Fidži – tichomorský raj

Vitajte v našom itinerári k Fidži! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

V tomto článku nájdeš základné praktické informácie o  vízach, čo vidieť, kam ísť, na čo si dávať pozor a mnoho ďalšieho.

Kedy ísť?

Najlepšie obdobie na návštevu Fidži je od mája do novembra. Od polovice novembra do januára je obdobie dažďov. Nenechajte sa zlákať príliš lacnými letenkami mimo hlavného obdobia, lebo vtedy ostrov zasiahnu nielen dažde, ale aj cyklóny.

Víza

Na Fidži občania Slovenska nepotrebujú víza. Len si treba dať pozor, aby váš pas bol po odchode s Fidži ešte 6 mesiacov platný. Pri vstupe do krajiny niekedy kontrolujú či máte letenku z Fidži.

Fidži - tichomorský raj

Letenky

Fidži má zo všetkých tichomorských ostrovov najlepšie spojenie so svetom. Je to letecký dopravný uzol asi ako Bangkok pre JV Áziu.

Lieta sa sem z USA, Austrálie, Európy a Ázie. Najlepšie spojenie z Európy má Korean airlines, ktorý má medzipristátie v Soule. Kúpu letenky neodkladajte na poslednú chvíľu. Dnes platí, čím skôr, tým lepšia cena. Ja som napríklad kupoval obojsmernú letenku z Prahy na Fidži (Nadi) s polročným predstihom a mal som ju za 1003 Eur.

Ak uvažuješ, že by si chcel navštíviť okolité tichomorské ostrovné štáty ( Vanuatu, Tuvalu, Tonga, Šalamúnové ostrovy, Havaj…) s Fiji airways sa dostaneš takmer všade. Aktuálne letenky nájdeš aj na stránke Kadetade

Fidži - tichomorský raj

Ktoré miesta treba vidieť alebo zažiť?

Hlavný ostrov Fidži – tu je najlepšie si prenajať auto a prejsť ostrov dookola. Mestá ako Nadi či Suva určite nevyhrajú súťaž o najkrajšie mestá sveta, ale prekvapí ťa, že je tu veľmi silná indická komunita s množstvom indických chrámov a reštaurácií. Ak by som mal vyzdvihnúť, ktoré miesta na ostrove musíš vidieť, tak tieto:

 • Natadola beach – možno najkrajšia pláž na hlavnom ostrove
 • Piesočné duny Sigatoka – zaujímavé piesočné duny pri meste Sigatoka. Je tu niekoľko dobre značených trás, ktoré trvajú od 1 do 3 hodín. Vstup 10 FJD
 • Vodopád Biasevu – k tomuto vodopádu pri dedine Biasevu, vedie dobre značená trasa a prechádzka trvá cca 35 minút. Vo vodopáde sa dá aj kúpať.
 • Národný park Koroyanitu – pre milovníkov trekov a džungle je tu národný park neďaleko mesta Lautoka. Nájdeš tu niekoľko dobre značených trás a najdlhšie výlety trvajú aj 2,5 dňa.
 • Pacific harbour – tu sú asi najlepšie podmienky na potápanie sa.

Ak by si chcel prejsť celý ostrov dookola, čo je cca 600 km po hlavnej ceste, a vidieť všetky atrakcie, tak treba asi 4 – 5 dní.

Fidži - tichomorský raj

Yasawa a Mamanuca goup

Ide o najkrajšie ostrovy v rámci Fidži, kde sú najlepšie podmienky nielen na potápanie sa, ale aj šnorchlovanie a oddych. Tu nájdeš tyrkysové more a biely piesok. Samozrejme, že tu sú celkové náklady vyššie na ubytovanie, stravu a aktivity. Medzi ostrovmi premáva pravidelná lodná doprava.

Ak by si chcel spojiť prepravu na ostrov s vyhliadkovým letom, tak z Nadi letiska lietajú pravidelné spoje na spomínané ostrovy. Cena za osobu sa pohybuje od 250 Eur, let trvá cca 30 minút a máš k tomu aj neskutočný panoramatický let. Spoločností je veľmi veľa, ja som využil túto https://www.islandhoppersfiji.com/

Fidži - tichomorský raj

Prenajatie auta

Na požičanie auta treba:

 • Medzinárodný vodičský preukaz (ten si vieš vybaviť na Slovensku za 6,5 Eur)
 • Kreditku

Požičovní je tu veľa a netreba dopredu rezerváciu. Na medzinárodnom letisku v Nadi si vieš vybaviť aj zľavu. Pri rezervácií auta maj na pamäti:

 • Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdete určitý limit, platíte za každý kilometer navyše. Preto si vyberajte spomedzi tých, kde je napísane „unlimited kilometres“
 • Auto určite poistite. Ak sa niečo stane, zaplatíte veľmi vysoké sumy.
 • Jazdí sa na ľavej strane a preto zvážte, či chcete manuál alebo automat. Ja odporúčame automat.
Fidži - tichomorský raj

Peniaze a rozpočet

Na Fiji platí miestny dolár. Aktuálny kurz nájdeš na tejto stránke http://www.xe.com/currency/fjd-fijian-dollar .  Výmenu peňazí spravíš hocikde v bankách a je jedno či máš US dolár alebo Euro. S platobnými kartami tiež nie je problém, ale pri platení v reštauráciách a na hoteloch je často poplatok za platbu kartou min. 3 percentá. Ak by ti ostali miestne doláre, tie vieš vymeniť späť alebo ak smeruješ na iné tichomorské ostrovy, vymeníš ich za miestnu lokálnu menu.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady na Fidži.

Čo sa týka cien, tak všetko závisí od toho, aký štandard cestovania zvolíš. Fidži nie je klasickým rajom pre nízkonákladové cestovanie, ale nie je to tak drahé ako keby si dnes cestoval na Kubu.

 • Požičanie auta – od 40 Eur na deň
 • 4 hviezdičkový hotel na ostrove – od 80 Eur pre dvojicu
 • 3 hviezdičkový hotel na ostrove – od 50 Eur pre dvojicu
 • Hostel na ostrove s pekným morom – od 20 Eur
 • Jedlo v indickej alebo v čínskej reštaurácií – od 5 Eur
 • Jedlo v hotelovom rezorte – od 15 Eur
 • Lístok na miestny autobus v rámci mesta Suva či Nadi – 0,5 Eur
 • Lístok na autobus Nadi – Suva (cca 200 km) od 7 Eur
 • Taxík z letiska Nadi do centra mesta – 3,5 Eur
 • 1,5l voda – cca 0,4 Eur
Fidži - tichomorský raj

Kam je najlepšie ísť za morom?

Hlavný ostrov, kde leží medzinárdoné letisko Nadi, nemá tak krásne more a pláže ako ostrovy v rámci Mamanuca a Yasawa group.

Čo ešte treba vedieť?

 • Do krajiny je zakázané priniesť hocijaké potraviny ako syry, zeleninu, ovocie, salámy či mliečne výrobky. Ak ti to nájdu v batožine, hrozia veľmi veľké pokuty. Napríklad za jablko je pokuta 300 USD.
 • Fidži je ostrovný štát, ktorý tvorí 222 vulkanických ostrovov, má takmer 820 tisíc obyvateľov a nezávislosť získalo v roku 1970. Je to parlamentná demokracia a oficiálnym jazykom je angličtina.

Fidži vieš veľmi dobre spojiť napríklad s Novým Zélandom. Praktické informácie nájdeš tu

Ako cestujem po svete? Aká triky a tipy používam na svojich cestách? Praktický e-book, s ktorým som navštívil už 163 krajín sveta.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.