Elbrus – najvyšší vrch Európy. Ako na to?

Elbrus - najvyšší vrch Európy

Ak máte radi hory a vysokohorskú turistiku, tak náš článok Elbrus -najvyšší vrch Európy je pre vás ako stvorený. Spája v sebe totiž prekrásnu prírodu a scenérie Severného Kaukazu s návodom ako sa dostať na vrchol najvyššej hory nášho kontinetu. Zabudnite na Mont Blanc a vystúpajte spoločne s nami až do výšky 5642 metrov nad morom.

Keďže Elbrus – najvyšší vrch Európy, sa nachádza na Kaukaze, ktorý tvorí hranicu medzi Európou a Áziou, je potrebné dostať sa najprv do Ruska. Tam sa najjednoduchšie dostaneš letecky priamo z Bratislavy, alebo neďalekej Viedne. Najlepšie letecké spojenie do Moskvy si môžeš pozrieť priamo na tomto odkaze.

Ako sa k Elbrusu vlastne dostať?

Zaujímavé možnosti, čo robiť pár dní v moksve najdeš v našom článku o málo navštevovaných miestach, ktoré stoja za to. Na túto krásnu metropolu si určite nechaj aspoň niekoľko dní. Následne máš dve možnosti ako sa dostať z Moskvy do ruskej Kabardsko-Balkarskej autonómnej republiky. Je to veľmi jednoduché. Buď pôjdeš letecky a z Moskvy preletíš do mesta Mineralnye vody a následne sa prepravíš miestnou dopravou cez Nalčik do Terskolu, ktorý je východiskovým bodom pri výstupoch na Elbrus.

Alebo si zvolíš druhú možnosť a z Moskvy sa do mesta Mineralnye vody prepravíš vlakom. Táto možnosť je pomalšia a cesta trvá minimálne 20 hodín, ale budeš mať aspoň možnosť cez okno vlaku spoznať ruskú krajinu. Následne sa rovnako ako pri prvej možnosti presunieš miestnou dopravou cez Nalčik do Terskolu. Ak budeš mať dobré počasie, tak by si odtiaľto mohol po prvý krát vzhliadnuť Elbrus.

Elbrus - najvyšší vrch Európy
Elbrus – najvyššia hora Európy. Pohľad je zo severu.

Potrebujem víza a povolenia?

Keďže Elbrus je najvyšším vrchom nielen Európy, ale aj Ruska, potrebuješ si vybaviť ruské víza. Žiadne iné povolenia nepotrebuješ. V prípade, že sa o výstup na Elbrus pokúsiš z najfrekventovanejšej severnej strany (od Terskolu), tak povolenie nepotrebuješ (údaj z júla 2019).

Musím byť horolezec?

Nie, nemusíš. Výstup na Elbrus nie je žiadnym náročným lezeckým výstupom. Napriek tomu, že mnoho ľudí reaguje, že to je len 5642 metrov nad morom, treba mať aspoň základné skúsenosti s horami, s pobytom vo vyšších nadmorských výškach a dobrú kondičku. Potrebná je však dôkladná aklimatizácia a na výstup potrebuješ mať aj mačky a cepín (minimálne od výšky 3800 metrov).

Hrozí mi výšková choroba?

Pri samotnom výstupe na Elbrus môžu ľudia dostať výškovú chorobu. U niekoho sa to prejavuje tak, že má silné bolesti hlavy, točí sa mu hlava, ale má aj menšie závrate či pocit, že sa povracia. U každého sa to prejavuje ináč a nedá sa povedať, kto ju dostane a kto nie. Je to vysoko individuálne. Takisto neexistuje žiaden liek na výškovú chorobu, len malé “utopováky” ako Paralen či Ibuprofen. Jediným liekom, ktorý naozaj funguje je dôkladná aklimatizácia.

Elbrus - najvyšší vrch Európy
Nepodceňte aklimatizáciu a strávte aspoň niekoľko dní vo výške 3800 m.n.m.

Mnoho ľudí reaguje tak, že už boli aj vo väčšej výške a nič nedostali a teda je všetko v poriadku. Ja som bol napríklad 10 krát v Tibete a nedostal som výškovú chorobu, ale na 11 krát som ju už dostal. Peťo ju zas v juhoamerických Andách dostáva celkom pravidelne, asi každy 5-7 raz. Naše telo si pamätá informáciu o výškach tak 1 až 3 mesiace a po tomto období si musí opätovne vytvoriť extra počet červených krviniek. Preto sa nikdy nedaj zlákať pocitom a mylnými informáciami, že výškovú chorobu nedostaneš, keď si ju doteraz nemal.

Najlepšie ako výškovej chorobe predísť, je urobiť aklimatizácie. To znamená dlhšie sa zdržovať pred samotným výstupom vo väčších výškach. Na samotný Elbrus sa odporúča minimálne 7 dní trekovať v okolitých horách, ktoré majú okolo 3 000 metrov a pred samotným výstupom byť cca 2 dni vo výške 4000 metrov a spraviť výstupy do okolia.

Západ slnka pod západným vrcholom Elbrusu (5642 m.)

Kedy je najlepšie obdobie ísť na Elbrus?

Za hlavnú lezeckú sezónu sa pokladá obdobie medzi júnom a septembrom, ale na Elbrus sa dá vystúpiť celoročne. Najlepším obdobím je jednoznačne júl a august, kedy sa teplota na samotnom vrchu pohybuje okolo mínus 5 až mínus 10°C. Samozrejme, že sa dá liezť aj inokedy, ale mínusové teploty budú oveľa väčšie. Napríklad na konci júna bola teplota na vrchu aj mínus 32°C a nárazový vietor bol až 75 km/h.

Akú výbavu potrebujem?

Približne tieto veci potrebujete na výstup

Výbava do vysokohorského prostredia je okrem aklimatizácie asi najdôležitejšou zložkou vášho výstupu. Nepodceňte ju. Je potrebné vybavenie do mínusových teplôt dosahujúcich takmer tridsať stupňov pod nulou. Dôležité sú hlavne kvalitné, ideálne dvojvrstvové topánky do vysokohorského prostredia, aby ste predišli omrzlinám. Pre výstup na vrchol sú kvôli bezpečnosti potrebné aj mačky, cepín a feratový set, aj keď nejde vyslovene o lezenie. Pripájame krátky zoznam potrebného vybavenia:

Uržite nezabudnite na lyžiarske okuliare
  • Teplý spacák s komfortom okolo -5 °C a nižšie (v prípade spania v stane)
  • Stan (ak nebudeš bývať v ubytovacom zariadení pod vrcholom)
  • Teplá, ideálne dvojvrstvová treková/turistická obuv do teploty okolo mínus 20
  • 1 teplá fleecová bunda
  • 1 hrubá páperová bunda
  • 1 tenká gore-texová (nepremokavá) bunda
  • malý asi 35 litrový ruksak
  • 1 trekové nohavice (ideálne odzipsovateľné do teplého počasia)
  • čiapka (teplá + šiltovka/klobúk), rukavice, buffka(proti prachu)
  • kvalitné slnečné okuliare (kvôli ostrému horskému slnku)
  • lyžiarske okuliare
  • teplé rukavice do vysokohorského prostredia
  • opaľovací krém 
  • termoska
  • čokoláda, energetické tyčinky
  • trekové palice (ak si zvyknutý chodiť s palicami),
  • čelovka
  • externá baterka – power banka (ak spíš v stane, nemáš kde nabíjať techniku)
  • teplá spodná vrstva (2 merino tričká s dlhým rukávom)
  • 2-3 merino tričká s krátkym rukávom
  • základné lieky (Endiex – proti hnačke, Ibuprofen – na bolesť hlavy, náplaste,       obväz, niečo proti prechladnutiu – napr. acylpirin, Theraflu)
  • základná drogéria (mydlo, toaletný papier, zubná kefka, pasta, krém na ruky a tvár, balzam na pery)
  • rýchloschnúci cestovný uterák
  • mačky a cepín
  • feratový set
Elbrus - ako vystúpiť na najvyšší vrch Európy
Ceny zapožičania vybavenia pre výstup na Elbrus.

Mnohé veci ako mačky, cepín, bundu, topánky, čiapky, čelovku, trekové palice, lyžiarske okuliare si vieš zapožičať aj na mieste v Terskole za ruské ruble. Ceny za zapožičanie sú na 24 hodín a sú relatívne nízke. Pri balení maj aj na pamäti to, že váha do lietadla je niečo medzi 20 až 23 kg v závislosti od leteckej spoločnosti.

Musím mať sprievodcu?

Nie nemusíš, ale pre menej skúsených ho určite odporúčame. Ak nemáš skúsenosti s pobytom na ľadovci, chodením v mačkách alebo naviazaní na lano tak jednoznačne odporúčame sprievodcu, ktorého si vieš zohnať aj na mieste v Terskole. Ten stojí okolo 25 000 rubľov, čo je cca. 350 Eur. Táto cena je za sprievodcu pre troch ľudí. Ak si sám, platíš 25 000 rubľov, ak ste traja, cenu si rozrátate medzi seba.

Osobne som zažil, že dvaja Poliaci spadli do ľadovca a zahynuli. Chceli ušetriť peniaze a pritom nepoznali terén. Dokonca aj teraz v júni zomrel deň pred aj v deň nášho výstupu na Elbruse jedeň človek. Je to na tebe, ale úprimne si myslíme, že tá cena je tak nízka, že nestojí za to riskovať.

Kde sa dá ubytovať na Elbruse pred výstupom a ako to vyzerá?

Elbrus - ako vystúpiť na najvyšší vrch Európy
Na Elbrus vedie z juhu niekoľko ciest a taktiež lanoviek.

Na Elbrus sa dá dostať dvoma cestami. Buď zo severnej strany, ktorá je náročnejšia, menej populárna a zahŕňa prechod cez ľadovec, alebo južnou stranou. Tá je populárnejšia, turistickejšia a vedú z nej na Elbrus dve lanovky, ktorými sa dá dostať až do výšky 3800 metrov nad morom. Obe začínajú asi 100 metrov od seba v poslednej dedine pod vrcholom hory, ktorá sa nazýva Azau, vo výške 2350 metrov nad morom.

Novšie „vajíčko“ premáva z Azau (2350 m) cez stanice Krugozor (3000 m), Mir (3500 m) až na stanicu Garbaši (3800 m). V pozadí oba vrcholy Elbrusu.

Staršia jednokabínková lanovka je lacnejšia (spiatočný lístok stojí 900 rubľov), ale pomalšia. Novšia 4-miestna kabínková lanovka je drahšia (spiatočný lístok stojí 1300 rubľov), rýchlejšia a dovezie vás až do výšky 3800 metrov na finálnu stanicu Garabaši. Staršia lanovka končí na stanici Mir vo výške 3500 metrov. Tu si však za 200 rubľov môžete kúpiť lístok na novšiu lanovku a pokračovať ďalej.

Elbrus - najvyšší vrch Európy
Staršia kabínková lanovka vás vyvezie len do výšky 3500 metrov na stanicu Mir.

Vy sa však pred samotným výstupom môžete ubytovať v dedinkách Čeget, Terskol, alebo Azau a „lanovkovú“ trasu do výšky 3800 metrov absolvovať na niekoľko etáp pešo v rámci aklimatizačných trekov. Z týchto troch dedín vám odporúčame ubytovať sa v Terskole, ktorý je najväčší, má najviac obchodov a reštaurácií s najlepšou ponukou a v dedine sa nachádza aj bankomat. Cesta z Terskolu do Azau trvá len 5 minút autom, alebo 25-30 minút pešo do kopca po asfaltovej ceste.

V Azau sa nachádza taktiež niekoľko hotelov a ubytovní, ale vzhľadom na polohu priamo pri lanovkách na Elbrus sú o niečo drahšie. Taktiež sa tu nachádzajú reštaurácie, lokálny suvenírový trh, niekoľko obchodov s turistickou výbavou, ktoré fungujú aj ako požičovne a môžete si v nich prenajať sprievodcu alebo „gida“ na výstup na vrchol.

Elbrus - ako vystúpiť na najvyšší vrch Európy
Z lanovky máte takmer celý Azau ako na dlani. Vzadu stanice starej lanovky, šedá budova po pravej strane je stanica novej lanovky.

Ako vyzerá ubytovanie na samotnom Elbruse?

Po príchode na samotnú horu máte od stanice Mir (3500 m), kde končí stará lanovka, niekoľko možností ubytovania, rozdelených hlavne podľa kvality a nadmorskej výšky v ktorej sú umiestnené:

  • ubytovanie v stane, ktorý si sami prinesiete alebo požičiate v miestnej požičovni. Pripravte sa na veterné podmienky a teploty v noci klesajúce hlboko pod nulu
  • ubytovanie v hoteli Otel‘ Priyut Serdtse Elbrusa s all inlcusive priamo pri stanici Garabaši (3800 m)
  • tradičné jednoduché ubytovanie v legendárnych bareloch, po rusky nazývaných bočky
  • ubytovanie v unimobunkách Národného parku Elbrus
  • EkoHotel LeapRus 3912

Tak ako to vlastne v týchto ubytovaniach vyzerá a čím sa v zásade líšia? Drvivú väčšinu ubytovania nie je možné zarezervovať dopredu cez rezervačné portály (s výnimkou EkoHotel LeapRus 3912) a je potrebné vybaviť si ich priamo na mieste po príchode, alebo dopredu cez miestnu ruskú turistickú agentúru. V prípade, že neprichádzate v najexponovanejšom období roka (júl-august) tak nebýva problém s vybavením ubytovania priamo na mieste po príchode. Určite vám s tým pomôžu v ktorejkoľvek agentúre v dedinkách Terskol, alebo Azau. Ďalším rozdielom je komfort ubytovania na hore, počet ľudí na izbe a samozrejme nadmorská výška, v ktorej sa ubytovanie nachádza.

Ubytovanie v stane hovorí samo za seba a myslíme, že ho netreba veľmi rozpisovať. Je pre najmenej náročných, ktorí vydržia bývať niekoľko dní v ľadových podmienkach a sú ochotní si priniesť všetko potrebné vybavenie vrátane stanu, spacáku, karimatiek, externých nabíjačiek, svetiel, varičov, plynových kanistrov, vody a jedla.

Elbrus - najvyšší vrch Európy
Ubytovanie v stane odporúčame len ľudom so skúsenosťami. Teploty v noci klesajú aj v lete k -20 stupňom.

Ubytovanie v hoteli Otel‘ Priyut Serdtse Elbrusa s all inlcusive priamo pri stanici Garabaši (3800 m) je jednou z najkomfortnejších možností, ktoré najvyššia európska hora ponúka. Hotel je situovaný pár metrov od najvyššej stanice lanovky a na prvom poschodí ponúka tradičnú ruskú reštauráciu. Ubytovať sa tu môžete od 2100 rubľov na noc za posteľ v jednoduchej ale čistej izbe so 4 dvojposchodovými posteľami. Využívať však budete vonkajšie záchody.

Tradičné WC pre barelové „hotely“. Výhľad však stojí za všetky drobné.

Ak si však priplatíte vyšší štandard za 3500 rubľov na noc, v cene izby budete mať ensuite záchod a plnú penziu vrátane „expedičného balíčka“ na deň. výstupu. Obrovskou výhodou „Srdca Elbrusu“ je, že si nemusíte nosiť okrem výbavy na výstup vôbec nič. Jedlo, posteľné prádlo a aj prikrývka je v cene. Aj pri možnosti lacnejšieho ubytovanie bez plnej penzie sa môžete prestravovať v miestnej reštaurácii. Nevýhodou je relatívne nízka poloha a tým pádom najdlhší výšlap v deň výstupu.

Hotel „Srdce Elbrusu môžete vidieť v strede obrázka. Stanica lanovky Garabaši je naľavo.

Ubytovanie v bareloch alebo bočkách patrí medzi najtradičnejšie ubytovanie na Elbruse. Treba počítať poväčšinou s nízkym až veľmi nízkym štandardom ubytovania, relatívnou zimou a nízkou úrovňou služieb. Do barelov si v zásade treba priniesť všetko vlastné, cez jedlo, vodu, spacák či varič. Elektrina je k dispozícii, ale funguje poväčšinou len do 19:00, dokedy je potrebné si nabiť všetky elektrické zariadenia. Toalety sa nachádzajú voku a k dispozícii je spoločná kuchyňa s plynovým sporákom.

Cena tohto ubytovania sa pohybuje od 700 do 1500 rubľov v závislosti od nadmorskej výšky v ktorej sa bočky nachádzajú. Defakto existujú tri lokality v ktorých sa nachádzajú. Umiestnené sú neďaleko stanice Mir (3500 metrov), pri stanici Garabaši (3800 metrov) a v lokalite útulne Maria, neďaleko bývalej vyhorenej ubytovne Priut 11 (4100 metrov), kde sídli aj horská služba. Pravdepodobne najznámejšie a najpopulárnejšie sú tie posledne menované, vzhľadom na svoju nadmorskú výšku. Je to najvyššie položené ubytovanie na Elbruse, ktoré vám ušetrí 1-2 hodinu času z výstupu. Avšak spanie v tejto výške je fyzicky náročnejšie.

Elbrus - najvyšší vrch Európy
Tradičné bočki Elbrus s rovnomennou horou a jej dvoma vrcholmi v pozadí.

Ubytovanie Národný park Elbrus sa nachádza len pár výškových metrov nad barelmi stanice Garabaši, približne vo výške 3900 metrov nad morom. Je to zhluk siedmych jednoduchých ale čistých komplexov unimobuniek, ktoré sú nazvané podľa pána, ktorý ich prevádzkuje. Práve on kedysi vyberal od horolezcov vstupné na horu a odtiaľ pochádza názov.

Naša izba v ubytovaní Narodný Park Elbrus. Milé, malé, utulné. Ale hlavne čisté.

Za 1000 rubľov na noc ste ubytovaný v jednoduchej izbe z preglejky, ktorá má vlastný elektrický ohrievač, 4 postele, 2 elektrické zástrčky na nabíjanie, deku. K dispozícii je taktiež vonkajší, ale krytý záchod a spoločná kuchyňa, kde je plynový a aj elektrický sporák. Avšak všetku vodu, jedlo a aj náčinie je potrebné si doniesť, ak si ho nechcete kupovať v neďalekom hoteli alebo kaviarni.

Elbrus - najvyšší vrch Európy
Pohľad zvnoka na WC a západný (5642 m) a východný (5621 m) vrchol Elbrusu.

Ďalšou možnosťou je si požičať hrnce a taniere od miestnych sprievodcov, ktorí varia pre svoje skupiny a všetky potrebné veci tam majú uložené. Čistota a štandard je na relatívne vysokej úrovni vzhľadom na lokalitu. Jediným problémom je, že si musíte doniesť vlastnú pitnú vodu a aj vodu na umývanie. Ak tak nespravíte, jedinou možnosťou je roztápať sneh, keďže k dispozícii nie je žiadna kúpeľňa a ani spoločné sprchy. Práve pre túto možnosť sme sa pri našom poslednom výstupe na Elbrus rozhodli my. Veľmi podobní štandard ubytovania sa nachádza aj vo výške 4100 metrov a nazýva sa Muzafar. Ten bol ale v čase našej cesty zrovna obsadený.

Takto vyzerá toaleta v 3900 mnm.

Pravdepodobne poslednou možnosťou je kapsulový hotel LeapRus, ktorý je najluxusnejšou a zároveň asi aj najdrahšou možnosťou ubytovania pod vrcholom Elbrusu. Tento komplex troch dizajnových kapsulí má vlastnú reštauráciu, zdieľanú kuchyňu, WIFI zdarma, raňajky v cene a taktiež televíziu priamo na zdieľanej izbe 🙂

Pohľad do zdieľanej izby v LeapRus Capsule Hoteli.

Je to bezpochyby dobrá možnosť pre tých najnáročnejších, ktorým nevadí si za pobyt na Elbruse priplatiť. Tento eco hotel sa nachádza v približnej výške 3912 metrov. Niektoré izby majú krásny výhľad priamo na horu, iné vlastnú terasu na ktorej môžete tráviť aklimatizačné dni.

Eko Hotel Leap Rus a najvyššia hora Európy pri západe slnka.

Ako prebieha samotný výstup po aklimatizácii?

Ako sme už spomínali, najlepšie je mať za sebou aklimatizačné dni. Kedže Elbrus je najvyššia hora Európy, netreba nič podceniť. Odporúča sa najmenej 7 dní trekovať v okolitých horách – trasy trekov vieš získať aj s mapami v Terskole. Taktiež je dobré pred samotným výstupom stráviť aspoň tri noci v jednom z možností ubytovaní priamo na hore a podniknúť aklimatizačné treky. Deň pred výstupom je dobré zaradiť oddychový deň, kedy len sedíte na ubytovaní alebo pred ním, obdivujete hory, čítate si, spíte a oddychujete. Sily sa vám určite budú hodiť.

Samotný výstup od poslednej stanice lanovky, kde sa prespáva, začína okolo polnoci a musíš byť na vrchole Elbrusu do 12:00. Vtedy sa počasie začína veľmi meniť a mohol by si chytiť búrku. Pred sebou máš takmer 1800 výškových metrov. Ak si chceš výstup uľahčiť tak je možné zaplatiť si buď ratrak alebo snežný skúter, ktorý ťa ráno vyvezie buď do lokality Pastuchove skaly vo výške 4750 metrov, alebo až do výšky 5100 odkiaľ začneš svoj výstup. Takéto vyvezenie (a následne zvezenie) stálo v júni 2019 približne 70 eur po Pastuchove skaly a 100 eur až do výšky 5100 metrov. My sme sa však rozhodli výjsť celú časť pešo.

V ranných hodinách a pri svitaní sú teploty hlboko pod nulou. Potrebné sú čelovky

Výstup na Elbrus z jeho južnej strany nie je technicky príliš náročný. Potrebné sú len základné skúsenosti s horami a dobrá výbava. Určite by ste nemali zabudnúť na cepín, mačky a feratový set, kvôli isteniu, keďže vo vyššách sekciách budete musieť byť naviazaní na lano.

Začína sa medzi polnocou a druhou hodinou rannou približne vo výške 3850 – 4100 metrov v závislosti od zvoleného ubytovania. Vyráža sa v mačkách, aby sa uľahčil pohyb na zmrznutom snehu a ide sa prvých niekoľko hodín len za svetla čeloviek. Až približne do výšky 4750 metrov je výstup relatívne nenáročný a ide sa po širokej, upravenej zjazdovke do strmšieho kopca. Avšak pri zlom počasí, nízkych teplotách a silnom vetre može byť aj tento výstup nebezpečný, preto nepodceňujte vaše vybavenie a prípravu.

Vrcholová fotografia a zostáva už len zísť 1800 výškových metrov.

Defakto od výšky 4150 metrov už neexistujú výškové tábory a vy musíte zdolať 1500 výškových metrov smerom nahor (celkovo takmer 1900). Preto sa vyráža skoro ráno, lebo celkový výstup na vrchol môže trvať 8 až 12 hodín. Najnáročnejšou a najtechnickejšou časťou je miesto tesne nad Pastuchovými skalami a v sedle medzi západným (5642 m) a východným (5621 m) vrcholom. Svahy sú tu relatívne strmé a riziko zošmyknutia vysoké, preto sa v tejto časti využívajú fixné laná. Po dosiahnutí vrcholu trvá následný zostup 3 až 5 hodín k stanici lanovky. Musíte to však stihnúť najneskôr do 16:00. Inak strávite ďalšiu noc na hore.

Páčil sa ti článok Elbrus – najvyššia hora Európy? Chces vedieť o ďalších zaujímavých trekoch na Kaukaze? Ďalšie naše články nájdeš na tomto odkaze. Prajeme príjemné čítanie

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.