Cestovné pasy – praktické rady

Ak cestujete veľa, alebo sa chystáte na dlhšie na cesty, asi najlepšou alternatívou je mať dva pasy. Našťastie Slovensko patrí medzi krajiny, kde môžeme mať dva cestovné dokumenty a veľmi ľahko ich vybavíte na okresnom riaditeľstve policajného zboru. Potrebujete k tomu občiansky preukaz preukázať sa existujúcim platným pasom (ak máte) a zaplatiť poplatok 33 eur.

Aké výhody plynú z dvoch pasov?

  • Pri vybavovaní viacero víz máte širšiu škálu času a rýchlejšie vybavíte x víz
  • Pri dlhodobom cestovaní vám odpadá stres, či vám budú stačiť strany na pečiatky – lebo ak máte vypečiatkovaný pas a nemáte priestor v pase, nebude vám povolený vstup do krajiny či udelené víza.
  • Ak ste v krajine napríklad v Číne a vybavujete si víza napríklad do Ruska, máte stále druhý pas a slúži vám ako doklad totožnosti (vždy majte aj potvrdenie z veľvyslanectva, že pas máte na danom veľvyslanectve)

Plánujte pri viacerých vízach, aby ste víza jednotlivých krajín mali v jednom pase. Väčšinou to platí pre Strednú Áziu a indický subkontinent a susedia s Čínou. To znamená, že keď cestujem napríklad medzi Indiou a Nepálom, je lepšie mať víza oboch krajín v jednom pase. Ak by ste vytiahli druhý pas pred indickým colníkom, vyvolá to veľa otázok. Vstup vám nezakáže, ale zdržíte sa na hranici. Napríklad Kirgizsko u nás nepochopilo, že máme dva pasy a robilo veľké problémy. Nie každá krajina má výhodu dvoch pasov.

Cestovné pasy - praktické rady

S ktorými pečiatkami je vo svete problém?

V zásade platí, že len s izraelskom pečiatkou a to len v niektorých krajinách. S US pečiatkou nemáte nikde problém. V Iráne, na Kube či v Afganistane sme nemali žiaden problém. Izraelská pečiatka vyslovene prekážakrajinám ako Libanon, Sýria, Alžírsko, Irak, Irán, Afganistan, Pakistan a do týchto krajín vám nebude udelený vstup resp. víza.

Niektoré veľvyslanectvá sa pýtajú vo svojom formulári či ste navštívili Izrael. V tomto prípade ak ste navštívili, treba zaklamať a povedať NIE. Napríklad Irán má vo svojom formulári „Navštívili ste niekedy okupované územie Palestíny?“ Niektoré krajiny perzského zálivu majú sem-tam problém a menia svoje pravidlá. Ak chcete zistiť, či niektorej arabskej krajiny prekáža vaša predchádzajúca návšteva Izraela, treba sledovať cestovateľské fóra a nevolať na dané veľvyslanectvo. Zapamätajú si vás a vy sa do krajiny nedostanete.

Ako sa vyhnúť pečiatke z Izraela?

Nie vždy sa to dá, ale nám to na 100 percent zatiaľ vyšlo. Pri vstupe do Izraela sme povedali „No stamp“. Pochopiteľne sa colník spýta a vy keď to vysvetlíte, že kam máte namierené, tak to pochopí. Len nevravte, že máte namierené do vojnovej krajiny, lebo si vás zoberú colníci bokom.

Ak dostanete pečiatku, potom treba vymeniť pas, alebo dávajte ten pas, ktorý je najviac vypečiatkovaný.

Načo šetriť miesto v pase?

Ak navštevujete mnoho krajín a potrebujete šetriť strany, hneď ako odovzdávate pas colníkovi, povedzte mu „please keep space“. Mnoho colníkov rado dáva pečiatku na voľnú stranu a do stredu. Dávam celý čas pozor a keď vidím, že pečiatka má pristať na úplne novej strane, opäť ho požiadam, aby ju umiestnil na stranu, kde sú už iné pečiatky.

Mám si uchovať plný pas?

Ja to nerobím. Veľa cestovateľov si chce ponechať svoje pečiatku na pamiatku a nahlási stratu či krádež. Ak to viac krát spravíte, máte problém pri ďalšom vybavovaní a môže vám byť zamietnutý druhý pas. Dnes už existuje spôsob ako si ponechať víza, pečiatky…scan

Čo keď stratím pas?

Dúfame, že toto sa nikomu nestane, lebo vaša cesta skončí. Veľvyslanectvo SR vydáva náhradný cestovný pas, ktorý slúži vyslovene len na cestu domov. Čiže ak máte výlet do Thajska, Laosu, Vietnamu a Kambodže a vy stratíte prvý deň v Thajsku, nemôžete ísť domov cez Laos…Musíte letieť domov hneď.

  • Majte vždy fotokópiu – pomáha to pri vybavovaní.
  • Majte adresu a telefónne číslo SR veľvyslanectva pre danú krajinu v telefóne či niekde vytlačenú. Už veľmi dlho funguje služba MZV, že vám pri príchode do danej krajine príde sms so zastupiteľskými údajmi. Ak by neprišla, máte už vytlačenú či uschovanú adresu.
  • Ak ste napríklad v Bangladéši, stratíte pas a veľvyslanectvo nie je v Dháke, vtedy treba kontaktovať veľvyslanectvo a to vás usmerní, ktoré iné veľvyslanectvo EÚ vám vydá náhradný dokument.
  • Pri vybavovaní náhradného dokumentu treba väčšinou dve fotografie a poplatok. Ten sa líši v závislosti od krajiny.

MZV odporúča mať pas na hoteli alebo v trezore. Je pravda, že najviac krádeží je na ulici a nie na hoteloch. Tu vám zase cestovatelia povedia, že pas majte vždy pri sebe. Ja mám napríklad v trezore, pokiaľ hotel má trezor – mám potom vizitku hotela, keby sa ma niekto spýtal na legitimáciu – alebo v ľadvinke okolo pása či pod tričkom. Ak hotel nemá trezor, dávam pas do špinavého prádla. Ten kto by ho chcel zobrať, musí prejsť cez špinavé ponožky.

Cestovné pasy - praktické rady

Naše pasy majú jednu nevýhodu. Že predná strana je  napísaná v slovenčine ,,Slovenská republika“ a nie každý musí poznať náš znak. Už neraz sa mi stalo, že colník dával do počítača vyslovene „Slovenská republika“ miesto „Slovakia“ či „Slovak republic“. Preto buďte pripravený a keď vidíte nechápavý pohľad colníka, povedzte v angličtine Slovakia. Uvidíte ako to pomôže.

A ešte jedna malá rada. Ak sa chcete vyhnúť neustálym otázkam na colnici, dávajte si ústrižky z batožiny v lietadle na pas. Colník vidí, že veľa cestujete a dá vám viac-menej pokoj. Mne to aspoň doteraz vyšlo. 🙂

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Prosim Vas, vsade pisete Colnik alebo Colnici pri hranicnom priechode. Na Slovensku na hranici mozete natrafit dvoch prislusnikov ozbrojenych sil, a to „pasovaka“ ktory je policajt policajneho zboru ktory patri pod ministerstvo vnutra SR – pasovak kontroluje vasu totoznost, ci mozete vstupit do krajiny alebo ci nie ste hladana osoba a opeciatkuje vas pas. Druhy prislusnik je „Colnik“, ktory je pracovnikom Financnej spravy SR ktory patri pod ministerstvo financii, a ma na starosti skontrolovat VAS TOVAR, ci mate zaplatit clo, nepasujete nieco do krajiny, ci je to legalny tovar len vacsieho mnozstva alebo zakazany tovar ako drogy ci zvierata. Samozrejme ostatne krajiny sveta nemusia mat rovnake institucie, ale vseobecne plati ze pasovak kontroluje vas pas a nie colnik. Prosim nemylte tieto pojmy, mozete tym zle informovat inych cestovatelov. To je ako keby Vas oslovili ako turista a nie cestovatel. Nie je to jedno, vsak? Gejza

Ešte pozor na víza (neexistujúcej – neuznanej) republiky Artsakh (Náhorný Karabach). Ak ich máte v pase, môžete sa rozlúčiť s vízami a vstupom do Azerbajdžanu. Ak si to náhodou nevšimnú, môžete ísť až do väzenia. Na ministerstve v Stepanakerte sa Vás však vždy opýtajú, či chcete víza do pasu alebo na samostatný papier.