Sviatok Holi v marci premieňa Nepál na farebný. Ak sa však človek zadíva bližšie, zistí, že Nepál je farebný po celý rok. Za odpoveďou treba ísť vyššie… ešte vyššie ako sa zdá. Ukrýva sa totiž na Streche sveta.
Kým niekto by za pestrofarebný označil svoj život, Indom a Nepálcom by bez pochýb napadli oslavy začiatku jari a sviatok Holi, keď sa ulice zafarbia pestrofarebným práškom.
Nepál však farebný nie je len počas osláv. Aj Himaláje majú svoje farby. Ich jas sa pre niektorých stane najživšou spomienkou ich treku.
V čom tkvejú?
Majú ho na svedomí farebné, modro-bielo-červeno-zeleno-žlté, vlajky. Svetlé látkové obdĺžniky navlečené pozdĺž horských hrebeňov alebo priviazané k posvätným miestam. Kúsok tkaniny známej ako modlitebné vlajky.
Iná farba, iný význam
Spravidla ich potlačia obrázkami a textami. Pozornosť najskôr upriami ich odlišná opakujúca sa farba. Konkrétne je ich päť a každá si so sebou nesie iný symbol. Modrá prináša oblohu, biela vzduch a vietor, červená je typickým symbolom ohňa, zelená ako voda a posledná žltá so sebou prináša zem.
Modrá vlajka by mala viať vždy navrchu. Podľa budhizmu všetko na svete tvorí týchto päť komponentov. Už z diaľky viditeľnú farbu vlajok dopĺňajú na prvý pohľad neviditeľné slová a znaky.
Čo sa na vlajkách skrýva
Ide o modlitby a mantry, teda silné rituálne výroky.
Na niektorých vlajkách je vyobrazený aj Lungta, silný kôň ako symbol rýchlosti a premeny nešťastia na dobro. Jeho prítomnosť odkazuje na Budhu. Stačí na obrázok nazrieť bližšie. Na chrbte nesie tri drahokamy. Odkazujú na Budhu, budhistické učenie a budhistickú komunitu. V rohoch vlajky niekedy vyobrazujú aj posvätné zvieratá. V každom rohu jedného: draka, garudu (legendárna vtáčia bytosť), tigra a snežného psa.
Nielen okrasa, ale hlboký symbol
Hojdajúc sa v rytme vánku dávajú najavo, že nie sú len na okrasu. Vlajky prinášajú mier a prosperitu. Miestni veria, že vietor na Streche sveta zaveje a rozfúka mantry k ľuďom naprieč krajinou. Rozšíri tým požehnanie až priamo do vesmíru. Aj preto ich zvyčajne vešajú na vysokých miestach.
Budhisti ich označujú za posvätné. Sú to predsa tiché modlitby. Ak ich niekto prekročí, vnímajú to neúctivo.
Nielen himalájske vlajky píšu svoj príbeh
Sú žiarivé, neprehliadnuteľné a nachádzajú sa vysoko. Vysoko, no tento raz z politického hľadiska, sa nachádza aj iná nepálska vlajka – národný symbol krajiny. Kým väčšina národných vlajok sa odlišuje len dizajnom, tá nepálska má odlišný aj tvar. A hoci je iná ako tie farebné himalájske, spája ich jedna vec. Mier.
V čom je iná?
Ide o jedinú vlajku sveta, ktorá nemá obdĺžnikový alebo štvorcový tvar. Dizajn sa zrodil na počesť kedysi vládnucich dynastií. Skladá sa z dvoch nerovnako vysokých pravouhlých trojuholníkov, ktoré predstavujú dve nepálske náboženstvá – budhizmus a hinduizmus.
Karmínovú farbu, ako symbol statočnosti Nepálcov a víťazstva, lemuje modrá na znak mieru. Spleť červenej a modrej dokonca odkazuje na teplo-chladnú nepálsku klímu.
Farby ozvláštňujú večný život krajiny
Farby dopĺňajú vzory. Silueta Slnka a Mesiaca na znak kolobehu času. Odkazujú na dlhovekosť a nádej, ktorú krajina potrebuje. Obe boli v čase vzniku vlajky aj symbolom kráľovskej rodiny.
Od Nepálu, cez Tibet až po Bhután. Modlitebné vlajky vejú naprieč horskými priesmykmi. A hoci existujú v súčasnosti rôzne štýly a druhy vlajok, šíria rovnaké posolstvá. Vysielajú zo Strechy sveta do sveta mier a harmóniu.