Ako prejsť hodvábnu cestu

Vitajte v našom itinerári k najznámejšej obchodnej ceste planéty! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Ako prejsť hodvábnu cestu? Ako spojiť do jednej cesty Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Uzbekistan, Turkmenistan a Irán? V tomto článku sa dozvieš základné informácie.

Ktoré krajiny patria do Strednej Ázie?

Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Uzbekistan, Turkménsko a Irán.

Kam potrebujem víza?

Do Kazachstanu, Kirgizska a Uzbekistanu nepotrebujú občania Slovenskej republiky víza. Ostatné krajiny majú vízovú povinnosť – Irán, Turkménsko a Tadžikistan. Presný návod ako vybaviť víza nájdeš na http://travelistan.sk/turisticke-viza-do-strednej-azie-ako-ich-vybavit/

Je bezpečné sem cestovať?

Obavy o bezpečnosť mať nemusíš. Už to nie sú bláznivé 90. roky, keď cestovateľov zastavovali policajti a žiadali úplatky. Dokonca je to tu bezpečnejšie ako v JV Ázii.

Ako prejsť hodvábnu cestu

Zvládne cestovanie sama žena?

Absolútne áno a budete prekvapené, milé dámy, koľko žien tu samo cestuje. Netreba  mať žiadne obavy.

Potrebujem očkovanie?

Do všetkých vymenovaných krajín nie je žiadne povinné očkovanie a je to oblasť, ktorá je bezpečná.

Dané krajiny sú moslimské. Sú tu nejaké opatrenia?

Okrem Iránu, ktorý je konzervatívna krajina, nikde nie sú žiadne reštrikcie. To znamená, že napriek tomu, že všetko sú to moslimské krajiny, môžeš chodiť oblečený ako u nás doma a pitie alkoholu nie je zakázané.

V Iráne musia mať ženy dlhé nohavice alebo sukňu, plus dlhé tričko či košeľu. Šatka musí byť na hlave celý čas. Šatka nemusí nutne zakrývať celé vlasy. Muži musia mať dlhé len nohavice.

Ako sa dohovoríš?

V Strednej Ázii okrem Iránu sa dohovoríš po rusky. Ak neovládaš ruštinu, pár lekcií pred cestou sa zíde. Druhým jazykom, ktorým sa dorozprávaš je angličtina, ktorú viac ovládajú mladí ľudia.

Ako je to s peniazmi a aký je denný rozpočet?

Každá krajina má svoju vlastnú národnú menu. Je jedno či máš doláre, alebo eurá. Všeobecne platí, že je lepšie minúť dané lokálne peniaze v krajine, lebo nie vždy sa dajú vymeniť na hranici či v inej krajine. Zmenárne na ulici sú takmer všade a robím to tak, že si vymením menšiu čiastku a keď potrebujem, dovymením. Platobné karty okrem Iránu fungujú všade. V Iráne je ekonomické embargo a karty tu nevyužiješ. Respektíve, dá sa, ale je tam väčšinou prirážka od 8 do 20% z danej sumy.

Ako prejsť hodvábnu cestu

Denný rozpočet sa pohybuje okolo 30 – 40 Eur na osobu v závislosti od toho, aký je tvoj štandard ubytovania. Najlacnejšími krajinami je Uzbekistan, Kirgizsko a Kazachstan. Najdrahšou krajinou je Turkménsko, nakoľko sa sem momentálne vieš dostať len cez oficiálnu CK.

Ako je to s letenkami? Čo sem lieta?

Kazachstan

Najlacnejšie a najrýchlejšie letecké spojenie je z Budapešti do Kazachstanu. Jedná sa o priamu linku let. spoločnosti Wizzair do Astany. Spiatočné letenky v akcii si môžeme zakúpiť za sumu menej ako 60€.

Okrem ponuky od Wizzairu je tu možnosť využiť ponuky od let.spoločností LOT alebo Ukraina Airlines. Ide a o lety s prestupom a s cenou okolo 200€.

Kirgizsko

Zaujímavé akciové ceny sa občas dajú nájsť na trase z Viedne do kirgizského Biškeku s cenou leteniek pod 200€ a to u let. spoločnosti Pegasus. Priemerná cena leteniek u tejto spoločnosti a u spoločností Aeroflot alebo Turkish Airlines sa pohybuje okolo 360€ – 390€.

Uzbekistan

K ceste do uzbeckého Taškentu alebo Samarkandu môžeš využiť ponuky od let. spoločností Aeroflot alebo Turkish Airlines. Ceny spiatočných leteniek sa pohybujú od 350€ a vyššie. V prípade niektorej z akciových ponúk je možné zakúpiť letenky pod 300€.

Irán

Pomerne dobre cenovo dostupná destinácia s cenou leteniek okolo 200€ až 250€. V prípade niektorej z akcií od let. spoločnosti Pegasus Airlines máme možnosť zakúpiť letenky do Teheránu v cenách okolo 150€-170€

Tadžikistan

Destinácia, kam ceny leteniek v rámci Strednej Ázie patria k najdrahším.  Ponuky od  let. spoločností Aeroflot, S7 alebo Turkish Airlines do Dušanbe sa pohybujú cez 450€ a viac. Vo výnimočných prípadoch máva let. spoločnosť Turkish Airlines akciovú ponuku aj do Dušanbe a v takomto prípade býva cena pod 400€.

Turkmenistan

O letenkách do tejto destinácie platí to isté ako pri letoch do Tadžikistanu. Ponuky od let. spoločností Aeroflot, S7 alebo Turkish Airlines do Ašchabádu sa pohybujú cez 450€ a viac.

Ak by si chcel navštíviť všetky krajiny od Kazachstanu až po Irán, je najlepšie využiť jednu leteckú spoločnosť, ktorá lieta do daných krajín. Je to buď Pegasus, alebo Turkish Airlines či Aeroflot. Proste uvažuj tak, aby si prilietal a odlietal jednou spoločnosťou. Je to ekonomicky výhodnejšie. Turkish Airlines a Aeroflot lieta kompletne do všetkých spomenutých krajín.

Itinerár

1.-2. deň: Let do Biškeku. Prehliadka hlavného mesta Kirgizska. Noc v Biškeku.

3.deň: Celodenný výlet k jazeru Issyk Kul a na ceste naspäť sa zastav pri historickom meste Burane. Noc pri jazere v meste Cholpon Ata.

Ako prejsť hodvábnu cestu

4.– 5. deň: Presun do mesta Biškek a prelet do mesta Oš s Pegasus airlines (letenky sú od 15Eur) – prehliadka druhého najväčšieho mesta Kirgizska. Noc v Oši.

6.deň: Nasadnete do džípov a idete po Pamírskej diaľnici. Príchod do dediny Karakul pri brehu jazera Karakul. Ak budeme mať šťastie uvidíte 7-tisícové vrchy Pamíru. Noc v Karakule. Viac o pamírskej diaľnici s praktickými informáciami sa dočítaš tu.

Ako prejsť hodvábnu cestu

7.deň: Celodenný presun po diaľnici k mestu Khorog. Noc v Khorogu.

8.deň: Celodenný presun (cca 12 hodín) do Dušanbe popri hraniciach s Afganistanom. Noc v Dušanbe.

9.deň: Prehliadka mesta Dušanbe. Noc v Dušanbe.

10.deň: Presun do bývalého Leninabádu, dnešný Khujand. Mesto, ktoré podľa povesti založil Alexander Macedónsky.

11.deň: Transfer do hlavného mesta Uzbekistanu Taškent. Noc v Taškente.

12.deň: Transfer do Samarkandu rýchlovlakom (cca 2 hodiny) a poobede prehliadka mesta. Noc v Samarkande.

Ako prejsť hodvábnu cestu

13.deň: Dokončenie prehliadky mesta a poobede presun do Buchary rýchlovlakom (cca 3 hodiny). Noc v Buchare.

14.deň: Celodenná prehliadka Buchary. Noc v Buchare.

15.deň: Presun do Chivy autom (cca 5 hodín) po diaľnici. Noc v Chive.

16.deň: Celodenná prehliadka Chivy. Noc v Chive.

Ako prejsť hodvábnu cestu

17.deň: Prekročenie hranice s Turkmenistanom a návšteva Konye Urgench, ktoré ležalo na hodvábnej ceste.

18.deň: 7.div sveta – plynová diera. Keď robili sovietski inžinieri plynové vrty, narazili na veľké zásoby plynu a dodnes z daného mesta uniká zapálený plyn.

19.deň: Ašchabad – celodenná prehliadka bizarného mesta. Noc v Ašchabáde.

20.deň: Presuniete sa do najposvätnejšieho mesta šítov – Mashad. Príchod poobede. Noc v Mashade.

21.deň: Ranný letecký presun do Shirazu. Prehliadka mesta. Noc v Shiraze.

22.deň: Celodenný výlet do Persepolisu – cca 60 km od Shirazu.

23.deň: Transfer do Yazdu. Noc v Yazde.

Ako prejsť hodvábnu cestu

24.deň: 6-hodinový presun do Esfahánu. Noc v Esfahane.

25.deň: Celý deň v Esfahane. Noc v Esfahane.

26.deň: Transfer do Teheránu cca 6 hodín.

27.deň: Teherán

28.deň: Let domov

Hľadáš ďalšie cestovateľské itineráre? Pozri sem!
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.