Bratislavský kraj – rady, tipy a odporúčania

Bratislavský kraj je najmenším krajom na Slovensku, ale napriek tomu ponúka zážitkové spoznávanie, ktoré vás prenesie nielen medzi vinice, uličky starého mesta Bratislavy, ale aj môžete splaviť Dunaj či zažiť netradičnú exkurziu Petržalkou.

Dunajská cyklistická cesta je cyklocesta, ktorá má dĺžku cca 1 200 kilometrov. Začína sa v nemeckom Donaueschingene a končí sa v maďarskej Budapešti. Úsek na Slovensku sa začína pri hraničnom priechode Berg a končí sa v Štúrove. Tento slovenský úsek má dĺžku 168 kilometrov. Celá trasa má viac-menej kvalitný povrch a pri Rusovciach už je menej cyklistov a korčuliarov a vy budete mať pocit, že tadeto prechádzate sami. Táto cesta sa dá spojiť s návštevou Štúrova, viď článok o Nitrianskom kraji.

Bratislavský kraj - rady, tipy a odporúčania
Processed with VSCO with p5 preset

Vinohradnícky náučný chodník vedie naprieč vinohradníckymi honmi vo vinohradníckej obci Pezinok. Začína sa pri vstupných tabuliach za Areálom zdravia Rozálka  a končí sa pri Peregskom dome. Je to 7-kilometrová trasa, ktorá obsahuje 12 informačných tabúľ. V rámci prechádzky spoznáte nielen dejiny pestovania viniča.

vineyard sunset landscape in czech

Splav Dunaja medzi Hainburgom a Bratislavou – čo tak sa plaviť v kanoe po druhej najdlhšej rieke v Európe? Zažijete nielen podvečerný Devín, ale aj sútok s Moravou a Bratislavu uvidíte trochu ináč. Tento splav zvládnu aj rodiny s deťmi. Viac na https://www.vodackecentrum.sk/splav-hainburg/

Prehliadka Bratislavy ináč – Zábavná prehliadka Bratislavy, miest s komunistickou minulosťou, ale aj tých nedávno transformovaných, v legendárnom aute 70. rokov – v československej Škode. Navštívite betónové sídliská, opustené továrne, výtvory na brehu rieky, bunkre z roku 1938 a veľa socialistickej architektúry. Už ste videli prvý panelák v Československu? Prosto úplne iná prehliadka mesta než ste doteraz zažili.

Bratislavský kraj - rady, tipy a odporúčania
Kto sa previezol naposledy starou škodovkou?

Vojenské bunkre pri Bratislave – V období prvej československej republiky vzniklo aj na území dnešného bratislavského kraja niekoľko vojenských bunkrov, ktoré nás mali chrániť pred budúcim útokom z dnešného Rakúska, resp. Nemecka. Asi najlepšie zachovaný vojenský buker je BS-8  Lány, ktorý nájdete v Petržalke. Bunker je neďaleko mosta Lafranconi v Bratislave. Nachádza sa na petržalskom brehu Dunaja kúsok pod cyklotrasou smerom na hraničný prechod Berg. 

Bratislavský kraj - rady, tipy a odporúčania
Vojenské bunkre v okolí Bratislavy

Ďalšie zaujímavosti bratislavského kraja

  • Hrady – Devín, Plavecký hrad, Pajštún, Červený kameň,
  • Senecké jazerá
  • Galéria moderného umenia v Čunove

Ak by si chcel vystúpiť na najvyššie vrcholy jednotlivých krajov a pritom vyhrať zaujímavé ceny, pozri na stránku Spoznaj Slovensko sem.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.