Aljaška – cestovateľský itinerár a rady

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Vitajte v našom itinerári k Aljaške! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Volanie divočiny, alebo čo vidieť na Aljaške za 16 dní? Aljaška nie je pre bežného Európana úplne tradičnou dovolenkovou destináciou. Poznáme ju z filmov ako divokú krajinu plnú hôr a ľadovcov. Prípadne ešte plameňov, ak je niekde nablízku Steven Seagal. 

Ak však máte radi dobrodružstvo a krásnu prírodu, tak je to určite niečo na váš „bucket list“. V článku „Aljaška – cestovateľský itinerár a rady“ vám Ján Zelina ukáže deň po dni miesta, ktoré spolu s manželkou navštívili na svadobnej ceste. Taktiež vám dá zopár tipov, na čo myslieť, keď sa vydáte preskúmať túto prekrásnu časť sveta.

Naša svadobná cesta na Aljaške. 16-dňový roadtrip a tie najkrajšie miesta a počasie. Určite nato budeme ešte dlho spomínať so Zuzana Zelinová . ?️?

Uverejnil používateľ Jan Zelina – Videomaker Sobota 8. septembra 2018

Pred cestou

Aljaška je vzdialená okolo 10 hodín letu z Frankfurtu a určite sa oplatí priletieť do mesta Anchorage, kam si môžete vyhľadať letenku aj na našej stránke. V tomto najväčšom aljašskom meste je všetko dostupné a nie je problém si spraviť zásoby na celý výlet. Taktiež je tam všetko lacnejšie ako v iných častiach krajiny.

My sme všetky noci stanovali (okrem jednej vo Fairbanks) a celú kempovú výbavu sme si brali zo sebou. Pre dvoch je štandardné obmedzenie na batožinu spolu do 46kg + príručná batožina, takže by nemal byť problém sa zbaliť. Všetky detailnejšie informácie o jednotlivých častiach opisovaných nižšie môžete nájsť na www.alaska.org

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Kedy ísť

Najlepším obdobím na návštevu Aljašky je letné obdobie od polovice mája približne do polovice septembra. My sme tam išli v júli, kedy treba očakávať stále svetlo, teploty medzi 10 – 25 stupňov a skoro všadeprítomné komáre. Nie je to nič neznesiteľné, ale repelent určite odporúčam.

Stravovanie

Pre každého, kto chce byť flexibilný, odporúčam mať varič, vodu a travel lunch vždy po ruke. Neobmedzíte sa tak zbytočnými presunmi a hľadaním stravovania, ktoré je v blízkom okolí aj tak iba málokedy.

Itinerár

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Deň 1 – Prílet do Anchorage

Určite sa oplatí prenajať si auto a dopredu si ho zarezervovať. Ideálne je vyzdvihnúť ho priamo na letisku, kde to vychádza na cca 80-100 eur / deň. My sme nakoniec našli auto za cca 50 eur / deň. (link auto)

Ak sa rozhodnete kempovať, tak kúpu plynovej bomby odporúčam v obchode Bass Pro, kde nakupovať je samo o sebe zážitkom. Obchod vyzerá ako umelecké dielo.

Deň 2 – Smer Talkeetna a Mt. Denali

Vzhľadom na krásne počasie sme sa vybrali smer Talkeetna odkiaľ lietajú malé komerčné lietadlá na vyhliadkové lety na Mt. Denali. Let netreba rezervovať dopredu, ale keď je pekné počasie, určite to stojí za to (s pristátím na ľadovci to na osobu vychádza cca 300 – 350 eur).

Ak je ďalší cieľ je národný park Denali, tak sa určite na večer oplatí presunúť bližšie do kempu, ktorý ale odporúčam rezervovať dopredu. Buď priamo pri vstupe do Denali parku, alebo v neďalekom meste.

Pohľad na Mt. Denali z lietadla.

Deň 3 – Denali park – Wonder Lake

Po 2 hodinovej ceste autom sme prišli na centrálne parkovisko pred Denali parkom. V parku sa dá pohybovať vlastným autom len na začiatku, väčšia časť je prístupná len autobusom. Autobus je v cene vstupného (cca 80 eur / osoba) a to ako dlho tam už človek zostane, je na ňom. V parku si následne stačí stopnúť akýkoľvek autobus a zoberie vás, kam potrebujete.

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady
Denali Bus

Pre dobrodruhov odporúčam prenocovať v kempe Wonder Lake (treba si ho však dopredu zarezervovať). Je to najvzdialenejšie miesto v parku asi 80km od vstupu (5h autobusom). Je z neho krásny výhľad na Mt. Denali, ale treba sa pripraviť na teplo a hlavne otravné komáre.

Najväčší dobrodruhovia môžu v parku prenocovať kdekoľvek v prírode, ale človek musí dostať povolenie a prejsť krátkym školením priamo pri vstupe do parku. Medvede a iná divoká zver je tam totiž všadeprítomná. V parku nie je možné nič kúpiť a pitná voda je dostupná len v jednom visitor centre priamo v parku. Všetko treba mať zo sebou.

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Deň 4 – Kemp na ceste do Fairbanks.

Po intenzívnom no márnom boji s komármi (až tam zistíte, koľko repelentu budete na Aljaške potrebovať) sme sa rozhodli vrátiť sa k autu a presunúť sa smerom ku Fairbanks. 

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Deň 5 – Fairbanks

Ďalší cieľom je mesto Fairbanks, najsevernejší bod skutočnej civilizácie. Určite sa oplatí zastaviť na veľmi turisticky orientovanú prehliadku v bývalom zlatokopeckom tábore Gold Dredge n.8, kde si treba rezervovať vstup (stačí aj telefonicky deň vopred).

Pre milovníkov hot springs sa oplatí navštíviť Cheena Hot Springs a na pobavenie Ice Museum, ktoré je priamo v centre Fairbanks. Mesto je známe ťažbou zlata, ale taktiež majstrovstvami vo vyrezávaní v ľade, ktoré sa konajú v marci. Zaujímavým zážitkom je aj plavba na historickom kolesovom parníku.

Deň 6 – Glennalenn

Nasledujúci deň sme vyrazili na dlhú cestu smer juh. Neďaleko Fairbanks je dedinka North Pole, kde vás privítajú soby, mohutný Santa Claus a veľmi gýčový obchod s vianočnými dekoráciami, otvorený po celý rok.

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Pokračujeme smerom k Delta Junction a následne dole do usadlosti Glennalenn. Tam je príjemný kemping aj so sprchou a malými potravinami, kde sa dajú doplniť zásoby a palivo (palivo odporúčam načerpať vždy, keď je to možné).

Deň 7 – Kennecott

Aj napriek riziku straty poistenia na auto sme sa rozhodli ist až do Kennecotu. Je to mesto duchov, najväčšie nálezisko medi na svete a určite neopakovateľný zážitok. Cesta je posledných 80km nespevnená a treba ísť opatrne (neplatí tam poistenie pri väčšine autopožičovní). Reálne riziko však predstavuje iba defekt, ktorý nie je problém vymeniť a následne v meste opraviť.

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

V meste sú dva kempy,  ktoré netreba dopredu rezervovať (preveriť ale nie je na škodu). Oba kempy majú len naozaj veľmi základné sociálne vybavenie a sú bez elektriny.

Deň 8

V tejto oblasti sú 3 orientačné body: kemping, centrum mesta Kennecott a samotná banícka oblasť. Presuny sú možné lokálnym autobusom, jedna cesta 5USD/osoba.

V baníckom mestečku je hneď pri vstupe visitor centrum, kde sa dá ísť na prehliadku hlavnej baníckej veže. Určite odporúčam, je to program na cca 2-3h. Poobede, ak počasie praje, sa oplatí ísť peši k najbližšiemu ľadovcu, na ktorý nie je problém ísť z kraja aj v turistickej obuvi.

Pri samotnom ľadovci je aj stanové mestečko s nádherným výhľadom. Kde a či je potrebné získať povolenie sme nezisťovali.

Deň 9

Mali sme pred sebou ešte jeden deň a tak sme sa rozhodli, že vyšľapeme po turistickej trase k opustenej hornej drevenej stanice lanovky odkiaľ zvážali vyťaženú rudu dole na spracovanie. Trasa začína pri vistitor centre a prevýšenie je asi 1200m, čiže kvalitná celodenná túra. Spodná časť je relatívne nezáživná, ale od polovice vyššie sú už krásne výhľady. Je možné si zaplatiť vývoz na štvorkolke do polovice stúpania, čo vie značne ušetriť čas. Každopádne je to program na celý deň.

Deň 10

Zbalili sme stan a vyrazili na cestu smerom k Anchorage. Cestu sme si ale rozdelili a spali sme v rybárskom kempe, kde nebola ani pitná voda, ani sprcha a len suchý záchod. Američania tam chodia na obrovských motorhomes, kde majú všetok komfort. Každopádne ak chcete normálnu sprchu, tak sa oplatí prespať opäť v kempe v Glennalenn.

Deň 11 – Eklutna Lake

Vyrazili sme s cieľom dostať sa do kempu na Eklutna Lake. Cestou sme si spravili zachádzku do Hatcher Pass, kde je opustené banícke mesto a veľa dostupných a frekventovaných turistických trás. Tá frekventovanosť je ale relatívna – na celej Aljaške je veľmi málo ľudí a turistov, čiže vidieť ľudí v okolí je veľmi príjemné. Odtiaľ sme už vyrazili prenocovať k jazeru Eklutna Lake. Je to jazero neďaleko od Anchorage s krásnymi scenériami.

Kemp je štátny (10 USD/noc/auto), platí sa pri vstupe do kasičky a k dispozícii je len voda a suchý záchod. Je možné si prenajať bicykel a prejsť nenáročnou cyklotrasou na koniec jazera.

Deň 12 – Kenai Peninsula – Portage

Prechádzame opať cez Anchorage a pokračujeme na Kenai Peninsula, kde strávime zvyšok pobytu. Hneď na začiatku polostrova je visitor centrum, kde je možné si vybrať z veľkého počtu aktrakcií (kayaking, day cruise k ľadovcom, train trip, atď.). Pán v centre bol veľmi ochotný, takže ideálne miesto na kladenie otázok a zorientovanie sa v možnostiach.

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Asi 10 min cesty je WildLife rezervácia kde je možné si zblízka pozrieť lokálne divoké zvieratá. Určite odporúčame. Na nocľah sme si vybrali Portage kemp (smerom na Whittier). Je to veľmi rozľahlý kemp s dobrými sociálnymi zariadeniami a príjemnou atmosférou.

Deň 13 – Russian River

Náš ďalší cieľ bol Seward, kde sme strávili ďalšie 3 noci. Počas júla sú rieky známe tým, že tam prúdia húfy rýb. Je to rybárska špecialitka a taktiež obľúbené miesto pre medvede, čiže navštíviť rieku Russian River je celkom adrenalín (platí sa tam aj vstup, čo zdvihne adrenalín šetrnejším jedincom).

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Deň 14 – Seward

Noc sme strávili v kempe pri prímorskom meste Seward a vydali sme na celodenný výlet na lodi po okolitých ľadovcoch. Ak počasie praje je to určite jediná dostupná možnosť ako sa priblížiť na miesta kde ľadovec padá do mora.

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Deň 15 – Exit Glacier

Ako top tip na tip top turistiku v okolí odporúčame celodenný výlet pozdĺž ľadovca (Exit Glacier). Vstup je bezplatný a pri vstupe je pekné visitor centrum.

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Deň 16 – Whittier

V tomto bode sme sa už začali približovať späť k Anchorage a ako ďalšiu zastávku sme si vybrali mesto Whittier. Ide sa tam tunelom, ktorý je jednosmerný a púšťajú tam len v určitých časoch, ktoré si treba pozrieť vopred. V meste je kemp hneď sa za tunelom pri mori. Kemp pripomína skôr parkovisko, ale je tam možné aj stanovať na tráve v okolí, takže oázka. Je tam jeden suchý záchod a platí sa v automate v centre mesta Whittier (je to cca 10USD/noc/auto).

Čo sa týka vyžitia, tak kayaking  je určite dobrá voľba. Treba si to však, ako vlastne skoro všetko na Aljaške, rezervovať dopredu. V meste je aj opustená vojenská ubytovňa, ktorá pripomína klasickú socialistickú bytovku. Je tam ešte jedna bytovka, kde býva veľká väčšina obyvateľov mesta. 

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Deň 17 – Alyeska Ski Resort

V smere na Anchorage sa nachádza najväčší Ski Resort Alyeska kde je množstvo turistických trás (oplatí sa ísť cez Handtram bridge). Ak je inverzia, alebo modrá obloha, tak sa oplatí sa vyviesť na vrcholovú stanicu lanovky odkiaľ je to už len 20 minút peši na vrchol strediska. V cene lístka je aj kredit na občerstvenie v hornej stanici lanovky.

Aljaška - cestovateľský itinerár a rady

Deň 18 – Anchorage

Poslednú noc sme strávili opäť v kempe Portage, kde sa dá osprchovať, vyhodiť do recyklácie posledný odpad a taktiež nechať na recepcii zvyšok plynovej bomby, ktorú vedia posunúť ďalším turistom. Bomba, nie?

Nasledovala už len cesta na letisko kde sme odovzdali auto a už len spomínali ako úžasne bolo na rozmanitých miestach tejto krásnej krajiny. Takže 14-18 dní je naozaj čas sa ktorý je možné vidieť to najkrajšie čo Aljaška ponúka.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Spojených štátoch amerických.

Autor: Ján Zelina

Ján Zelina pochádza z Bratislavy a už vyše 10 rokov sa venuje audiovizuálnej tvorbe. Z toho posledných 7 rokov aj profesionálne vo vlastnej firme Zeldeo. Skúsenosti s filmárčinou začal naberať už počas strednej školy na študíjnom pobyte v Los Angeles a neskôr ich rozvíjal na vysokej škole v Anglicku. K cestovaniu mal vždy blízko a hobby s prácou sa spojilo v roku 2012 na študijnom pobyte na Islande, kde Ján začal točiť pre lokálnu cestovku a dostal tak príležitosť precestovať s kamerou celú krajinu a neskôr aj Grónsko. Popri komerčnej tvorbe prejdu cez štúdio Zeldeo aj cestovatelské žánre ako napríklad plavba na plachetnici okolo sveta pod slovenskou vlajkou. Video a fotografia je jeho hobby a zároveň aj prácou. Takže keby ste mali záujem o profesionálne video, kľudne sa ozvite. O svoje skúnosenosti sa vždy rád podelí

Páčil sa ti článok „Aljaška – cestovateľský itinerár a rady“ a hľadáš ďalšie itineráre do celého sveta? Na Travelistane nájdeš cesty do viac než 80 krajín.. 
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.