Fotoesej: Angkor-tour

Nemáte práve čas vycestovať? Nevadí. Martina a Tom z Look After You Leap vás pozývajú, aby ste sa k nim na jeden deň pridali aspoň takto virtuálne. A kam dnes pôjdeme? Takmer 10 000 km smerom na juhovýchod. Ruiny archeologického parku Angkor Wat v Kambodži práve čakajú na prvé slnečné lúče.

Angkor-tour Hneď na začiatok dňa si nabijeme baterky energizujúcim pohľadom na východ slnka spoza chrámu Angkor Wat. Prišli sme práve včas. Už to začína! Čierna tma sa zrazu mení na tmavé siluety chrámov v popredí a romantickú ružovú oblohu v pozadí. Trocha naivne sme čakali ako si túto romantiku v pokoji vychutnáme, ale…

Angkor-tour

Zdá sa, že nie sme jediní koho napadlo začať deň práve tu. Cítime sa trochu ako paparazzi na Paris fashion week!

Angkor-tour

Predtým než sme Angkor Wat navštívili, videli sme na internete veľa nádherných foto s odrazom chrámu v jazere. Až v komplexe sme zistili, že pred chrámom je iba tento malý močiarik. S trochou snahy sa však dá odraz zachytiť aj tu.

Angkor-tour

Poďme nakuknúť dnu. Pekne do radu, výnimka neplatí pre nikoho, aj mnísi musia čakať v rade, aby sa dostali na vrchol najväčšieho chrámového komplexu na svete.

Angkor-tour

Ak chcete ísť až na vrchol, pripravte sa na bohatú nádielku schodov.

Angkor-tour

Po toľkých schodoch doprajeme nohám trochu oddychu. K Angkor Wat sa zo Siem Reap viete dostať aj na bicykli, ale my ho teraz vymieňame za tuktuk. Je to druh motorizovanej rikše, ktorý vás rýchlo a lacno (ak dobre zjednávate) dopraví všade kam treba.

Angkor-tour

Byť tuktukárom v tejto lokalite nie je ťažká práca. Väčšinou času strávite čakaním na vášho klienta a klebetami s kamarátmi na telefóne. Ak ste teda mali šťastie a podarilo sa vám na celodennú tour klienta zohnať, konkurencia je totižto veľká.

Angkor-tour

Chrám Bayon patrí k našim obľúbeným. Privítajú vás tváre Bodhisattva Avalokiteshvara. Ale poďme sa pozrieť bližšie.

Angkor-tour

A sme tu! Tvárou v tvár. Tieto obrovské kamenné sochy sú ozaj pôsobivé. Ich Mona Lisa úsmev dáva chrámu ešte viac osobnosti.

Angkor-tour

Bayon však nie je známy iba svojimi tvárami. Nájdete tu aj tieto nádherné komplexné rezby.

Angkor-tour

Ako dlho asi trvalo vyrezať túto tvár?

Angkor-tour

Ako kráčame ďalej, započujeme netradičnú, ale veľmi príjemnú hudbu. Na naše prekvapenie zistíme, že celá skupina bola vytvorená z mužov, ktorí boli zranení výbuchom míny (pravdepodobne z čias vlády Červených Kmérov alebo Vietnamskej vojny). Aj keď sa väčšinou snažíme na ulici peniaze moc nevyťahovať, túto skupinu sme podporili radi.

Angkor-tour

Keď už sme pri peniazoch, trojdňové vstupné, ktoré tu vychádza na 40$ nie je úplne najlacnejšie, ale asi nezničí rozpočet žiadneho backpackera. Hlavne keď si uvedomíte, že takto podporujete zachovanie tohto nádherného komplexu.

Angkor-tour

Presúvame sa k ďalšiemu chrámu keď napravo zazrieme radu strážiacich sôch. Hlavy boli často zničené rabovaním aj vplyvom času. Hádajte, ktorá bola vymenená?

Angkor-tour

… ale stále lepšie ako pohľad vľavo. Týmto sa zatiaľ hlava neušla.

Angkor-tour

Veľa z týchto chrámov ležalo v džungli neobjavených celé storočia. Prírode sa tak podarilo nad nimi postupne začať vyhrávať. Pozrite na tento strom! Predstavujeme si pri ňom apokalyptickú scénu v ktorej si príroda vydobyla svoj priestor po tom ako ľudstvo vyhynulo.

Angkor-tour

No veru! Dostávame sa do divočiny. Keď na strome zbadám tohto škorpióna, radšej pridám do kroku.

Angkor-tour

A konečne sa dostávame k chrámu Ta Prohm, najslávnejšiemu zo známej trojice. Ak poznáte film Tomb Raider tak vám táto scéna musí byť povedomá. Keď už spomíname Laru Croft…

Angkor-tour

… AHA! Tu je jedna mladá v zácviku 🙂

Angkor-tour

Čas beží rýchlo a nám už medzitým vyhladlo. Čo si dnes dáme? (Týmto kurčatám sme odolali)

Angkor-tour

Usadíme sa radšej v malom bufetíku. Syn kuchárky tu trénuje tak naplno, že by mu mohol závidieť aj Jackie Chan. Jeden kotúľ za druhým, výskoky a kopy do vzduchu. Najskôr mal dve palice, ale jednu mu mama zobrala, aby ňou zamiešala naše jedlo.

Angkor-tour

Ako sa pozeráme na ruiny v okolí, niečo sa v nás pohne. Tom vraví, že sa začína cítiť ako Indiana Jones.

Angkor-tour

Zdvíha jeden kúsok aby si ho obzrel zblízka a ja už čakám, že sa na nás odniekiaľ začne valiť obrovský balvan 🙂
Angkor-tour

Mnohé chrámy sa prerábajú a uprostred procesu vyzerajú ako skladačka. Milujeme hádanky a máme sto chutí ju zložiť aby sme otvorili tajnú komnatu. Pomôžete nám?

Angkor-tour

A vidíte tieto nohy? Zvyšok tela je pravdepodobne niekde v kope zrúcaním za nimi. Potichu čaká, kedy bude objavený. Fascinujúce!

Angkor-tour

Takýchto pokladov tu nájdete nespočetne.

Angkor-tour

Tento chrám už bol prerobený – čiastočne. Okno stojí, na stenu sa však stále čaká.

Angkor-tour

Tento stenu má, veľmi bezpečnú. Len radšej nechoďte okolo.

Angkor-tour

Pekne, zatiaľ sa nám celkom darilo vyhýbať sa turistom. Hrali sme s nimi hru na schovávačku, kedy sa ich snažíme ukryť za zrúcaniny či stromy, aby sme ich nemali na svojich fotkách. Tu sa to podarilo a troch čínskych turistov za sochou Budhu nevidíte.

Angkor-tour

Niekedy to však ozaj nejde tak to vzdávame a fotíme si aj ich. Napríklad takáto neštylizovaná prirodzená momentka…

Angkor-tour

Alebo fotka na ktorej vás domáci naučia držať neviditeľnú tácku.

Angkor-tour

Je čas ísť domov. V tuktuku to po asfaltke ide rýchlo. Po siedmych mesiacoch cestovania po Ázii by ste si mysleli, že vás už neprekvapí nič. Ale mňa takéto pohľady stále udivujú. Veď prečo neoprieť rebrík rovno o káble? Ktovie či títo majstri opravári tiež podpísali nejakú formu BOZP? Hmmm…

Angkor-tour

A sme doma. Po celom dni objavovania sa tešíme hlavne sprchu.  Najmä Tomove nohy si ju zaslúžia! Túto časť dobrodružstva vo filmoch Indiana Jones a Tomb Raider akosi nikdy neukázali…

Ak sa vám páčil Angkor Wat v Kambodži, počkajte keď uvidíte Bagan v Myanmare. Neviete sa rozhodnúť čo skôr? Možno vám rozhodovanie uľahčí náš článok – Bagan vs Angkor.

A nerozhodujte sa ktorú krajinu vybrať iba podľa chrámov. Inšpirujte sa, čo môžete v Kambodži alebo Myanmare vidieť v našich od A po Z albumoch, kde vám každú krajinu rýchlo priblížime v 26 fotkách. Prečo 26? Lebo každá začína na iné písmeno abecedy.

Ak sa vám naše články páčia a nechcete zmeškať svoju týždennú dávku inšpirácie, či absurdné momentky z ciest, nezabudnite nám dať like na Facebooku.

 

Autor: Martina & Tom – Look After You Leap

https://www.facebook.com/lookafteryouleap/, http://www.lookafteryouleap.com/

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.