Trek do base campu K2 alebo ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta?

Pravdepodobne každý nadšenec vysokohorskej turistiky pozná tie najznámejšie himalájske treky. Everest Base Camp Trek, Annapurna Base Camp Trek alebo výšľap k Meru Peak patria medzi tie najkrajšie, ale aj najnavštevovanejšie miesta v Himalájach a okolí. Poskytujú relatívne vysoký komfort, a preto sú veľmi populárne. Ak však chceš zažiť dychberúci trek na ktorom stretneš absolútne minimum ľudí, tak ti odporúčame pohorie Karakoram a prekrásny trek do base campu K2.   Bezpečnosť

Pakistan by som mohol rozdeliť do dvoch kategórií. Jednak na oblasti, kam sa dá cestovať a riziko je minimálne a jednak na oblasti, do ktorých sa neodporúča cestovať – ako sú oblasti Kvéta, Péšavár a miesta v blízkosti afganských hraníc. Pri návšteve Pakistanu dbaj aj o to, aby si dodržoval tieto pravidlá. Ja sa budem pohybovať v najbezpečnejšej oblasti celého Pakistanu. Ideme tam, kde vládne jednotky majú absolútnu kontrolu. Trek do base campu K2 je preto bezpečný.

 • Do Pakistanu je zakázané priniesť alkohol a v žiadnom prípade sa nepokúšajte prepašovať ho. Zakázané je tiež priniesť bravčové mäso – napríklad v konzervách.
 • Nefotografujte vojakov, vojenské kolóny a ani policajtov!
 • Pri bezpečnostných kontrolách na letiskách neodporujte! Verte, že kontroly sú riadne a nikto tu s vami nebude zaobchádzať v rukavičkách.
 • Riaďte sa zdravým rozumom!
 • Vodu pite len balenú, z fliaš!
 • V batožine nemajte žiadne tričká s americkými či britskými znakmi a ani nič vojenského charakteru!
 • Majte so sebou fotokópiu pasu!
Mapa Pakistanu
Víza

Do Pakistanu potrebujú Slováci a Česi víza. Ambasáda pre Slovákov je vo Viedni http://www.mofa.gov.pk/austria/ a víza sa vydávajú zadarmo. Proces udeľovania víz trvá cca 2 – 3 týždne a potrebujete nasledovné veci:

 • Voľnú dvojstranu v cestovnom pase
 • 2 fotografie pasového formátu
 • Vyplnený vízový formulár
 • Ak ideš ku K 2 base campu – potvrdenie od miestnej pakistanskej CK
 • Letenku do Pakistanu
 • V pase by nemala byť izraelská pečiatka
Informácie sa neustále menia, a preto si ich vždy over na oficiálnej stránke Pakistanu. Kedy ísť? Najlepšie obdobie na trek ku K2 je od konca júna do polovice augusta.
Ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta - trek do base campu K2
Letenky Najlepším východiskovým bodom je hlavné mesto Islamabad. Žiadne priame lety z Viedne alebo Budapešti neexistujú. Výhodné lety do Pakistanu si môžeš vyhľadať aj na našej stránke v sekcii „Letenky“. Ak si chceš pozrieť lety z Viedne alebo Budapešte do Islamabadu, nájdeš ich na tomto odkaze. Musím ísť ku K2 cez CK? Áno, trek do base campu K2 musíš absolvovať s miestnou CK. Inak to nie je možné. Donedávna sa dalo ísť bez miestnej CK, ale od roku 2018 musíš ísť cez cestovku. Úprimne, neviem si predstaviť ísť bez sprievodcu. Prechádza sa cez ľadovce, a teda cesta cez snehové polia, ktoré sa neustále menia. Ktorú CK si vybrať? Ja som využil služby tejto CK respektíve napíš na mail hunzavalleyexperience@gmail.com Na internete nájdeš mnoho CK a dokonca aj o niečo lacnejších. Rozhodol som sa pre túto, pretože je to kamarát, poznám ho a hlavne mám pocit istoty, že keď pošlem peniaze do Pakistanu, nezdrhne mi s nimi?. Plus nie vždy čo je najlacnejšie, je aj najlepšie. Pre mňa je podstatný pomer výkon – cena.
Ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta - trek do base campu K2
Baltoro ľadovec

Po K2 by som chcel ísť niekam ďalej. Kam sa dá ísť?

Ak úspešne absolvujete trek do base campu K2 následne sa môžete vydať z Pakistanu do Číny cez slávnu Karokoram Highway. Tu treba povedať, že hranica je otvorená tak od mája do októbra. Všetko závisí od prívalov snehu na hraničnom prechode, ktorý leží vo výške vyše 5-tisíc metrov. Všetky informácie nájdeš na http://travelistan.sk/destinacia/azia/pakistan/

Víza do Číny už musíš mať vybavené dopredu. Od roku 2019 bude potrebné mať pri návšteve západnej Číny miestnu CK.

Z Pakistanu do Indie Zatiaľ jediný hraničný prechod pre turistov je medzi mestami Lahore – Amritsar, ktorý je otvorený cez deň. Samotný hraničný prechod patrí medzi najbizarnejšie zážitky a odporúčam sa tu zdržať do zotmenia. Prečo? Prečítaj si v tomto článku. Víza do Indie treba vybaviť dopredu. Podrobné cestovateľské rady si môžeš prečítať tu.
https://www.youtube.com/watch?v=nR5hou0N98o
Z Pakistanu do Iránu Hoci hraničný prechod medzi krajinami Pakistan a Balúčistan je otvorený, neodporúča sa prechádzať tadiaľ. Je to oblasť v Pakistane, kde operuje Taliban a napríklad uniesli dve Češky, ktoré dlho držali v zajatí. Pochopiteľne, že nájdeš cestopisy, ako mnoho Slovákov a Čechov prešlo cez túto oblasť, ale keď sa nič nestane, každý je hrdina. Ja osobne by som do Balúčistanu nešiel, a to som bol aj v Iraku či v Afganistane. Najčastejšie otázky ohľadom Iránu nájdeš tu. Z Pakistanu do Afganistanu Dá sa len preletieť. Po zemi je to nemožné. Podrobné rady o Afganistane si môžeš prečítať tu. Ako vyzerá trek

Trek do base campu K2 patrí k náročnejším a treba už mať nejakú fyzickú predispozíciu. Ak si trekoval povedzme v Himalájach a išiel do známeho Everest Base Campu, okruh okolo Annapurny či na Mera Peak, tak toto je ťažšie.

Tu neexistuje ako v Nepále, že večer prespíš v jednoduchých hotelíkoch či sa naješ v reštaurácii. Tu to všetko vyzerá ako počas prvých expedícií pred 60 rokmi. Spíš v stane, varí sa na variči, všetko sa nosí so sebou a mobilný signál neexistuje.

Ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta - trek do base campu K2
Čo si so sebou zobrať
 • opaľovací krém
 • čokoláda, energetické tyčinky
 • externá baterka – power bank- nemáš kde nabíjať techniku
 • základné lieky (Endiex – proti hnačke, Ibuprofen – na bolesť hlavy, náplaste, obväz, niečo proti prechladnutiu – napr. acylpirin, Theraflu.
 • základná drogéria (mydlo, toaletný papier, zubná kefka, pasta, krém na ruky a tvár, balzam na pery)
Trek do base campu K2 (5 400 m), pod druhú najvyššiu horu našej planéty (8 611 m) Itinerár: 1.deň: Odlet do Islamabadu s jedným prestupom. 2.deň: Prílet do Islamabadu a následne presun privátnou dopravou po najznámejšej ceste Karakoram Highway smerom do Chilas – 480 kilometrov, kde prespíte v hotelíku.
Ako sa dostať k druhej najvyššej hore sveta - trek do base campu K2
Karakoram Highway – Slávna a strategická cesta v celkovej dĺžke 1 300 km, ktorá bola postavená v roku 1966. Spája mestá Islamabad a čínsky Kašgar. Karakoram Highway je krásnym zážitkom, a to nielen v pakistanskom meradle. Nikde na svete nie ste tak blízko k sedemtisícovkám, ľadovcom, hlbokým údoliam a dobrodružstvám ako tu. Môžete o nej počuť stokrát, ale v skutočnosti je ešte krajšia, ako sa hovorí. Dnes je cesta veľmi bezpečná a každý rok je v lepšej kondícii vďaka čínskym investíciám, ktoré smerujú ku skvalitneniu cesty. 3.deň: Pokračovanie v ceste cez vysokohorskú diaľnicu do Skardu. Putovanie bude trvať približne 12 hodín po ťažkom teréne. Noc v hoteli. 4.deň: Cesta do Askole s prenajatými džípmi cca 7 hodín. Askole je posledná dedina pred trekom k základnému táboru. Noc v stane vo výške cca 3-tisíc metrov. 5.deň: Dnes spolu s nosičmi začínaš trek. Po 2 – 3 hodinách sa dostaneš do Korofongu, prekročíte rieku Biafo a vystúpite na Biafo ľadovec. Po obede v Korofongu sa pokračuje do Džholy 2 – 3 hod. Noc v stane. 6.deň: Trek z Džholy do Phaiyu – cca 5 – 7 hodín. Prespanie vo výške 3 600 metrov. 7.deň: 7 hodinový trek do Urdukasu. Po ceste uvidíš Paiyu Peak, Koriči, Uli Biaho, Trango Towers. Spať budeš vo výške 4 200 metrov.
Počas treku do base campu K2 uvidíte aj majestátne Trango Towers
8.deň: Z Urdukasu do Goro IInám to bude trvať vyše 6 hodín. V strede dňa budeš prechádzať popri slávnom Baltoro ľadovci. Spanie vo výške 4 500 metrov. 9.deň: Z Goro II ku Concordii. Počas ľahšieho 4-hodinového treku sa dostaneš na miesto, kde uvidíš K2 ako na dlani. Spanie vo výške 4 550 metrov.
K2 - druhá najvyššia hora našej planéty (8611 m) zahalená oblakmi
10.deň: Oddych, vychutnávanie si pohľadu na jeden z najkrajších vrchov planéty. Ten, kto by bol aktívny, môže ísť k base campu alebo sa pozrieť bližšie ku Gašerbrumu. 11.deň: Naspäť tou istou cestou, alebo 6-hodinový trek do tábora Ali. Budeš prechádzať cez ľadovec, ktorý bude v danej nadmorskej výške patriť medzi náročné výstupy. Táborisko Ali má asi najkrajšie výhľady na K 2 a Concordiu. Noc v stane vo výške 5 050 metrov. 12.deň: Najťažší deň. Z kempu odchádzaš okolo 2. hodiny nad ránom, aby si prešiel cez priesmyk Gondogro vo výške 5 700 metrov. Niektoré úseky sú dopredu zafixované lanami. Treba povedať, že tento úsek nie je pre tých, čo majú problém s výškami. Je to ako keby štvorkový – päťkový výstup a treba mať mačky, sedák a karabínu (dá sa na mieste požičať za cca 20 Eur.) Do táboriska Hispang – 4 883 metrov by si mal prísť okolo 13.00 h. Najťažší deň, ale asi najkrajší. 13.deň: Postupný zostup do Dalsam Pa – 4 200 metrov by ti nemal zabrať viac ako 4 hodiny. 14.deň: Pomaly prichádzaš do civilizácie. Napriek tomu vidíš ďalšie vrchy ako K 6 a K 7. Noc v Saičo vo výške 3 400 metrov. 15.deň: 3-hodinový trek do Huše s výhľadom na Mašerbrum. 16.deň: 6-hodinová jazda džípom späť do Skardu. 17.– 18.deň: Odchod späť do Islamabadu po Karakoram Highway. 19. deň: Odlet domov.

Koľko to stojí?

Celý trek do base campu K2 okrem hlavnej letenky vyjde na 2 050 USD na osobu.

Čo zahŕňa cena:

 • Vízovú podporu
 • Letiskové transfery
 • Povolenia na Karakoram Highway a na trek
 • Komplet ubytovanie v rámci programu
 • Privátnu dopravu
 • Plnú penziu počas treku
 • Prenosnú kuchyňu atď.
Čo cena nezahŕňa
 • Obed a večeru v hoteloch – Islamabad, Skardu
 • Poistenie – tu treba pamätať na veľmi dobrú poistku, ak sa niečo stane, vrtuľník stojí 15 000 USD!!!! V Nepále stojí napríklad 2500 USD
Ako je to s výškovou chorobou? Výškova choroba môže ,,chytiť“ každého. Podrobné rady si môžeš prečítať tu. Alebo rozmýšľaš ísť na trek do Everest base camp? Pozri podrobné rady na stránke Travelistanu.Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.