Brazília: Nový rok a nový prezident

Brazília má od 1. januára 2023 nového prezidenta. Denník El País tvrdí, že práve Luiz Inácio Lula da Silva vráti Brazíliu späť svetu. Prezident má totiž v pláne posilniť vzťahy nielen s juhoamerickými susedmi, ale aj so Spojenými štátmi, Európskou úniou a Čínou, ktoré sa počas vlády jeho predchodcu, Jaira Bolsonara, narušili. 

Koniec decembra mnohí vnímajú ako rozlúčku so starými spomienkami a udalosťami. Naopak, 1. január vidia ako nový začiatok, plný optimizmu a viery v lepší zajtrajšok. Oficiálna inaugurácia brazílskeho prezidenta Lula da Silva na Nový rok krajine nepriniesla len ľavicovú hlavu štátu, ale aj vieru v pozitívne zmeny.

77-ročný brazílsky prezident Lula podpísal prísahu už tretíkrát. Tentoraz však pri podpise oficiálnych dokumentov porušil tradičný protokol tým, že predniesol krátky prejav:

„V roku 1989 som sa zúčastnil zhromaždenia v štáte Piaui. Počas presunu do kostola Igreja São Benedito mi dal jeden z občanov toto pero. Požiadal ma, že ak vyhrám voľby v roku 1989, mám ním podpísať dokumenty. V ten rok som však voľby nevyhral a nevyhral som ich ani v roku 1994 a ani o štyri roky nato. Napriek tomu, že v roku 2002 aj v roku 2006 som bol znovuzvolený, oba razy som na pero zabudol a podpísal som sa iným. No pred pár dňami som ho našiel a na počesť obyvateľov brazílskeho štátu Piaui sa ním podpíšem.“
Luiz Inácio Lula da Silva

Lula sa vrátil k moci aj napriek obvineniam z korupcie, pre ktoré bol uväznený 580 dní. Najvyšší súd však jeho meno očistil, čo mu opäť otvorilo cestu k prezidentskej kandidatúre.

Vyššia miera chudoby

El País tvrdí, že od roku 2003 do roku 2010, teda počas Lulových prvých dvoch funkčných období, svet Lulu a aj Brazíliu zbožňoval. Vláda robotníckej strany vytiahla z chudoby milióny ľudí.

Rio de Janeiro

Brazília počas jeho obdobia profitovala najmä z vysokých cien nerastných surovín, vďaka ktorým mala ekonomika vysoké príjmy. „Telefonická“ diplomacia vyriešila viaceré obchodné konflikty v rámci Mercosuru, teda spoločného trhu Brazílie, Argentíny, Paraguaja a Uruguaja. Okrem iného sa mu podarilo úspešne uchádzať aj o majstrovstvá sveta vo futbale a olympijské hry. Nový prezident však zdedil krajinu s oveľa vyššou mierou chudoby, ako keď odchádzal z úradu. 

Lula: „Láska porazila nenávisť. Nech žije Brazília!“

Staronová hlava štátu prisľúbila obnovu zahraničných vzťahov.

Okrem Mercosuru bude viesť aktívny dialóg aj so Spojenými štátmi, Čínou a Európskou úniou. Nový brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira informoval, že Lula navštívi Peking, a to už počas prvých troch mesiacov funkčného obdobia. Naplánovanú návštevu má aj do Bieleho domu. Okrem iného zostala na stole od roku 2019 aj ratifikácia dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Mercosurom. Nástup Lula da Silvu môže tento proces opäť otvoriť. 

 Lula spečatil ľavicovú vlnu v Južnej Amerike

 Pozitívne vzťahy sa očakávajú najmä medzi Brazíliou a jej susedmi. Jedným z dôvodom je spoločný návrat politickej ľavice k moci vo viacerých štátoch Latinskej Ameriky. Na inaugurácii okrem kolumbijskej a čilskej hlavy štátu nechýbali ani prezidenti Ekvádoru, Paraguaja, Uruguaja a Bolívie. 

Veselá nálada verzus hnev bolsonaristov

Prívrženci exprezidenta Jaira Bolsonara aj mesiace po tesnej výhre ľavičiara hlasno apelovali na anulovanie výsledku októbrových prezidentských volieb.

exprezident Jair Bolsonaro

Podľa Financial Times odchod Bolsonara na Floridu, krátko pred inauguráciou jeho nástupcu, sklamal jeho radikálnych stúpencov. Tí totiž dúfali, že exprezident spochybní výsledok hlasovania, o ktorom mesiace tvrdil, že bol zmanipulovaný.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.