Horný Mustang – všetky základné cestovateľské informácie
Mustang je oblasť, ktorá sa nachádza v Nepále pri hraniciach s Tibetom/Čínou a žije tu väčšinou silná tibetská komunita. Mustang je známy tým, že do určitého obdobia žiaden cudzí návštevník nemal právo vstúpiť tam a celá oblasť si tak chránila svoje jedinečné kultúrne a prírodné bohatstvo. Napriek tomu, že dnes sa sem môže dostať hocikto, počet návštevníkov je stále limitovaný. Horný Mustang – všetky základné cestovateľské informácie vám zodpovie tie najzákladnejšie cestovateľské informácie.
Krátka história
Mustang (niekedy tiež Mastang alebo Mantang, v domorodom jazyku Lo) je oblasť v pohorí Himalájí, donedávna polosamostatné kráľovstvo. Má rozlohu necelých 3-tisíc km² a cca 15-tisíc obyvateľov. Hlavným mestom je Lo Manthang.
Cez územie Mustangu putovali z Tibetu do Indie karavány so soľou, ktorá bola vyťažená v soľných jazerách na Tibetskej náhornej plošine. Preto tu vzniklo niekoľko menších kráľovstiev. Tie sa podarilo zjednotiť v 14. storočí kráľovi Ame Palovi, ktorý sídlil v Carangu.Kráľovstvo si zachovalo nezávislosť aj vďaka svojej izolovanosti. Počas tibetsko-nepálskej vojny v roku 1790 sa kráľ rozhodol pridať na stranu Nepálu a od tej doby je Mustang uvádzaný ako súčasť Nepálu, aj keď si uchoval značnú suverenitu i po poslednom zjednotení v roku 1958. Prví cudzinci mohli kráľovstvo navštíviť až v roku 1951. Konkrétnejšie poznatky o Mustangu priniesol až v 70. rokoch francúzsky cestovateľ Michel Peissel, ktorý ako prvý získal povolenie na dlhší pobyt a na vstup do hlavného mesta. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia obsadil Mustang bojovný kmeň Khamu, ktorý utiekol z Tibetu a premenil oblasť na základňu ozbrojeného odporu proti čínskej okupácii. Po prijatí nepálskej republikánskej ústavy v 2008 bola mustangská autonómia zrušená a panovník Jigme Palbar Bista, ktorý je 25. mustangským kráľom v priamej línii Ame Pala, si ponechal len ceremoniálne funkcie. Obyvatelia Mustangu sú etnickí Tibeťania a vyznávajú budhizmus.
Kedy sa sem najlepšie cestuje?
Najlepším obdobím je koniec marca, apríl, máj, október, november a začiatok decembra. V zimných mesiacoch (druhá polovica decembra, január, február) je krajina nielen veľmi chladná, ale aj priesmyky sú úplne zasnežené. Plus sa obyvatelia Mustangu sťahujú do údolí a dediny sú poloprázdne. V letných mesiacoch (jún, júl a august) je zasa obdobie dažďov.
Ako sa tam dostaneme?
Na návštevu Horného Mustangu musíte mať povolenie, ktoré stojí 500 USD na 10 dní a musíte mať sprievodcu. Turistika v Hornom Mustangu je regulovaná a miestne autority chcú zabrániť nekontrolovateľnému turizmu. Nikto sa sem bez miestneho sprievodcu (odborníka), dopravy a permitu nedostane. Všetky povolenia vybaví miestna nepálska CK. Ísť sám len s povolením sa, žiaľ – alebo našťastie – nedá.
Je to veľa?
Podľa nás nie. V období „over tourism“ je to daň za málo navštevovanú a unikátnu oblasť. Úprimne, nikde v živote som nevidel takú zachovanú tibetskú kultúru ako práve tu. Dalo by sa povedať, že samotný Tibet v Číne nemá také bohaté kultúrne dedičstvo ako tu. Dôvod? Čínske červené gardy zničili počas Kultúrnej revolúcie až 90 percent všetkých chrámov a svätýň v Tibete. Tu sa kultúrna genocída neuskutočnila. A keď si zrátate 500 USD na 10 dní, tak 50 USD na deň nie je veľa.
Čo tu môžem robiť?
Okrem unikátnych tibetských dedín a hlavného mesta Lo Mantangu, kde uvidíte stavby zo 14. storočia a máte krásne výhľady na Himaláje, si mnoho cestovateľov zvolí tri rôzne druhy spoznávania.
Trek z Kagbeni (Dolný Mustang – posledná dedina pred Horným Mustangom) do Lo Mantangu – dĺžka treku je cca 65 kilometrov, prevýšenie vyše 2-tisíc metrov a prejdete sedlami vo výške až 4 200 metrov.
Prejazd džípom – po spevnenej ceste z Kagbeni do Lo Mantangu – Zastavujete sa pri miestnych chrámoch, dedinách, priesmykoch… Avšak niektoré chrámy sú autami nedostupné.
Kombinácia treku a džípu – Nenosíte si všetky veci na chrbte, ale robíte jednodňové treky.
Kde sa prespáva?
Ten, kto miluje troj- či štvorhviezdičkové hotely, nech sa sem nevyberie. Spí sa v miestnych „guest house“, ktoré sú veľmi jednoduché. Domáci sa snažia o najvyššiu čistotu, ale nie vždy to vyjde. Prosto ten, kto miluje oblasti nie príliš zasiahnuté turizmom, bude v siedmom nebi. Miestne „guest house“ prevádzkujú miestne rodiny, ktoré vám aj varia. Dalo by sa povedať, že toto je najpriamejšia pomoc domácim cez turizmus.
Zhrnuté rady o Mustangu
Mustang sa delí na Dolný a Horný Mustang
Do Dolného Mustangu potrebujete povolenie, ktoré je totožné s permitom okolo Annapurny. Stojí 4-tisíc nepálskych rupií, čo je asi 35 eur. Vybavíte ho v Káthmandu alebo v Pokhare. Na miestnych kontrolných stanovištiach sa tiež dá.
Horný Mustang je najzaujímavejší a najpôvodnejší. Permit na osobu stojí 500 USD a je vydaný na 10 dní. Ak by ste ostali dlhšie, za každý deň navyše zaplatíte 50 USD.
Do Horného Mustangu už nepotrebujete ísť v skupine. Za skupinu sa považujú aj dvaja ľudia.
Do Horného Mustangu potrebujete miestneho sprievodcu. Našťastie ide o kvalifikovaného sprievodcu, ktorý v ničom neobmedzuje, skôr naopak.
Dokážete si to zorganizovať sám? Bez problémov. Cez miestnu CK v Káthmandu viete získať veľa vecí ihneď.
Na jedlo miniete na osobu cca 15 eur.
Najrýchlejšia doprava je letieť do Jomsomu (Dolný Mustang) z Pokhary. Letenka stojí cca 90 USD. Ak poletíte, seďte po pravej strane smeru letu a krásne uvidíte Annapurnu.
Pre toho, kto by nechcel letieť do Jomsonu, doprava z Pokhary do Jomsonu lokálnym autobusom trvá až 12 hodín (cca 185 km) a lístok stojí cca 10 eur.
Máte otázky na článok „Horný Mustang – všetky základné cestovateľské informácie“? Dajte do komentu a radi zodpovieme.
Ahoj Martin, da sa v Mustangu pozicat royal enfield a prejst to cele na motorke? Rad by som sa este spytal na uroven Buddhizmu, pocul som totiz ze uz nie je moc aktivny, odkedy sa uzevrela hranica s Tibetom. Hladam miesto kde si mozem aj zameditovat, ako napriklad v Ladakhu, horny Mustang sa mi velmi paci, ale bojim sa ze to duchovne tam uz nenajdem. Dakujem.
Martin Navrátil
Ahoj Joe, Áno, motorka sa dá požičať a budhizmus je veľmi aktívny aspoň podľa mňa. M.
Spravujte súhlas so súbormi cookie
Na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení používame technológie, ako sú súbory cookie. Robíme to na zlepšenie zážitku z prehliadania a na zobrazovanie personalizovaných reklám. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracúvať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže mať nepriaznivý vplyv na niektoré funkcie a vlastnosti.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Ahoj Martin, da sa v Mustangu pozicat royal enfield a prejst to cele na motorke? Rad by som sa este spytal na uroven Buddhizmu, pocul som totiz ze uz nie je moc aktivny, odkedy sa uzevrela hranica s Tibetom. Hladam miesto kde si mozem aj zameditovat, ako napriklad v Ladakhu, horny Mustang sa mi velmi paci, ale bojim sa ze to duchovne tam uz nenajdem. Dakujem.
Ahoj Joe, Áno, motorka sa dá požičať a budhizmus je veľmi aktívny aspoň podľa mňa. M.