Španielsko nemožno opustiť bez ochutnania tejto národnej špeciality.  Nejde len o pokrm, ale o kúsok histórie a dedičstva na tanieri. Mnohí si ho aj v súčasnosti mýlia s talianskym prosciuttom. Možno preto, že v tom celom mali prsty aj Rimania… O aký pokrm teda ide? 

Označujú ho aj za spôsob života priamo na tanieri. Stačí vstúpiť do jednej tapas reštaurácie… tieto malé pokrmy spájajú ľudí pri stole. Nechýba medzi nimi ani kráľ španielskej gastronómie – jamón, teda tradičná španielska sušená bravčová šunka. 

Od čias pradávnych až dodnes 

Jamón je súčasťou španielskej gastronómie už takmer odpradávna. Jeho história siaha až do čias Keltov, keď ošípané slúžili ako významný zdroj výživy. Už pred príchodom Rimanov sa z dnešného Španielska stal významný producent bravčového mäsa. 

O najväčší rozmach sa však zaslúžili Rimania. Prispeli významnými metódami, medzi nimi pokročilé solenie alebo konzervovanie bravčového mäsa. Španieli ich tradovali od generácie po generáciu od 2.storočia pred naším letopočtom a v podstate ich zachovali až dodnes. 

Pochúťka pre každého či nie? 

Jamón spolu s olivovým olejom sa stali hlavným výmenným tovarom. Nie každý k nim mal však prístup. Jamón sa rýchlo premenil na pokrm elity. Na Pyrenejskom polostrove ho považovali za exkluzívnu pochúťku. Niektorí ho tak vidia aj dnes, jamón a olivový olej sa stali predsa jadrom tamojšej kuchyne. Niet dedinky či mesta, v ktorom by človek nenatrafil na upevnený stojan a v ňom nachystané bravčové stehno jamóna na krájanie. 

Rozdiel medzi jamónom a prosciuttom

Vyzerajú ako dvojičky, no nie sú. Španiel sa dokonca urazí, ak mu v reštaurácii namiesto jamóna pochválite „prosciutto“. Kým jamón sa vyrába z čierneho ošípaného, prosciutto len z bieleho. Naviac vyrobiť jamón trvá roky… A to doslova. Dobrý jamón si vyžaduje od jedného do troch rokov sušenia, kým pri prosciutte je to oveľa menej. Prosciutto je jemnejšie, kým jamón má výraznejší charakter. 

Jamón ibérico alebo jamón serrano

Existuje ešte jeden rozdiel, určite zložitejší na prvý pohľad. Na španielskom stole sa nachádzajú až dva druhy jamónov. Nie sú totožné, no mnohí turisti ich nerozlišujú.

Zatiaľ kým jamón serrano sa vyrába z bežných bielych ošípaných, jamón ibérico je jedinečný svojho druhu. Vyrába sa totiž z čiernych iberských prasiat. Farba však nie je podstatná, ale krmivo. Kým biele ošípané jedia obyčajné krmivo, tie čierne požierajú výlučne žalude. Kvalitný 100 percentný jamón ibérico sa zvyčajne predáva za 50 eur na kilo.

Nielen víno zreje, dlhým procesom si prechádza aj toto španielske dedičstvo na tanieri. Jeho jemne oriešková chuť predstavuje pre španielov majstrovské dielo. Avšak nezabúdajme, pri návšteve Španielska je hriech nazvať ho prosciuttom.

Zdieľaj tento článok