Finálne informácie k ceste: Uzbekistan – Najkrajšie mestá Hodvábnej cesty – 13.05. – 22.05.2023

FINÁLNE INFORMÁCIE K CESTE V DÁTUME OD 13. MÁJA – 22. MÁJA 2023

V tomto dokumente sa dočítate potrebné informácie, ktoré by ste mali vedieť pred cestou do tejto úžasnej krajiny. Poprosíme vás, aby ste si ich pozorne prečítali a v prípade nejasností nás neváhajte kontaktovať na info@travelistan.sk alebo martin@travelistan.sk.

Časový posun

+3 hodiny oproti SELČ (GMT +5)

Detaily letov

Let z Viedne do Taškentu

 • 13.05.2023 – Viedeň (VIE) – Taškent (TAS) s prestupom v Istanbule (IST) 19:50 – 7:20 (prílet 14.5.)

Let z Urgench do Viedne

 • 22.05.2023 – Urgench (UGC) – Viedeň (VIE) 08:20 – 13:05 s prestupom v Istanbule (IST)

 

 

Váš sprievodca bude Martin Navrátil (+421 908 838 039) sa k vám pripojí na letisku v Istanbule.

Víza a doklady

Občania SR nepotrebujú na vstup do Uzbekistanu víza.  

V Uzbekistane sú aktuálne zrušené všetky opatrenia a obmedzenia týkajúce sa COVID-19 pre turistov a občanov Uzbekistanu vstupujúcich do Uzbekistanu. Očkovacie certifikáty, PCR alebo antigénové testy už nie sú potrebné. 

Poistenie liečebných nákladov si každý zabezpečuje individuálne. V prípade záujmu o cestovné poistenie od poisťovne Union nás prosím kontaktujte. Radi Vám ho zabezpečíme.

Doprava

Po Uzbekistane sa budeme pohybovať nielen prenajatou mikrobusovou dopravou (Buchara – Chiva), ale aj rýchlovlakmi.  Avšak v Uzbekistane momentálne nastal chaos v rezervačnom systéme a nami kúpené lístky na rýchlovlaky boli stornované a teraz sa systém tvári, že je všetko plné. Sprievodca Martin Navrátil je momentálne v Uzbekistane a situáciu rieši. Ak by nastala tá najhoršia alternatíva, na trase Taškent – Samarkand pôjdeme prenajatou dopravou.

V meste Taškent využijeme nielen miestne taxíky, ale aj lokálne metro. 

Ubytovanie

Ubytovanie je zabezpečené v príjemných 3 hviezdičkových hoteloch v dvojposteľových izbách s vlastným sociálnym zariadením a raňajkami. V Uzbekistane je viac lokálnych hotelových sietí, a preto môže každá izba vyzerať inak. Budeme spať aj v klasických hoteloch západného štýlu a aj v tradičných hoteloch simulujúcich “uzbeckým” architektonický štýl.

Názvy hotelov:

 • Taškent – Shodlik palace
 • Samarkand – Silk road empire palace
 • Buchara – Samani Bukhara
 • Chiva – Minor Boutique hotel

 

 

Jedlo a stravovanie

V cene zájazdu sú raňajky. Večere a obedy budeme riešiť individuálne, alebo s pomocou vášho sprievodcu. V prípade, ak si chcete zobrať jedlo z domu, zabaľte si len to, bez čoho si neviete predstaviť pobyt, alebo špeciálne jedlo v prípade stravovacích obmedzení (celiakia, intolerancia na laktózu a podobne). Ceny jedál v reštauráciách v Uzbekistane a Turkmenistane sa pohybujú v podobných cenových reláciách ako u nás a strava je veľmi chutná. 

Používané ingrediencie obsahujú čerstvú zeleninu, ovocie, ryžu, jahňacie a teľacie mäso. Najčastejším dostupným jedlom je kebab z mletého mäsa a ryža alebo plov, čo je miestne rizoto. Ak ste vegetariánom, tak si viete dokúpiť potraviny na miestnych bazároch. Lokálne reštaurácie ešte stále nechápu konceptu vegetariánstva a vegánstva. V prípade ak nejete mäso, budú vaše možnosti stravovania obmedzené.

 Alkohol je tu povolený a bežne dostupný. Preto nebude problém zohnať pivko, obľúbenú vodku či iný alkohol. 

Počas celej cesty odporúčame piť balenú vodu. Kúpiť sa dá v zásade všade.

Počasie

Bude prevažne teplo a slnečno. Máj je jedno z príjemnejších období na návštevu regiónu Strednej Ázie – míňame najväčšie horúčavy júla a augusta, ale aj tak sa teplota bude pohybovať okolo 30°C. V noci môže teplota v mestách a na púšti klesnúť aj k 10-20°C. Preto si určite zoberte taktiež mikinu, ľahkú vetrovku do dažďa či čiapku, hlavne kvôli nočným teplotám. Je veľmi nepravdepodobné, že by pršalo, ale môže sa tak stať. Cez deň však počas celej trasy očakávajte teplé až horúce počasie. Väčšinu času sa budeme pohybovať v púštnom a polopúštnom prostredí. Nezabudnite si slnečné okuliare, pokrývku hlavy a opaľovací krém s vysokým faktorom. V Uzbekistane  nemusia nosiť ženy islamskú šatku. 

Zdravie a lieky

Cestovné poistenie je pri návšteve Uzbekistanu vyžadované. V prípade, že ho potrebujete zabezpečiť, prosím kontaktujte nás. Spolupracujeme s poisťovňou Union.

Do tejto časti sveta nie sú povinné žiadne očkovania. Odporúčame však minimálne skontrolovať či máte očkovanie proti tetanu a hepatitíde A a B, ktoré sú potrebné aj u nás. 

Ak pravidelne beriete nejaké lieky, vezmite si ich dostatok, nech neriskujete, že ich na mieste nekúpite. 

 

Preto pred cestou:

 • Nechajte si skontrolovať váš zdravotný stav
 • Choďte na prehliadku k svojmu zubárovi
 • Nechajte si predpísať lieky, ktoré potrebujete

V Uzbekistane sú aktuálne zrušené všetky opatrenia a obmedzenia týkajúce sa COVID-19 pre turistov a občanov Uzbekistanu vstupujúcich do Uzbekistanu. 

Batožina:

Váhový limit hlavnej batožiny do lietadla je 23 kg. My vám však odporúčame zobrať si maximálne 15 kg aj kvôli suvenírom, ktoré na tejto ceste určite nakúpite.  Pri tejto ceste je jedno či si zoberiete kufor, alebo ruksak/cestovnú tašku. Vzhľadom na to, že presúvať sa budeme  dva krát vlakom a niekoľko krát prenajatým mikrobusom, odporúčame vám to, s čím sa vám dobre cestuje. Obmedzenie príručnej batožiny je 8 kg. Do príručnej batožiny je dobré si pribaliť veci na približne 2 dni, pre prípad straty alebo nedoručenia hlavnej batožiny.

Vzhľadom na to, že ideme do postsovietskej krajiny, tak nepotrebujete elektrický adaptér. V Uzbekistane  sa používa rovnaký typ elektrických zástrčiek ako u nás na 220 V. Taktiež by sme radi pripomenuli, že ženy v týchto krajinách nemajú povinnosť nosiť na verejnosti šatku, alebo si zakrývať vlasy. Spraviť tak môžete v prípade, že si to samy želáte. 

Veci, ktoré by ste nemali zabudnúť: 

 • Repelent
 • Peniaze (EUR alebo USD)
 • Pas
 • Hygienické potreby
 • Očkovací certifikát 
 • Dostatok tričiek
 • Krátke a dlhé nohavice
 • Mikinu
 • Ľahkú bundu do dažďa (veľmi nepravdepodobné, že ju využijeme)
 • Pohodlné tenisky a sandále, šľapky alebo žabky. 
 • Turistické topánky nie sú potrebné
 • Lieky (ak používate)
 • Opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom
 • Slnečné okuliare
 • Pokrývku hlavy (klobúk, šiltovku …). 
 • Islamská pokrývka hlavy NIE je potrebná
 • Foto výbavu + príslušenstvo, nabíjačku, rezervnú batériu a pod.

Peniaze

V Uzbekistane sa používa uzbecký som  (UZS). Orientačný kurz: 1 € = 12 400 som

Množstvo peňazí závisí od Vašej osobnej spotreby. Podľa našich skúseností je potrebné mať v hotovosti minimálne 300 až 500 EUR. Alebo ekvivalent v USD. Odporúčame si však zobrať viac, keďže výbery z bankomatu nie sú prakticky možné. Peniaze si zameníme priamo po našom príchode do Uzbekistanu. Vstupné na pamiatky počas celého zájazdu stojí približne 80 eur v závislosti od aktuálneho kurzu a inflácie. Samozrejme nie sú povinné a každý sa rozhodne sám priamo na mieste. Váš sprievodca vám vždy dané miesto dopredu popíše a porozpráva, čo na mieste uvidíte.

Telefonovanie a internet

Mobilný signál je všade, ale informujte sa u svojho operátora či má v danej krajine signál. Internet je k dispozícii na každom hoteli. Ak by ste chceli mať miestnu SIM kartu, tak tú si môžete vybaviť u miestneho operátora – Beeline. 

Zásuvky sa používajú typu C, ktoré sú totožné s našimi. Nie je preto potrebný adaptér.

Bezpečnosť

Uzbekistan je maximálne bezpečnou destináciou, kde sa nemusíte obávať prechádzať po uliciach ani v noci. Všetky miesta, po ktorých sa budeme pohybovať patria k tomu najkrajšiemu, čo krajina ponúka a my budeme bývať v centre miest, kde je zvýšený pohyb turistov. Natrafíte tu na milých a nesmierne srdečných ľudí. 

 

Informácie na záver

V prípade, že máte akékoľvek ďalšie otázky, ktoré sme v týchto informáciach o zájazde nezodpovedali, prosím neváhajte nás kontaktovať na info@travelistan.sk.

Ak by ste mali ďalšie otázky, píšte na email sprievodcu martin@travelistan.sk alebo na jeho whatsupp 00421908838039

Ďakujeme a tešíme sa