GRÓNSKO – ARCTIC CIRCLE TRAIL

INFORMÁCIE K CESTE V DÁTUME 21.06.2023 – 02.07.2023

Nesmierne nás teší, že ste si vybrali ako destináciu pre svoju dovolenku Grónsko. Najväčší ostrov našej planéty je aj napriek svojim krásam stále málo turistickou destináciou, ktorá poteší srdce každého cestovateľa a milovníka prírody. Veríme, že aj vy z nej budete rovnako nadšení ako my.

Celá trasa treku má 160 kilometrov a spája dve mestá: Kangerlussuaq a Sisimiut. 160 kilometrov zvládne priemerný turista za cca osem dní. Rýchlejší to dajú za šesť dní, ale treba povedať, že všetko závisí od počasia a podmienok. Nemyslite si, že keď ste niekde vo svete takúto trasu dali rýchlejšie, že aj tu budete úspešní. Severská príroda je neskutočne premenlivá a vie vám hodiť do cesty niekoľko vážnych prekážok

Prosím, prečítajte s dôkladne tieto pokyny a keď budete mať otázky, prosím píšte na infotravelistan.sk

Časový posun

Grónsko sú 4 hodiny oproti SEČ

Detaily letov

Detaily letov

Do Grónska  poletíme prostredníctvom leteckej spoločnosti Air Greenland na lete Kodaň – Kangerlussuaq

21.6. Viedeň 11:30 – Kodaň (priamy let so spoločnosťou Ryanair) 13:10

22.6. Kodaň 9.00 – Kangerlussuaq (priamy let s Greenlad Air) 9:40

1.7. Sisimiut 10:00 – Kodaň (s prestupom v Kangerlussuaq s Greenland Air) prílet 2.7. o23:45

3.7. Kodaň 12:35 – Viedeň (priamy let so spoločnosťou Ryanair) 14:20

Ak by ste si chceli zabezpečiť letenky po vlastnej linke, alebo ísť skôr či vrátiť sa neskôr, všetko je pochopiteľne možné.

Letenky s Greenland Air stoja momentálne okolo 950 Eur a s Ryanair okolo 200 Eur s batožinou

Víza a doklady

Pravidlá pre vstup do Grónska v súvislosti s COVID-19 boli zrušené. Na vstup do Grónska sa nevyžaduje splnenie žiadnych epidemiologických podmienok (ak sa vláda v Grónsku nerozhodne časom inak) 

Na cestu do Grónska si zoberte cestovný pas, ktorý nie je starší ako 6 mesiacov po návrate. Víza alebo iné povolenia na cestovanie nepotrebujeme.

Doprava

V cene zájazdu je doprava na letisko v Grónsku v Sisimiute. Avšak viac menej sa budeme všade pohybovať pešo, nakoľko vzdialenosti sú v mestách v Grónsku malé.

Počas treku v Grónsku spíme vo voľnej prírode – v stane, ktorý musíte mať so sebou. Po ceste sú aj chatky každých cca 20 kilometrov, sú zadarmo a dá sa v nich prespať na drevených pričniach. Pozor! V chatkách nie je nič také ako plyn, elektrina (okrem jednej chatky, ale tam to nie vždy funguje) alebo sprcha. Niektoré chatky pojmú šesť, niekde až 20 ľudí. Napriek tomu odporúčam mať stan – chatka môže byť plná, alebo je zlé počasie a my až k nej nedôjdete. Ísť bez stanu neodporúčam a je to nezodpovedné.

Jedlo a stravovanie

Treba si zobrať jedlo na 9 – 10 dní. Aj keď rátame s trekom na osem dní, berte si so sebou viac. Nikde po ceste nič nekúpite a nedostanete. Jedine že by ste si ulovili nejakú rybu pri chatke. Tie sú väčšinou postavené pri jazere (niekedy sú tam udice).

Odporúčam dehydrovanú stravu (aj pre váhu) od nórskeho výrobcu REAL TURMAT, ktorú si viete kúpiť v Treklande. Aj keď ide o najdrahšie jedlo (jedno vrecúško – obed alebo večera – stojí 15 eur), ale ide o najchutnejšie spomedzi sušených jedál a verte, že som vyskúšal všetko možné. Toto je nielen chutné, ale aj výživné. Stačí len zaliať vriacou vodou, počkáte osem minút a môžete jesť, čo chcete – od chuti lososa až po chuť bolonských špagiet.

Voda je všade, nemusíte si robiť zásoby. Pozdĺž celej trasy je nespočetné množstvo jazier, kde si môžete nabrať pitnú vodu. Netreba žiadne dezinfekčné tablety.

Moja strava bola takáto:

 • Ráno som si dal cereálie, ktoré som zalial vriacou vodou a pridal čokoládu.
 • Na obed som mal orechy, hrozienka, čokoládu
 • Na večeru som si prichystal dehydrované jedlo

Určite si neberte špagety, slaninu a iné ťažké jedlá, ktoré si vyžadujú veľmi dlhú prípravu. Strava má byť pestrá, nie jednotvárna. Verte, že keď budete jesť stále to isté, šľak vás trafí v polovici treku. Istý treker si vzhľadom na váhu batožiny vzal len cereálie a tak sa mu po nich prášilo z úst, že by na to ulovil aj soba.

Počasie

Bude rôzne. Tak ako keď idete do Tatier. Keď vyjde slnko, bude teplo a pôjdeme v krátkom tričku a teplota bude aj 20°C. Ak sa však zatiahne, teplota klesne aj na 0°C a môže veľmi nepríjemne fúkať, pršať, ale aj snežiť. Pripravte sa na všetky druhy počasia a teplôt. V stati o batožine nájdete zoznam vecí, ktoré by ste si mali zobrať so sebou.

Zdravie a lieky

Do tejto časti nie je potrebné žiadne očkovanie. Avšak ideme do oblastí, kde na všetko budeme sami a nikto nám nepomôže. Preto si pred cestou:

 • Nechajte si skontrolovať váš zdravotný stav
 • Choďte na prehliadku k svojmu zubárovi
 • Nechajte si predpísať lieky, ktoré potrebujete 

Čo ak sa mi niečo stane?

Nikto nám nepríde na pomoc. Nefunguje tu niečo ako horská služba. Každého upozornia, že ak sa mu niečo prihodí, musí si pomôcť sám. Nie, žiadna helikoptéra po vás nepriletí. Po celý čas budeme na všetko sami. Tu je aj odpoveď, prečo trek prejde ročne len 300 ľudí. Na jednej strane ťažká romantika a výzva a na druhej neuveriteľná zodpovednosť samého za seba. Váš sprievodca nie je horský vodca. Je však sprievodcom, ktorý bude rozhodovať, kade pôjdeme, ako prebrodíme rieku a bude určovať časy odchodov.

Batožina

Váhový limit hlavnej batožiny do lietadla je 20 kg. Avšak toľko kíl si neberte. Vaša batožina by nemala presiahnuť 17 kíl

Čo by ste mali mať so sebou?

Myslite na to, že počasie sa mení. Bude pršať, možno snežiť, fúkať silný studený nárazový vietor… Predstavte si to najhoršie. Určite nevyjednávajte s počasím a neupokojujte sa tým, že hádam bude pekné. Ja som zažil prietrž mračien a ocenil som, že som mal kvalitné veci.

Kvalitný batoh

 • Poriadny spací vak do mínus 10° C
 • Kvalitná nepremokavá rozchodená turistická obuv nad členok. Najlepšia obuv je kožená
 • Trekové sandále so špičkou vpredu
 • Trekové paličky
 • Dvojvrstvový stan (Ak sa chcete s niekým dohodnúť, že by ste v stane boli dvaja a striedali v nosení, dajte vedieť)
 • Karimatka
 • Varič – bomby do varičov kúpime po prílete do Grónska. Žiaľ, plynové bomby sa do lietadla nemôžu zobrať. Majte však plynovú násadku MSR so sebou
 • Sieťka cez hlavu proti komárom (verte, že komárov je tu tragicky veľa)
 • Poriadny repelent
 • Funkčné termo tenké tričká (Dve s krátkymi a jedno s dlhými rukávmi)
 • Funkčné termo tenké nohavice  – 1 kus
 • Dlhé trekové nohavice – nepremokavé
 • Windstoper mikinu
 • Nepremokavú bundu
 • Kvalitné slnečné okuliare
 • Čiapku – nielen šiltovku, ale aj klasickú (v noci je niekedy zima)
 • Opaľovací krém – viete sa tu na slnku pekne spáliť
 • Pončo cez batoh a seba
 • Klasické tričká (3 kusy)
 • Externú nabíjačku (nemáte kde nabiť) na mobil
 • Lekárničku s liekmi
 • Zapaľovač
 • Nožík

Pred cestou sa nebaľte na poslednú chvíľu, venujte tomu dlhší čas. Čo zabudnete, na mieste nedostanete!

V prípade, že by ste si potrebovali dokúpiť výbavu na váš zájazd, tak odporúčame využiť služby našich kamarátov z Treklandu, s ktorými sme pre vás pripravili 12% zľavu na nákup na https://www.trekland.sk alebo v kamenných predajniach v Bratislave a Žiline. Pri dokončovaní vašej objednávky kliknite na „Mám zľavový poukaz“ a v kolónke „Travelistan“ zadajte číslo 19280. Veríme, že vás zľava poteší

Aké nástrahy ma čakajú na treku?

Všetky:) Nielen veľké množstvo komárov, mušiek, ale aj neskutočne premenlivé počasie. Napríklad ráno môže byť pokojne 20° C, na obed začne snežiť a podvečer vyjde slnko, ale fúka veľmi silný studený nárazový vietor. Ak prší, chodník, po ktorom idete, sa mení na jeden veľký močiar. Treba rátať aj s brodením riek, kde môžete byť po pás vo vode – tu vám sprievodca pomôže a nájde správne miesto.

Peniaze

V Grónsku sa platí dánskymi korunami, ktoré si zameníme v Kodani. Momentálny kurz za jedno euro je 1 EUR to DKK – Euros to Danish Kroner Exchange Rate (xe.com)

Na mieste toho veľa neminieme. Len v mestách ako Sisimiut alebo Kangerluusuag. Nespoliehajte sa na výber z bankomatov v Grónsku, lebo tie nemajú vždy hotovosť.

Telefonovanie a internet

Internet, WIFI a signál počas treku nebude nikde. Preto si vybavte všetky podstatné pracovné záležitosti tak, aby vás zbytočne neťažili. Ideme do oblastí, kde signál nebude a nič s tým nespravíme

Bezpečnosť

Miesta kam smerujeme sú bezpečné a netreba sa obávať ničoho. Na všetko budeme sami a preto sa budeme správať zodpovedne a zbytočne neriskovať.

Informácie na záver

V prípade, že máte akékoľvek iné otázky, ktoré sme v týchto informáciach o zájazde nezodpovedali, prosím neváhajte nás kontaktovať na info@travelistan.sk

Sprievodca

Vašim Travelistan sprievodcom bude Martin Navrátil, ktorý Grónska  navštívil a sám prešiel a navrhol tento program.