Modré mesto Džódhpur

Pomedzi starobylé tradičné domy „haveli“ kde-tu presvitá slnko. V uličkách je prítmie a vládne relatívny pokoj. Nie sú tu autá a ani by ste nepovedali, že ste v jednej z najrušnejších krajín sveta. Atmosféra je takmer krájateľná. História a svojský šarm. Modrá, takmer všade okolo nás je modrá. Mesto? Džódhpur, India.

Dramatické púštne mesto

Impozantná pevnosť Mehrangarh sa týči na strmom brale ako gigantický nemý strážca. Pripomína 18. storočie, keď bol Džódhpur hlavným mestom malého miestneho štátu. V tieni pevnosti leží nádherné mesto, ktoré od tých čias ostalo takmer nezmenené. Samozrejme, podobne ako inde v Indii aj tu nájdeme široké cesty, diaľnice, paneláky a infraštruktúru. Všetko toto je však mimo mesta, samotné historické centrum tak prekvapivo ostalo zachovalé. Nájdeme tu historický bazár, niekoľko fotogenických schodiskových studní a množstvo modrých domov. Prečo modrá? Existuje niekoľko teórií. Najrozšírenejšie je tvrdenie, že na modro boli pôvodne natreté domy najvyššej kasty duchovných – brahmanov. Postupne po nich začali opakovať aj ďalší, aby zvýšili prestíž svojich obydlí. Iné vysvetlenie je napríklad, že modrá odpudzuje hmyz alebo že odráža slnko a ochladzuje domy počas horúcich letných dní. Či je to tak alebo onak, pre nás je dôležité, že modré mesto nielen vzniklo, ale sa aj zachovalo v celej svojej historickej kráse až do dnešných dní.

Modré mesto Džódhpur, India, Rajastan
Panoráma modrého mesta z pevnosti

Úzke uličky, modré domy

Nerátajte však s tým, že celý Džódhpur je modrý. Niektoré časti sú modrejšie ako iné a niekde nie sú takmer žiadne modré budovy. Najviac ich nájdeme priamo pod bralom, na ktorom sa vypína mestská pevnosť – v historicky najlukratívnejších štvrtiach mesta. Keď prechádzate ich uličkami, máte pocit, akoby zastal čas. Väčšina domov naokolo sú takzvané haveli, historické domy s 3 – 4 poschodiami, malý vnútorný dvor, z ktorého sa ide do izieb a plochú strechu s terasou. V ich tieni sa hadia uzučké uličky, ktoré akoby ste vystrihli z orientálnej rozprávky. Drevené zdobené dvere a okenice sú privreté a kde-tu znútra počujete hudbu. Po ulici prechádzajú miestne ženy v nádherných farebných sárí. V niektorých domoch je stánok s občerstvením alebo cukráreň. Miestni vás zdravia. Okolo sa motajú miestne psy a tiež zdravia návštevníkov vytrvalým štekotom. To, že ste v 21. storočí, vám pripomenie až motorka, ktorá vás svojím neodbytným trúbením vytrhne z orientálnych snov.

Modré mesto Džódhpur, India, Rajastan
Pood pevnosťou sa ukrýva spleť modrých uličiek

Ubytovanie ako zážitok

Ak si chcete z návštevy Džódhpuru urobiť naozaj rozprávkový indický zážitok, tak sa môžete v starom meste ubytovať priamo v jednom z historických domov. Je ich tu niekoľko prerobených na slušné butikové hotely a guest house s reštauráciami na streche. Keď si vyberiete dobre – napríklad Raj Mandir Guest House – tak môžete bývať priamo v jednom z modrých domov a zo strechy mať celé modré mesto ako na dlani. Len na málo miestach sa viete historickým mestám takto dostať pod kožu.

Bonusom Džódhpuru sú jeho obyvatelia. Sú totiž mimoriadne milí a nápomocní. Ak vás v Indii niekto na ulici osloví a ponúkne vám pomoc, tak vám väčšinou chce niečo predať. Nehovorím, že sa vám to v Džódhpure nestane, ale často vám tu naozaj chcú pomôcť, ukázať cestu, porozprávať o svojom meste alebo vás dokonca pozvať na návštevu. Miestni to majú ako súčasť svojej kultúry a hrdosti a tvrdia, že sú najpohostinnejším mestom v indickom štáte Radžastan. Ak by sa správali inak, tak by vraj zradili miestnu tradíciu.

Modrý, starobylý a romantický, taký je Džódhpur, India akú chcete zažiť. Ak plánujete cestu do druhej najľudnatejšej krajiny, určite odporúčam nevynechať toto krásne mesto aby ste zažili Indiu ako ste o nej čítali – malebnú, priateľskú a historickú.

Džódhpur, India – Praktické informácie

Džódhpur je obľúbeným púštnym mestom v indickom štáte Radžastan. Z Džajpuru, hlavného mesta štátu sa sem dostaneme za 5 – 6 hodín autom alebo vlakom. Cesta z New Delhi sem trvá asi 11 hodín. Mesto je situované v púšti Thar, je tu preto veľmi teplo a v letných mesiacoch sem odporúčam ísť iba mimoriadne teplovzdorným turistom. Ideálna sezóna je v novembri alebo vo februári a marci – vyhnete sa tak decembrovým oparom a hmlám a zároveň ešte nebude 45 stupňov ako v letných mesiacoch.

Ak by ste chceli Džódhpur navštíviť tak môžete aj v rámci nášho zájazdu Neuveriteľná India

Pozrite si naše cestovateľské tipy k návšteve Indie.

Viac informácií k Radžastanu a Džódhpuru nájdeš aj na wikipedii

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.