Vitajte v našom itinerári k Etiópii! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.
Víza
Víza sa vybavujú priamo na medzinárodnom letisku. Potrebuješ 50 USD (je lepšie mať USD doláre, ktoré nie sú poškodené alebo natrhnuté), sem-tam si vyžiadajú aj očkovací preukaz na žltú zimnicu. Samotné víza sa vybavujú dosť rýchlo.
Doprava
Letecká
Do Etiópie je priame letecké spojenie z Viedne s veľmi kvalitnou leteckou spoločnosťou Ethiopian Airlines. Niekedy majú aj také akcie, že ak priletíš s touto leteckou spoločnosťou do Etiópie, dostaneš zľavu na všetky domáce lety od 30 do 60 percent. Aktuálne informácie získaš na ich webovej stránke.
Zvážte, či pri presunoch v Etiópii radšej nevyužijete leteckú dopravu. Napríklad na trase Addis Abeba – Lalibela (známe kamenné chrámy) trvá cestovanie miestnymi autobusmi až 2 dni. Letecky to prekonáte za 50 minút a pri včasnej rezervácii dostanete letenku od 50 USD.
V Etiópii nie sú všade kvalitné cesty a to, čo inde trvá 2 hodiny, tu zaberie aj 6 hodín.
Autobus
Sú tu dve veľké autobusové spoločnosti http://skybusethiopia.com/site/ a https://selambus.wordpress.com/our-services/, ale Sky bus je asi lepší. Na etiópske pomery sú to veľmi kvalitné spoločnosti. Z nášho pohľadu ide o takmer vyradené autobusy, ale funguje klíma, človek musí mať lístok a viac-menej premávajú načas.
Lístky si radšej kúpte deň dopredu pre obsadenosť.
Prenájom auta
Dá sa, ale úprimne: je lepšie prenajať si auto so šoférom. Hlavne pre chaotickú dopravu a že vodič vie, kam sa má a kam sa nemá ísť. Auto so šoférom si vybavíte cez miestne agentúry v Addis Abebe od 75 USD na deň v závislosti od zjednávania, typu auta a kam chcete ísť. Auto so šoférom sa hodí pre skupinku ľudí, ktorí cestujú v počte 3 – 4 ľudia.
Kedy ísť?
Najlepšie obdobie na návštevu Etiópie je október – marec. Počas tohto obdobia je sucho.
Bezpečnosť
Etiópia dlho patrila medzi bezpečné krajiny. Avšak minulý rok vypukli protesty proti miestnej vláde, čo spôsobilo nielen veľké demonštrácie, ale aj streľbu medzi vládnymi jednotkami a demonštrantami. Dnes je situácia v poriadku, ale treba neustále sledovať správy na http://www.mzv.sk/ alebo mi napíšte na info travelistan.sk a ja zistím cez svoje kontakty aktuálnu situáciu.
Najviac demonštrácií je na juhu krajiny v povodí rieky Omo.
Očkovanie
Do Etiópie treba očkovanie proti žltej zimnici. To vieš získať spolu s očkovacím preukazom na www.inocem.sk . Očkovací preukaz kontrolujú pri vstupe do krajiny. Počul som o prípadoch, keď policajt nechcel vidieť preukaz, ale máš riskovať, že ťa preto vrátia alebo ti dajú očkovaciu látku priamo na letisku?…
Do odporúčaného očkovania sa dáva aj žltačka typu A – a zváž antimalariká, ak ideš do južnej časti Etiópie (povodie rieky Omo), viď nižšie.
Čo sa dá v Etiópii vidieť?
Krajinu by som rozdelil do troch zón:
Historický sever – historické chrámy ako v Lalibele, Mekele alebo Bahir Dar či Gonder. V blízkosti mesta Gonder sa nachádzajú krásne Simienske vrchy, kde sa dá trekovať.
Juh – povodie rieky Omo, kde sa dajú vidieť pôvodné kmene. Tieto kmene sa dajú navštíviť po vlastnej linke, ale bez miestneho sprievodcu nikdy nepreniknete do komunity. Ak by ste chceli ísť bez sprievodcu, môžete sami navštíviť mestečká ako Omorate, Turmi či Konso, ale to pravé orechové sa dá len s prenajatým autom a sprievodcom.
Severovýchod krajiny – Danakil – ide o najnižšie miesto v Afrike, kde bola nameraná najvyššia teplota na svete. Keď som tu bol, teplota vystúpila cez deň až na 58°C. Chodí sa sem hlavne pre najaktívnejšiu sopku na svete Erta Ale. Dostať sa sem dá len cez miestnu CK a cena sa pohybuje okolo 500 USD za osobu. Môžete vyskúšať túto CK http://imagineethiopiatours.com/ .
Itinerár
Na Etiópiu by som si vyhradil čo najviac času. Každá časť krajiny je niečím zaujímavá a bola by škoda pobudnúť tu len 14 dní.
1.deň: Let do Etiópie
2.deň: Prehliadka hlavného mesta krajiny
Holy Trinity Cathedral – domáci veria, že je to druhé najposvätnejšie miesto v Etiópii
St. George Cathedral – zasvätené svätému Jurajovi.
Merakto – hlavné trhovisko – nádych Afriky?.
Ostatné veci nie sú zas až také WAU. Národné múzeum, kde je vystavený najstarší človek na svete – kostra Lucy – je tak na 30-minútovú prehliadku a kostra je replika, NIE originál!!!
Večer je dobré ísť do baru na pivko a počas dňa do kaviarne na asi najlepšiu kávu na svete. Je jedno, kde, všade ju varia skvele.
3.deň: Prelet ranným letom do Lalibely, kde sú kamenné chrámy. Celodenná prehliadka mesta
4.deň: Odchod autobusom do Mekele – celodenný presun (dá sa nahradiť preletom cez Addis Abebu)
5.deň: Odchod džípmi na najteplejšie miesto sveta Danakil spolu s najaktívnejšou sopkou na svete Erta Ale. Výlet na 2 noci a 3 dni stojí od 370 USD na osobu. Skús túto CK http://imagineethiopiatours.com/
Poznámka:
Ak by si chcel vybavovať na mieste v Mekele, nemusíš nájsť miesto v autách. Inak sa tam nedá dostať a tento výlet si prosto treba zarezervovať dopredu. Podľa mňa ide o jeden z najzážitkovejších výletov v celej Afrike.
6.– 7. deň: Danakil – treba sa pripraviť na veľké horúčavy, ktoré ani v noci neklesnú pod 45°C. Teplo, prach, ale neskutočné zážitky. Na 7. deň návrat do Mekele
8.deň: V okolí Mekele sú ďalšie krásne kamenné chrámy. Ak sa odvezieš lokálnou dopravou do Wukto cca 40 kilometrov, tak tam sa vieš dohodnúť s taxikármi, aby ťa zobrali do miestnych kamenných kláštorov. Cena za auto je od 40 USD na deň.
Podľa mňa sú najkrajšie chrámy „Abuna Gebre Mikael“, „Chirkos“ a „Abuna Yemata Guh“. Tieto chrámy nie sú možno také impresívne ako v Lalibele, ale žijú si svojím životom s potulnými mníchmi. Napríklad do Abuna Gebre Mikael sa dostaneš len tak, že sa vyzuješ a musíš vyliezť cca 20-metrovú skalu naboso ?. Krásne maľby a výhľady ťa presvedčia, že toto je lepšie ako celá Lalibela!
9.deň: Odlet do Arba Minch s Ethiopian Airlines. Ak by si chcel ísť miestnym autobusom, tak to trvá dva dni so zástavkou v Addis Abebe na noc a ušetríš asi len 30 USD. Je lepšie letieť.
k miestnym kmeňom do povodia rieky Omo. Dá sa ísť aj bez miestnej CK s miestnou dopravou, ale takto sa dostaneš len do dedín Turmi, Omorate, kde tiež stretneš miestne kmene, ale tie sú už dosť „turistické“. Ak pôjdeš s miestnou CK, poputuješ mimo klasických trás a vieš sa dostať aj na miesta, ako sú Jinka, Dime, Maji… Program sa robí tak na 4 – 5 dní.
11.– 14. deň: Výlet do povodia rieky Omo. Treba povedať, že tu by som zvážil užívanie antimalarík. Ak si ich odporcom, tak podvečer treba nosiť dlhé nohavice a plnú obuv, aby ťa nedoštípali komáre. Nakazenie maláriou je nižšie ako povedzme vo východnej časti Indonézie, ale treba sa poradiť s odborníkom. Môžeš skúsiť bezplatné konzultácie na http://www.inocem.sk/
15.deň: Návrat do Arba Minch a výlet na jazero Chamo, kde je veľká populácia hrochov!
Afrika nie je lacný kontinent, a preto tam nenájdeš toľko turistov ako v Thajsku či v Peru. Etiópia však zasa patrí k lacnejším krajinám. Ak by si chcel vidieť celý takýto program aj s miestnymi preletmi, ak budeš bývať v 3 hoteloch a jesť lokálnu stravu (je bezpečná a chutná), tak bez hlavnej letenky by si sa vedel zmestiť do sumy okolo 1 500 – 1 700 eur. Ak vypustíš letenky, všade pôjdeš len lokálnou dopravou (okrem Danakil) bez CK, náklady budú okolo 1 200 eur, ale potrebuješ viac dní pre presuny.