Argentína, Brazília – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vitajte v našom itinerári k Argentíne a Brazílii! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

V prípade, že hľadáte “európsku” exotiku, ktorá sa jedlom a zvykmi až tak nelíši od tej našej, tak sú Argentína a Brazília pre vás tou správnou voľbou. Prekvapí vás však rozmanitá príroda čítajúca dychberúce patagónske ľadovce, rozsiahle argentínske pampy s pasúcim sa dobytkom, amazónsku džungľu a prekrásne piesočné pláže Brazílie. Ak k tomu prirátame najznámejší karneval sveta v Rio de Janeiro, najväčšie vodopády sveta v Iguazu a najlepšie stejky sveta v Buenos Aires tak máte zarobené na nezabudnuteľnú dovolenku.

Argentína, Brazília - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Víza

Pre slovenských a českých občanov nie sú potrebné víza do Argentíny ani Brazílie v prípade, že dĺžka vášho pobytu neprekročí 90 dní. Ak by vás však tieto krajiny uchvátili natoľko, že chcete ostať dlhšie ako 3 mesiace, tak stačí prekročiť niektorú z okolitých hraníc do vedľajšieho štátu a vašich 90 dní sa začne počítať nanovo.

Čo treba vedieť pred cestou

Obe krajiny určite stoja aj za samostatnú dlhšiu návštevu, my ich však pre potreby tohto itinerára spojíme do jednej cesty plynulej cesty z juhu na sever trvajúcej približne 3 týždne. Pripomíname však zopár dôležitých faktov o týchto krajinách:

  • Obe krajiny sú obrovské a pozemné presuny môžu byť naozaj dlhé a náročné. Preto je pre ušetrenie času potrebné zvážiť možnosť miestnych preletov. Brazília je vzhľadom na rozlohu 5. a Argentína 8. najväčšou krajinou našej planéty. Dokopy sú svojou rozlohou takmer 90 násobne väčšie ako rozloha bývalého Československa a viac ako 230 krát väčšie ako Slovensko. Zaujímavosťou je, že Brazília je najdlhšou krajinou našej planéty z juhu na sever a Argentína za ňou ďaleko nezaostáva.
  • Pre potreby cestovania po Brazílii je potrebné zvážiť očkovanie proti žltej zimnici a v prípade návštevy pralesných oblastí aj používanie antimalarických tabliet. V prípade prechodu pozemnej hranice do Brazílie z Peru alebo Bolívie, môže byť od vás očkovanie proti žltej zimnici požadované, inač vám nebude umožnený vstup.
  • Obe krajiny sú neslávne známe svojou bezpečnosťou. Hlavne vo veľkých mestách oboch krajín si treba dávať zvyšený pozor na bezpečnosť a vyhýbať sa menej turistickým miestam hlavne v noci. V drvivej väčšine prípadov však ide len o drobné vreckové krádeže. Po zotmení je lepšie využivať oficiálne taxíky. Netreba pri sebe zbytočne nosiť privysokú hotovosť, alebo šperky. Takmer všade sa dá platiť kartou.
  • Zoberte si so sebou eurá alebo doláre, ktoré zameníte za miestnu menu – reály v Brazílii a pesá v Argentíne. Taktiež výber hotovosti z bankomatov je v oboch krajinách bezproblémový.
  • Argentína je svojim profilom nesmierne rôznorodá, od Patagónie a ľadovcov na juhu, cez majestátne Andy a náhorné púštne plošiny na západe, rozsiahle pampy v centre krajiny, pláže a Atlantický oceán na východe a prales na severe krajiny. Brazília je z tohto ohľadu homogénnejšia, zjednodušene by sa dala rozdeliť na Amazónsky dažďový prales, ktorý pokrýva takmer 60% jej rozlohy a úzky pobrežný pás pri oceáne posiaty plážami, kde žije väčšina z 210 miliónov obyvateľov.

Letenky

Lety na východnú stranu juhoamerického kontinentu patria medzi tie najdlhšie a najnáročnejšie lety o dĺžke medzi 11 až 14 hodín pri priamych letoch z Paríža, Madridu či Amsterdamu. Výhodou však je, že cena pri nich je o zlomok nižšia ako napríklad do Limy alebo Santiago de Chile na západe kontinentu. Avšak taktiež je potrebný let s prestupom, keďže priame linky z Viedne alebo Prahy do Sao Paola, Rio de Janeira či Buenos Aires zatiaľ neexistujú.

Najklasickejšie trasy ponúkajú Iberia cez Madrid, Lufthansa cez Frankfurt, KLM cez Amsterdam, Air France cez Paríž, TAP cez Lisabon alebo British Airways cez Londýn. Poprípade brazílsko-čilský Latam alebo Aerolineas Argentinas. Vzhľadom na to, že obe krajiny sú naozaj populárnymi turistickými destináciami pre Európanov je tých možností naozaj mnoho. Výhodné letenky do Argentíny a Brazílie nájdeš na stránke Travelitanu v sekcii Letenky.

Doprava po krajine

Argentína, Brazília - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Ako sme už spomínali, obe krajiny sú svojou rozlohou naozaj obrovské. Cestná sieť je však bohatá a veľmi dobrej kvality, dokonca sa by sa dalo povedať, že drvivá väčšina hlavných ťahov je lepšej kvality ako naše cesty. Hlavným dôvodom je to, že vnútroštátna letecká doprava je pre väčšinu domácich naozaj drahá a tak sa väčšina miestnych presúva ďiaľkovými autobusmi. Cesty o dĺžke 15 či 30 a viac hodín nie sú žiadnou zvláštnosťou.

Autobusy sú však pohodlné a moderné a vyšší štandard sa dá priplatiť za pár eur. Je však potrebné mať na pamäti, že vzdialenosti medzi mestami sú tu obrovské a maximálna rýchlosť autobusov je obmedzená na 100 km/h. Presuny sú preto pomalšie ako v našich zemepisných šírkach. Kvôli tomu môže byť dobrou voľbou najdlhšie úseky cesty preletieť a ušetriť tým dlhé hodiny strávené v autobuse.

Požičanie auta

Požičanie auta je možné v oboch krajinách, ale v zásade platí pravidlo, že s autom nie je možné opustiť krajinu, poprípade sa platí vysoký poplatok a povolenia treba vybavovať týždne dopredu. Každopádne doprava vo veľkých mestách Argentíny a Brazílie je naozaj chaotická vzhľadom na obrovské množstvo áut a vzdialenosti sú naozaj dlhé, a preto je podľa nás požičanie auta jednou z najhorších možností. Pokiaľ sa teda nechcete presúvať len v rámci mesta a jeho blízkeho okolia (Buenos Aires). Ak si naozaj chcete požičať auto, tak hlavne juh Argentíny je na to ideálny. Dajú sa požičať obytné autá, v ktorých môžete v Patagónii stráviť zopár magických týždňov v prekrásnej prírode.

Vlaky

Aj napriek tomu, že obe krajiny majú jedny z najväčších železníčných sietí na našej planéte, osobná vlaková doprava v týchto krajinách takmer neexistuje. Ak nerátame mestské systémy metra a električiek. V oboch krajinách existuje zopár historických turistických vlakových tratí, ktoré skôr slúžia ako miestna atrakcia (napr. takzvaný Tren de la Costa na vlakovej trati medzi Buenos Aires a Tigre). Väčšina vlakových tratí sú však lokálneho charakteru ako napríklad v okolí miest Sao Paolo a Rio de Janeiro, ale o celoštátnej sieti ako v európskych krajinách sa nedá hovoriť.

V Argentíne premávajú vlaky z Buenos Aires do nasledujúcich miest Mar del Plata, Rosario, Pico, Santa Rosa, Rufino a San Miguel de Tucumán. Takmer neexistujúci vlakovú sieť nahrádza autobusová doprava.

Autobusy

Najlepšia a najlacnejšia možnosť dopravy medzi veľkými, ale aj menšími argentínskymi a brazílskymi mestami. Drvivá väčšina autobusov je nových a komfortných s možnosťami pololežadlových (semicama) a ležadlových (cama) sedadiel. Príplatok za vyšší štandard v podobe ležadlových sedadiel býva väčšinou 1/3 ceny lístka. Je to ideálny spôsob ako ušetriť na ubytovaní, ak hlavne na dlhších trasách využijete služby nočných autobusov.

Argentína, Brazília - cestovateľské rady, tipy a itinerár
Vnútro autobusu

Mnohokrát je v cene aj wifi a strava na palube vzhľadom na to, že vzdialenosti bývaju často krát aj v desiatkach hodín (Buenos Aires – Puerto Iguazú 18 hodín, El Calafate – Buenos Aires 41-45 hodín, Sao Paolo – Rio de Janeiro 6-9 hodín, Foz do Iguacú – Rio de Janeiro 26 hodín).

Lístky na drvivú väčšinu turistických trás sa dajú zakúpiť takmer v každej turistickej agentúre, na hoteloch, online alebo jednoducho na autobusovej stanici, keďže málokedy bývajú vypredané.

Vzhľadom na to, že obe krajiny sú obrovské a existuje v nich veľké množstvo lokálnych autobusových liniek tak najlepšími stránkami na vyhľadávanie spojení sú globálne portály ako napríklad:

Letecká doprava

Ak vám to váš rozpočet dovoľuje, tak na dlhšie trasy (10 hodín a viac) je možné využiť aj služby lokálnych leteckých spoločností, ktoré vám ušetria dlhé hodiny strávené v autobuse. Len na ilustráciu cesta autobusom z Buenos Aires do Puerto Iguazú trvá 18 hodín, ale len 1 hodinu 45 minút lietadlom. Letenka sa dá kúpiť medzi 50-150 dolárov.

Hlavné letecké spoločnosti:

Argentína – LATAM, Aerolíneas Argentinas, Flybondi, Andes Líneas Aereas, Norwegian Air Argentina

Brazília – GOL, LATAM, Avianca, Azul Brazilian Airlines, MAP Linhas Aereas,

Bezpečnosť

Aj napriek tomu, že je Južná Amerika neslávne známa svojou bezpečnosťou, Argentína je na tom omnoho lepšie ako napríklad susedná Brazília. Problémom môžu byť veľké mestá (Buenos Aires, Sao Paolo, Rio de Janeiro, Curitiba, Belo Horizonte, Salvador de Bahia), kde sa oplatí pohybovať v turistických zónach a historických centrách. Platia základné pravidlá, ktoré treba dodržiavať na celom svete. Ak to vyzerá nebezpečne tak tam nechodiť, po zotmení sa nepohybovať po tmavých uliciach, používať len oficiálne taxíky, nenosiť pri sebe zbytočnú hotovosť alebo šperky a vyhýbať sa favelám.

Itinerár

Pri tvorbe tohto návodu som postupoval ako pri iných podobných itinerároch. Predpokladal som, že maximálna možná dĺžka pobytu sú 3 týždne. Každá z daných krajín je svojou rozlohou obrovská a vzhľadom na rozmanitú geografiu je možné v každej z nich stráviť viac ako mesiac. Tento itinerár však ponúka jednu z najideálnejších trás v prípade, že nemáte času nazvyš.

1.deň: Prílet do Buenos Aires

2.deň: Prehliadka hlavného mesta Argentíny

3.deň: Prehliadka Buenos Aires

4.deň: Poobedný presun autobusom do Puerto Iguazú – 18 hodín v autobuse. (Taktiež je možný ranný prelet nasledujúceho dňa. Odporúčame letieť z Buenos Aires do Puerto Iguazú (IGR). V prípade letu do neďalekého Foz do Iguacu (IGU), ktoré je vzdušnou čiarou len pár kilometrov, budete musieť letieť cez lokálny brazílsky letecký hub Sao Paolo alebo Rio de Janeiro a let sa vám neskutočne natiahne.)

5.deň: Celodenná prehliadka argentínskej strany vodopádov Iguazu – jedného zo siedmich prírodných divov sveta. Jeden z vrcholov vašej dovolenky prichádza už prvý týždeň. Na argentínskej strane nevynechajte možnosť namočiť sa v rýchločlne do závoja jedného z vodopádov. Budete mokrý až na kosť, ale je to neskutocná zábava.

6.deň: Prehliadka brazílskej strany vodopádov Iguazu. Možný let vrtuľníkom ponad vodopády a návšteva vtáčej rezervácie, ktorá sa nachádza len cez cestu od vstupu do národného parku priamo oproti heliportu. Určite odporúčame.

7.deň: Návšteva neďalekého Paraguaja – mesto Ciudad del Este a jeden z architektonických divov sveta, vodná elektráreň Itaipú (na paraguajskej strane je prehliadka zdarma, na brazílskej strane sa platí). Poobedný alebo večerný presun autobusom do mesta Curitiba (12 hodín).

8.deň: Potulky mestom, návšteva múzea Oscara Niemeyera a prechádzky prekrásnymi parkami mesta. Odporúčame sa povoziť turistickým doubledeckrom a odhaliť architektúru tohto mesta.

9.deň: Večerný presun autobusom do Balneário Camboriú (3,5 hodiny)

10.deň: Pláže, lanovky a zipline v BC.

11.deň: Ranný presun do mesta Florianópolis (1,5 hod.) a jeho prekrásne pláže.

12.deň: Surfovanie, pláže a caipirinha.

13.deň: Surfovanie, pláže a caipirinha.

14.deň: Letecký (25-70 eur) alebo autobusový (15 hod) presun do Sao Paolo.

15.deň: Betónova džungla v Sao Paolo.

16.deň: Autobusový presun do mesta bohov – Rio de Janeiro (8 hodín).

17.deň: Prehliadka mesta Rio de Janeiro – mestské divadlo, jezuitský kláštor San Antonio, metropolitná katedrála, Arcos de Lapa, Selaronove schody, žltá električka do Santa Terezy, kostol Candelaria a olympíjske nábrežie a promenáda, Múzeum zajtrajška a Kobrove graffity.

18.deň: Návšteva jedného zo siedmich divov sveta – Socha Ježiša Krista Spasiteľa na vrchu Corcovado. Pešo, zubačkou alebo mikrobusom. Návšteva Cukrovej homole (Pao de Acúcar) a tie najkrajšie výhľady na Rio. Večer možno futbalový zápas na Maracane alebo návšteva Sambodromu.

19.deň: Zaslúžený oddych na pláži Copacabana alebo Leme.

20.deň: Pláže Ipanema a Leblon. Poprípade výlet do favely Rocinha alebo na horu Dvaja bratia (Morro Dois Irmaos). ODPORÚČAME LEN S MIESTNYM SPRIEVODCOM.

21.deň: Zbohom Rio, odlet domov.

Táto cesta dvoma najväčšími krajinami Južnej Ameriky je koncipovaná tak, aby sa dala relatívne pohodovo zvládnuť za tri týždne. Čaká vás však takmer 3500 kilometrov strávených v klimatizovaných autobusoch, avšak na kvalitných cestách. Uvidíte najkultúrnejšie mesto tohto kontinentu Buenos Aires, ktoré sa môže hrdo porovnávať aj s prekrásnym Parížom. Prekvapí vás najväčšia sústava vodopádov našej planéty Iguazu, o ktorej ste popri Niagare a Viktóriných vodopádoch možno nikdy nepočuli. Oddýchnete a zasurfujete si na prekrásnych plážach južnej Brazílie a uvidíte betónovu džunglu v jednom z najväčších megapolisov našej planéty Sao Paole. V Curitibe, Rio de Janeiro a možno v Níteroi spoznáte architektúru slávneho Oscara Niemeyera. Na konci si vydýchnete na ikonických plážach Rio de Janeiro za zvukov samby a s pohárikom caipirinhe v ruke.

V prípade, že vás tlačí čas, vynechajte dni 9 až 15 a presuňte sa autobusom alebo letecky z Foz de Iguazu priamo do Rio de Janeiro. Sao Paolo určite vynechajte ak nemáte dostatok času. O nič neprídete.

Pomocou tohto itineráru môžete za naozaj obmedzený čas (2-3 týždne) spoznať relatívne veľkú časť týchto fascinujúcich krajín v jednej plynulej trase. Tieto krajiny však toho ponúkajú omnoho viac a aj po vašej trase sa nachádza veľké množstvo miest, ktoré stoja za návštevu, ak by ste mali čas nazvyš. Pre ilustráciu uvádzame aspoň niektoré z nich:

  • Argentína: sever v okolí miest Salta, Jujuy a Tucumán, vinársky kraj a preslávený Malbec v okolí mesta Mendóza a neďaleký národný park Aconcagua, Patagónia s najjužnejším mestom Ushuaia a El Calafate s ľadovcom Perito Moreno a El Chaltén s ikonickou horou Fitz Roy, andské “alpské” mestečká Barriloche a San Miguel de los Andes, z Buenos Aires denná návšteva miest Mar del Plata alebo Rosario, poprípade Tigre v delte rieky Paraná
  • Uruguaj: z Buenos Aires je možné spraviť niekoľko jedno dňových alebo jeden viacdňový výlet do “Švajčiarska Južnej Ameriky” – Uruguaja. Trajekt vás za niekoľko hodín prevezie do príjmeného ospalého hlavného mesta Montevideo alebo moderného letoviska s plážami a kasínami Punta del Este. Za návštevu stojí aj Cabo Polónio s púštnymi dunami a kolóniou uškatcov. Na pol dňa je zaujimavá aj Colónia del Sacramento.
  • Brazília: Z Uruguaja sa dá plynule pokračovať smerom na sever do Brazílie do mesta Porto Alegre. Pozor však, aby ste neobišli Iguazu, to by bola obrovská škoda. Zo Sao Paolo môžete navštíviť neďaleký Santos s najdlhšou plážou s kvetovým záhonom na svete a múzeum futbalistu Pelého. Z Rio de Janeiro je možný výlet na neďaleký ostrov Ilha Grande, do letoviska  brazílskych modeliek a futbalových hviezd Buzíos alebo cisárskeho mesta Petrópolis a otvoreného múzea architektúry Oscara Niemeyera, do mesta Níteroi.

Koľko taká cesta výjde?

V prípade, že budete cestovať v dvojici a budete ubytovaní v dvojlôžkovej izbe v 3 hviezdičkovom hoteli, tak vás cena na osobu bez hlavnej letenky výjde približne 1250 eur. Všetky cesty sú kalkulované autobusom (okrem preletu podľa itinerára z Florianopolisu do Sao Paolo), nižšou pololežadlovou triedou semi cama. Ak si priplatíte za ležadlový, výjde vás to asi o 50-80 eur viac. V cene sú zahrnuté aj vstupy do hlavných pamiatok.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Argentíne a ceny v Brazílii.

Cheš spojiť túto cestu s Patagóniou? Potom pozri itinerár na stránke Travelistanu

 
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Dobrý deň, aké cestovné poistenie používate ak ste vycestovaný viac ako 90 dní? Odporúčate nejaké poistenie pre stopárov?

Dobrý deň. Union, Alianz

Ahoj, díky za hezký článek Máme letenky Rio – Buenos Aires a chceme se vydat dle tvého itineráře. Jsme 2 holky a s velkým respektem přistupujeme k bezpečnosti. Mohl bys mi dát prosím tě vědet, jakým místům z tvého cestopisu se s ohedem na bezpečnost vyhnout? Případně budu vděčná za jakkoliv jiné rady na tohle téma 🙂 Díky, K.