Iracký Kurdistan – Najzákladnejšie cestovateľské otázky
Láka vás návšteva irackého Kurdistanu? Netrúfate si navštíviť arabskú časť Iraku a chceli by ste cestovať bez obáv o vlastnú bezpečnosť? Iracký Kurdistan je bezpečný kút Iraku, kde nepocítite následky vojny a viac-menej tu všetko skvelo funguje. Iracký Kurdistan – Najzákladnejšie cestovateľské otázky vám odpovie na tieto otázky:
Iracký Kurdistan
Iracký Kurdistan, niekedy aj Južný Kurdistan je autonómna oblasť v severovýchodnom Iraku, kde žijú Kurdi. V oblasti s rozlohou asi 36-tisíc km² žijú 4 864 000 obyvateľov (zhruba 20 % populácie Iraku). Na východe susedí obasť s Iránom, na severe s Tureckom, na západe so Sýriou a na juhu s Irakom. Hlavným mestom regiónu je Arbíl. Úradnými jazykmi sú kurdčina a arabčina, okrem kurdskej väčšiny tu žijú Asýrčania, Arméni a irackí Turkméni. Väčšinu obyvateľov tvoria moslimovia, medzi ktorými je viac sunnitov než šiítov; významné náboženské menšiny tvoria kresťania a jezídovia. (zdroj: www.wikipedia.com)
Vitajte
Bezpečie
Iracký Kurdistan je bezpečnou oblasťou. Napriek tomu, že v Iraku bola od roku 2003 občianska vojna, Kurdistan ostal viac-menej „ostrovom mieru“, kam utekala arabská časť obyvateľstva. Kurdistan viedol ťažké boje s ISIS, ale tieto boje boli na pomyselných hraniciach medzi Kurdistanom a ISIS.
V Kurdistane nepocítite „následky“ vojny v podobe zničených budov, kontrolných stanovíšť a vojenskej techniky. Skôr budete mať pocit, akoby ste boli v krajine, kde sa nič nestalo. Cestovanie Kurdistanom by sme prirovnali k cestovaniu Tureckom.
Ulice sú plné ľudí
Víza
Do Kurdistanu potrebujú Slováci a Česi víza, ktoré dostanete na letiskách v Arbíle a Sulajmáníji. Víza stoja 70 USD, avšak platia len pre Kurdistan. S týmito vízami (modrá pečiatka v pase) sa môžete pohybovať len po Kurdistane. Do arabskej časti Iraku vás nepustia. Ak by ste chceli cestovať do arabskej časti Iraku (Bagdad, Najaf, Mosul, Karbala, Basra, Babylon atď.), musíte priletieť do jedného z troch irackých arabských miest (Bagdad, Najaf, Basra), kde dostanete ďalšie víza za 70 USD.
Ak však cestujete najprv do arabskej časti Iraku a potom chcete ísť do Kurdistanu, môžete cestovať aj po zemi. Opačne sa nedá. Medzi arabskou časťou a Kurdistanom je hranica, ktorú veľmi dôsledne kontrolujú.
Veľmi jednoducho. Buď miestnymi autobusmi, zdieľanými taxíkmi, alebo si prenajmete auto na medzinárodnom letisku (Arbíl, Sulajmáníja) od renomovanej západnej spoločnosti (Hertz, Avis a podobne). Nás vyšlo auto na cca 50 USD na deň aj s poistkou. Na požičanie auta potrebujete vedieť nasledovné veci:
Z hľadiska ceny je najlepšie vrátiť auto tam, kde ste si ho požičali.
Na prenajatie auta vám stačí slovenský/európsky vodičský preukaz a medzinárodný vodičák, ktorý si vybavíte na hociktorom policajnom oddelení na Slovensku za 6,5 eura. Potrebujete na to len jednu fotografiu.
Jazdí sa vpravo a dopravné predpisy sú v zásade totožné s tými našimi.
Väčšina áut má manuálnu prevodovku. Ak preferujete automat, ten je o niečo drahší a takéto auto si treba rezervovať dopredu.
Benzín stojí cca 0,5 eura/liter.
Diaľnice nie sú spoplatnené.
Parkoviská v centre mesta sú spoplatnené. Dajú sa nájsť parkoviská za 2 eurá/24 hodín.
V meste je doprava trošku chaotická, veľa vecí musíte predvídať. Ja mám však vodičák len 7 rokov a zvládol som to bez problémov.
Do Kurdistanu netreba žiadne povinné očkovanie. Odporúča sa však žltačka typu A. Takisto odporúčame poradiť sa so svojím doktorom. My odporúčame pána Bakoša z www.inocem.sk , ktorý patrí medzi najväčších odborníkov na cestovateľskú medicínu na Slovensku.
Kedy ísť?
Do Kurdistanu sa dá cestovať počas celého roka. Otázka je skôr, či chcete cestovať počas najväčších horúčav, alebo keď je príjemne, alebo zimaJ.
Najlepšie počasie býva medzi októbrom a novembrom alebo aprílom a májom, keď sú v celej krajine príjemné teploty – okolo 15 až 20°C. Počas zimných mesiacov viac prší, fúka studený vietor a v horských oblastiach napadne sneh. V lete sa teplota pohybuje aj okolo 40°C.
Erbil
Internet, SIM karty, elektrická sieť
S internetom nie sú žiadne problémy a takmer v každom hoteli je WiFi. Ak by ste chceli byť v neustálom kontakte s domovom, určite si kúpte SIM kartu od spoločnosti Korek (napríklad na letisku). Cena je 9 eur a máte za to 25 GB. Pokrytie signálom je v mestách skvelé, ak však idete niekam do hôr, neočakávajte dobrý signál.
Elektrické zásuvky sú ako u nás, nepotrebujete nijaký adaptér.
Miestny čaj je skvelý
Alkohol
Napriek tomu, že Kurdistan je moslimskou krajinou, môžete si priniesť alkohol a môžete ho tu aj dostať. Pivko alebo víno kúpite všade, ale len v špecializovaných obchodoch a v lepších hoteloch (minimálne 4-hviezdičkové). Sú tu aj bary. Ak ste priaznivcom toho, že počas prehliadky mesta si dáte pivo alebo pohár vína, tak budete sklamaní. Jedine ak zájdete do nejakého hotela a tam si dáte to svoje pivko. Ceny alkoholu sú tu omnoho vyššie ako u nás doma na Slovensku. Napríklad fľaša domáceho červeného vína stojí od 10 eur, gin s tonikom od 4 eur. Ceny veľmi závisia od toho, kde nakupujete.
Máte otázky na článok „Iracký Kurdistan – Najzákladnejšie cestovateľské otázky“? Ak áno, dajte do komentu a odpovieme.
V ďalšej časti si povieme kam treba ísť a čo ponúka Iracký Kurdistan
Zdieľajte tento článok
Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení používame technológie, ako sú súbory cookie. Robíme to na zlepšenie zážitku z prehliadania a na zobrazovanie personalizovaných reklám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracúvať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže mať nepriaznivý vplyv na niektoré funkcie a vlastnosti.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.