Bangladéš – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Vitajte v našom itinerári ku Bangladéšu! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Kedy ísť

Bangladéš má 3 hlavné obdobia:

 • Obdobie monzúnov, ktoré je od mája do októbra. V tomto období sa vôbec neodporúča cestovať. Hrozia záplavy, monzúny, cesty sú zaplavené a doprava celkovo veľmi mešká.
 • Obdobie chladu, ktoré je od októbra do konca februára. V rámci tohto obdobia je asi najpríjemnejšie cestovať od konca novembra do konca februára. Teplota v tom čase viac menej nevystúpi nad 30 °C, noci bývajú chladnejšie a obloha je najmodrejšia. Ak máme odporučiť nejaký termín, tak tento.
 • Bangladéš je známy svojimi ničivými cyklónmi, ktoré prídu raz za tri roky. Tieto cyklóny prichádzajú v období máj – jún a v októbri. Toto obdobie patrí medzi najmenej príjemné.

Ak sa chystáš do Bangladéša, maj na pamäti, že keď sem prídete v období ramadánu, tak veľa obchodov bude zatvorených a všetko sa spomalí. V tomto období treba rátať s veľkými čakaniami, zavretými reštauráciami počas dňa a spomalenými službami. Ramadán je moslimský pôstny mesiac, ktorý trvá jeden lunárny mesiac.

 • 2019 – 6. mája až 3. júna
 • 2020 – 24. apríla až 23. mája
Bangladéš – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Víza

Občania Slovenskej republiky podliehajú vízovej povinnosti. Bangladéš nemá na území SR zastupiteľský úrad, pre SR je v súčasnosti akreditované veľvyslanectvo Bangladéša v Berlíne, kde je možné požiadať o vízum.

 • Pri podávaní žiadosti je potrebné mať:
 • platný cestovný pas (platný min. 6 mesiacov)
 • digitálnu fotografiu 37 x 37mm vo formáte JPEG (max. veľkosť 300kB)
 • adresu v Bangladéši (napr. hotel)

ďalšie náležitosti závislé od typu žiadaných víz (pozn.: k žiadosti o turistické víza je potrebné predložiť kópiu obojsmernej letenky a potvrdenie ubytovania – rezervácie hotela alebo originál pozvania s kontaktnými údajmi na pozývateľa.)

Od 1. mája 2015 žiadatelia podávajú žiadosť „on-line“ v nasledujúcich krokoch:

 • vytlačiť vygenerovaný formulár (s čiarovým kódom naspodku strany)
 • zaslať formulár s požadovanými dokumentmi a dokladom zaplatení vízového poplatku na adresu veľvyslanectva: Embassy of Bangladesh, Dovestrasse 1, 10587 Berlin, SRN/Germany.

Podrobné informácie nájdete na: http://www.bangladeshembassy.de

Bangladéš – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
Vlajka Bangladéša

Poplatky za víza

 • Jeden/dva vstupy 35 EUR
 • Viac vstupov: 65 EUR

Poplatky za víza sa vyberajú bezhotovostne – bankovým prevodom alebo vkladom na účet.

Doba spracovania žiadosti o víza je približne 5 pracovných dní. V prípade potreby môže byť žiadateľ pozvaný na osobný pohovor. Veľvyslanectvo ponúka možnosť zaslania cestovného pasu späť žiadateľovi poštou a v tom prípade je potrebná samostatná obálka s adekvátnou známkou na zaslanie pasu doporučenou poštou.

Víza pri príchode do krajiny Je možné takisto požiadať o „Visa on arrival“ (VOA), ktoré výlučne platí na 1 vstup s platnosťou do 30 dní. K žiadosti je potrebný cestovný pas, potvrdenie o ubytovaní, doklad o spiatočnom odlete a finančná zábezpeka (500 USD – v hotovosti alebo na bankovom účte). (zdroj: www.mzv.sk)

Ak cestuješ do Bangladéša z Indie a chceš si vybaviť bangladéšske víza v Indii, dá sa v Kalkate – http://bdhc-kolkata.org/index.php/home/passport alebo v Delhi – http://www.bdhcdelhi.org/ . Tu treba rátať s dobou čakania. Na pozemných hraniciach ti víza nevydajú.

Bezpečnosť

Bangladéš je bezpečnou krajinou. Netreba si myslieť, že veľká chudoba, ktorou Bangladéš trpí, sa automaticky spája s nebezpečenstvom. Ak by som mal porovnať pocit bezpečia so susednou Indiou, tak Bangladéš je oveľa bezpečnejší. V zásade ti tu nič nehrozí.

Bangladéš – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
 • Všade budeš atrakciou ty. Pre niekoho príjemné, pre iného po pár dňoch otravné. Veľa turistov do krajiny nechodí a Bangladéšania ťa budú všade sledovať. Sledujú ťa, keď sa prechádzaš, keď ješ, piješ či len tak. Budú ťa stále niečo vypytovať, podávať vti ruku, fotiť sa s tebou, pozývať na čaj. Je to vážne jedna z najpriateľskejších krajín na svete. Všade kam vojdeš sa život na pár sekúnd zastaví. Treba si na to zvyknúť a keď ti to už bude liezť na nervy, tak niekam na pár minúť zaliezť na čaj. V žiadnom prípade netreba byť agresívny a odbiť ich nech ti dajú pokoj. Oni sa s radosťou zaujímajú o všetko.
 • Do krajiny je zakázané doviezť alkohol. Napriek tomu ho vieš dostať v najlepších hoteloch v hlavnom meste. Smie sa ale popíjať iba v hotelových reštauráciách.
 • Bangladéš je moslimská krajina, napriek tomu sa nevyžaduje aby si sa obliekal podľa striktných pravidiel. Ak si však chceš nakloniť domácich, je lepšie chodiť v dlhých nohaviciach a dámy bez väčších výstrihov. Netreba žiadnu šatku na hlavu.
 • Pi vodu len z uzavretých fliaš.
 • Choď do reštaurácií, kde je plno resp. tam, kde jedia aj malé deti. Znamená to, že domáci miestnej kuchyni veria.
 • Dávaj si pozor pri prechode na druhú stranu ulice. Miestna doprava je skutočne bláznivá.
 • Nezabudni si lieky, ktoré vám doma pomáhajú proti hnačke a pri iných chorobách.
 • Maj šatku či rúšku proti prachu, pretože na niektorých miestach je to veľmi prašné.
 • Ak na ceste budeš používať ruksak, cestovnú tašku či kufor, ber taký, ktorému by ti nevadilo, že sa zašpiní. Špinavý určite bude.

Doprava

Doprava do Bangladéša

Z Európy lieta do Bangladéša buď Turkish Airlines – www.thy.co alebo Qatar Airways – http://www.qatarairways.com/in/en/homepage.page. Dháka má veľmi dobré letecké spojenie s Indiou alebo Malajziou prostredníctvom nízkonákladovej spoločnosti Air Asia http://www.airasia.com/in/en/home.page?cid=1. Výhodné letenky do Bangladéša vieš nájsť aj na Travelistane v sekcii „Letenky

Vnútroštátna doprava

Na veľké počudovanie je doprava v Bangladéši v niektorých prípadoch na lepšej úrovni ako v Indii.

Lodná doprava

Najčastejšou dopravou v Bangladéši je riečna doprava. Nie je síce najrýchlejšia, ale určite pohodlná a zážitková. Ak si v Bangladéši a neabsolvuješ plavbu na trase Dháka – Barisal/ Khulna, ako keby si tu ani neboli.

Bangladéš – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Máš na výber z dvoch možností:

staré anglické parníky – ktoré boli vyrobené pred 100 rokmi a nazývajú sa „rocket“. Sú pomalšie, ale prečo sa nepreviezť starým parníkom? Komfort je nižší, ale má pridanú hodnotu, že inde by takéto lode boli už v múzeu.

nové lode – rýchlejšie s vyšším štandardom

Koľko stoja lístky na loď a kde sa dajú zarezervovať?

Celú riečnu sieť má na starosti Bangladesh Inland Waterway Transport Corporation (BIWTC), ktorá sídli takmer v každom meste, odkiaľ lode vyplávajú. Odporúčam rezervovať si lodné lístky 2 dni vopred priamo v prístave. Moderné lode väčšinou vlastnia súkromné spoločnosti, a tie sa dajú rezervovať dokonca aj v deň odchodu.

Triedy a cena

 • 1.trieda – záleží od spoločnosti a lode. Súkromná kabínka s dvomi posteľami, oknom smerom na rieku, TV, ventilátor a skrinka. Cena sa udáva na jednu kabínku. Takže ak cestujete len sám, zaplatíte ako keby za dvojicu. Cena za trasu Dháka – Barisal je približne 2500 TK (ca. 30 EUR)/kabínka.
 • 2.trieda – najnižšia a cestuje sa vo veľkom priestore s ostatnými bez hocijakého oddelenia. Je to ako keby nákladný priestor vyhradený pre ľudí. Naraz tu spí aj 200 ľudí na svojich vlastných dekách. Žiadna klíma či súkromie. Cena je cca. 5 EUR/osoba.

Treba si dávať pozor a spýtať sa, kedy loď príde do prístavu. Stáva sa, že zamestnanci vám skutočnosť o priplávaní neoznámia a ty to môžeš úspešne prespať. Lode stoja v prístavoch cca. 30 minút. Neodporúča sa cestovať v období monzúnov. Meškanie vtedy naberie niekedy aj 1 deň.

 Autobusy

Alternatívou k lodiam je autobusové spojenie. V Bangladéši je na výber z veľkého množstva dopravných spoločností a platí, že stačí prísť na autobusovú stanicu a povedať prvému zamestnancovi, kam chcete ísť a už vás nasmerujú.

Najlacnejšie autobusy jazdia bez harmonogramu a idú až keď sa zaplnia. Stoja skutočne všade a čistota je na veľmi nízkej úrovni.

Ak si chceš cestu zrýchliť, mať pohodlie a dokonca aj klimatizáciu, odporúčam dopravnú spoločnosť http://www.greenlinebd.com/. Nájdeš nielen harmonogram cesty, autobusy odchádzajú načas, na bangladéšske pomery sú čisté a hlavne majú sklápateľné sedadlá do pololežiacej polohy. Viac info nájdeš na ich webstránke.

Odporúčam cestovať v skorých ranných hodinách, aby sa sa vyhol šialeným dopravným zápcham, alebo potom v noci.

Bangladéš – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

 Vlak

Vlak patrí medzi najpomalšie dopravné prostriedky v Bangladéši, ale určite je pohodlnejší ako autobus. Železničná sieť je veľmi dobre vybudovaná a spája všetky veľké mestá. Asi najlepšie sa cestuje v noci, kedy ušetríte čas a môžete sa vyspať.

 • Vlakom sa dostaneš takmer všade resp. vlakové trate spájajú väčšie mestá.
 • Vlak je stále bezpečnejší ako autobus.
 • Aj napriek meškaniam je to vcelku komfortný spôsob dopravy.
 • Porozprávaj sa s miestnymi a získaj nielen príbehy, ale aj zážitky.
 • Ide asi o najzážitkovejšie cestovanie v dobrom aj v zlom.

Rozdelenie vlakov podľa tried a komfortu

V Bangladéši sa musíte rozhodnúť aký stupeň komfortu si vyberieš. Treba si položiť otázku, či úspora pár eur skutočne stojí za nižší komfort. Maj stále na pamäti, že vlaky v Bangladéši meškajú a keď si v klimatizovanom vlaku, nie je to tak bolestivé, ale keď si v neklimatizovanom, vlak sa pomaly, ale isto zmení na saunu.

 • AC1 alebo A1 – klimatizovaný vagón, uzatváracie kupé a najvyšší štandard cestovania. Kupé je buď s 2 lôžkami alebo so 4 lôžkami. Pri rezervácii alebo kúpe lístka ti však nikdy nikto negarantuje, že kupé skutočne bude mať 2 alebo 4 lôžka. Dostaneš aj čistú posteľnú bielizeň.
 • AC2 alebo 2A – klimatizovaný vagón, kupé má 4 lôžka, ale je otvorené a v chodbičke sú ďalšie 2 lôžka. Niekedy majú lôžka aspoň záves. Dostaneš čistú posteľnú bielizeň.
 • AC3 alebo 3A – klimatizovaný vagón, kupé je otvorené so 6 lôžkami – 2 hore, 2 v strede a 2 dole, ale kupé je otvorené a v chodbičke sú ďalšie 2 lôžka. Niekedy majú lôžka aspoň záves. Dostaneš čistú posteľnú bielizeň.
 • SL – lôžkový vagón bez klimatizácie s otvorenými zamrežovanými oknami a bez posteľnej bielizne. Otvorené kupé so 6 lôžkami a s 2 lôžkami na chodbe.
 • CC – klimatizovaný vagón len so sedačkami v rade 2 plus 3. Tento typ vlaku sa najlepšie využíva počas kratších denných presunov.

Bezpečnosť vo vlaku

Vo vlaku sa sem tam prejde policajt či vojak, no predsa najviac krádeží sa udeje práve vo vlaku. Našťastie nie sú príliš časté. Odporúčame dbať o tieto veci:

 • Pas a peniaze maj v cestovnej kapse (miniľadvinke) pod nohavicami.
 • Z domu si zober malú reťaz a zámok a svoj batoh priviaž o nohu lôžka.
 • Na jednom batohu, v ktorom máte fotoaparát alebo kameru, spi.
 • Ak cestuješ vo vlaku typu SL, nemaj veci na stolíku. Okno je stále otvorené a niekto zo stanice vám to vie zobrať.

Čistota vo vlaku

Niekde je to veľmi zlé, inde budeš naopak prekvapení. Vo vlaku je splachovací šlapák a umývadlo so studenou tečúcou vodou.

 • Maj dostatok mokrých servítok či antibakteriálneho gélu.
 • Maj toaletný papier.
 • Ak ti ide o lepší komfort čistoty, maj vlastný malý ľahký spacák.

Jedlo vo vlaku

Vo vlaku nie je reštauračný vozeň, ale jedlo si môžeš objednať na dlhších presunoch. Dostaneš niečo vegetariánske a čaj s mliekom.

Rezervácia vlaku

V Bangladéši ti nehrozí, že vlak bude plný pár dní pred odchodom. Len keď idú sviatky, treba si objednať výrazne dopredu. Najlepšie je kúpiť si lístok dva dni pred cestou. Ak by si cestoval najvyššou triedou, je veľká možnosť aj v deň odchodu.

Bangladéš – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet

Hraničné prechody

Bangladéš má otvorené hraničné priechody len s Indiou. S Barmou má uzavreté všetky hraničné priechody. Ak prekračuješ hranice, platí pre teba jedno veľké upozornenie:

Pri odchode z Bangladéša treba zaplatiť poplatok 300 – 500 BDT/osoba, a to vopred v Banke Sonali, ktorá ti vydá doklad o zaplatení. Až s týmto potvrdením sa následne vyber na hranice. Bez dokladu o zaplatení ťa totiž môžu z hranice otočiť späť. Za pokus stojí aj dohodnúť sa na mieste s colníkom, ale príliš sa na to nespoliehaj.

S Indiou sú pre turistov otvorené tieto prechody, ktoré sú zároveň aj bez problémov.

 • Benapole – je to najbližší prechod k indickému mestu Kalkata
 • Akhaura – prechod do indického štátu Tripura
 • Tamabil – prechod do indického štátu Meghalaya

Itinerár

1.deň: Príchod do Dháky

2.-3.deň: Hlavné mesto Bangladéša, ktoré nemá veľa ponúknuť, čo sa týka historických pamiatok. Pár ich tu nájdeš, ale do Dháky sa chodí hlavne kvôli atmosfére. Mesto pôsobí veľmi neupravene, špinavo a hlavne rušno. Napriek tomu tu treba zostať minimálne dva dni a vychutnať si nielen bazáre, ale hlavne ruch na uliciach.

Bangladéš – cestovateľské rady, tipy, itinerár a rozpočet
 • Sadarghat – prístav pri rieke Buriganga, kde sa uskutočňuje ranný trh. Dobre si nabi fotoaparát. Predáva sa tu nielen zelenina, ovocie, ale dostaneš tu všetko možné od výmyslu sveta. Lode prinášajú neustále tovar, prenášači vykladajú tovar z lodí. Najrušnejšia a najzaujímavejšia časť mesta. Odporúčam prísť sem doobeda. Takisto nie je zlé previezť sa ľoďkou na druhú stranu rieky, kde možno vidieť ako robotníci opravujú lode.
 • Shankharia bazaar – neďaleko od Sadarghatu je hinduistická štvrť, kde sa budeš túlať v úzkych uličkách.
 • Ahsan Mazil – 600 metrov od Sadarghatu je ružová budova postavená v roku 1872. Je to jedna z prvých „európskych budov“, ktorá sa zachovala do dnešných čias. Vstupné stojí 100 TK.
 • Lalbagh Fort – pevnosť z roku 1677 patrí medzi najväčšie atrakcie v Dháke v oblasti pamiatok. Nie je síce taká veľká ako tie indické, ale zaujímavá je hlavne mugalskou architektúrou.
 • Múzeum oslobodenia – Aj keď nie si milovníkom vojny, mal by ste navštíviť toto múzeum, aby ste viac porozumeli tomu, čo sa udialo v roku 1971 medzi Pakistanom a Bangladéšom. Okolo 3 miliónov ľudí bolo zabitých v boji za nezávislosť. Ak sa budeš rozprávať s miestnymi, nejedna téma bude aj o tejto vojne.
 • Jazda rikšou – Nebyť v Dháke a nenasadnúť do rikše? Nemožné. Ponor sa do dopravnej zápchy a sledujte ten šialený ruch. Jedna z vecí, bez ktorých nemôžete Bangladéš opustiť.

Na 3. deň odchod autobusom do Sundabans

4.-5.deň: Jedno z mála miest na svete, kde môžeš vidieť obávaného bengálskeho tigra. I keď treba povedať, že uzrieť tigra je otázkou veľkého šťastia. Aj domáci ti povedia, že stretnúť ho naživo vám neprajú, lebo každý tretí deň je niekto napadnutý. Ale predsa sa do Sundarbans jazdí najmä kvôli tigrom. Aj keď tigra neuvidíš, aspoň sa budeš plaviť po najväčšej riečnej delte na svete a uvidíš najväčší mangrovníkový les. Takisto je zaujímavé vidieť život v dedinách a na rieke. Ak tvojim cieľom je iba uvidieť tigra a nezaujíma ťa nič iné, potom šanca, že budeš spokojný, je malá.

Najlepšie výlety do Sundarbans sa robia z mestečka Mongla. V dedine natrafíte na niekoľko podnikavcov, čo vám sľúbia hory-doly.

 • Do národného parku potrebuješ povolenie (permit).
 • Ak idetš pozrieť v mangrovníkovom lese tigra, treba mať ozbrojenú stráž.
 • Na miesta, kde sa má nachádzať tiger, sa dá dostať len loďou.

Všetko toto ti vybavia na miestnom hoteli Pashur v Mongle, ktorý je, mimochodom, najlepší hotel v Mongle. Cena na osobu na celý deň je cca. 50 eur so všetkým vrátane povolenia. Cena výletu je na bangladéšske pomery vysoká, ale aspoň máš istotu, že budeš mať všetky povolenia. Ak nechceš využiť služby hotela v Mongle, potom samotné povolenie vybavíš v meste Khulna, ktoré je od Mongly asi 1.5 hodiny jazdy miestnym autobusom. Počítaj však so zdĺhavou byrokraciou.

6.deň: Odchod do mesta Barisal s miestnou dopravou za 3 eurá so zástavkou v Bagerhat.

V tomto malom meste sa nachádza najkrajšia UNESCO pamiatka v Bangladéši. Ide o niekoľko starých mešít. Najkrajšou z nich je Shait Gumbad, mešita z roku 1459. Dostaneš sa sem veľmi jednoducho z Khulny alebo Mongly. Cesta trvá cca. 1,5 hodiny. Je to príjemný jednodenný výlet z Mongly, ktorý je vstupnou bránou do národného parku Sundarbans.

Večer nalodenie sa na loď a odplávanie do Dháky.

7.- 8.deň: Ráno príchod do Dháky a následne autobusom do Cox Bazaar

Najdlhšia piesočná pláž na svete v Bangladéši? Áno, je to pravda. Miestni ti budú vravieť, že to je najkrajšia pláž na svete. Nájdeš tu miesta s čistým pieskom, ale určite to neoznačíš za najkrajšie miesto na svete a ani to vás nevyvolá pocit, že tu chcete tráviť dlhší čas pri mori. Je to skôr miesto, kde uvidíš ako sa zabáva stredná a vyššia vrstva Bangladéšanov a možno budete aj pozvaní na nejednu miestnu party. Nezabúdaj, že na toto miesto je Bangladéš veľmi hrdý.

9.deň: Odchod späť do Dháky a následne večer odlet domov alebo pokračovanie vlakom do Indie. Hľadáš ďalší cestovateľský itinerár do Indie? Pozri sem.

Koľko taká cesta vyjde?

Bangladéš patrí medzi najlacnejšie krajiny na svete. Ceny sú bez hlavnej letenky. Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Bangladéši.

 • Ak cestuješ ako batôžkár, tak cesta ťa vyjde aj s atrakciami do 140 – 200 Eur.
 • Ak preferuješ minimálne 3 hotel, tak od 300 Eur
 • Strava je v Bangladéši veľmi lacná, lacnejšia ako v Indii. Milovníci street food si prídu na svoje a jedlo stojí od 1,5 Eur.

Ďalšie cestovateľské itineráre do celého sveta? Inšpiruj sa mojimi cestami do 172 krajín sveta.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

doplnila by som cerstve info – poplatok za opustenie krajiny je mozne zaplatit i vodicovi autobusu. platila som 650 BDT. dost mozne, ze tam mal typek nejake extra feecko :), ale zas je to omnoho praktickejsie, nez behat a vybavovat poplatok v bangladesskej banke.
pozor pri pozemnych presunoch v noci, nocnymi autobusmi – hranicny priechod Benapole sa otvara az 6:30, tzn. ak mate prijazd autobusu o 2, 3am, ostanete 3 solidne hodky sediet na terminali 🙂