Bhután alebo ako sa tam dostať

Bhután alebo ako sa tam dostať

Bhután je budhistické kráľovstvo medzi Čínou a Indiou. Patrí medzi krajiny, ktoré navštevuje limitovaný počet turistov aj vďaka relatívne vysokému poplatku. V článku ,,Bhután alebo ako sa tam dostať“ nájdeš odpovede na základné otázky.

Víza a poplatky

Alfa omega celého Bhutánu. Do tejto krajiny sa vieš dostať len tak, že ideš cez licencovanú turistickú agentúru. Nedá sa sem vycestovať bez CK a celý čas je s tebou miestny sprievodca a prepravuješ sa prenajatou dopravou.

Funguje to tak, že cez CK si vyberieš zájazd a zaplatíš ho bankovým prevodom. Cena sa pohybuje od 200 do 250 USD za každý deň na osobu podľa toho, v ktorom období ideš. V tejto cene je zahrnuté nielen poplatok kráľovi, ale aj ubytovanie v 3 hviezdičkových hoteloch, plná penzia, všetky vstupy v rámci programu a vnútroštátna doprava.

To znamená, že keď si vyberieš zájazd na 5 dní v sezóne, zaplatíš 1250 USD na osobu. Táto suma 200 alebo 250 USD platí pre tých, čo cestujú v skupine minimálne 3 ľudí. Ak si sám alebo dvaja, dáva sa príplatok 40 USD.

Samozrejme platí, že keď chceš byť na izbe sám alebo mať lepší hotel, sú tu ďalšie príplatky.

Zoznam všetkých bhutánskych CK nájdeš tu.

Bhután alebo ako sa tam dostať

Prečo to tak je?

Dôvod je jednoduchý. Bhután nechce dopadnúť ako Nepál, ktorý je preplnený turistami a chce si zachovať jedinečnosť. Samozrejme, že tu stretneš turistov hlavne z Indie (tí neplatia žiadne takéto poplatky), ale nebudeš mať ten pocit, že všade je kopec turistov.

Je nejaká výnimka?

Nie. Nedá sa dostať bez miestnej CK a zaplateniu. Celý poplatok musí byť uhradený dopredu a na základe toho dostaneš víza, ktoré preukážeš na hranici. Bez víz, ktoré sú poslané mailom (netreba ísť na žiadnu ambasádu) ťa ani nepustia do lietadla.

Ako sa sem dá dostať?

Sú dve možnosti.

Letecky: Cez dve letecké spoločnosti (Druk air a Bhutan airlines), ktoré lietajú do Paro z týchto miest:

  • Thajsko -Bangkok,
  • India – Delhi, Kalkata, Bodhgaya, Bagdogra, Guwahati, Bombaj
  • Bangladéš – Dháka
  • Nepál – Káthmandu (pri lete z Káthmandu do Paro si urob online checkin a zober si miesta ,,A“ a uvidíš za dobrého počasia geniálne hlavný hrebeň Himalájí. Pri lete z Paro do Káthmandu je to miesto ,,F“)
  • Singapur

Letenky stoja okolo 250 USD za jeden smer. Ak teda letíš tam aj späť z Bhutánu, treba počítať cca 500 USD na osobu. Letenky si vieš vyhľadať aj na stránke Travelistanu v sekcii ,,Letenky“.

Bude to niekedy lacnejšie?

Tento stav potrvá veľmi dlho a nie je pravdepodobné, že sa to bude meniť. Výlety zlacneli pre tých, ktorý chcú navštíviť východný Bhután a ceny klesli o 50 až 60 USD za deň z pôvodnej ceny. Tu však treba počítať, že tam ostaneš aj dlhšie (horšie cesty, väčšie vzdialenosti) ako pri klasickej 5 dňovej tour pri mestách ako Paro – Thimbu – Phunakla.

Bhután alebo ako sa tam dostať

Ten kto by chcel trekovať, tak ceny sa pohybujú od 250 do 450 USD za deň – je v tom tiež úplne všetko od dopravy, cez jedlo až po sprievodcu.

S čím sa dobre spája Bhután?

Keď sem už ideš, najlepšie je to spojiť buď:

Dúfame, že článok ,,Bhután alebo ako sa tam dostať“ ti pomohol s plánovaním trasy. Ak máš otázky, píš do komentu a radi odpovieme.

Chcel by si vidieť Tibet? Aké povolenia potrebuješ? Pozri sem.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.