Bollywood alebo zážitok z indického kina

Pri svojich cestách hľadám niečo ,,netradičné“, čo by mi viac priblížilo danú krajinu. Môže to byť šport, návšteva divadla, kultúrne podujatie, sviatky... Musím povedať, že najviac toho zažívam a užívam si v Indii. Kto by povedal, že niečo bizarné zažiješ povedzme v indickom kine?

BOLLYWOOD ALEBO ZÁŽITOK Z INDICKÉHO KINA

„Nejsť do indického kina, to akoby si nebol v Indii,“ povedal mi môj kamarát a musím s ním súhlasiť. India je známa svojimi bollywoodskymi trhákmi, ktoré každý boží deň zapĺňajú miestne kiná. Nie americké filmy, ale indické trháky so známymi hercami, ktorých v Indii berú ako polobohov. Čo na tom, že filmy sú z nášho pohľadu „nepochopiteľné“ a „bizarné“? To tu nikto nerieši.

Vstupujem do najznámejšieho kina v Džajpure Rádž Mandir. Už len keď sem vojdeš, cítiš, že ideš na posvätné územie. Vo vstupnej hale sú sochy a busty najznámejších hercov, na ktoré Indovia pozerajú, akoby to bol Šiva alebo Ganeš. Diváci sú oblečení do toho najlepšieho, čo im dal ich domáci šatník, lebo film je pre nich, akoby sme my išli do divadla. Ja ani neviem, čo sa dnes bude hrať, ale viem, že to bude zážitok. Vlastne vždy je to zážitok.

Bollywood alebo zážitok z indického kina
Najznámejšie kino Raj Mandir v Jaipure

Film sa začína presne na minútu. Žiadne reklamy či upútavky na iný indický veľkofilm. Vtom sa na plátne objaví najpopulárnejší indický herec Amitabh Bachchan… A náhle sa to začne! Ľudia vstanú a začnú tlieskať. Nie, oni pritom aj pokrikujú a volajú na slávu. V kine je tak živo, že scénu vrátia späť, aby Amitabh Bachchan mohol opäť vstúpiť na plátno. A o tomto je to indické kino. O atmosfére, ktorá je vždy iná, neuveriteľná a fascinujúca.

Bollywood alebo zážitok z indického kina
To je on – Amitabh Bachchan

Počas filmu ľudia prejavujú emócie. Keď dá ženská predstaviteľka facku zloduchovi, ženy vstávajú a nahlas zborovo kričia YES!!! Keď hlavný hrdina Amitabh Bachchan zničí úhlavného nepriateľa, ľudia sa objímajú.

Ak sa pozrieš na tváre Indov, vidíš tam vzrušenie. Film je pre nich spoločenskou udalosťou a vytrhnutím sa z reality. Preto sa mnoho scén nakrúcalo niekde na krásnych svahoch Švajčiarska alebo Škótska. Keby si si mal vytvoriť predstavu o Indii z miestnych filmov, tak máš pocit, že je to tá najčistejšia krajina na svete.

A o čom bol film? To sám neviem, lebo tu sa v jednom filme striedajú rôzne žánre. Mala to byť akčná komédia, ale popritom v tom boli prvky hororu a veľkovýpravného muzikálu. Práve tanec a spev musí byť takmer v každom filme. Všetci na plátne tancujú v rôznych kreáciách, ktoré by nevymyslel ani Ďurovčík.

Pozri si ukážku z jedného filmu o indickom supermanovi a indickej spider woman.

Minule som bol na filme o tom, ako Indovia utekali za lepším životom do Bulharska. Už len ten nápad, že do Bulharska… Keď pristáli na letisku v Sofii, aktéri filmu sa tak objímali, že pár Indov malo slzy na krajíčku a pýtali sa ma, či som z Bulharska. Ak sa teraz pýtaš, kto vymyslel ten nápad ísť do Bulharska, tak v tom nehľadaj logiku. Prosto si užívaj, aj keď je celý film v miestnom jazyku hindi a sem-tam zaznejú anglické slovíčka. Ale nemusíš sa báť, všetkému krásne porozumieš. Uvidíš, že tento zážitok z kina ťa chytí za srdce.

Kam ísť do kina?

Každé indické mesto má svoje kiná. Vyhni sa multiplexom a choď do kina, ktoré má nejakú dlhú tradíciu. Tam sa ľudia chodia zabávať. Ak budeš v Džajpure, určite choď do kina s názvom Rádž Mandir. Ide o jedno z najznámejších kín v Indii http://therajmandir.com/ .

Koľko stojí lístok?

Od 80 rupií po 200 rupií. To jest od 1 do 3 eur.

Treba rezerváciu?

Je lepšie si kúpiť lístok deň dopredu alebo prísť o dve hodinky skôr, keď sa otvárajú pokladne. Kino je väčšinou plné. Potom pochopíš, prečo?

Pár tipov

  • Spýtaj sa, či hrajú muzikál. Ver, že muzikály sú to najlepšie, čo indický film môže ponúknuť.
  • Film nemusíš dopozerať do konca, môžeš odísť v polovičke filmu, keď je väčšinou prestávka.
  • V kine sa nesmie fotiť a filmovať (tak isto ako na Slovensku).
  • Poriadne si to uži a nerozmýšľaj nad umeleckým vyhotovením?.

Najbizarnejšia hranica na svete? Tak ak si v Indii, určite choď sem!

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.