnica – a či nemáš nejaké jedlo či ovocie so sebou. Hneď vonku sú potom taxíky, ktoré idú do Paramariba. Taxík stojí cca 20 USD na osobu a cesta trvá cca 3 hodiny podľa stavu cesty.

Ubytoval by som sa tu ­http://hotellapetitemaison.com/en/ , je to centrum mesta, je to v pôvodnom drevenom dome a na recepcii je veľmi nápomocný personál. Cez nich by som si vybavil aj transfer do Georgetownu aj s trajektom. Keď tam budeš písať ohľadom ubytovania, tak sa spýtaj, či môžu aj zabezpečiť transfer do Georgetownu.

6.-7.deň: Celodenná prehliadka mesta Paramaribo.

Voľakedy patrilo Angličanom, tí ho však vymenili za holandský Nový Amsterdam (dnešný New York). Paramaribo leží na brehu rieky Surinam a vďaka svojej architektúre patrí medzi najkúzelnejšie hlavné mesta v Južnej Amerike. Milo ťa prekvapí drevená architektúra prezidentského paláca, hlavného súdu alebo bežných budov, ktorá dodáva mestu akýsi šarm – tie sa nachádzajú hneď pri vašom hotelíku. Najstaršou budovou v meste je pevnosť z holandských čias – Zeelandia. Večer je mesto plné zábavy, najmä dobrých barov so skvelou indonézskou, kreolskou a holandskou kuchyňou.

Večer pri západe Slnka máš možnosť uvidieť delfíny. Takmer každý hotel organizuje výlety zamerané túto atrakciu.

8.deň: Veľmi skorý ranný odchod do Georgetownu – Gyuanna. Najprv asi 3,5 hodiny na hranice, následne nalodenie na trajekt – ten ide cca 60 minút a ide len raz denne (minulý rok) a následne do Georgetownu cca 3 hodiny. Samotné mesto je na 2 hodiny a Mesto pripomína skôr nejaké africké mesto ako klasické juhoamerické. Odporúčam navštíviť tieto konkrétne miesta:

  • Stabroek market – hlavné trhovisko, kde dostanete naozaj všetko a navyše je to pestrofarebná pastva pre oči.
  • City Hall – mestská radnica v anglikánskom štýle
  • Najvyšší súd – krásny príklad britskej architektúry
  • Katedrála svätého Juraja – druhá najväčšia drevená stavba na svete. Najlepšie je prísť sem na nedeľnú omšu.

9.deň: Celodenný výlet na vodopády Kaieteur. Päťkrát väčšie vodopády ako Niagara s výškou 226 m, nachádzajúce sa v strede pôvodného pralesa. Tieto vodopády patria k najkrajším na svete. Dostaneš sa sem najlepšie miestnym lietadlom z hlavného mesta Georgetown. Nie je to však nijaká pravidelná linka. Ide o výlet cez miestnu CK. Let stojí od 200 USD a treba si ho objednať vopred. Letecké spoločnosti nájdeš na miestnom domácom letisku alebo cez internet. Takmer všetky CK robia výlety k týmto vodopádom. Letí sa len za dobrého počasia a ide o celodenný výlet. Ak sa neletí, peniaze ti vrátia. Byť v Guyane a nevidieť tento prírodný zázrak, ako keby ste v Guyane ani neboli. Výlet spravíš napríklad cez túto spoločnosť http://www.airguyana.biz/tours_day.php

10.deň: Rezervný deň, keby si neletel na vodopády, kvôli zlému počasie.

11.-14.deň: Odlet na Trinidad a Tobagu https://www.caribbean-airlines.com/#/main . Najlepšie na oddych je Tobago, kde by som si dal tak 3 dni na oddych na miestnych plážach .

Odlet domov cez Panamu alebo Caracas či Bogotu. Ale s tými letenkami to závisí podľa aktuálnych cien.

15.deň: Odlet domov

Koľko to vyjde?

Ak by sme počítali náklady, že cestujete dvaja, spíte v 3 hviezdičkových hoteloch, využívaš miestnu dopravu, tak bez hlavnej letenky to vyjde okolo 1100 Eur na osobu. Ten kto je priaznivcom nízko nákladového cestovania, tak nie je tu toľko možností na šetrenie a vyjde to tak o 200 Eur menej. Ide o jeden z najdrahších kútov Južnej Ameriky, ale zas je najmenej navštevovaný!!!

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady vo Franúczkej Guyane, ceny v Suriname a ceny v Guyane.

Ďalšie cestovateľské itineráre nájdeš na stránke Travelistane tu.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.