Džibutsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Malý štátik v africkom rohu, ktorý sa nachádza medzi Eritreou, Somálskom a Etiópiou. Púštna krajina, kde nájdeš nielen jedno z najteplejších miest v Afrike, ale aj dokonalé podmorské safari.

Vitajte v našom itinerári k Džibutsku! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Krátka história

Džibutská republika získala nezávislosť 27. júna 1977. Je to bývalý Francúzsky Somaliland (neskôr nazývaný Francúzske Teritórium Afarov a Issov), ktorý vznikol v prvej polovici 19-teho storočia ako výsledok francúzskych záujmov v oblasti. V dôsledku blízkych kontaktov s arabským polostrovom po viac ako 1000 rokov, somálske a afarské kmene v tomto regióne prijali Islam ako prvé v na Africkom kontinente.

Dnes je táto republika ostrovčekom politickej stability, čo nasvedčuje aj fakt, že sem prúdia nemalé investície z Číny a krajinu si vybrali mnohé krajiny (USA, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Nemecko, Čína) za svoju vojenskú základňu v Afrike.

Džibutsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Kedy ísť?

Ak sem vycestuješ, musíš počítať, že buď je teplo, alebo veľmi teplo. Ortuť teplomera tu je počas celého roka nad 30 °C.

 • November – marec – asi najideálnejšie obdobie na cestovanie, kedy je teplota znesiteľná, noci bývajú trochu chladnejšie. V tomto období sa najlepšie pozorujú veľrybie žraloky (november – január). Podľa mňa najlepší čas na cestovanie.

Vízum

Platný cestovný pas, platné vízum. Turistické víza sú vydávané diplomatickými misiami Džibuti v zahraničí resp. na veľvyslanectvách príp. konzulárnych oddeleniach Francúzska. Pre Slovákov je najbližšia Francúzske veľvyslanectvo vo Viedni. Pred návštevou veľvyslanectva sa informujte o najnovších informáciách ohľadom víz. Pri žiadosti o vízach (december 2019), bolo potrebné rezervácia hotela, spiatočná letenka a očkovací preukaz na žltú zimnicu.)

Nie je možné získať vízum na letisku v Džibuti.

Ak potrebuješ pomôcť s vízami, radi ti pomôžeme. Pozri sem.

Ako sa dostať do Džibutska

Letecky

Najlepšie spojenie s Európou je s tromi leteckými spoločnosťami s jedným prestupom.

 • Turkish airlines s prestupom v Istanbule
 • Ethiopian airlines s prestupom v Addis Abeba
 • Air France s prestupom v Paríži

Ak hľadáš výhodné letenky, pozri Travelistan, sekciu „Letenky

Vlakom

Od februára 2018 je spustená pravidelná linka medzi Addis Abeba (Etiópia) a Džibutskom. Dĺžka trasy je 728 kilometrov a malo by to trvať cca 12,5 hodiny. Vlak by mal premávať každý druhý deň.

Džibutsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Džibutsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Autobusom

Jedine z Etiópie a treba byť pripravený na horšie cesty.

S ktorými krajinami sa Džibutsko dobre spája?

Džibutsko susedí s Etiópiou, Somálskom (Somaliland) a Eritreou. S Eritreou sú hranice dlhodobo uzavreté.

Čo sa tu dá vidieť a koľko času treba?

Celá krajina má cez 23 000 kilometrov a teda je o polovicu menšia ako Slovensko. Nie je tu toľko atrakcií, ale tie, ktoré sú tu, patria medzi špičkové záležitosti.

 • Žralok veľrybí – ide o takmer 14 metrovú rybu, ktorá váži cez 12 ton. Napriek svojmu hrozivému výzoru je pre človeka celkom neškodný. Živí sa takmer výlučne planktónom, ktorý filtruje žiabrovým aparátom. Má koncové ústa (čo je medzi žralokmi dosť nezvyčajné) a hoci jeho ústny otvor dosahuje šírku vyše metra, čeľuste má vyzbrojené iba drobnými zúbkami. Najlepšie sa pozoruje v období od novembra do januára vrátane. Treba však povedať, že je to safari a nikto nezaručuje, že ho uvidíš. Ak sa ti to podarí, je to zážitok na celý život.  Ako si viem niečo také rezervovať? Je to jednoduché. Choď cez stránku www.kayakdjibouti.com . Ak cestuješ sám, možno ťa vedia pripojiť k skupine. Ak ste skupinka ľudí, spraví vám samostatný výlet, ktorý trvá cca 8 hodín. Cena je od 80 USD na osobu aj s dopravou a jednoduchým obedom. Mnoho skupín chodí aj cez hotel Kempinski v Djibouti city.

Džibutsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

 • Lake Assal – najnižšie miesto v Afrike (-155 metrov), vzdialené cca 110 kilometrov od hlavného mesta. Najlepšie je sem ísť cez CK www.kayakdjibouti.com v rámci celodenného výletu po vnútrozemí Džibutska. Ceny od 120 USD na osobu.

Džibutsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

 • Lake Abhe – v blízkosti etiópskych hraníc je územie, ktoré pripomína mesačnú krajinu, ktoré je známe vápencovými komínmi. Najlepšie je sem ísť cez miestnu CK.

Džibutsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

 • Djibouti city – toto mesto nevyhrá súťaž o najkrajšie mesto sveta. Malé centrum mesta so starými koloniálnymi budovami z čias francúzskej nadvlády. Centrum prejdeš do 2 hodín.

Džibutsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Mnoho cestovateľov sem priletí v piatok a pozrie mesto. V sobotu a nedeľu si spravia celodenné výlety k žralokovi a do vnútrozemia ako je Lake Assal a Abhe a v pondelok odletia domov. Alebo pokračujú do Etiópie alebo Somalilandu.

Ubytovanie a ceny

Džibutsko nie je lacná krajina. Neexistuje to žiaden klasický guest house a jednoduché ubytovanie začína od 50 Eur. Platí tu miestna mena – Džibutský frank.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Džibuti.

 • Ten kto chce kvalitný 3 a 4 hotel, ceny začínajú od 100 – 150 Eur.
 • Jedlo na ulici stojí od 2 Eur, na hoteloch minimálne 10 Eur.
 • Doprava z letiska do centra mesta – 12 USD
 • Voda v obchode – 0,4 Eur

Hľadáš itineráre do celého sveta? Inšpiruj sa najväčším súborov itinerárov na Slovensku.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.