Eritrea – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Eritrea – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Eritrei! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Kedy ísť?

Eritrea je veľmi hornatá krajina, počasie je preto veľmi rôznorodé. Napríklad hlavné mesto Asmara leží vo výške nad 2 300 metrov a je tu vždy chladnejšie ako v prímorskom meste Masawa, kde aj v januári teploty dosahujú nad 30° C.

Asi najlepším obdobím je čas od novembra do februára. V Asmare je v noci chladnejšie, ale cez deň sa teploty pohybujú okolo 20 až 25° C a v prímorskom meste Masawa je znesiteľných 32° C.

Eritrea – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Víza

Vízum je možné získať na príslušnom zastupiteľskom úrade Eritrey (ZÚ Eritrey v Berlíne pokrýva SR).

Vízové požiadavky:

 • platný cestovný doklad (platný 6 mesiacov pred vstupom do krajiny)
 • 1 x fotografia pasového formátu
 • spiatočná letenka
 • vízový poplatok (50 eur), nedá sa platiť v hotovosti
 • pozvanie
 • platnosť víz je 3 mesiace, avšak pobyt v krajine je len jeden mesiac (turistické víza)
 • potvrdenie o vakcinácii proti žltej zimnici (ak cudzinec prichádza z krajiny, v ktorej sa žltá zimnica vyskytuje).

Proces vydania víz si vyžaduje minimálne 30 pracovných dní. Žiadateľ z dôvodu podnikateľských aktivít môže požiadať o vízum na 3 mesiace, 6 mesiacov alebo 1 rok s udelením povolenia na jeden vstup alebo viacnásobné vstupy.

Veľvyslanectvo Eritrey v Berlíne

D-10439, Stavanger Str. 18 T: +4930/4467460      F: +4930/44674621 Email: embassyeritrea@t-online.de Web: http://botschaft-eritrea.de/main/index.php?section=42 Nechce sa ti vybavovať víza? Pomôžeme ti! Pozri sem.

Eritrea – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Povolenia

Okrem víz treba na cestovanie mimo Asmary permit (povolenie), ktoré vydáva turistické centrum v Asmare za poplatok od 20 USD na osobu. Vydanie cestovného povolenia zaberie minimálne jeden pracovný deň. Ak pricestuješ do Asmary v sobotu, tak najbližší deň, keď môžeš požiadať o povolenie, je pondelok.

K žiadosti treba napísať, kedy a kam ideš, ak máš prenajaté auto, tak značku a registračné číslo auta, fotokópiu pasu. Musíš mať presný plán cesty, z ktorého nesmieš vybočiť a nemôžeš cestovať v inom čase.

Eritrea – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Bezpečnosť

Eritrea je dnes absolútne bezpečná krajina. Oveľa viac ako Keňa, JAR či povedzme India alebo Brazília. Občianska vojna už bola a dnes sa Eritrea považuje za jednu zo stabilných krajín v regióne. Sám budeš prekvapený, ako ťa domáci privítajú a takisto sú veľmi nápomocní.

Ako sa sem dostať

Momentálne sa do Eritrey dá dostať len letecky a všetky pozemné hranice (Džibutsko, Etiópia, Sudán) sú pre cudzincov uzavreté (údaj z januára 2019).

Letecké spojenie sa každý rok mení k lepšiemu a otvárajú sa nové linky. Dokonca sa otvorila aj pravidelná linka medzi Etiópiou a Eritreou, a to napovedá, že ceny leteniek pôjdu dole.

Eritrea – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Do hlavného mesta sa dostaneš s týmito leteckými spoločnosťami:

 • Turkish Airlines
 • Egypt Air
 • Ethiopian Airlines
 • FlyDubai
Výhodné letenky do Eritri si vieš pozrieť na stránke Travelistanu v sekcii „Letenky

Ako sa prepravovať v Eritrei

Ako som písal, mimo Asmary potrebuješ mať povolenie, lebo všade, kam pôjdeš, ťa budú kontrolovať a keď nemáš na permite spísaný itinerár s presnými dátumami, bude ti zamietnuté cestovanie a obrátia ťa späť.

Cestovné agentúry

Najlepšie je ísť cez miestnu CK, ak cestuješ s kamarátmi. Je to flexibilnejšie a oveľa rýchlejšie. Plus vybavia všetky povolenia. Na druhej strane je to drahšie. Skús kontaktovať cestovnú agentúru Oasis, ktorá je overená, spoľahlivá a hlavne robí svoju prácu dobre. Nebuď prekvapený, ak neodpovedia rýchlo. V Eritrei je veľký problém s pripojením sa na wifi.

Eritrea – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Prenajatie auta

Klasické požičovne tu zatiaľ nie sú, auto so šoférom sa dá prenajať cez CK. Ceny sa pohybujú od 150 eur na deň.

Miestna doprava

Medzi mestami premáva pravidelná doprava. Je však veľmi pomalá, ale zas omnoho lacnejšia ako prenajaté auto, treba mať len viac času. Napríklad lístok na trase Asmara – Masawa stojí okolo 5 eur.

Internet a mobilný signál

Ak sa chceš odpojiť od internetu a mobilu, budeš viac než spokojný. V krajine zatiaľ nie je žiadny mobilný operátor a wifi viac-menej nefunguje a hoci uvidíš množstvo wifi kaviarní, sila pripojenia je viac než žalostná. Funguje viac-menej na stiahnutie emailov, aj to len tak tak. Ak sem ideš, nepočítaj, že tu vybavíš svoju robotu cez What´s up, odpovieš na email či postneš nejaké fotky na facebook či instagram.

S ktorými krajinami sa Eritrea dobre spája?

So Sudánom, Etiópiou a Egyptom. Pamätaj však, že medzi týmito krajinami sa dá len preletieť. Pozemné hranice sú pre cudzincov stále uzavreté.

Čo treba vidieť

Asmara – najkrajšie africké mesto? Pre mňa určite áno, a to aj vďaka architektúre, ktorá tu je. Celé centrum mesta bolo vybudované v štýle art déco a milovníci architektúry budú v siedmom nebi.

Eritrea – cestovateľské rady, tipy a itinerár
 • Kino Roma – historické kino, kde sa večer premietajú priame prenosy z anglickej futbalovej ligy. Krásna atmosféra v historickom kine.
 • Divadlo a opera
 • Katedrála svätej Márie
 • Fiat Tagliero – bývalá predajňa Fiatu v štýle art déco
 • Hlavná pošta a jej vnútro
 • Kaviarne – čo kaviareň, to dobrá káva. Milovník kávy si príde na svoje a miestnu kávovú kultúru dávam do prvej trojky na svete.
Eritrea – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Masawa – mesto vzdialené asi 105 kilometrov od Asmary. Je to miesto, kde vraj islam prenikol na africký kontinent. Dôležité obchodné a historické mesto, ktoré bolo zbombardované počas etiópskych náletov v roku 1991.

Dahlak ostrovy – krásne ostrovy v Červenom mori pri Masawe. Sem sa dá dostať len cez CK. Ak cestuješ sám, skús sa spýtať cez CK Oasis, či sa nemôžeš k niekomu pripojiť. Ak ste skupinka, pouvažuj nad prespaním na ostrove. Podmienky na potápanie a šnorchlovanie sú viac než ideálne.

Eritrea – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Cesta Asmara – Masawa – krásna panoramatická cesta s neskutočnými výhľadmi. Na ceste (asi 28 km od Masawy) je stará železničná stanica, kde sa dajú pozrieť staré lokomotívy a vozne z čias talianskej nadvlády.

Keren – mesto vzdialené od Asmary cca 98 kilometrov, kde môžeš vidieť každý pondelok od 8.30 do obeda najväčší trh s ťavami v Afrike.

Vlak – Asmara – ak si milovníkom historických vláčikov, určite sa prejdi vlakom, ktorý ťahá parná lokomotíva. Každú nedeľu za cenu 50 USD.

Itinerár

1.deň: Let do Asmary

2.deň: Prílet do Asmary a vybavenie povolení.

3.deň: Prehliadka Asmary

4.deň: Presun do Masawy cez krásnu vysokohorskú diaľnicu. Okolo obeda príchod do Masawy a prehliadka krásneho historického centra (hoci je zničené po bombardovaní)

5.– 6. deň: Dvojdňový výlet na ostrovy Dahlak

7.deň: Presun do Kerenu

8.deň: Keren

9.deň: Odchod do Asmary a následne odlet domov alebo pokračovanie do Etiópie alebo Sudánu či Egypta

Ceny

Na jednej strane veľmi lacné jedlo, ale na druhej veľmi drahé služby

 • Jedlo na ulici – od 1 eura
 • Jedlo v dobrej reštaurácii – od 5 eur
 • Pivo – od 1 eura
 • Káva – 0,3 eur
 • Liter vody – 0,4 eur
 • Pol litra ginu – od 3 eur
 • Taxik z letiska do centra mesta – 6 eur
 • Taxik v rámci mesta – 1 euro
 • Ubytovanie v 3-hviedičkovom hoteli – od 40 eur
 • Ubytovanie v 4-hviedičkovom hoteli – od 80 eur
 • Autobusový lístok Asmara – Masawa – 5 eur

Ak by si cestoval tak, že nejdeš cez CK, prepravuješ sa miestnou dopravou, (ale nedostaneš sa na ostrovy Dahlak), cesta ťa vyjde cca na 300 Eur bez letenky a víz.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Eritrei.

Ak cestujete v skupinke 2 – 6 a ideš cez CK (chceš vidieť ostrovy), cesta ťa vyjde okolo 900 Eur na osobu bez letenky a víz.

Ak hľadáš ďalšie cestovateľské itineráre do celého sveta, pozri sem. Potrebuješ vypracovať cestovateľský itinerár? Napíš nám!
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.