Nespútaná samba a mesto zahalené do masiek. Rio de Janeiro a Benátky však nie sú všetko, čo karnevalový svet ponúka. Vo svete existujú aj iné fascinujúce miesta. Kým na jednom sa hádžu pomaranče, inde píše karneval svoj vlastný príbeh. 

Dobové kostýmy, masky, farby, tradičné benátske kanály a gondoly alebo vášeň, samba a davy ľudí. Karneval sme zaškatuľkovali podľa najznámejších osláv.

Veď prečo nie… Len v Riu de Janeiro zarobí mesto vďaka karnevalu viac ako 620 miliónov eur. Bez samby sa nikdy nezaobíde, podobne ako ten benátsky bez masiek. Traduje sa tak už od 13. storočia.

Sesterské farby Ria v Európe

Tieto oslavy farieb však existujú aj v iných miestach. Napríklad za tým brazílskym netreba cestovať až do Južnej Ameriky, stačí možno zamieriť na španielsky ostrov Tenerife, kde sa každoročne koná jeho „malá“ dvojička. Hudba a farby sú naozaj univerzálnym jazykom. Dokazujú to aj tieto menej známe, no zaujímavé karnevaly v Mexiku, Taliansku, Indii, Belgicku alebo v Kolumbii. 

Kolumbijské mesto Shakiry, ale aj karnevalu

Zlatá brána do Kolumbie, aj tak nazývajú Barranquillu. Mesto preslávila najmä speváčka Shakira, no ono sa pýši aj jednou z najvýznamnejších slávností v krajine. Miestny karneval kombinuje africké, európske a dokonca aj indiánske tradície. Aj preto sa stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Vrcholí veľkolepým sprievodom Batalla de Flores. 

Indicko-portugalská Goa 

Zmes tradícií v Kolumbii nahrádza v Indii multikulturalita. Presne v tomto rytme sa nesie farebný karneval v indickom štáte Goa. Témou roka 2025 je dokonca jednota v rozmanitosti. Okrem kostýmov ju budú odrážať aj hudba a tanec. Jeho korene siahajú až do portugalskej koloniálnej éry, čím sa považuje za jednu z najživších osláv v celej Ázii.

Jeden z najstarších v Mexiku 

Mazatlán – toto, pre mnohých neznáme prímorské mesto, je domovom významného karnevalu v Mexiku. Koná sa už od roku 1898. Základom nie sú len kostýmy, dôraz sa kladie aj na slávne kapely zo Sinaloa a na tzv. námorný boj, teda ohňostroj nad morom.

Talianska „La Tomatina“

Tentokrát sa nehádžu rajčiny (ako na slávnej španielskej fieste La Tomatina), ale pomaranče. V severnom talianskom meste Ivrea sa každoročne koná špeciálny typ karnevalu. Jeho účastníci navzájom hádžu pomaranče, námestie sa tak premení na akési bojisko. Tradícia pramení ešte zo stredoveku, keď v oblasti nastala vzbura proti tyranii. 

Pompézne Belgicko 

Nielen južanské štáty žijú oslavami. Jedna špeciálna sa koná aj v belgickom meste Binche. Ulice zaplnia Gilles, teda postavy v pompéznych kostýmoch s voskovými maskami. Aj preto sa stal karneval súčasťou nehmotného dedičstva UNESCO, jeho história siaha až do čias stredoveku.

Zdieľaj tento článok