Barbados – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Barbadosu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Krátka história a popis

V roku 1518 ostrov Barbados obsadili Španieli. V 16. ‒ 17. storočí o územie postupne súperili Španieli, Francúzi a Angličania. Od roku 1627 bol Barbados britskou kolóniou. Barbados mal rozsiahlu vnútornú autonómiu, pričom jeho parlament (House of Assembly), ktorý vznikol v roku 1639, je tretím najstarším na západnej pologuli. V roku 1951 bolo zavedené všeobecné volebné právo. V roku 1961 získal Barbados vnútornú autonómiu a v roku 1966 sa stal v rámci Commonwealthu nezávislý. Na čele stojí generálny guvernér, ktorý zastupuje britskú kráľovnú.

Celková rozloha ostrova je 431 kilometrov štvorcových s hlavným mestom Bridgetown. Ostrov má len jedno mesto ‒ Bridgetown a 11 farností. Na ostrove žije takmer 300-tisíc obyvateľov.

Barbados - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Víza

Od roku 2009 máme bezvízový režim s Barbadosom. Povolenie za účelom turistiky ťa oprávňuje zostať na ostrove až 3 mesiace, ak úradník nerozhodne inak.

Kedy ísť

Najlepším obdobím nielen na cesty na Barbados, ale aj do Karibiku je obdobie od konca novembra do apríla, keď je obdobie sucha. Ostatné mesiace sú daždivé a hlavne august je známy tým, že sem zavítajú hurikány. Preto sa nikdy nedaj zlákať lacnými letenkami. Ak by ťa zachytil hurikán, vtedy nič nelieta, nikam sa nedá dostať a aj hotely majú oznamy, že v prípade hurikánu si vyhradzujú právo zavrieť hotel bez nároku na vrátenie peňazí.

Ako sa sem viem dostať?

Veľmi jednoducho. Lietajú sem British Airways z letiska Gatwick (preto mysli na to, že keď letíš napríklad z Viedne na Heathrow, transfer medzi týmito dvoma letiskami ti zoberie minimálne hodinu ‒ taxík stojí až 100 libier). Preto je najlepšie mať aj 7 hodín na prestup.

Ja som to spravil tak, že som priletel do Londýna o deň skôr, prespal v hoteli pri letisku Gatwick a ráno bez stresu odletel na Barbados.

Samotný Barbados slúži ako letecký uzol pre ostatné karibské ostrovy. Národným dopravcom je LIAT, ktorý má perfektné spojenie na takmer všetky karibské ostrovy. Je spoľahlivý, pomerne lacný a hlavne lieta načas. Najlepšie ceny sú vtedy, keď ich kupuješ v predstihu. Mapu trás, ceny, časy LIATu nájdeš na oficiálnej stránke www.liat.com

Ak hľadáš letenky, pozri sem a vyhľadaj si cenovo výhodnú letenku na Barbados.

Malá rada

Ak by si chcel navštíviť iné ostrovy, môžeš sa inšpirovať mojou trasou, viď tu. Ak by si chcel vidieť iné ostrovy, pri plánovaní rozmýšľaj tak, aby si mal odlet z ostrova domov buď rovnakou leteckou spoločnosťou alebo partnerskou spoločnosťou British Airways.

Barbados - cestovateľské rady, tipy a itinerár
S Liatom na ďalšie ostrovy

Peniaze

Barbados má vlastnú menu ‒ barbadoský dolár. Jeho kurz voči euru nájdeš tu.

Dá sa tu platiť aj USD. S platobnými kartami tu bez problémov zaplatíš. Pri výmene peňazí v bankách niekedy účtujú poplatok buď 5 BD alebo 1 % z transakcie. Preto sa vždy dopredu informuj o poplatku, aby si nezostal prekvapený.

Barbados patrí k drahším ostrovom, i keď taká Kuba či Bahamy sú omnoho drahšie.

 • Jedlo v lokálnej reštaurácii bez nápoja od 5 do 6 eur
 • Guest house od 20 eur
 • 3-hviezdičkový hotel od 30 eur
 • 4-hviezdičkový hotel od 70 eur
 • 5-hviezdičkový hotel od 120 eur
 • Prenajatie auta na celý deň bez poistky od 50 ‒ 60 eur
 • Taxík z letiska do hlavného mesta Bridgetown od 15 eur

Ako sa po ostrove pohybovať?

Najlepšia možnosť je prenajať si auto a prejsť si ostrov pekne dookola. Verejná doprava na tomto malom ostrove funguje. Výhodou auta je aj to, že môžeš zastaviť, kde len chceš a dáva ti oveľa väčšiu flexibilitu pri cestovaní. Pred zapožičaním auta je potrebné si zakúpiť s platným slovenským vodičským preukazom miestny vodičský preukaz (local driving permit) na miestnej policajnej stanici. Cena cca 100 BD  ‒ cca 48 eur, platný 12 mesiacov alebo 10 BD ‒ cca 4 eurá na 2 mesiace.

Ak sa rozhodneš prenajať auto, mysli na to, že je lepšie urobiť si rezerváciu dopredu cez autopožičovne, ako je Sixt či Avis. Spoliehať sa, že dostaneš auto priamo na mieste, je veľmi riskantné. Nie je tu toľko áut a každý, kto sám cestuje, chce mať auto na pár dní.

Na požičanie auta potrebuješ klasický vodičský preukaz a medzinárodný vodičský preukaz (ten niekedy nevyžadujú, ale nikdy nevieš, na koho natrafíš. Vybavíš si ho na počkanie na hociktorom policajnom oddelení za poplatok 6,50 eura.)

Šoféruje sa tu po ľavej strane, a preto je asi najlepšou voľbou automat. Terén je síce asfaltový, ale sú tu často serpentíny a vysoké prevýšenia. Takisto maj na pamäti, že vzdialenosti tu majú inú dimenziu.

Čo vidieť?

Barbados je zaujímavý ostrov plný histórie a pláží. Na samotný ostrov (ak ho chceš dobre spoznať) treba tak 5 ‒ 7 dní. Ak by si chcel letieť na iné ostrovy a nemáš toľko času, daj si tu určite 2 ‒ 3 dni.

 • Bridgetown  jedno z najkrajších hlavných miest v Karibiku. Malé a príjemné mesto, ktoré prejdeš do 2 hodín, ale budeš sa tu cítiť príjemne. Hlavnou atrakciou je parlament, katedrála, prístav, trhovisko a miestne bary. Všetko toto si vieš prejsť pešo.

Najkrajšie pláže

 • Silver Sand ‒ táto pláž bola vyhlásená za jednu z najlepších pláží na windsurfing. To znamená, že je tu dosť veterno a milovníci tohto športu budú viac než spokojní.
 • Crane ‒ jedna z najkrajších pláží na Barbadose, kde sídli aj jeden z najstarších rezortov na ostrove ‒ The Crane Beach Hotel
 • Bath  je situovaná na atlantickej strane a je tu najmenej vĺn
 • Cattlewash ‒ je to najdlhšia pláž, ale skôr na opaľovanie a chytanie bronzu. Sú tu dosť často vlny
 • Dover ‒ situovaná na južnom pobreží ostrova a vyhľadávaná zamilovanými pármi pre svoje romantické zákutia.
 • Mullins Bay ‒ vyhľadávaná tými, čo sa radi zabávajú v bare
 • Paynes Bay ‒ tu sa dá šnorchlovať s korytnačkami
 • Rockley ‒ ak by som mal označiť najkrajšiu pláž, tak potom asi túto? Nachádza sa asi 10 kilometrov od Bridgetownu

Rum

Barbados je známy svojím rumom, a preto si nedaj ujsť návštevu miestnej paliarne Mount Gay https://www.mountgayrum.com/

Výlety

Barbados má asi najlepšie vybudovanú sieť miestnych cestoviek. Takže ten, kto hľadá celodenné výlety loďou, rybačky atď, skvelú ponuku nájde v centre mesta Bridgetown ‒ v prístave.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Barbadose.

Rád cestuješ a hľadáš cestovateľské itineráre? Pozri sem, kde postupne dávam moje itineráre z vyše 160 krajín sveta.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.