Banskobystrický kraj – rady,tipy a itinerár

Banskobystrický kraj - rady,tipy a itinerár

Banskobystrický kraj sa nachádza na juhu stredného Slovenska a rozlohou je najväčší zo slovenských krajov.

V článku o banskobystrickom kraji nájdete itinerár na 3 dni, počas ktorých navštívite aj menej známe miesta.

1.deň: Prvou atrakciou je lúka plná sysľov pri dedine Muráň. Len si predstavte, že po lúke pobehujú tisíce syslíkov, ktoré len tak okolo vás hopkajú a kradnú vám mrkvičku. Sem-tam sa hrajú na schovávačku, ak ich chcete odfotiť, ale stačí vytiahnuť nejakú maškrtu a už ich máte. Hoci to znie silne infantilne, určite sa vám to bude páčiť.

Banskobystrický kraj - rady,tipy a itinerár
Sysľovi sa neskryješ

Neďaleko je aj miestny hrad Muráň, ktorý vďaka svojim neobyčajne pestrým dejinám patrí k najznámejším gemerským hradom.

Banskobystrický kraj - rady,tipy a itinerár
Hrad Muráň

V tento deň by sme ešte radili pozrieť si jeden málo známy železničný tunel, cez ktorý sa môžete prejsť. Slavošovský tunel naprojektovali v roku 1938, keď niektoré južné časti Gemera vtedajšieho Slovenska neboli prístupné po železnici. Tunel sa začal stavať v roku 1941 a prerazený bol v apríli 1944 krátko pred vypuknutím SNP. Celková dĺžka tunela je 2 401 metrov a vy ho môžete prejsť úplne celý. Je to krásny zážitok, keď ste v tuneli len vy. Určite si nezabudnite baterku a zoberte si mikinu. Aj keď je vonku 30°C, v strede tunela klesne teplota aj na 15°C. A mimochodom, nemusíte sa báť, či tade náhodou nepôjde vlak. Nikdy tunelom neprešiel.

Banskobystrický kraj - rady,tipy a itinerár

Následne presun na Haličský zámok, kde odporúčame prespať. Viete si predstaviť, že by ste spali na zámku z 12. storočia? Nebojte sa, žiaden neohrabaný gýč či niečo nevkusné. Presne tak, ako keby ste boli niekde na prehliadke zámku a zároveň by ste tam prespali. Veď pozrite sem.

Banskobystrický kraj - rady,tipy a itinerár
Haličský zámok

2. – 3. deň: Žiadne ponáhľanie sa a vychutnajte si raňajky a záhradu na zámku. Pokojne tu buďte do 12:00 a poprechádzajte sa sami po chodbách, z ktorých bude na vás dýchať história. Stačí, že vyrazíte do Banskej Štiavnice (88 kilometrov).

Banskobystrický kraj - rady,tipy a itinerár

Banskú Štiavnicu asi netreba nikomu zvlášť predstavovať. Toto mesto v období stredoveku patrilo medzi najvýznamnejšie banícke mestá v Európe, kde sa ťažilo hlavne striebro. Aj vďaka silnej baníckej minulosti tu dodnes môžete vidieť krásne historické pamiatky, ktoré patria medzi klenoty gotiky. Či už sa prejdete malým historickým centrom, kde na vás bude dýchať história, alebo vyjdete na kalváriu či sfárate do bane. Banská Štiavnica si zaslúži takmer dva dni na prehliadku.

Banskobystrický kraj má aj tieto atrakcie a zaujímavosti

  • Kremnica
  • Banská Bystrica s múzeum SNP
  • Donovaly
  • Kúpele – Dudince, Kováčová, Sliač, Sklené Teplice
  • Hrady – Fiľakovo, Divín, Modrý Kameň, Čabraď
  • Jaskyne – Harmanecká, Bystrianska

Ak by si chcel vystúpiť na najvyššie vrcholy jednotlivých krajov a pritom vyhrať zaujímavé ceny, pozri na stránku Spoznaj Slovensko sem.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.