Cibuľa v tejto krajine stojí trikrát toľko ako mäso

Filipíny majú v súčasnosti najvyššiu cenu cibule na svete. Okrem globálnej inflácie sú za tým aj nepriaznivé poveternostné podmienky. Problémom však nie je len cena, ale aj pašovanie plodiny. Ako zakročil filipínsky prezident, ktorý je súčasne aj ministrom poľnohospodárstva?

Vôňa sa mieša, obmieňa. Chvíľu cítiť nádych španielskej kuchyne z čias hispánskej kolonizácie, ktorú však vzápätí vystrieda chuť juhovýchodnej Ázie, plnej typických dochucovadiel. Ako napríklad cesnak či cibuľa. No filipínske trhy už nevoňajú tak ako pred pár mesiacmi. Miesto sa nezmenilo, no jeden z regálov kričí prázdnotou.

Od šalátov až po dusené mäso. Cibuľa je jednou zo základných ingrediencií filipínskeho jedálnička. Mesačný dopyt po tejto zelenine je priemerne 17 tisíc ton. Aktuálne však cibuľa stojí trikrát viac ako kuracie mäso. 

10 eur za kilo

Nedostatok tejto skromnej zeleniny vystrelil jeho cenu do astronomických výšok. Kilogram červenej aj bielej cibule sa na Filipínach predáva za 600 filipínskych pesos, čo je viac ako 10 eur, v porovnaní s bežnou sumou (200 pesos, teda menej ako 3,50 eura). Dokazuje to najnovší monitoring cien na trhoviskách hlavného mesta Manily. 

Cibuľa drahšia ako mäso

Cibuľa predstihla aj ceny mäsa. Je trikrát taká drahá ako kuracie mäso. Dokonca aj bravčové alebo hovädzie mäso stojí o 25 až 50 percent menej ako cibuľa. Náklady na kilogram cibule sú dokonca vyššie ako minimálna mzda za jeden pracovný deň na Filipínach.

Dôvodom nie je len inflácia 

Tamojší právnici už vyšetrujú dôvody zvýšenia cien. Hovoria o viacerých faktoroch. Jedným z nich je globálna inflácia, ktorá má na svedomí rast cien po celom svete. Na Filipínach dokonca koncom minulého roka 2022 dosiahla 14-ročné maximum. Podľa CNN je za prudkým nárastom cien aj dôsledok minuloročných tajfúnov. Tie poškodili úrodu v hodnote desiatok miliárd pesos. 

Koniec roku 2022 priniesol pašovanie cibule

Soľ nad zlato či cibuľa nad oblečenie. Štátna filipínska agentúra informovala, že colníci zhabali v zásielke oblečenia bielu cibuľu v hodnote takmer 300 000 eur. Stalo sa to len pár dní potom, čo colníci v škatuliach od pečiva našli červenú cibuľu ešte vo vyššej hodnote (340 000 eur).

Napriek tomu, že filipínsky senátor Win Gatchalian bojuje proti pašovaniu, cibuľa stále ilegálne preniká do krajiny. 

Dovoz koncom mesiaca

Prezident Bongbong Marcos je zároveň aj ministrom poľnohospodárstva. Najnovšie schválil dovoz 21 000 ton cibule. Tá má doraziť až koncom januára. Ide o dočasné riešenie bez záložných plánov. Úrady totiž vo februári očakávajú vrchol zberu, ktorý môže znížiť ceny tejto plodiny. Time však píše aj o nedávnej bilaterálnej dohode medzi Čínou a Filipínami. Jej výsledkom má byť ich poľnohospodárska a obchodná spolupráca. 

Podnikateľský sektor však filipínske ministerstvo poľnohospodárstva obvinil, že neurobilo presné prognózy dodávok. Poľnohospodári totiž o nedostatku cibule informovali už v auguste minulého roka. Zatiaľ, čo úrady tvrdili, že zásoby sú dostatočné, farmári sa obávali veľkej spotreby počas Vianoc, ktorá sa koniec koncov aj potvrdila.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.