Cestovanie naprieč Nórskom

Nórsko je známe svojím nielen nerastným bohatstvom, ale oplýva aj značným prírodným bohatstvom. Mnohí ho označujú za jednu z najkrajších krajín sveta alebo ako perlu „Severu“. Ja v dnešnom článku spomeniem aspoň niektoré miesta z toho veľkého množstva krásnych miest v Nórsku.

Gamle Stavanger

Cestovanie Nórskom

Stavanger je malé a ospalé mesto, z ktorého sa po nájdení ropy v Severnom mori stala dynamicky sa rozvíjajúca metropola. Je štvrtým najväčším mestom v Nórsku. Jeho historické centrum (Gamle Stavanger – Starý Stavanger) je jedným z najväčších dochovaných drevených miest v Európe. Miestna štvrť je plná krivých dreveníc, ktoré svojho času slúžili ako príbytok pre chudobných námorníkov a robotníkov pracujúcich v konzervárňach, ktorých bolo v meste začiatkom 19. storočia viac ako 70. Nájdete tu aj múzeum konzervárenského priemyslu. To je jediné, čo pripomína zašlú slávu sardiniek. Na druhej strane fjordu, ktorý siaha do samého centra mesta, nájdete múzeum petrochemického priemyslu (Olje museum).

Cestovanie Nórskom

Preikestolen

Asi hodinu cesty od centra Stavangeru sa nachádza Preikestolen. Jedna z najnavštevovanejších atrakcií v okolí Stavangeru. Priamo z lodného terminálu v centre mesta plávajú lode, ktoré vás prevezú aj s vaším autom na druhú stranu fjordu, odkiaľ je to pol hodiny autom. Po príchode na miesto pochopíte, ako veľmi je toto miesto populárne. Chodník na Preikestolen je počas sezóny plný výhľadu chtivých turistov. Miestami to vyzerá, akoby ste kráčali v obrovskej rade. Výstup na Preikestolen trvá asi 2 hodiny a cesta naspäť je o niečo kratšia. Výhľad stojí za to.

Kjerag

Cestovanie Nórskom

Jedno z ďalších veľmi populárnych miest v okolí Stavangeru. Toto miesto nie je tak veľmi navštevované ako Preikestolen. Možno aj kvôli vzdialenosti od Stavangeru, asi 2,5 hodiny jazdy autom. Po príchode na miesto sa budete môcť pokochať krásnym pohľadom na koniec Lysefjodu. A to ste ešte len na parkovisku! Cesta do kopca je náročnejšia ako na Preikestolen a miestami si musíte pomáhať a pridŕžať sa reťazí. Na jednom mieste musíte prebrodiť rieku, ktorá je v závislosti od počasia väčšia alebo menšia. Po 2 – hodinovej prechádzke vám bude odmenou možnosť vyskočiť na kameň zakliesnený medzi dvomi bralami. Toto miesto je svetovo známe a jeho fotografie sa pravidelne objavujú po celom svete. Pri prechádzke na Kjerag budete mať možnosť pokochať sa výhľadmi a krásnymi scenériami nórskej prírody.

Trolltunga

Troli jazyk, ako Nóri nazvali toto miesto, je kameň, ktorý vyzerá, akoby chcel oliznúť nebo. Cesta na toto miesto sa začína v okolí mesta Odda. Asi 200 km severne od Stavangeru a 150 km južne od Bergenu. Cestou na toto miesto budete mať dostatok času sa prejsť (cesta jedným smerom trvá 4-5 hod.) Niektoré úseky cesty sú náročnejšie a budete absolvovať cestu po rebríkoch. Terén a túra sú jedným z tých náročnejších a keďže Troll Tunga sa nachádza vo výške 1100 m n.m., aj v lete vám môže cestu sťažiť sneh. Pri všetkých túrach v Nórsku vám odporúčam sa informovať o podmienkach a počasí, ktoré vás bude čakať. Tiež je dobre správať sa opatrne a nepreceňovať svoje sily. Každoročne na to bohužiaľ doplatí množstvo turistov. Smutným mementom po nich sú len krátke a tragické články v nórskych novinách.

Bergen

Je druhé najväčšie mesto v Nórsku. V jeho historickom centre sa nachádza chránená rezervácia pôvodných drevených domov. Pôvodne drevené domy sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Pri bližšom pohľade si môžete všimnúť, že na strechách domov sú z obavy pred ničivým požiarom nainštalované požiarne potrubia pre prípad potreby uhasiť požiar. V minulosti bol Bergen mestom obchodu a profitoval z čulej lodnej prepravy. Tak ako Stavanger aj Bergen populačne narástol a v 70. rokoch 20. storočia sa jeho populácia zdvojnásobila. Na vrch nad mestom (320 m n.m.)  vás vyvezie Fløibanen, odkiaľ je výhľad na celé široké centrum.

Ålesund

Aj vďaka veľkému požiaru v roku 1904, pri ktorom zhorelo takmer celé mesto Ålesund, je dnes také krásne. Mesto je postavené inak ako ostatné nórske mestá aj vďaka solidárnej pomoci z Nemecka, ktoré pomohlo Nórsku. V tej dobe išlo o nevídanú katastrofu. Mesto je svojou architektúrou úplne iné ako ostatne nórske mestá.  Zhruba 100 km severne od Ålesundu sa nachádza  Atlantic road. Cesta, ktorá bola v mnohých anketách označená za najkrajšiu cestu sveta a je veľký zážitok sa po nej prejsť. Vidieť nespočetné množstvo mostov, ktoré prepájajú členité pobrežie rozdrásané krutým Severným morom.

Tromsø

Cestovanie Nórskom

Mesto polárnej žiary. V jeho okolí je množstvo miest s výbornými možnosťami pozorovania polárnej žiary. Dá sa sem pohodlne priletieť s jedným prestupom v Oslo. Dávajte

si však pozor, pri prílete do Oslo si musíte vyzdvihnúť batožinu a znova ju check-in! Táto drobná  informácia, ktorú letecké spoločnosti nepovedia každému pasažierovi v lietadle, vám určite umožní vyhnúť sa problémom s batožinou. Nie je snáď nič horšie, ako keď čakáte na vašu batožinu ako posledný a pás je stále prázdny. V Tromsø je najsevernejšie položená botanická záhrada a univerzita. Samotné mesto sa nachádza na ostrove a celé jeho členité okolie je popretkávané fjordami plných rýb, mostov a tunelov. Priamo v meste je akvárium (www.polaria.no), ktoré vám môže spestriť program. Takmer v centre mesta sa nachádza lanovka,ktorá vás za 120 NOK vyvezie za 5 min. na vrch s výhľadom na celé Tromsø. (www.fjellheisen.no). Z vrchu je pekný vyhlaď, avšak nad mestom je často opar a ten znižuje viditeľnosť.

Ak chcete ísť fotiť, alebo pozorovať polárnu žiaru, určite vám Tromsø odporúčam. Je veľmi veľká šanca, že práve v regióne Troms, ktorého je Tromsø hlavným mestom, polárnu žiaru uvidíte!

Autor: Andrej Tichý

http://andrejtichy.blog.sme.sk/

http://polarneziary.sk/ 

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.