Filipíny – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Filipínam! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Ako najlepšie precestovať Filipíny? Vidieť nielen všetko podstatné, ale aj sa okúpať na krásnych plážach? To všetko sa dočítaš v článku s názvom ,,Filipíny – cestovateľské rady, tipy a itinerár“

Kedy ísť:

December – apríl

Najvyššia sezóna, počas ktorej je sucho a slnečno s minimálnymi zrážkami. December a február sú mesiace s najpríjemnejšími teplotami. Práve preto hlavne počas Vianoc a Nového roka idú ceny služieb veľmi hore, a to až na trojnásobok. Okrem toho počas Čínskeho Nového roka, čiže na prelome januára a februára, zaplavia Filipíny čínski turisti. Ceny sú vtedy najvyššie.

Máj – november

V máji teplota vystúpi na najvyššie hodnoty a postupne prejde do obdobia dažďov. Jún až september je obdobie tajfúnov a v tom čase neodporúčam cestovať na Filipíny.

Filipíny - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Víza

Občania Slovenskej republiky môžu na územie Filipín vstúpiť bez víz, ak ich pobyt neprekročí 30 dní (v platnosti od 1.8.2013). Pri vstupe do krajiny je potrebné preukázať sa platným pasom a spiatočným cestovným lístkom, resp. lístkom do nasledujúcej destinácie. Cestovný pas pri vstupe na Filipíny musí byť platný minimálne ešte 6 mesiacov po plánovanom ukončení pobytu na Filipínach.

Bezpečnosť

Filipíny sú v zásade bezpečnou krajinou. Filipíny by som rozdelil na oblasti, kde je to bezpečné a na oblasti, do ktorých by ste v žiadnom prípade nemali ísť. Vyhnite sa návšteve:

  • Mindanao
  • Súostrovie Sulu
  • Polostrov Zamboanga
  • Jolo
  • Tawi Tawi
  • Basilan

Ide o oblasti, kde operujú moslimské teroristické skupiny ako Moro (MILF) a takisto Abu Sayyaf a rôzne odnože. Tieto skupiny vedú ozbrojený konflikt s centrálnou vládou a boli prípady únosov turistov. Sú to oblasti, kde vám reálne hrozí únos, ozbrojené útoky a aj výbuchy.

V dnešnej dobe je aj vyhlásená vojna proti drogovým kartelom. Preto sa vyvaruj rôznym ponukám o drogy. Nikdy nevieš, čo je nastražené a kým. Prezident vyhlásil nulovú toleranciu a aby si nedopadol ako pri užívaní ľahkých drog v Thajsku.

Ak chceš navštíviť chudobné štvrte Manily, dá sa to. Riaď sa však pritom týmito pravidlami.

  • Ak chceš fotiť, vypýtaj si súhlas.
  • Nechoď tam večer.
  • Zbytočne neprovokuj.
  • Nepúšťaj sa do politických debát.
  • Ak vidíš protest, vyhni sa mu.

Zo zdravotného hľadiska si dávaj pozor na:

  • prehriatie organizmu,
  • rýchlu zmenu, ak vyjdete z klimatizovaných priestorov do vonkajších teplôt,
  • časový posun pri prílete na Filipíny a vydržať bez spánku do večera.
  • Pokiaľ ide o počasie, vyvaruj sa návšteve Filipín počas tajfúnového obdobia, čiže v období jún – september. Vtedy bývajú letenky veľmi lacné, ale zažiť tajfún nie je veru nič príjemné. More je rozbúrené, stále prší a hrozia aj záplavy.

Doprava

Doprava na Filipíny

Na 99% percent prídeš na Filipíny lietadlom. Na Filipínach sú tieto medzinárodné letiská: Manila, Cebu, Clark – v blízkosti Manily, Angeles, Kalibo – v blízkosti Boracay.

Spojenie s Európou je cez letecké spoločnosti:

Ak letíš z niektorej ázijskej krajiny, najlepšie spojenie je cez najpopulárnejšieho dopravcu v Ázii, ktorý už neraz vyhral cenu za najlepšiu nízkonákladovú leteckú spoločnosť, a tou je Air Asia – http://www.airasia.com/ot/en/home.page?cid=1. Netreba sa báť výrazu „nízkonákladový“. Letecká spoločnosť je presne taká istá ako klasické aerolinky, ale za stravu na palube si platíš. Žiadne boje o váhu, dopredu vytlačené letenky, ako to poznáme pri európskych nízkonákladovkách. Air Asia lieta aj do Austrálie, Indie, Nepálu, Japonska, ale aj v rámci Filipín. Majú minimálne meškania a počas môjho cestovania boli vždy presný. Air Asia je cenovo veľmi prijateľná. Platí, že čím skôr urobíte rezerváciu, tým lepšiu cenu budete mať. Výhodné letenky si vieš pozrieť aj na stránke Travelistanu v sekcii „Letenky“

Filipíny - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Air Asia

Vnútroštátna doprava

Letecká doprava

Keďže Filipíny sú ostrovným štátom, je lepšie medzi jednotlivými ostrovmi preletieť. Filipíny majú niekoľko národných dopravcov a väčšinou ide o nízkonákladové spoločnosti typu Air Asia. Pri kúpe leteniek platí niekoľko pravidiel:

  • Čím skôr si rezervuješ miesto, tým lacnejšia bude letenka. Letenky možno dostať niekedy už od 20 EUR.
  • Niektoré spoločnosti majú príplatky zvlášť pri veľkej batožine.
  • Ak kombinuješ dve rozdielne spoločnosti pri prestupe, dajte si veľkú rezervu.
  • Kreditnú kartu, ktorou si zaplatil za letenku, maj so sebou aj na samotných Filipínach. Niekedy ju žiadajú preukázať.

Najpopulárnejšie vnútroštátne letecké spoločnosti sú tieto:

Pri mnohých odletoch z letísk nie je v cene zahrnutá odchodová taxa. Pohybuje sa v závislosti od letiska. Minimálna taxa je od 50 do 200 PHP. Medzinárodná taxa je od 550 do 750 PHP. Pri medzinárodných letenkách vám letecká spoločnosť povie, či cena zahŕňa odletovú taxu.

Lodná doprava / trajekty

V tomto ostrovnom štáte fungujú medzi ostrovmi rôzne druhy trajektov. Na Filipínach je cez 30 spoločností, ktoré sa zameriavajú na prepravu osôb. Na trajekty určite narazíš a budeš sa nimi prepravovať medzi ostrovmi. Výhodou trajektov je, že:

  • uvidíte lepšie krajinu, more;
  • budete mať možnosť porozprávať sa s Filipíncami;
  • ušetríte.

Ak chceš cestovať medzi mestami ako Manila – Cebu, čo je cca. 24 hodín, odporúča sa rezervácia čím skôr. Tieto trajekty majú rôzne rezervačné triedy:

  • Spoločná miestnosť s lôžkom bez klimatizácie – budeš mať posteľ, niekedy aj čisté obliečky a v miestnosti môže byť od 50 do 200 pasažierov. Sprchy a toalety sú k dispozícii zvlášť pre mužov a ženy.
  • Spoločná miestnosť s lôžkom a s klimatizáciou – posteľ, obliečky, v miestnosti od 50 do 200 pasažierov. Sprchy a toalety sú k dispozícii zvlášť pre mužov a ženy.
  • Samostatná kajuta – lôžko pre 2 až 4 ľudí. Niektoré spoločnosti majú na izbe aj vlastnú kúpeľňu a toaletu.

Ak ideľ na krátke vzdialenosti do 2 hodín, nie je nutná príliš skorá rezervácia. Stačí deň pred odchodom. Lístky sa kupujú v prístave, kde je zoznam spoločností s vypísanými cenami. Pri rezervácii potrebujete preukázať svoj pas.

Upozornenie:

Rovnako ako pri odletoch, aj pri odchode trajektom treba zaplatiť odchodovú taxu z prístavu. Ceny sú od 25 PHP.

 Autobusy

Diaľkové autobusy využiješ najviac na ostrove Luzon, kde sa nachádza aj hlavné mesto Manila. Cesty a dopravné spoločnosti sú rôzne. Tu odporúčam nešetriť a na dlhé vzdialenosti cestovať hlavne klimatizovanými autobusmi. Najlepšie a najrýchlejšie sa cestuje v noci, kedy sú cesty voľné. Lístky si kupuj čím skôr. Spoliehať sa na to, že prídeš a dostaneš hneď lístok, sa nevypláca. Mnohé autobusové spoločnosti nájdeš na stránke http://www.phbus.com/.

Najviac cestovateľov využíva autobus medzi Manilou a Banaue, kde sú krásne starodávne ryžové polia. Sem jazdí zatiaľ len jedna autobusová spoločnosť, a to v noci. Spoločnosť sa volá Ohayami a nájdete ju na http://www.ohayamitrans.com/. Tu platí dobrá rada: lístok si kúpte alebo rezervujte čím skôr. Ak napríklad prídete do Manily ráno a chcete ísť už ten istý deň večer do Banaue, batožinu si môžeš odložiť v dopravnej spoločnosti zadarmo (údaj z roku 2017).

 Jeepney

Ide o pestrofarebné filipínske dopravné vozidlo, vyzerajúce ako predlžený džíp, ktoré zabezpečuje dopravu v rámci mesta alebo ako doprava v okolí mesta.

Každé jeepney má svoje číslo a danú trasu. Platí sa u vodiča a cena závisí od toho, kam idete. Na autobusovej zástavke sa len spýtaj na číslo jeepney, ktoré ide tvojim smerom.

Motorky

Najlepšia možnosť ako prejsť menšie vzdialenosti na ostrovoch, je prenajať si motorku. Výhody motorky:

  • flexibilita pri spoznávaní miest, ktoré nie sú ďaleko od seba;
  • je to lacnejšie ako keby ste chodili miestnymi autobusmi či taxíkmi;
  • rýchlosť pri spoznávaní okolia.

Na prenájom v zásade nič nepotrebuješ. Niekedy si vypýtajú pas alebo kópiu pasu. Vodičský preukaz si v požičovni niekedy nepýtajú. Ale aj tak ho maj pri sebe, keby ťa policajt zastavil. Nezabudni si v požičovni vypýtať aj prilbu.

Pri výbere máš možnosť buď plno automatickú motorku, poloautomatickú alebo s manuálnou prevodovkou. Ja odporúčam plno automatickú aj napriek tomu, že je to o niečo drahšie. A koľko stojí prenájom? Cca. 10 EUR/motorka.

Itinerár

1.deň: Odlet smer Filipíny – Manila.

2.-3.deň: Hlavné mesto krajiny, kde môžeš zažiť obrovský kontrast medzi chudobou a bohatstvom.

  • Intramuros – historické srdce Manily, ktoré postavili Španieli v čase, keď Filipíny boli kolóniou Španielska. Je to centrum mesta opevnené historickými hradbami. Nájdeš tu barokové kostoly, katedrálu, pevnosť a staré historické uličky. Celá oblasť je pod ochranou UNESCO.
  • Chinatown – je to jedna z najväčších čínskych štvrtí v Ázii. Silná čínska komunita si tu vybudovala svoju štvrť plnú obchodíkov, reštaurácií a malých chrámov. Najlepšie je štvrť navštíviť počas čínskeho nového roka, pretože vtedy sa tu konajú bujaré oslavy.
  • Rizal park – hlavné námestie v Manile, kde sa väčšina ľudí stretáva. Zaujímavé je hlavne podvečer a ráno, kedy si tu za pekného počasia ľudia zacvičia.
  • Makati – moderná štvrť Manily, ktorá je centrom biznisu. Uvidíš tu mrakodrapy, moderné kaviarne, reštaurácie, obchodné centrá a zároveň je to najčistejšia štvrť Filipíny. Je to ako keby si sa prechádzal po modernou častou Európy.
  • Kohútie zápasy – cez víkendy sa konajú známe kohútie zápasy. Takmer každá štvrť má svoju vlastnú arénu. Spýtaj sa na hoteloch či guesthousoch a radi ti poradia. Buď pripravený, že filmovanie a fotenie môžu zakázať.

Večer odchod nočným autobusom do Banue. Tento prírodný div Banue je proste niečo, čo musíš vidieť, ale inak než nočným autobusom sa sem nedostaneš.

Najviac cestovateľov využíva autobus medzi Manilou a Banaue, kde sú krásne starodávne ryžové polia. Sem jazdí zatiaľ len jedna autobusová spoločnosť, a to v noci. Spoločnosť sa volá Ohayami a nájdete ju na http://www.ohayamitrans.com/. Tu platí dobrá rada: lístok si kúpte alebo rezervujte čím skôr.

4.-5.deň: Prírodný div, kde nájdeš krásne 2000 rokov staré a dodnes obrábané ryžové polia. Odporúčam však nezostávať v meste Banaue, ale presunúť sa rovno do dedinky Batad, ktorá sa nachádza asi 40 minút jazdy vozidlom jeepney. Samotné Banaue nemá až také úžasné výhľady na ryžové polia ako Batad. V Batade je niekoľko ubytovaní za lepšie ceny ako v Banaue a dokonca s oveľa lepším výhľadom. V Batade máš možnosť zobudiť sa s pohľadom z vašej izby ako vychádzajúce slnko osvetľuje ryžové terasy. Odporúčam:

  • Vybrať sa na nejaký jednodňový výlet do okolia. Treba mať turistickú obuv a dostatok vody a jedla. Priprav sa na veľké prevýšenia pri výstupe a zostupe po schodoch, pomedzi ryžové terasy.
  • Zostať v oblasti aj 2 plné dni, najmä ak plánujete výlety do okolia.
  • Mat dostatok vymenených peňazí. V Batade nie je totiž zmenáreň, len v Banaue! A aj tam majú zlý kurz. Je lepšie na to myslieť ešte v Manile.
Filipíny - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Ryžové polia

6.-7.deň: Asi 3,5 hodiny jazdy miestnym autobusom od Banaue je ďalšia oblasť Sagada, ktorá je známa svojimi jaskyňami a zavesenými pohrebnými truhlami na skalách. Do jaskýň treba miestneho sprievodcu, ktorého zoženieš na hoteloch či guesthousoch. Jaskyne treba zažiť ráno, keď ešte nie je veľa turistov. Výlet trvá cca 2 hodiny a počas neho idete bosí, prípadne v dobrých športových sandáloch, cez jaskyne, rôzne skaly, jaskynné jazerá a podobne. Nie je to vhodné pre klaustrofobikov. Maj so sebou čelovku.

8.deň: večer by si sa vrátil naspäť do Manily cez tú istú spoločnosť. Lístky treba rezervovať min. 24 hodín pred odchodom. Čiže, keď pôjdeš z Banaue do Sagady, rezervujte si lístok.

9.deň: Ranný príchod do Manily a následne presun na letisko a odlet do mesta Cebu s Cebu airlines alebo 24 hodinovým trajektom do Cebu. Info o trajektoch a letenkách nájdeš v stati ,,Doprava“.

10.deň: Ostrov Bohol. Trajekty idú z prístavu v Cebu a netreba rezerváciu. Presný harmonogram je tu http://www.bohol.ph/article107.html Samotné mesto Cebu je podľa mňa príšernosť a netreba tam ostať. Prídeš do mesta Tagbilaran. Zostaňte priamo v meste.

11.deň: Požičaj si motorku, napríklad v prístave cca 10 eur na deň a choď na

  • Čokoládové vrchy a po ceste sú ryžové polia
  • Celý deň budeš na motorke. Maj opaľovací krém a asi aj dlhé rukávy kvôli motorke.
Filipíny - cestovateľské rady, tipy a itinerár

12.deň: Prvou loďou do mesta Cebu a tam na autobusovú stanicu smer Oslob. Cesta trvá cca do 3 hodín. Toto ešte nie sú tie klasické pláže, ale ďalší deň ráno, by si išiel na whale shark.

13.deň: Skoro ráno smer žralok, nepotrebuješ nič na to. Budeš mať pocit masovky, ale keď uvidíš toho žraloka resp. žralokov, bohovské. Je to absolútne bezpečné. Potom po žralokovi – trvá to asi hodinu by si išiel na pláž Moalboal.

14.až 16.deň: Oddych a výlet na miestny ostrov. 16.deň skoro ráno smer Cebu, dopredu si kúp lístok ak to bude možné. Následne let na Palawan.

17.- 19.deň: Najpopulárnejšia oblasť, ktorá leží medzi Juhočínskym morom a morom Sulu. Je to morský národný park Tubbataha a Puerto Princesa. Obe sú pod ochranou UNESCO. Palawan má dve letiská: 1) Puerto Princesa, kde drvivá časť lietadiel pristáva z ostatných častí Filipín. Z letiska potom idú autobusy do ostatnej často ostrova. 2) Letisko El Nido sa využíva zatiaľ len na chartrové lety.

  • El Nido – hlavná turistická oblasť, kde sú vápencové oblasti, lagúny a pláže – tu by som býval a lepšie hotely sú tu.
  • Port Barton – tichšia oblasť mimo hlavných turistických trás. Hlavne krásne pláže. Večer sú tu časté výpadky elektriny.
  • Sabang – tu nájdeš svetoznámu podzemnú rieku sem sa pôjdeš pozrieť 🙂

20.deň: Odlet smer Manila a následne domov.

21.deň: Prílet domov.

Cena: Ak nerátam hlavnú letenku, tak by si sa vedel zmestiť do cca. 1100 Eur na osobu (ubytovanie v 3 hoteli, letenky v rámci ostrovov – treba dopredu rezervovať, prenájom motoriek…street food). Ak si milovníkom guesthousov tak náklady klesnú o cca 150 Eur na osobu.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Filipínach.

Ďalšie cestovateľské itineráre do ďalších krajín  nájdeš tu.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.