Pokyn -Thajsko

Veľmi nás teší, že ste sa rozhodli pre náš zájazd Thajsko, Laos, Vietnam Kambodža. Čaká vás monumentálna cesta Juhovýchodnou Áziou, na ktorej spoločne spoznáme to najlepšie, čo ponúka tento rozmanitý región. Na tejto dlhej expedícii prejdeme veľké vzdialenosti a využijeme snáď každý bežný dopravný prostriedok od lietadla, cez auto po loď. Preto sa treba pripraviť na to, že niektoré dni budeme veľa cestovať a presúvať sa či už loďou alebo autobusom. To nám však dovolí sledovať krajinu a dôkladnejšie ju spoznať, ako keby sme medzi jednotlivými destináciami len prelietali.

Cestou budeme samozrejme robiť zastávky na zaujímavých miestach, kde spoznáme nové veci z kultúry, histórie a architektúry tohto fascinujúceho regiónu. Pevne veríme, že si cestu s nami užijete.

V tomto dokumente sa dočítate potrebné informácie, ktoré by ste mali vedieť pred cestou do tejto úžasnej krajiny. Poprosíme vás, aby ste si ich pozorne prečítali a v prípade nejasností nás neváhajte kontaktovať na info@travelistan.sk.

Časový posun

+ 6 hodín oproti SELČ (GMT +7:00)

Detaily letov

Do Thajska poletíme z Viedne prostredníctvom leteckej spoločnosti Eva Air Budeme letieť z Viedne s jedným prestupom cez Taipei do hlavného mesta Thajska, Bagkoku a späť sa vrátime zo Sieam Reap s prestupom cez Bangkok a Taipei do Viedne. Táto kombinácia je síce možno na pohľad dlhá, ale vzhľadom na aktuálne ceny letov je najprijateľnejšia. Ak by ste mali záujem o priamy let, tak prikladáme aj možnosť s priamym letom do Bangkoku.

Odlet z Viedne:       BR 066  24 November Viedeň – Taipei odlet: 1225 prílet: 0715+1

BR 067  25 Novembra Taipei – Bangkok odlet:  0850 prílet: 115

 

Prílet do Viedne:    WE589 18 Decembra Siem Reap – Bangkok odlet: 09:50 prílet: 10:55

BR 068 18 Decembra Bangkok – Taipei odlet: 1710 prílet: 2145

BR 065 18 Decembra Taipei – Viedeň odlet: 2340 prílet: 0630+1

Celková cena je: cca 1020 Eur

 

Priamy let:

Odlet z Viedne:       OS025  24 November Viedeň – Taipei odlet: 23:25 prílet: 15:30+1

Občania SR potrebujú víza do Laosu, Vietnamu a Kambodže. Do Thajska víza nie sú potrebné. Víza do Laosu sa vybavujú pri vstupe do krajiny a potrebujete na nich 2 fotografie pasového formátu so svetlým pozadím a poplatok vo výške 40 usd. Víza do Kambodže a Vietnamu sa vybavujú online a vybavenie trvá týždeň. Prosím majte v pase pre istotu 3 voľné strany na všetky vízové formality.

Okrem víz je do krajín Juhovýchodnej Ázie potrebné aj poistenie v rátane poistenia liečebných nákladov spojených s ochorením Covid 19.

Informujte sa prosím u svojej poisťovne, či je vaša poistka platná aj v týchto krajinách. Mnoho ľudí má poistenie cez svoju platobnú kartu (kreditná alebo debetná karta). Takéto postenie nie je v Juhovýhodnej Ázii dostatočné.

Poistenie liečebných nákladov si každý zabezpečuje individuálne. V prípade, že máte záujem o cestovné poistenie, pomôžeme vám ho zabezpečiť prostredníctvom nášho partnera poisťovne UNION. Toto poistenie je komplexným poistením, ktoré zahŕňa okrem poistenia liečebných nákladov, úrazové poistenie, ale aj pandemické poistenie či poistenie storna zájazdu. Ceny pre náš zájazd do Iránu a rozsah poistenia nájdete v tabuľke nižšie. My vám odporúčame komplexné poistenie A1 alebo A3 pandemic, ktoré využívame na zájazdoch aj my.

Na vstup do krajín Juhovýchodnej Ázie je potrebný doklad o plnom zaočkovaní proti COVID 19 s tým že od poslednej dávky muselo uplynúť viac ako 14 dní. Negatívny PCR test pred odletom momentálne pri vstupe nie je povinný. Keby sa náhodou toto opatrenie zmenilo, a niektorá z krajín by vyžadovala aj PCR test pred príchodom budeme vás informovať.

 

Chceme vás tak isto poprosiť, aby ste mali na let prichystaných niekoľko náhradných respirátorov FFP2 alebo FFP3. Vyžaduje ich samotná letecká spoločnosť. Pre istotu je lepšie ich mať, aj keď pochybujeme, že by to niekto kontroloval.

Rovnako vás prosíme, aby ste si svoj aktuálny očkovací certifikát stiahli do telefónu a zároveň si aj na papier vytlačili niekoľko jeho kópii v prípade straty či odcudzenia telefónu. Časť z nich si prosím dajte do hlavnej batožiny a časť do príručnej, aby ste ich počas celej doby trvania zájazdu mali na dvoch rôznych miestach. Predídeme tak možným nepríjemnostiam.

Doprava

Vydávame sa na naozaj veľkú cestu a tak nás čaká množstvo presunov rôznymi dopravnými prostriedkami. Niekde sa budeme presúvať súkromnými prenajatými minibusmi, inde pôjdeme miestnou linkou. Čaká nás aj plavba po Mekongu miestnou linkovou loďou alebo prelet z Laosu do Vietnamu. Nevynecháme ani lôžkový vlak vo Vietname a v Kambodži využijeme na dopravu aj miestne tuk tuky. Skrátka krajiny Juhovýchodnej Ázie spoznáme aj cez prizmu dopravných prostriedkov a sme si istí že aj tie Vám poskytnú množstvo zážitkov.

Čaká nás jedna noc na lodi alebo v jednoduchom ubytovaní cestou a jedna noc vo vlaku. V oboch prípadoch pôjde o noc strávenú v jednoduchých podmienkach. Ak ste citlivejší na čistotu odporúčame so sebou zobrať si tenký spací vak, ktorý nehreje ale bude suplovať posteľné povlečenie. To nemusí byť na týchto miestach úplne čisté.

Počas presunov je niekedy problém s našimi klasickými toaletami na benzínových čerpadlách alebo odpočívadlách. Nie vždy sú v ideálnom stave ak teda vôbec sú, spravidla ide o tzv. „šlapáky“ či turecké alebo bulharské záchody. Respektíve na niektorých miestach nie sú ani tie, a preto budeme musieť možno len do prírody. Zoberte si so sebou do zásoby toaletný papier a vlhčené vreckovky, keďže na záchodoch býva často len džbán s vodou.

Ubytovanie

Ubytovanie je zabezpečené v príjemných turistických hoteloch v dvojposteľových izbách s vlastným sociálnym zariadením a raňajkami. Úroveň ubytovania sú 3 hviezdy podľa klasifikácie Thajska, Laosu, Vietnamu a Kambodže. Niektoré hotely budú novšie, niektoré časom overené ale všetky predovšetkým dobre lokalizované aby sme minimalizovali čas strávený v doprave alebo v zápchach miliónových metropol Juhovýchodnej Ázie. Jednu noc strávime v jednoduchých podmienkach počas plavby po Mekongu, kde nám ale odmenou za trochu nepohodlia budú pohľady na nádhernú džungľu a plavba po najväčšej rieke regiónu. Jednu noc prespíme aj vo vlaku na linke Hanoi – Hue. Sú to lôžkové vlaky s kupé so štyrmi posteľami a zatvárateľnými dverami. Vo vlaku je toaleta a umývadlo, ale nie sprcha. Rovnako sa tu nepodávajú raňajky a najeme sa po príchode do cieľa. Posteľné obliečky vo vlaku má byť menené pred každou cestou ale nie vždy je tomu tak preto ak ste na to citlivejší odporúčame zobrať si vlastnú deku alebo spací návlek. Vždy všetko ale závisí od vlakovej súpravy ktorá príde – niekedy je novšia a niekedy staršia a to my žiaľ nedokážeme ovplyvniť.

Stravovanie a jedlo

V cene zájazdu sú raňajky. Večere ani obedy v cene nie sú. Ak si chcete zobrať niečo so sebou z domu, zoberte si len to, bez čoho si neviete predstaviť pobyt, alebo špeciálne jedlo v prípade stravovacích obmedzení. Ceny jedál v reštauráciách v regióne sa pohybujú v podobných cenových reláciách alebo lacnejšie ako u nás a strava je veľmi chutná. Používané ingrediencie obsahujú čerstvú zeleninu, ovocie, ryžu, mäso a morské plody. Populárne v celom regióne sú aj rezance. Juhovýchodná Ázia je jeden z najlepších gurmánskych kútov sveta a ochutnáme rôzne špeciality ktoré jednotlivé krajiny ponúkajú – od ryžových rezancov pho až po kari s kokosovým mliekom. Osobitosťou v regióne sú raňajky, ktoré bývajú teplé. Často sa podáva polievka alebo rezance. Je možné že nie úplne všade bude k dispozícii chleba, káva alebo raňajky na európsky spôsob. Jedlo bude všade chutné a veríme že miestna strava bude pre Vás jedným z najväčších zážitkov.

 

Počasie

Ideme do subtropických regiónov kde sa celoročné teploty pohybujú okolo 30 stupňov. S výnimkou severného Vietnamu bude všade teplo až veľmi teplo. V Hanoji môže byť večer o niečo chladnejšie a zíde sa Vám sveter. Inak bude väčšinu času určite na krátky rukáv. November a december sú obdobím sucha a nemalo by mimoriadne pršať. Nemusí to tak ale byť vždy a niekde nás môže zastihnúť dážď. Majte preto so sebou pre istotu aj tenký pršiplášť alebo nepremokavú bundu. Oveľa viac sa ale budeme stretávať so slnkom a teplom a preto si prosím nezabudnite slnečné okuliare, pokrývku hlavy a opaľovací krém.

Zdravie

Do tejto časti sveta nie sú povinné žiadne očkovania, okrem vakcíny proti Covid-19 potrebnej pre vstup do krajiny. Odporúčame však minimálne skontrolovať či máte očkovanie proti tetanu a hepatitíde A a B, ktoré sú potrebné aj u nás.

Ak pravidelne beriete nejaké lieky, vezmite si ich dostatok, nech neriskujete, že ich na mieste nekúpite.

Preto pred cestou:

 • Nechajte si skontrolovať váš zdravotný stav
 • Choďte na prehliadku k svojmu zubárovi
 • Nechajte si predpísať lieky, ktoré potrebujete

 

COVID: Podľa momentálnych nariadení nie je pre osoby (minimálne 14 dní po 2. dávke dvojdávkovej vakcíny alebo 1. dávkovej vakcíny) na vstup do žiadnej z krajín Juhovýchodnej Ázie potrebný PCR test.

Tieto pravidlá sa môžu zmeniť a ak sa vyskytnú akékoľvek zmeny budeme Vás informovať.

Chceme vás len upozorniť, že CK Travelistan nenesie žiadnu zodpovednosť za zmenu pandemických pravidiel zo strany leteckých spoločností či Iránu. Pravidlá, ktoré vám momentálne zasielame, sú platné v čase písania a zasielania tohto textu. Môžu sa však vzhľadom na momentálnu situáciu vo svete kedykoľvek zo dňa na deň zmeniť. O akejkoľvek zmene pravidiel vás však budeme neodkladne informovať.

 

Batožina

Váhový limit hlavnej batožiny do lietadla je 23 kg. My vám však odporúčame zobrať si maximálne 15 kg aj kvôli suvenírom, ktoré na tejto ceste určite nakúpite. Obmedzenie príručnej batožiny je 8 kg. Do príručnej batožiny je dobré si pribaliť veci na približne 2 dni, pre prípad straty alebo nedoručenia hlavnej batožiny.

Do niektorých chrámov v Thajsku, Laose a Kambodži platia špeciálne pravidlá na oblečenie – mali by ste mať zakryté kolená a ramená, prípadne do kráľovského paláca v Bangkoku sú potrebné dlhé nohavice. Sprievodca Vás dopredu upozorní. Odporúčame mať preto so sebou aj jedny ľahké dlhé nohavice alebo sukňu a pre dámy ľahkú blúzku, ktorú si viete obliecť pre tieto prípady.

Zoberte si so sebou:

 • Tričká
 • Dlhé nohavice, poprípade sukňu
 • krátke nohavice
 • Mikinu
 • Ľahkú bundu do dažďa alebo pršiplášť
 • Pohodlné tenistky a trekové sandále, šľapky či žabky
 • Šiltovku či klobúk
 • Slnečné okuliare
 • Lieky, vitamíny
 • Kozmetiku, opaľovací krém a repelent
 • Hygienické vreckovky na občerstvenie po horúcom dni
 • Externú nabíjačku pre váš mobil a fotoaparát
 • Peniaze (EUR alebo USD)
 • Pas
 • Hygienické potreby
 • Foto výbavu + príslušenstvo, nabíjačku, rezervnú batériu a pod.

Peniaze

Množstvo peňazí závisí od Vašej osobnej spotreby. Podľa našich skúseností je potrebné mať v hotovosti minimálne 450 – 500 EUR. Alebo ekvivalent v USD. Platby kartou sú možné v moderných obchodoch a vo veľkých mestách. V bežných obchodíkoch alebo reštauráciách kartou nezaplatíte. Ak by ste chceli kupovať drahšie suveníry ako je hodváb alebo sochy, tie sa väčšinou dajú platiť aj kartou. Cestou sú na niektorých miestach možné aj výbery z bankomatu ale len v miestnej mene a s poplatkami miestnych bánk (cca 5 eur jeden výber). Sprievodca Vám vie odporučiť kde sa dá v prípade potreby vybrať.

Vstupné na pamiatky nie je v cene a hradí si ho každý sám, priamo na mieste. Vstupné na pamiatky počas celého zájazdu stojí približne 200 eur v závislosti od aktuálneho kurzu a inflácie, ktorú je ťažké určiť. Samozrejme nie sú povinné a každý sa rozhodne sám priamo na mieste. Váš sprievodca vám vždy dané miesto dopredu popíše a porozpráva, čo na mieste uvidíte.

Telefonovanie, internet a elektrická sieť

 

Mobilný signál je všade, ale informujte sa u svojho operátora či má v danej krajine pokrytie. Problém môže byť v Laose, kde nemá každý slovenský operátor zmluvného partnera a môžete preto ostať bez telefónneho signálu.

 

Internet je k dispozícii na hoteloch a niekedy aj v reštauráciách. Väčšinou ale len na ubytovaniach a kvalita, hlavne v odľahlejších regiónoch nemusí byť vždy najvyššia. Pripojenie ale bude k často k dispozícii. Vo Vietname a Kambodži sa dá kúpiť aj miestna sim karta vďaka ktorej môžete mať takmer všade mobilné dáta.

 

Zásuvky sa používajú typu C a F, ktoré by mali byť vo väčšine prípadov kompatibilné s našimi zástrčkami. Napätie 220V, 50Hz

Bezpečnosť


Thajsko, Laos, Vietnam a Kambodža sú bezpečné, turistické krajiny. Nemusíte sa obávať prejsť sa večer po ulici alebo sa niekde vybrať bez sprievodcu. Samozrejme platí, že podobne ako na Slovensku sú ľudia rôzni a preto odporúčame dávať si pozor na veci, držať hotovosť na viacerých miestach a dobre si strážiť pas. Rozhodne sa ale nejedná o nebezpečné krajiny kde by Vám niečo vážne hrozilo. Miestni sú väčšinou milí, nápomocní a usmievaví, aj keď občas trochu pomotaní.

Pár poznámok na záver

Na cestu sa vydávame v období doznievajúcej pandémie koronavírusu. Prosíme vás preto, aby ste približne posledný týždeň pred odchodom na zájazd obmedzili kontakt s inými ľuďmi, aby ste minimalizovali riziko nákazy pred cestou. S príznakmi vás totiž do lietadla nemusia pustiť.

Odmenou vám však bude prekrásna, nesmierne farebná dovolenka. Ku koronavírusu v krajinách juhovýchodnej Ázie pristupujú vžnejšie ako u nás. Boli tu dlhé a ťažké lockdowny a zaočkovanosť je vyššia ako na Slovensku – v Kambodži dokonca na úrovni 98%. Podobne ako na Slovensku, aj v Thajsku, Laose, Vietname a Kambodži sa niekedy menia opatrenia zo dňa na deň bez predošlého upozornenia. Ak k takejto situácii príde, tak veríme, že dokážeme vymyslieť adekvátny náhradný program, vďaka tomu, že sme túto krajinu navštívili mnoho krát a vyznáme sa v nej. Spravíme všetko pre to, aby ste si váš pobyt čo najviac užili. Tešíme sa na vás.

 

V prípade, že máte akékoľvek ďalšie otázky, ktoré sme v týchto informáciach o zájazde nezodpovedali, prosím neváhajte nás kontaktovať na info@travelistan.sk.