Finančná odmena za odchod z Tokia

Japonská vláda ponúka milión jenov, čo je viac ako sedem tisíc eur, na dieťa každej rodine, ktorá sa z Tokia presťahuje na vidiek. Tamojšie úrady chcú týmto krokom znížiť pokles populácie v opustených regiónoch. 

Japonská vláda tvrdí, že nový život sa dá začať aj inde, ako vo veľkomestách. Naviac, rodinám ponúka za život na vidieku aj finančnú čiastku. Dôvod je jasný – znížiť hustotu obyvateľstva v mestách.

Hoci populácia Tokia uplynulý rok po prvýkrát kresla, odborníci tento pokles pripisujú pandémii koronavírusu.   

V hre je najmä Tokio a jeho okolie

Úrady chcú znížiť hustotu obyvateľstva v Tokiu alebo v Osake. Riešenie vidia v stimule pre rodiny s deťmi, ktoré sa odsťahujú na vidiek, teda do nemoderných a pomerne zastaralých častí krajiny. Vláda sa sústredí na 23 obvodov Tokia, ktoré tvoria jeho „epicentrum“.

Ale aj na mesto Čiba pri Tokijskom zálive či Saitama, odkiaľ mnoho obyvateľov dochádza za prácou práve do Tokia. 

Nový domov na minimálne 5 rokov 

Podľa The Guardian na ceste k finančnej odmene existuje viacero háčikov. Rodiny totiž musia v nových domovoch bývať minimálne päť rokov. Ak sa vysťahujú pred uplynutím lehoty, hotovosť musia vrátiť štátu.

Zamiešať kartami môže aj práca. Ak sa pár s dvoma deťmi zamestná v malej, strednej alebo vo veľkej spoločnosti alebo začnú sami podnikať, či zostanú pracovať v pôvodnej práci, no na diaľku, môžu požiadať o ešte väčšiu finančnú podporu (päť miliónov jenov).

Boj proti vymiznutiu dedín

Japonsko už dlhodobo čelí viacerým výzvam. Medzi nimi je najmä nízka pôrodnosť, ale aj dlhá dĺžka života. Okrem toho, Time tvrdí, že za rýchlym vyľudnením vo vidieckych oblastiach sú pracovné príležitosti pre mladých ľudí v mestách. Viaceré regióny tým pádom zostávajú „posiate“ prázdnymi domami. Vláda chce týmto krokom zabrániť vymiznutiu dedín v priebehu niekoľkých desaťročí. 

Lepšie ako predtým 

Naviac, nový stimul je v porovnaní s tým predchádzajúcim (300 000 jenov) omnoho vyšší. Podľa japonského Kyodo News polovicu peňazí zabezpečí centrálna vláda a tú druhú miestne samosprávy. Úrady poskytnú výživné len v tom prípade, ak má dieťa menej ako 18 rokov alebo rovných 18, no stále je študentom posledného ročníka na strednej škole.

Vláda dúfa, že prostredníctvom stimulu presťahuje z Tokia do roku 2027 aspoň desaťtisíc obyvateľov. Program začal už v roku 2019, len počas fiškálneho roka 2021, ako píše Kyodo News, využilo finančnú podporu najmenej 2381 ľudí.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.