Beringov prieliv – príprava pokračuje

Na konci februára sa chystáme na unikátnu expedíciu, ktorej cieľom je prekročenie vskutku netradičnej hranice. Expedícia Beringov prieliv – cesta prvých ľudí má za cieľ prechod z najvýchodnejšieho mestečka ázijského kontinentu cez zamrznuté Beringovo more do Spojených štátov amerických. Tento prechod je plánovaný takzvanou „suchou nohou“, po zamrznutom mori a ľadových kryhách, len pomocou vlastných síl. Pri hlboko mínusových teplotách si budeme za sebou ťahať sane naložené nákladom, keďže všetko potrebné si musíme zobrať so sebou. 

Pre úspech expedície je preto nesmierne dôležitá vynikajúca telesná kondícia a výdrž. Preto sme sa dohodli s našimi kamarátmi z EfectFit, že sa postarajú o našu prípravu. Približne pred troma mesiacmi sme začali s tréningom, ktorý nás má pripraviť na nehostinné podmienky, ktoré nás v tejto zamrznutej časti sveta čakajú. Naše prvé mesiace tréningu boli zamerané hlavne na stabilizačné cvičenia a mobilitu. Pracovali sme na posilnení stredu tela a chrbtovej časti. Tie sú dôležité hlavne z dôvodu, že budeme celý čas za sebou ťahať ťažké sane. 

A keďže tento cyklus pomaly končí a od budúceho týždňa prechádzame na silový tréning a budeme sa sústreďovať na naberanie svalovej hmoty, rozhodli sme sa pri tejto príležitosti otestovať. Vybrali sme si tradičné testy, ktoré sme robili aj na začiatku a ktoré si môžete vyskúšať aj vy doma. Tak najjednoduchšie uvidíme náš pokrok alebo jeho presný opak. Testovali sme sa v nasledujúcich piatich disciplínach:

  1. Skok z miesta
  2. Výdrž na hrazde na čas
  3. Tlak na hrudník s 50% našej telesnej hmotnosti
  4. Sed – ľahy  – počet opakovaní za 60 sekúnd
  5. Hĺbka predklonu

1. Skok z miesta

Na nohách sme počas uplynulých mesiacov makali spoločne s bruchom asi najviac a výsledky sú hneď viditeľné. Martin skočil o 22 cm a Peťo až o 35 centimetrov viac ako pred necelými troma mesiacmi. Martin skákal celkom dobre aj na začiatku, ale Peťo si trúfal tak na 150 cm pri poslednom testovaní a výsledok ho naozaj milo prekvapil. 

2. Výdrž na hrazde

Toto bola asi naša najmenej obľúbená disciplína. Vyzerá to jednoducho, ale je to všetko, len nie jednoduché. Hlavne tie grimasy na videu, ktoré pri tom robíme. Každopádne, vďaka stabilizačným cvičeniam s našim trénerom Braňom sme zlepšili držanie tela a chrbta, z čoho vyplýva aj lepšia výdrž na hrazde v zhybe, ktorá je u oboch lepšia minimálne o 50%.

3. Tlak na hrudník

Tradičný bench press, kde ide o to, koľko opakovaní na lavičke spravíte s činkou naloženou 50% našej váhy. Tú pre istotu nebudeme uvádzať, keďže by sme mohli odradiť niektoré fanúšičky. Nechajme to iba pri tom, že vyzeráme omnoho lepšie ako na tom sme 🙂 Prezradíme vám len, že Martin tlačil 50 kg a Peťo 37 kg. Myslíme si, že zlepšenie je naozaj dobré, vzhľadom na to, že úvodné mesiace cvičenia boli na silovú prípravu zamerané len minimálne.

4. Sed – ľahy

Alebo tradičné brušáky na čas. Asi jediná „posilková“ disciplína, v ktorej si Peťo vždy veril a Martin ju neznáša. Presne tak to aj vyzerá. Avšak progres o 20% u Martina a 12% u Peťa je dobrým výsledkom. Treba však ešte zamakať, keďže hlavne brucho a nohy sú absolútne kľúčové pri ťahaní saní.

5. Hĺbka predklonu

Veľmi jednoduché cvičenie, ktoré je asi najviac frustrujúce pre Peťa. Proste len stojíte na lavičke a zohnete sa k vlastným špičkám pokiaľ sa vám dá. Martin mal vďaka svojej ohybnosti už na začiatku nášho cvičenia skvelé výsledky, ktoré sa mu podarilo o 2 cm ešte vylepšiť. Peťo presný opak. Výsledky na začiatku tragické, ale úspechom je mierny posun. Toto je oblasť na ktorej musí najviac zamakať.

No ako hodnotíme výsledky my? Myslíme si, že Braňo z EfectFit spravil skvelú prácu s dvoma lenivými cestovateľmi, ktorí sú zaguľatení a poskracovaní z večného vysedávania v reštauráciách, lietadlách, autobusoch a vlakoch. Pocitovo sa cítime o 100% lepšie, podľa meraní sa nám zlepšenie podarilo za relatívne krátku dobu o 10 až 50% v záležitosti od disciplíny. Plne si však uvedomujeme, že toto absolútne nestačí a od pondelka začíname makať a naberať hlavne silu. Máme na to ešte takmer plných 7 mesiacov. Takto sme však dopadli pred pár mesiacmi.

Martin – májMartin – júlPeťo – májPeťo – júl
Skok z miesta206 cm228 cm171 cm205 cm
Výdrž na hrazde20 sek29,25 sek35 sek50,1 sek
Tlak na hrudník6 opakovaní8 opakovaní5 opakovaní10 opakovaní
Sed – ľahy28 opakovaní33 opakovaní40 opakovaní45 opakovaní
Hĺbka predklonu6 cm pod8 cm pod22 cm nad14 cm nad

EfectFit nám s našim novým trénerom Peťom pripravil špeciálny tréningový plán, ktorý má za cieľ nabratie naberanie fyzickej sily a svalového objemu. Tak sa o pár mesiacov môžete tešiť na ďalšie výsledky nášho pokroku.

Všetky tieto testy, si môžete spraviť aj vy doma, alebo kdekoľvek vonku. Dajte nám vedieť, ako ste dopadli vy 🙂 Ak by ste sa chceli k nám pri tréningoch pridať, zapojte sa do našej Veľkej letnej súťaže, kde môžete vyhrať aj ceny od EfectFit a naberať kondičku spoločne s nami. A to všetko v krásnom tričku a ponožkách. 

V prípade, že si chcete o našej expedícii Beringov prieliv – Cesta prvých ľudí prečítať viac, môžete tak spraviť na tomto odkaze.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.