Cestovať sám – šťastná sedmička

Vedzte, že aj keď niekto cestuje sám, takmer nikdy sa necíti byť osamelý. Možno si občas aj spomenie na domov, ale skôr príjemne nostalgicky ako so smútkom. Koniec koncov, zo svojej vlastnej samoty môžete počas cestovania kedykoľvek vystúpiť!

V žiadnom prípade vás nechceme presviedčať, že cestovať sám je lepšie ako vo dvojici alebo v skupinke! Je to niečo úplne iné. Cestovať sám je v určitom zmysle aj dosť náročné. Chceme však poukázať na to, že cestovať solo má niekoľko jedinečných a vzácnych výhod! Vedzte, že aj skúsení sprievodcovia cestujú najradšej sami, ak si chcú cestu naozaj užiť. Veď odkiaľ by mali toľko skúseností a sebavedomia? Aj cestovné kancelárie hľadajú najmä sprievodcov, ktorí už čo-to precestovali sami na vlastnú päsť. Ak sa napokon vyberiete do sveta sami, budete si ešte nadávať, prečo ste tak neurobili oveľa skôr.

  1. Spoznáte sám seba. Budete sám so svojimi myšlienkami a emóciami, s ktorými sa budete musieť vyrovnať. Konečne sa „porozprávate“ sám so sebou a možno sa aj konečne pochopíte.
  2. Posilní sa vaše sebavedomie. Všetky rozhodnutia budete robiť sám, na vlastnú zodpovednosť a občas budete riešiť aj zložité situácie. Ak to všetko zvládnete, pridá vám to na sile, odvahe, sebavedomí a v konečnom dôsledku aj na radosti.
  3. Prekonáte strach z nadviazania kontaktu. Občas budete musieť byť spoločenskejší, niekedy budete nútení urobiť krok k neznámej osobe alebo skupine ľudí, aby ste sa niečo dozvedeli, niekam sa dostali alebo len tak porozprávali.
  4. Lepšie sa infiltrujete do miestnej komunity. Dôkladnejšie spoznáte skutočné tradície, zvyky, zmýšľanie a názory miestnych, pretože domáci vás skôr pozvú k sebe domov samého ako keď cestujete s veľkou skupinou.
  5. Ste flexibilnejší. Idete vlastným tempom a smerom, robíte menej kompromisov. Keď cestujete sám, máte aj väčšiu šancu dostať lístok na vlak, do divadla, na koncerty, hoci aj na poslednú chvíľu.
  6. Ste vnímavejší a otvorenejší novým veciam. Nikto vás totiž neovplyvňuje, nenahovára ani neodhovára, takže veci vnímate vlastnými očami.
  7. Ušetríte peniaze. Nikto vás nebude „nútiť“ ochutnať drahé miestne špeciality alebo ísť na večeru do drahej reštaurácie. Vyhnete sa tak trápnemu odmietnutiu, že je to pre vás príliš drahé. Ušetriť môžete aj tak, že využijete jednu z moderných foriem ubytovania – couchsurfing alebo housesitting, keď prespávate u domácich zadarmo, resp. za malú pozornosť, priateľské gesto alebo pomoc. Opäť platí pravidlo, že skôr si nájdete hostiteľa sám ako s väčšou skupinou.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Martin,ja mam tiez nieco precestovane ako sama, jediny problem je, ze ak chces fotky a nie selficka, musis otravovat ostatnych ludi.. 😃Co ty na to?

Ahoj Cestovatelé, Souhlas, a k Těm Domače, chce to Ty konverzační základy, jednat s nimi na Rovinu a ,,s Očí do Očí,,…,třeba projevit snahu jim i s něčím ,,pomoci,,. Pochválit Gaspadara, Gaspadu, dece: juniori a princezen, vzdát úctu Matce Rodu – Ta se Rozzáří, a umět krátký monolog o Vašem životě a Česku,,…po jejich. Totiž ten Matriarchát stále vládne Světem a je to jen na Ženách, jak To s Muži – Macho umí, aby uchránili jejich důstojnost navenek i doma ab To bylo bez Itálie. Hej…Matky rodu, a Matky…,bohužel pár Rodin muslimských v Bosně a Hercegovině vzali za Svého,… od tý doby, kdy bouchly Kamna, se odmlčely?!…radši to ani nezjištují… co se s nimi stalo, jen na ně vzpomínám nad DIA a starou korenspondencíí …Jen jsem se párkrát prolít letadlem(mapy.cz) nad jejich usedlostmi,…ruiny, zbořeniště…zabolelo ma – žalo u serdca, hlavně u Ismajla z Počitejle pod Mostarom, loučila se celá Porodica, jutrom , po týdnu pobytu, pomáhal jsem jim s brokvema i tabákem, atd. Již Druhým rokem, objevily se babky, nikdy jsem je neviděl a ta nejstarší v černém viertuchu rečí,,Marcel, když náš Syn odchází na Cesty, dáváme něco do záčátku a podala mi obálku(opravdu jsem jim pomohl i s prodejem a rozvozem, aby měli dobrou cenu…) jo slzy mal na krajíčku Ismajl i jeho žena a dcerica i Babuši, já to vořval asi nejvíc?! Nějak bylo cítit ve vzduchu, že se již Tuší, že se asi vidíme naposledy a další Rok to tam Bouchlo… Drží rodinu, rozhodují o tom, kdo s kým se bude ženitt a vdávat, ony drží ten,,rodinný poklad,,který se otvírá jeko poslední, když je opravdu, třeba, jinak jsou v pozadí a objeví se, kdyý je třeba. Chlapy Brání rodinnej Hrad a…Hai něco napíšu još příště, Smutné Máco…

Iste je na tom veľa pravdy, ale platí aj to známe : vo dvojici sa lepšie ťahá,ale tiež ,že zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť .