Filipíny – Dinagyang festival

Sviatok je oslavou malého Ježiška (Santo Niño), ako aj príchodu etnickej skupiny – Malayov – na Filipíny.

[unitegallery FilipinyDinagyangFestival]

Miesto: Iloilo City, Filipíny

Dátum:  štvrtá nedeľa v januári, 24. január 2016

Najbližší dátum: 20-22. január 2017

Dinagyang festival sa v meste Iloilo koná každoročne, trvá tri dni a vrcholí na štvrtú nedeľu v januári. V roku pripadol na 24. januára. Slávenie sviatku začalo v 60-tych rokoch, keď do mesta Iloilo priviezli repliku originálneho obrazu Santo Niño de Cebu, čiže malého Ježiška z mesta Cebu. Kresťanstvo na Filipínach, a vôbec uctievanie malého Ježiša však siaha, samozrejme, do omnoho dávnejších čias. Katolicizmus a aj spomínaný obraz Ježiška priniesli na Filipíny ešte španielski kolonizátori v 16. storočí, ktorí si tu vytvorili jednu z najodľahlejších kolónii svojho impéria. A tak sa dnes malý Niño oslavuje už aj meste Iloilo. Nie je to však iba náboženský sviatok, ale aj kultúrny. Najfascinujúcejšie na celom sviatku je to, že ho oslavujú v rytmoch, farbách a kostýmoch napodobňujúcich pôvodné filipínske kmene. Je to asi najkontrastnejšie spojenie kresťanstva a tradičnej kmeňovej kultúry v tanci, hudbe a umení.

Počas sviatku sa konajú sprievody a procesie, slávia sa omše a uskutočňujú sa súťaže tanečných súborov. Veriaci si na omšu nosia svojich vlastných malých Ježiškov – umelohmotných, či drevených, modlia sa k vystavenému Ježiškovi a dotýkajú sa vitrínky, v ktorej je uložený.

Pokiaľ ide o súťaž v tancoch, festival je rozdelený na súťaž predstavení kultúrneho rázu – Kasadyahan Cultural Competition a na súťaž tanečných predstaveniach kmeňového rázu – Dinagyang Ati Competition.

  • Kasadyahan – choreografie majú znázorňovať niečo typické, charakteristické pre oblasť, odkiaľ folklórna skupina pochádza, napríklad rybolov, zber ovocia, plodín, či celý tanec o kraboch
  • Ati – práve tu sa objavia kostýmy, na ktoré všetci čakajú. Pomaľované obnažené a vyšportované mladé telá v pestrých kostýmoch. Sukne z tŕstia, mohutné perové čelenky hrajúce v najpestrejších farebných kombináciách, jednotné sandále, náramky a ozdoby od výmyslu sveta. Hlavným námetom týchto predstavení je obrátenie pôvodného obyvateľstva na kresťanstvo.

Okrem toho, že si užijete neskutočnú energiu tradičných tancov, môžete zájsť aj do miestneho parku, kde sú kolotoče, ale aj hazardné filipínske hry. Počas festivalu je v meste veľmi živo aj v nočných hodinách. Prejdite sa po Iloilo a vychutnajte si festivalovú atmosféru v jeho uliciach. Večer sa totiž mesto mení na veľkú reštauráciu pod otvoreným nebom. Predávajúci z okolitých dedín vypekajú a pražia svoje špeciality. Pečené bravčové kolená, kuracie nožičky sa miešajú s krabmi a krevetami.

Kvôli zážitkom, akým je Dinagyang festival,sa oplatí cestovať hodiny cez úzke filipínske cesty a potiť sa.

 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.