Inaugurovali najväčšie väzenie v Latinskej Amerike

Salvádor má nový prírastok. Ide o najväčšie väzenie v Latinskej Amerike. Netreba sa obávať, že by sa Centro de Confinamiento del Terrorismo nenaplnilo. Salvádor je totiž štát s najvyššou mierou trestne stíhaného obyvateľstva na svete. 

Niektorí tvrdia, že sa cítia občas ako vo väzení. Iní v tom väzení skutočne aj sú. A nie je ich ani tak málo, ako sa na prvý pohľad zdá. Podľa zoznamu väzenskej populácie je celosvetovo uväznených viac ako 11,5 milióna ľudí. 

Kam ich všetkých uväznili?

Zem je domovom mnohých obrovských väzení, či už v Thajsku, na Filipínach alebo v Spojených štátoch. A jedno také inaugurovali najnovšie aj v Salvádore. Vláda Salvádoru hovorí o novom Centre pre zadržiavanie terorizmu (Centro de Confinamiento del Terrorismo, CECOT). Toto väzenie bude „domovom“ členov gangu. Miestne úrady tvrdia, že ak niekto doň raz vstúpi, viac už nevyjde. Ďalej konštatujú, že teroristi nebudú mať žiadny kontakt s vonkajším svetom.

Kapacita 40 000 väzňov 

Väzenie údajne vyhradili len pre členov salvádorského gangu. Prezident Salvádoru Nayib Bukele klasifikuje týchto väzňov ako teroristov. Komplex vybudovali vo vidieckej štvrti na ploche 116 hektárov, neďaleko obce Tecoluca, približne 74 kilometrov od hlavného mesta San Salvador. Tvorí ho osem pavilónov pre väzňov, dom pre strážnych psov a budova pre stráže. 

Silné bezpečnostné opatrenia 

Útoky väzňov chcú úplne eliminovať. Okrem elektrifikovaného plota s 15 tisíc voltami bude mať väzňov na starosti stráž, ktorú bude tvoriť viac ako 600 vojakov a 250 policajtov. Časť z nich bude dohliadať z 19 strážnych veží. Vo výnimočných situáciách zasiahne aj 50 príslušníkov národnej civilnej polície. Na väzňov čakajú betónové cely, hrubé oceľové tyče a železné postele bez matraca alebo karimatky, kamerový systém a prísny skener tiel a balíčkov. 

Krajina s najvyššou mierou ľudí vo väzení

Salvádor je domovom viacerých svetových gangov. V apríli uplynulého roka vyhlásil tamojší prezident Bukele proti nim vojnu. Len pár týždňov predtým totiž počas krvavých vrážd zomreli v krajine desiatky ľudí. Cieľom „vojny“ je eliminovať teroristické štruktúry. Podľa CNN bol január 2023 najbezpečnejší mesiac v histórii Salvádoru. Zaznamenali „len“ 11 vrážd, na rozdiel od januára v roku 2016, keď sa ich odohralo viac ako 740.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.