Fotoesej: S fotoaparátom okolo sveta

s fotoaparátom okolo sveta
Landmannalaugar, Island

Krása dúhových hor – Landmannalaugar sa dá ťažko opísať slovami. Treba ich jednoducho zažiť. Pestrá paleta farieb, vyvierajúce pramene a para zo zeme z tohto miesta robia niečo, akoby ste sa zrazu ocitli na inej planéte.

s fotoaparátom okolo sveta
Jökulsárlón, Island

Až vás zamrazí, keď sa ocitnete na brehu ľadovcového jazera Jökulsárlón. Obrovské kusy ľadu plávajúce na hladine zrkadlovočistej vody a vy akoby zrazu cestujete v čase. Voda z ľadovca má aj cez 1000 rokov a tak máte možnosť ochutnať vodu z týchto čias.

s fotoaparátom okolo sveta
Seljalandsfoss, Island

Na Islande si každý nájde svoj obľúbený vodopád. V južnej časti ostrova je ich hneď niekoľko a tento patrí k tým najpopulárnejším. Kto zostane suchý akoby pri vodopáde zapredanej zeme – Seljalandsfoss, ani nebol.

s fotoaparátom okolo sveta
Dvanásť Apoštolov, Austrália

Great Ocean Road so slávnymi dvanástimi apoštolmi, ktorých už nie je dvanásť, ale osem nemôžete vynechať, keď navštívite Austrálsky Melbourne. Nech už je počasie akékoľvek, vždy to stojí za to.

s fotoaparátom okolo sveta
Londýnska archa, Austrália

Kúsok za Dvanástimi Apoštolmi na Great Ocean Road nájdete slávnu Londýnsku archu. V minulosti tieto útesy mali prezývku londýnsky most, po ktorom ste mohli prejsť. Archou sa stali od momentu, keď sa premostenie prepadlo a na Londýnskej arche sa ocitol bezradný šéf so svojou sekretárkou. 🙂

s fotoaparátom okolo sveta
Blyde River Canyon, JAR Afrika

Blyde River Canyon jeden z najväčších zelených kaňonov na svete. Nacháda sa v JAR, neďaleko Krúgerovho národného parku. Priemerná hĺbka je okolo 750m. Blyde pochádza z holandštiny a znamená šťastný. Myslím, že sme mali šťastie, že táto rieka vytvorila tak úžasné miesto.

s fotoaparátom okolo sveta
Viktóriine vodopády, Zimbabwe

Viktóoriine vodopády patria k jedným za najväčších vodopádov na svete. Nájdete ich v Južnej Afrike na rieke Zambezi na hraniciach dvoch štátov, ktoré boli v minulosti jedným a to Zambiou a Zimbabwe. Toto je ich malá časť a zažiť takéto svelto na nich bol naozaj neskutočný zážitok. Dnes si ich môžeme pozrieť vďaka Davidovi Livingstonovi, ktorý ich objavil v roku 1855 a pomenoval po kráľovnej Viktórií.

 

s fotoaparátom okolo sveta
Slon africký, Botswana

Kto nezažil safari v Afrike, nebol v Afrike. Sú to momenty na ktoré sa rozhodne nezabúda, tak ako nezabúdajú ani Africké slony nájsť cestu po období sucha opäť na miesta, kde je dostatok rastlinstva.

s fotoaparátom okolo sveta
Deadvlei, Namíbia

Deadvlei “mŕtve údolie” je úžasné miesto v Namíbii v Sossusvlei. Máte tam možnosť vidieť 600-700 rokov staré akácie, ktoré tu takto zostali, po tom čo vyschli. Jedná sa o jedno z najsuchších miest na zemi, pričom zem je tvorená vyschnutým nánosom bahna, ktoré bolo sformované do pravidelných tvarov. Bolo to dosiahnuté vďaka vyvierajúcej vode, ktorá sa tu objavila v určitých obdobiach, keď naokolo veľa pršalo.

s fotoaparátom okolo sveta
Bourke’s Luck Potholes, JAR Afrika

Bourke’s Luck Potholes v Blyde River Canyon ukazujú, čoho je voda naozaj schopná. Svoju neskutočnú silu ukázala nielen tu, ale aj o pár kilometrov ďalej, kde vyhĺbila jeden z najväčších kaňonov sveta.

s fotoaparátom okolo sveta
Trollstigen, Nórsko

Trollstigen (Trolia cesta) v Nórsku je jednou z najkrajších a turisticky najvyhľadávanejších horských ciest akú poznám. Touto cestou prekonáte výškový rozdiel cca 850 metrov so stúpaním, resp. klesaním 10%. Cesta bola otvorená už v roku 1936 kráľom Haakonom VII. a od vtedy s jednou úpravou funguje až do dnes. Nie však nepretržite, pretože v zimných mesiacoch je cesta zatvorená a tak si musíte nájsť iný spôsob aby ste bez rušenia miestnych trolov prekonali túto prekážku.

s fotoaparátom okolo sveta
Dunnet Head, Škótsko

Útesy Dunnet Head v Škótsku sú najsevernejším bodom pevninnej GB. Nachádzajú sa zhruba 18 km od slávneho John o‘ Groats, odkiaľ prvý krát vyplával komerčný trajekt na Orkneje. Ak je dobrá viditeľnosť, z tohto miesta máte možnosť zazrieť najbližší ostrov Orknejí, ostrov Hoy. Lákadlom je aj možnosť pozorovať množstvo hniezdacích vtákov, vrátane slávneho Islandského Puffina.

s fotoaparátom okolo sveta
Matheson lake, Nový Zéland

Takýto krásny pohľad zažijete ak si ráno privstanete a prejdete sa k jazeru Matheson na Južnom ostrove Nového Zélandu. V hladine priezračnej vody sa vám budú odrážať dvaja velikáni Mt. Cook (3 724 m.n.m.) a Mt. Tasman (3 497 m.n.m.).

s fotoaparátom okolo sveta
Fox Glacier, Nový Zéland

Keď sa vydáte k ľadovcu Fox Galcier na Novom Zélande, občas sa oplatí pozrieť aj na seba. Ľadovec vám predsa neujde, ale toto krásne svetlo áno.

s fotoaparátom okolo sveta
Aborigén, Austrália Uluru

Aborigéni sú pôvodní obyvatelia Austrálie, ktorí na tento kontinent prišli zhruba okolo 40 až 60 tisíc rokov dozadu. Ich kultúra sa odhaduje na tu jednu z najstarších na svete, no napriek tomu sme ju my európania skoro pochovali.

s fotoaparátom okolo sveta
Ifaty, Madagaskar

Život na Madagaskare nie je jednoduchý, obzvlášť pre deti. Napriek tomu deti nájdete hádam všade, so suvenírmi v ruke, v škole, na ihrisku, pri pamiatkach, ale aj na hlavných uliciach miest, ktoré sú miestom trhov a pouličnej zábavy.

s fotoaparátom okolo sveta
Himbská dedina, Namíbia

Kmeň Himba žije ešte stále dodnes polonomádskym spôsobom života. Aj keď sa turisti stávajú čoraz častejšími návštevníkmi ich osád, u detí ešte stále vzbudzujú nedôveru. Obzvlášť ak máte blond vlasy.

s fotoaparátom okolo svet
Angkor Wat, Kambodža

Najväčším religióznym monumentom na svete je jednoznačne chrám Angkor Wat v Kambodži. Toto miesto a ostatné chrámy v sebe skrýva neskutočnú atmosféru duchovna, ale aj toho, čo bol človek schopný vybudovať už v dvanástom storočí.

s fotoaparátom okolo sveta
Angkor – Ta Prohm, Kambodža

Ďalším nezabudnuteľným chrámom je Ta Prohm, ktorý bol vybudovaný na prelome dvanásteho a začiatkom trinásteho storočia. Hovorí sa, že je tak krásny, že ho dokonca ani stromy nechceli zničiť. A tak korene obrovských fikusov dodnes objímajú jednotlivé časti tohto chrámu.

s fotoaparátom okolo sveta
Robert Taraba Photography

A toto sme my – ja a môj fotoaparát na cestách.

 

Autor: Robert Taraba

https://www.facebook.com/RobertTarabaPhotographyhttps://stampsy.com/user/21239

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.