Bicyklom okolo Neziderského jazera

Bicyklom okolo Neziderského jazera

Máte radi aktívnu dovolenku? A čo tak prejsť bicyklom okolo Neziderského jazera medzi Rakúskom a Maďarskom?

Jazero je spolu s Balatonom jediné stepné jazero v Európe. Jazero leží v rakúskej spolkovej krajine Burgenland a v západnom Maďarsku. Samotná rakúska časť je súčasne najväčším jazerom v Rakúsku.

Rozloha jazera je podľa vodnej hladiny približne 315 km², z toho leží 240 km² v Rakúsku a 75 km² v Maďarsku. Rakúska časť je najväčšia vodná plocha v danej krajine. Povodie jazera má rozlohu 1 120 km². 

Bicyklom okolo Neziderského jazera

Ako sa dostať k jazeru?

Za necelú hodinu cesty autom z Bratislavy sa dá dostať do obľúbených stredísk v Neusiedl am See (42 km), Weiden am See (45 km), Podersdorf am See (56 km) alebo Illmitz (67 km).

Trasa sa dá zvládnuť aj na bicykli, cyklocesta vedie z Bratislavy spod mosta Lafranconi priamo k jazeru.

Čiže buď môžeš využiť:

  • Vlastné auto
  • Vlak zo stanice Bratislava-Petržalka do Parndorfu
  • Priama autobusová linka z Bratislavy, ktorá premáva v piatok, sobotu a nedeľu viď link tu
Bicyklom okolo Neziderského jazera
Západ slnka nad jazerom z rakúskej strany

Cyklotrasa

Neziderská cyklistická trasa (B10) má celkovo 132 kilometrov, z čoho je 38 kilometrov na maďarskom území. Cyklotrasy sú bez veľkých prevýšení. Budete mať pocit, že idete viac menej po rovine.

Cyklistická trasa je veľmi dobre značená a aj podmienky sú viac než skvelé. Cyklotrasa v maďarskej časti je na niektorých úsekoch rozbitá. Treba povedať, že jazero neuvidíte počas celej cesty. Jazero prekrývajú vinice, malé dedinky a mestečká.

Koľko dní treba?

Dobrí cyklisti to dajú aj za jeden deň, ale tu nejde o preteky. My by sme odporúčali aj dva dni, aby ste si cestu vychutnali. Za dva dni dáte aj odbočku do maďarského Šoproňu (cca. 8 kilometrov od jazera).

Ten, kto by chcel za jeden deň prejsť len časť jazera, tak medzi rakúskymi brehmi (Illmitz – Morbisch am See) premáva kompa a za jeden deň prejdete celú rakúsku časť jazera. Rozvrh kompy nájdete tu.

Bicyklom okolo Neziderského jazera
Maďarská strana je krajšia

Ktorá časť je najkrajšia?

Asi maďarská časť aj keď je menšia, ale je tu menej cyklistov a je to tu ,,divokejšie”. Plus východná časť jazera na rakúskej strane, kde sa nachádzajú vyhliadky pri jazere.

Kde sa dá prespať?

Všade sú dediny či mestečká, kde je veľa domácich hotelov. Určite netreba robiť dopredu rezerváciu a niečo nájdete. Riaďte sa tak, ako sa budete cítiť a tam zostanete. Lacnejšia na ubytovanie je maďarská časť.

Ako je to s jedlom a pitím?

Určite sa netreba strachovať a v dedinách  niečo vždy kúpite. Len pozor na nedeľu, kedy je v Rakúsku veľa obchodov zavretých.

Zvládne to aj ten, čo veľmi nebicykluje?

Áno, len vtedy nemajte veľké oči, že prejdete celé jazero za jeden deň. Skrátka si cestu naplánujte na dva dni, robte si prestávky a hlavne si užívajte cestu.

Máte otázky na článok ,,Bicyklom okolo Neziderského jazera“? Dajte do komentu a radi odpovieme.

Autom po Slovensku? Prečo nie! Prečítajte si malý itinerár tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.