Dánsko – najšťastnejšia krajina na svete alebo ako to dokázať

Dánsko - najšťastnejšia krajina na svete

Platia také vysoké dane, že Slováci by sa vzbúrili, ale za to dostávajú od štátu takmer všetko. Veď nejeden z nás počul, že Dánsko patrí medzi najšťastnejšie krajiny na svete. Ako to dosiahnuť? Je to o peniazoch alebo o systéme? Či o osobnom nastavení? Aký je návod na šťastie, ktoré neustále hľadáme?  Alebo  je to len obyčajné dánske hygge, ktoré začína ovládať nielen európske krajiny? Článok „Dánsko – najšťastnejšia krajina na svete“ vám to prezradí.

Čo presne znamená hygge? Po prvé, začnime tým, ako to vyslovíme. Tento dánsky pojem, ktorý sa vyslovuje „hoo-ga“, nemožno preložiť  jedným slovom. Zahŕňa pocit útulnosti, spokojnosti a pohody prostredníctvom vychutnávania jednoduchých vecí v živote.

Dať si sviečku, tepláky a užívať si bezprostrednosť

Ak ste si niekedy užili čítanie knihy v interiéri počas daždivej nedele alebo šálku horúceho kakaa, keď snežilo, zažili ste hygge bez toho, aby ste o tom vedeli. Hygge je taká dôležitá súčasť bytia každého Dána, že sa považuje priam za črtu dánskej identity. Je to neoddeliteľná súčasť národnej DNA.

Táto národná posadnutosť všetkým útulným sa považuje za jeden z dôvodov, prečo je Dánsko vždy na vrchole zoznamu najšťastnejších krajín sveta, a to aj napriek ich neslávnym mizerným zimám. A nedávno sa na tento úžasný spôsob života začal chytať aj zvyšok sveta.

Podobne ako v nemeckom koncepte Gemütlichkeit a holandskej myšlienke Gezelligheid je teplý a útulný životný štýl, ktorý hygge podporuje, kľúčovou súčasťou dánskej kultúry od začiatku 19. storočia, keď sa toto slovo prvýkrát objavilo v písanom jazyku.

Hygge je pre Dánov životným štýlom. V roku 2016 sa v Spojenom kráľovstve po vydaní niekoľkých kníh na túto tému uchytilo ako trend životného štýlu. V Británii sa stalo takým populárnym, že bolo dokonca zaradené medzi obľúbené slová roka 2016 – na druhom mieste po brexite.

O rok neskôr bola na rade Amerika. Aj ju ovládlo hygge. Zaoberali sa ňou všetci – od čitateľov The New York Times po The New Yorker a v priebehu niekoľkých mesiacov bolo na túto tému vydaných najmenej osem kníh. Hygge začalo byť trendy aj na sociálnych sieťach. Keď aktivita na stránke o „hygge“ koncom roka 2016 vzrástla o 285 percent, Pinterest pre nasledujúci rok predpovedal, že pôjde o jednu z najhorúcejších tém týkajúcich sa domácnosti.

Dánsko - najšťastnejšia krajina na svete
Krása je v maličkostiach

Čo je hygge?

Počítajú sa napríklad tepláky ako hygge? Áno. V dánčine pre ne dokonca existuje špeciálne slovo! Hyggebukser sú nohavice, ktoré by ste nikdy neobliekli na verejnosti, ale prakticky v nich žijete, keď ste cez víkend doma a pozeráte niečo na Netflixe. Okrem toho, že Dáni označujú veci ako hyggelig (podobné hygge), pri opise vecí sú priam posadnutí pridávaním hygge k iným slovám. Napríklad hyggekrog je v podstate kútik, kde sa môžete pohodlne usadiť – predstavte si stoličku pri okne, kde sa môžete zabaliť do deky a sledovať svet naokolo. Alebo vaše obľúbené kreslo, kde si čítate.

Čo sa ešte považuje za hygge?

Sviečky

Ak sa na to spýtate Dána, pravdepodobne vám povie, že najdôležitejšou súčasťou vytvárania hygge atmosféry doma sú sviečky. Dáni podľa domácich zdrojov spália ročne neuveriteľných šesť kíl vosku na obyvateľa – viac ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Tak vypnite tú nevábnu hornú lampu v izbe a zapáľte nejaké sviečky.

Zabaliť sa do deky

Či už ide o veľkú deku alebo vyhrievanú prikrývku, treba mať okolo seba niečo mäkké. Rovnako ako nadrozmerné svetre a hrubé ponožky (naozaj čokoľvek pletené), vďaka ktorým sú veci oveľa viac hygge.

Domáce sladkosti, pohodlné jedlo a teplé nápoje

To, čo jete, je tiež nevyhnutné na vytvorenie príjemnej atmosféry.  Reštaurácie môžu mať hygge atmosféru (myslite na sviečky na stole a kozub vzadu), míňať veľa peňazí na drahé jedlo nemá zmysel. Ide skôr o pohodlie. Takisto nemať doma zbytočnosti, ktoré nepotrebujem. Načo sa obklopovať haraburdami, čo už nevyužívam? A rozhodne stále nepotrebujem nové veci. Treba mi každý rok-dva nový mobil? Alebo auto?

Leto, voda, grilovačky

Neodmysliteľnou súčasťou leta v zmysle hygge sú grilovačky, farebné lampióny, tlmené svetielka, praskajúci oheň… „Predstavte si vôňu čerstvo pokosenej trávy, opaľovacieho krému, slanej vody či opálenej pokožky, nabáda jeden z propagátorov tohto štýlu. Aj preto sú v Dánsku populárne letné domy pri mori, kde sa schádzajú priatelia.

Ďalšou aktivitou, vďaka ktorej sú Dáni šťastní, sú stále prechádzky. Tu nevidíte v nákupných centrách davy ľudí ako u nás na Slovensku. Je takmer jedno, aké je počasie, ľudia vyrazia na prechádzky. Prejsť sa, porozprávať – hlavne nebyť stále doma

Dánsko - najšťastnejšia krajina na svete
Základom je pohoda a tešiť sa z maličkostí

Byť v pohode

Keď som do Dánska priletel z Grónska, práve sa konal protest zamestnancov letiskového personálu. Na batožinu sme čakali asi 90 minút a nikto sa nerozčuľoval. Len ja. „Veď chápeme, prečo protestujú. Zmeníme to?“ komentovali Dáni v dlhočiznom rade pri stratách a nálezoch. Tu sa s pochmúrnymi tvárami tak často nestretnete. Ľudia, ktorí sa nepoznajú, sa obdarúvajú úsmevom alebo pekným slovom. Z obchodu za mnou vybehol predavač, aby mi v angličtine zaželal pekný deň. Aký pocit to vo vás zanechá?

A čo nie je hygge? Napríklad celý deň hľadieť do telefónu, televízie či byť sám – aj keď máte zapálené sviečky

Máme na to na Slovensku?

Máme. Nie je to o politikoch. Je to o osobnom alebo spoločenskom nastavení. Ľudia si v Dánsku veria a nemyslia si, že im každý chce niečo zlé. Netreba byť v neustálom negatívnom nastavení a myslieť si, že sa mám/máme najhoršie na svete. Máme vojnu? Padajú nám bomby na hlavu? Nie. Je nám lepšie, ako si myslíme. Skúsme to preniesť aj k sebe domov a vytvoriť si pohodu.

Chceli by ste sa spýtať na článok „Dánsko – najšťastnejšia krajina na svete“? Dajte do komentu a radi odpovieme

V Bhutáne merajú miesto HDP šťastie. Ako to robia? Prečítajte si tu

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.