Dolomity obytným autom alebo európsky prírodný raj

Keď sme na začiatku leta dostali od VW Úžitkové vozidlá ponuku požičať si novú VW Californiu Beach 6.1 na dva týždne, nastala pre nás ťažká úloha – vymyslieť, kam sa vydáme. Hlavné parametre boli, aby bola destinácia exotická, ale zároveň aby nebola príliš ďaleko, keďže sme sa potrebovali zmestiť do nájazdu cca 2 000 kilometrov za dva týždne. V hre boli Dolomity, ale rozmýšľali sme aj nad Bosnou a Hercegovinou, menej známymi oblasťami Chorvátska, severom Poľska či úžasnou domácou Muránskou planinou.

Nakoniec padla voľba na Dolomity, ktoré sme mali v hľadáčiku už dlhšie. Vedeli sme, že sú krásne a kempovanie v horách má vždy svoje čaro. Pôvodne sme sa tam chceli vydať presne pred rokom v októbri. Vtedy sme už sme mali aj všetko naplánované. Potom sa však Taliani, podľa nášho vzoru, rozhodli presne v danom dátume uskutočniť celoplošné antigénové testovanie obyvateľstva Dolného Tirolska a do regiónu nemohol v tom čase nikto vstúpiť. Preto nám možnosť navštíviť ich teraz počas leta padla vhod. Do kariet nám hralo aj to, že sa nachádzajú necelých 550 kilometrov a 6,5 hodiny jazdy od Bratislavy. Bolo preto rozhodnuté.

Deň 1: Bratislava – rakúsko talianské pohraničie

Pobalili sme turistické topánky, ruksaky, feratové sety, spacáky a kempingovú výbavu a vydali sa smerom k talianskym hraniciam. Cestou nás chytila nesmierne silná búrka, ktorá naše putovanie spomalila značným spôsobom, a preto sme ocenili najväčšiu výhodu Californie – možnosť prespať kdekoľvek. Zastavili sme na parkovisku, rozložili posteľ a kvôli bezpečnosti sme už v noci nepokračovali. A dobre sme spravili. Príchod do Dolomitov za dňa je totiž mnohonásobne pôsobivejší ako nočný príjazd.

Vieme si predstaviť aj horšie parkoviská ako to na Tre Cime di Lavaredo

Dolomity deň 2: Rifugio Auronzo, Tre Cime di Lavaredo

Tesne po prekročení talianskej hranice prejdete dedinkou Dobiacco Nuovo a začnete vchádzať do dlhého úzkeho údolia, kde sa všade naokolo vás týčia majestátne štíty okolitých hôr. Hneď tu na vás čaká prvá povinná zastávka – Lago di Dobiacco so svojou azúrovou modrou vodou a plastovými lodičkami, na ktorých sa môžete člnkovať po jazere. Na tomto mieste môžete stráviť príjemnú hodinku prechádzkou okolo jazera a potom už odporúčame vydať sa smerom na slávne Tre Cime di Lavaredo.

Už príchod do Dolomitov popri Lago di Dobiacco dáva tušiť, že to bude stáť za to.

Nebojte sa obetovať 30 eur za parkovisko na 24 hodín, ktoré je situované hneď pod známymi kamennými vežami. Počas hlavnej sezóny odporúčame prísť na parkovisko skoro ráno, alebo neskoro večer, keďže cez deň býva beznádejne preplnené a môže sa vám stať, že v rade zostanete stáť aj niekoľko hodín, alebo sa otočíte. Vďaka zaplateniu poplatku sa však budete môcť vyviesť až priamo k horskej chate Rifugio Auronzo a stráviť noc vo výške 2 320 metrov nad morom.

Žiadny hotel nedá také výhľady človeku, aké dá len obytné auto človeku.

V prípade krásneho počasia sa vám naskytnú dych berúce výhľady na okolité hory. My sme vďaka našej Californii mali doslova milión hviezdičkový hotel a po východe slnka neskutočnú raňajkovú kulisu. Avšak za 30 eur nečakajte žiadny luxus. Tento poplatok zahŕňa len možnosť vyviesť sa na parkovisko po strmých serpentínach. Platíte za exkluzívne miesto, ktoré však bezpochyby stojí za všetky drobné. Ak máte dostatočný rozpočet, tak na tomto parkovisku môžete kľudne stráviť aj niekoľko dní. V okolí je dosť aktivít, ktoré vás zabavia.

Parchegio Tre Cime, Dolomity

My sme sa hneď v prvý deň navečer vydali na ľahšiu túru okolo samotného masívu Tre Cime di Lavaredo, ktorá nám zabrala približne  4-5 hodín. Z toho sme však väčšinu času fotili, keďže je naozaj čo. Výhľady počas celej trasy sú naozaj úchvatné a ak sa podvečer vyberiete okolo ikonických veží z dolomitu v protismere hodinových ručičiek, na záver trasy zažijete úchvatný západ slnka.

Dolomity sú preslávené svojimi západmi slnka
Dolomity sú preslávené svojimi západmi slnka

Samozrejme v prípade, že vám bude priať počasie. Táto trasa je ideálna z toho dôvodu, že vám predostrie mnohé možnosti, ktoré sa vám v okolí naskytajú. Nielenže uvidíte väčšinu turistických chodníkov, ale aj známe ferraty, ktoré prechádzajú jaskyňami vybudovanými pre obranné účely počas prvej svetovej vojny. Budete sa tak môcť rozhodnúť, kam sa vyberiete nasledujúci deň. Pomôcť vám môže aj nasledujúca stránka s popismi trekom v okolí Tre Cime.

Dolomity deň 3 – Tre Cime di Lavaredo a Cadini di Misurina

Dolomity sú počas letnej sezóny takmer beznádejne zarezervované a na každom mieste je obrovské množstvo ľudí. Preto odporúčame naplánovať si deň tak, aby ste všetky túry absolvovali za východu a západu slnka, kedy sú kopce takmer prázdne a vy stretnete len zopár ranných vtáčat alebo nočných vtákov a vyhnete sa tak davom a masám ľudí, ktorí prichádzajú za turistikou počas dňa. Hneď po svitaní sa vydajte smerom k chate Rifugio Lavaredo a odtiaľ na ferratový okruh smerom Tre Cime di Lavaredo – Santiero de Luca / Innerkofler (2B) a Monte Paterno Via Ferrata. Táto trasa vám zaberie lepšiu polovičku dňa, a preto je dobré začínať skoro ráno, aby ste boli okolo obeda späť pri aute.

Oddych po treku s bezkonkurenčným výhľadom. Aj toto je výhoda dovolenky obytným autom

Následne obed s prekrásnymi výhľadmi na okolité končiare, oddych a podvečer ľahká „túrička“ smerom k skupine štítov nazývanými Cadini di Misurina. Túra je naozaj nenáročná a povedie vás po hrebeni k jednému z highlitov celého pobytu v Dolomitoch. Po asi 40 minútach nenáročnej chôdze s krásnymi výhľadmi sa sčista-jasna dostanete na fascinujúcu vyhliadku, kde si budete môcť spraviť za dobrého počasia neskutočné fotografie. Po tom čo si užijete výhľady odporúčame pokračovať po hrebeni, pokiaľ vám svetlo dovolí, alebo návrat na parkovisko.

Cadini di Misurina, Dolomity
Cadini di Misurina

Dolomity deň 4 – Tre Cime di Lavaredo – Lago di Sorapis – Passo Giau

Opúšťame magické Tre Cime di Lavaredo a vydávame sa smerom na slávne lyžiarske stredisko Cortina d’Ampezzo. Cestou odporúčame malú zachádzku smerom na parkovisko pri Malga Maraia. Tu nechávame auto a vydávame sa na túru smerom na Lago di Sorapis. Je to rozprávkovo azúrové horské jazero položené vysoko na kamennej plošine medzi horami. Túra sem zaberie približne tri hodiny každým smerom a hlavne stúpanie do strmého kopca po veľkých kameňoch dá slušne zabrať. Výhodou však je, že nemusíte brať veľa vody, keďže cestou kopírujete trasu horského potôčika.

Odmenou za relatívne náročnú trasu s prevýšením cez 700 výškových metrov na necelých piatich kilometroch vám budú pohľady na jazero, ktoré akoby by bolo vystrihnuté z propagačných materiálov Nového Zélandu, Patagónie či národných parkov západnej Kanady. Jednoducho nádhera. Po tom čo si pri jazere oddýchnete, pofotíte a pokocháte sa, vydajte sa rovnakou trasou späť.

Čaká vás presun cez Cortinu d’Ampezzo na Passo Giau. Pripravte sa na prekrásnu scénickú cestu s desiatkami serpentín, na ktorej konci vás čaká neplatené parkovisko priamo pod ikonickou horou s už, ako inak, priam dokonalým výhľadom na okolie. Práve tu sme tretiu noc odstavili našu Californiu, roztiahli markízu, vytiahli stolík a stoličky a pri poháriku Cuba Libre sa len kochali výhľadmi na okolie vo výške 2 236 metrov nad morom.

Passo Giau, Dolomity
Passo Giau

Dolomity deň 5 – Passo Giau – Seceda

V tento deň sa netreba naháňať ani príliš skoro ráno vstávať. My sme si preto oddýchli a vychutnali ohurujúce výhľady z nášho strešného apartmánu priamo na ikonickú Monte Nuvolau. Po croissante a kávičke na miestnej chate sme sa vydali smerom na Valgardenu/Ortisei, kde nás čakala ďalšia pecka – známa Seceda. V prípade, že sa vám nechce šliapať niekoľko hodín do kopca, odporúčame začať v Ortisei, odkiaľ vás lanovka vyvezie priamo na vrchol Secedy. Hneď po vystúpení budete mať Dolomity ako na dlani. Ak sa chcete aj prejsť po malebných horských lúkach, ktoré ako keby z oka vypadli reklame na známu kravičkovskú čokoládu, začnite lanovkou Col Raiser.

Passo Giau, Dolomity
Výhľady sme nemali vôbec zlé.

Tá vás vyvezie na miesto, odkiaľ vás čakajú ešte asi dve hodiny turistiky na vrchol. Opäť je najlepšou voľbou vydať sa sem až na západ slnka, keďže v tomto čase už bývajú tieto počas dňa prepchaté miesta úplne vyľudnené. Vy tak budete na kopci úplne sami a budete si môcť užiť panenský kľud a ticho pri prekrásnom západe slnka, ktorý bude osvetľovať špicaté štíty ikonickej Secedy. Nezabudnite si so sebou však zobrať čelovky, keďže návrat k autu bude až po západe slnka.

Seceda, Dolomity

My sme prespali priamo na parkovisku lanovky Col Raiser za 5 eur na noc, keďže VW California má obrovskú výhodu, že aj napriek tomu, že je to obytné auto, stále spadá do kategórie osobných áut a nie karavanov, ktorých parkovanie je tu zakázané. Na hľadanie miest na nocľah, ako aj čerpacích staníc či zdrojov pitnej vody sa nám osvedčila aplikácia park4night, ktorú nám odporučili naši španielski kamaráti, ktorí už boli na ceste karavanom niekoľko mesiacov. Ak cestujete obytným autom alebo karavanom, určite si ju nezabudnite nainštalovať, ušetrí vám kopec hľadania a problémov.

Dolomity deň 6 – Seceda – Alpe di Siusi – Zanser Alm Parking

Kratučký štyridsaťminútový presun do dedinky Siusi allo Sciliar, odkiaľ si zoberte lanovku smerom na najväčšiu európsku vysokohorskú alpínsku lúku. Spiatočná cena lanovky je 19 eur na osobu a vyvezie vám z výšky 1 000 metrov až do 1 800 metrov. V prípade že chcete ušetriť, môžete sa na Alpe di Siusi vyviezť aj autom, ale musíte sem doraziť pred 9:00 a miesto môžete opustiť až po 18:00. Medzitým je cesta pre osobnú dopravu uzavretá. Preto uprednostňujeme lanovku, s ktorou ste flexibilnejší.

Alpe di Siusi

Na Alpe di Siusi na vás čaká prekrásna vysokohorská lúka ako vystrihnutá zo záberov fotobanky. Je možné, že mnohé zábery naozaj pochádzajú práve odtiaľto. Lúka je totiž posiata mnohými horskými chatkami, ktoré sa dajú krásne odfotiť s majestátnymi dolomitskými končiarmi na pozadí. Budete si tu pripadať ako v rozprávke. Stráviť tu môžete niekoľko hodín príjemnými potulkami, alebo si požičajte elektrické bicykle a prebrázdite okolie na nich.

Existuje asi len málo fotogenickejších miest na našom svete

Alpe di Siusi navrhujeme opustiť okolo 16:00, aby ste sa stihli prepraviť na asi hodinku vzdialené parkovisko pri Zanser Alm. Tu nechajte auto a vyšliapte si asi jeden a pol hodiny na Geiser Alm tak, aby ste to stíhali na západ slnka v údolí Val di Funes. Opätovne sa ocitnete pod monumentálnou Secedou, ale tentokrát z opačnej strany. Budete sa už po niekoľkýkrát cítiť ako v rozprávke. Dolomity sú totiž na epické výhľady ako stvorené a vy nebudete veriť vlastným očiam. Každý deň prekonáva ten predošlí.

Dolomity
Cesta na Geiser Alam

Na Geiser Alm sa nachádzajú dve horské chaty (Rifugio delle Odle Geiser Alm a Gschnagenhardt-Alm), v ktorých si v prípade potreby môžete zarezervovať ubytovanie. Taktiež je možné prespať vo vlastnom stane alebo bivakovať pod otvorenou nočnou oblohou ako my a sledovať magické hviezdne prestavenie. V tomto prípade vám bude odmenou nielen západ, ale aj východ slnka. Spanie na tomto mieste vďaka monumentálnym výhľadom určite neoľutujete. Ak sa vám však nechce stráviť noc v horách, vráťte sa späť na parkovisko k svojmu autu a noc strávte na parkovisku pri Zanser Alm.

Rifugio delle Odle, Dolomity
Východ slnka na Geiser Alm vo Val di Funes

Dolomity deň 7 – Zanser Alm – Kronplatz – Lago di Braies

Presuňte sa malebnou horskou krajinkou smerom so Zanser Alm pod Kronplatz. Cestou sa zastavte pozrieť známy kostolík v dedinke Santa Magdalena. My sme sa vydali dlhšou, ale o to krajšou cestou cez San Martino in Badia a oplatilo sa. Prechádzali sme kľukatými serpentínami, ktoré boli v mnohých miestach široké len pre jedno auto a spoločnosť nám robili úžasné výhľady. Cesta nie je veľmi frekventovaná, takže by nemal byť problém s prejazdom ani väčším autom. My sme to s Californiou zvládli úplne bez problémov. 

Dolomity
California je skvelým parťákom. Môžete s ňou zastaviť takmer kdekoľvek a spraviť si piknik.

Na kruhovú horu Kronplatz, ktorá ponúka majestátne 360 stupňové výhľady na okolité Dolomity a Alpy sa dostanete lanovkou z viacerých okolitých dedín. Je len na vás či si vyberiete Furciu, Olang alebo Riopratino. My sme vyrážali z Riopratino, keďže na internete sme sa dočítali, že lanovka z Olang v lete nefunguje. Nebola to však pravda.

V pokladni odporúčame kúpiť si kombinovaný lístok zahŕňajúci nielen spiatočnú cestu lanovkou, ale aj Lumen – múzeum vysokohorskej fotografie a MMM Corones – Messnerove horské múzeum. Ušetríte tak asi 10 eur. Obe múzeá sa nachádzajú na vrchole tejto rozložitej hory. Lumen je jedno z najlepších múzeí, ktoré sme v živote navštívili a určite sa oplatí. Ak máte radi fotografiu, tak budete v siedmom nebi a vyhraďte si naň aspoň dve hodiny, keďže interaktívne expozície sú naozaj dobre spravené. Hlavne zrkadlová sieň s videoprojekciou vám vyrazí dych. Messner Mountain Museum Corones nás naopak svojimi expozíciami neuchvátilo, ale je umiestnené v krásnej futuristickej budove navrhnutej Zahou Hadid a je zaujímavo zasadené do vrcholku hory. Už len kvôli architektúre sa ho oplatí navštíviť. Nehovoriac o komplexných výhľadoch na Dolomity, Alpy a údolia Valdaora-Olang, Brunico-Bruneck a Badia. Určite neoľutujete. 

MMM Corones, Dolomity
Futuristická budova Messnerovho múzea MMM Corones

Poobede návrat k autu a krátky presun smerom k preslávenému jazeru Lago di Braies. Do tohto uzučkého údolia sa dá dostať medzi 9:30 a 16:00 len v prípade, ak máte zarezervované parkovisko online. Dôvodom je nesmierna popularita tohto miesta. Ak rezerváciu parkoviska nemáte, na neďalekom kruhovom objazde vás otočia a vrátiť sa budete môcť až po štvrtej hodine poobede. Podľa nášho názoru to vôbec nevadí, keďže na Lago di Braies úplne stačia tak 1-2 hodinky.

Lago di Braies, Dolomity
Lago di Braies

Ide o prekrásne, ale nesmierne populárne a stovkami ľudí navštevované ľadovcové jazero umiestnené medzi horami, na ktorom je možné člnkovať sa na drevených člnoch, poprípade si na jeho brehoch spraviť krátku prechádzku. Populárne je aj vďaka instagramovým fotkám. Preto sa pripravte na davy ľudí a na to, že po 17:00 je veľká časť jazera už v tieni. Ak sem teda prichádzate kvôli dokonalým fotkám, príďte skôr. Prespať s obytným autom či karavnom je možné priamo na parkovisku, kde je lepšie rezervovať si lístok online.

Deň 8 – Lago di Braies –  Bratislava

Opúšťame prekrásne Dolomity a vydávame sa späť na Slovensko. Ak máte dostatok času, tak cestou je možné navštíviť mnoho zaujímavých lokalít, ako napríklad Salzburg, Hallstadt, prejsť cez scénickú Grossglockner High Alpine Road či zastaviť sa na ferrate Donnerkogel Klettersteig, ktorá je preslávená svojím rebríkom do neba. Poprípade sa na Slovensko vydať čo najpriamejšou cestou. Rozhodnutie je len na vás.

Akokoľvek sa rozhodnete, garantujeme vám, že Dolomity autom vás očaria. Špeciálne, ak sa vyberiete napríklad VW California, ktorá je na kemping a tento tip dovolenky ako stvorená. My ich zaraďujeme po Patagónii suverénne na druhú priečku najkrajších miest, aké sme po svete navštívili. Ani sa nám nechce veriť, že sme tento prírodný poklad, ktorý sa nachádza len pár hodín jazdy od Slovenska doteraz nenavštívili.

Cesta Hotelom California po Dolomitoch bola absolútna boma. Opodrúčame každému

Ak máte otázky na článok „Dolomity obytným autom alebo európsky prírodný raj“, napíšte nám ich do komentáru a my s radosťou odpovieme.

Ďalšie itineráre do viac ako 100 krajín a destinácií nájdete na tomto odkaze.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

dobry den, velmi ste ma inspirovali . chcem zobrat rodinu a podniknut podobny vylet do dolomitov. chcem sa spytat ci sa da vsetko co ste popisovali zvladnut autom alebo je vyhodne si kupit aj viac denny listok na lanovky?
dakujem.

Dobrý deň, my sme všetko zvládli autom alebo pešo, okrem Alpe di Siussi, kde sme auto nechali na parkovisku a hore sa vyviezli lanovkou, lebo je tam denná uzávera.
Ale možno aj ten viacdenný lanovkový lístok stojí za zváženie. Peťo