Falklandy – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Falklandom! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

V roku 1982 sa izolované ostrovy pri pobreží Južnej Ameriky stali stredobodom pozornosti svetových médií. Argentína, ktorá ostrovy nazýva Malvínami, ich osídlila a vyprovokovala tak vojnu s Anglickom. Počas 10-týždňovej vojny Anglicko porazilo Argentínu a znovu nastolilo vládu Londýna. Dalo by sa povedať, že aj od tohto momentu sa postupne dostáva na bohom zabudnuté ostrovy čoraz viac turistov.

Falklandy – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Prečo by som sem mal ísť?

Aj keď Falklandy nie sú pri pobreží Antarktídy, tí, pre ktorých je cestovanie na Antarktídu finančne náročné a chceli by vidieť faunu a flóru, ktorá približuje tento najchladnejší kontinent, by sem určite mali ísť. Takisto je to miesto pre všetkých ľudí hľadajúcich niečo, kam nechodia davy, milujú „severskú“ prírodu a chcú byť čo v najtesnejšom kontakte s prírodou. Takisto je to výzva pre tých, čo by radi preverili svoje schopnosti a zručnosti v chladnom prostredí.

Falklandy – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Kedy sem ísť?

Nielen na Falklandy, ale aj do južnej časti Južnej Ameriky sa odporúča cestovať medzi októbrom a marcom, keď je tu takzvané leto (pod letom si na Falklandoch predstavuj najvyššiu teplotu okolo 15° C). Toto obdobie je dobré aj na pozorovanie tučniakov, tuleňov, ale aj albatrosov, ktoré sem prilietajú. Mimo tohto obdobia sa to považuje za zbytočné – zima, nepredvídateľné počasie, zlé dopravné spojenia.

Kde Falklandy ležia a ako sa sem viem dostať?

Falklandy ležia cca 500 kilometrov od Argentíny a správnym mestom je Stanley. Celková populácia je tu okolo 3 400 ľudí. Na dopravu na ostrovy sú dve možnosti.

Ísť klasickou výletnou loďou, ktorá takisto smeruje aj do Antarktídy. Pozri o tom podrobný článok tu.

Klasickou leteckou linkou – Na Falklandy lietajú dve spoločnosti. Z čílskeho Punta Arenas alebo Santiaga de Chile raz do týždňa lieta letecká spoločnosť LATAM. Obojsmerná letenka zo Santiaga de Chile stojí okolo 1 200 USD alebo z Punta Arenas okolo 800 USD. Raz do mesiaca má LATAM aj medzipristátie v argentínskom Rio Gallegos a obojsmerné letenky stoja okolo 240 USD. Na aktuálne informácie a ceny pozri webovú stránku www.latam.com) Výhodné letenky na Falklandy si vieš vyhľadať aj na stránke Travelistanu v sekcii „Letenky

Z Anglicka lieta 6 – 7-krát do mesiaca lietadlo ministerstva obrany z RAF BRIZE NORTON blízko Burfordu. Obojsmerné letenky pre turistov stoja okolo 2 400 libier a let trvá cca 18 hodín s dvojhodinovým medzipristátím na Ascensione. Rezervácia leteniek sa robí cez travel@falklands.gov.fk alebo pozri www.falklandislands.travel.com

Preto je asi najekonomickejšou možnosťou ísť cez Čile a spojiť Falklandy s Patagóniou. Program s cenami a odporúčaniami na Patagóniu nájdeš tu.

Ako sa prepravovať medzi ostrovmi?

Falklandy sú rozdelené medzi dva hlavné ostrovy – Východné Falklandy a Západné Falklandy a ďalších 700 malých ostrovčekov. Celková rozloha je vyše 12-tisíc kilometrov štvorcových.

Medzi Východnými a Západnými Falklandami premáva trajekt. Harmonogram, ceny a aktuálne informácie nájdeš na www.workboat.co.fk

Medzi ostrovmi lieta aj miestna aerolinka – Air Taxi (10-miestne lietadlo). Treba však povedať, že letové časy sa menia podľa počasia (to sa mení dosť často) a podľa obsadenosti lietadla. Všetky informácie získaš na tejto adrese operations@figas.gov.fk

Je nejaké obmedzenie pri cestách z Falkland do Argentíny?

Viac-menej nie, a ani keď budeš mať v pase pamätnú pečiatku. Ak však budeš v Argentíne rozprávať, kde si bol, je lepšie, ak namiesto výrazu Falklandy povieš Malvíny. Nikto ťa určite nenapadne, ale načo zbytočne vyvolávať vášne.

Itinerár:

Pri tvorbe itineráru som sa riadil tým, že na Falklandy by si letel. Ak by si išiel výletnou loďou, tak tie už majú zabezpečený program. Pri lete na Falklandy treba mať na pamäti, že lietadlo letí raz do týždňa (sobota – ale všetko sa môže meniť), čiže na ostrovoch by si strávil osem dní. Plus že chceš vidieť čo najviac a na tieto ostrovy nejdú ľudia, ktorí to chcú za každú cenu dať čo najlacnejšie. Falklandy nie sú nízkonákladovou destináciou, ale zas je to tu lacnejšie ako na Aljaške či v Nórsku.

1.deň: Prílet zo Santiaga de Chile/Punta Arenas na medzinárodné letisko v Stanley a rýchly prelet miestnou aerolinkou Figas na ostrov Pebble. Na tomto ostrove je nielen veľká kolónia tuleňov, tučniakov, ale aj veľká populácia vtákov. Alebo namiesto tohto ostrova prelet na ostrov Saunders, kde sa dajú navštíviť zrúcaniny starého anglického osídlenia z 18. storočia plus veľká kolónia vtákov.

2. deň: Celý deň na ostrove, ktorý si si vybral a objavovanie miestnej fauny a flóry.

3. – 4. deň: Prelet na ostrov Carcass (Západné Falklandy, kde je najväčšia kolónia sloních tuleňov (niektoré kusy majú hmotnosť až do 4 ton)

5. deň: Prelet na ostrov Sea Lion (Východné Falklandy), ktorý je domovom troch druhov tučniakov, sloních a leopardích tuleňov.

6. – 7. deň: Prelet do hlavného mesta Stanley a prehliadka najväčšej dediny na ostrove:)

8. deň: Odlet do Punta Arenas/Santiaga de Chile

Ceny:

Ubytovanie – od 40 libier za osobu pri jednoduchšom ubytovaní v súkromí. V Stanley sa dá aj kempovať za 25 libier za osobu. Jedlo vo fastfoode stojí od 7,5 libry, v reštaurácii od 15 – 20 libier. Ubytovanie je lepšie rezervovať a všetky informácie ti poskytne oficiálna stránka Falkland www.visitorfalklands.com alebo www.falkladislandsholidays.com

Upozornenie

Ten, kto by chcel znížiť náklady na minimum a chcel by prespať vo vlastnom stane (kempovanie je len so súhlasom majiteľa pozemku a treba sa dopredu informovať na www.visitorfalklands.com), tomu treba mať na pamäti, nech má čo najlepší nepremokavý stan, ktorý vydrží silné nárazy vetra (aj do 100 km/h), kvalitný teplý spací vak a kvalitné teplé oblečenie.

Takisto platilo, že priniesť si potraviny (ovocie, zelenina, mäsové výrobky, syry) bolo zakázané – o aktuálnej situácii je lepšie sa informovať na www.visitorfalklands.com

Poznámka: Tento článok vznikol v spolupráci so sprievodcami a cestovateľmi, ktorí tieto ostrovy navštívili. Falklandy plánujem navštíviť v blízkej budúcnosti a tak som hľadal informácie, ktoré by mi pomohli a tie takisto posúvam aj tebe.

Hľadáš ďalšie cestovateľské itineráre? Pozri sem.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.