Bangladéš alebo najčastejšie otázky pred cestou

Bangladéš alebo najčastejšie otázky pred cestou

Kedy si počul niečo pozitívne o Bangladéši? Prečo by si sa sem mal vybrať? Je to nebezpečná krajina, alebo je to len utkvelá predstava, že je to tu nebezpečné? V článku ,,Bangladéš alebo najčastejšie otázky pred cestou“ ti odpovedáme na tie najzákladnejšie otázky pred vycestovaním.

Prečo by som sem mal ísť?

Mnoho ľudí sa nás pýta, kam ísť, kde to nie je také turistické. Ak však povieme napríklad Bangladéš, mnoho ľudí si začne ťukať prstom na čelo. Bangladéš je krajina, ktorá ťa dostane všetkými zmyslami. Možno tu nenájdeš také pamiatky ako v susednej Indii, ale tu si budeš pripadať, že ty si tá atrakcia. Najväčšou devízou Bangladéša sú ľudia, ktorí ťa budú zastavovať a pýtať sa odkiaľ si. Presne ako Irán pred 10 rokmi, kedy si tam vážili každého cestovateľa.

Bangladéš alebo najčastejšie otázky pred cestou

Je to tu nebezpečné?

Nie. Aj keď mnoho ľudí malo zo začiatku pocit, že všetci naňho čumeli. Oni čumia hlavne preto, že tých veľa cudzincov nestretli. Oni svojim pohľadmi nehodnotia, čo by ti zobrali alebo ako by ti ublížiť. Proste sa zaujímajú ako my pred 30 rokmi, keď sme videli prvého černocha.

Takisto mnoho ľudí si robí rovnicu, že to čo je chudobné, musí byť nebezpečné. Áno, Bangladéš patrí medzi najchudobnejšie krajiny na svete, ale nestretneš tu toľko žobrákov ako v Indii (v indických mestách ako Delhi, Jaipur, Agra je to väčšinou organizovaná mafia). Tu stretneš možno 2 – 3 ľudí, čo si vypýtajú nejakú rupiu, ale nie je to tak otrasné ako v spomínaných indických mestách.

Zvládne žena sama cestovať?

Podľa nás áno. Stretol som 3 Nórky, ktoré sa zľakli, keď videli ten šialený záujem miestnych ľudí. Všade kam sa pohli, cítili na sebe samé pohľady. Neskôr priznali, že len si domýšľali, že tie pohľady ich vyzliekajú. Zistili, že ej to tu oveľa viac bezpečnejšie ako v okolitých krajinách. Bangladéš je moslimská krajina a nikto nič nenakazuje, ale odporúča sa chodiť v dlhých nohaviciach alebo sukniach a nemať príliš veľký výstrih. Žiadnu šatku na hlave nemusíš mať.

Bangladéš alebo najčastejšie otázky pred cestou

Kedy sem vycestovať?

Bangladéš má 3 hlavné obdobia:

  • Obdobie monzúnov, ktoré je od mája do októbra. V tomto období sa vôbec neodporúča cestovať. Hrozia záplavy, monzúny, cesty sú zaplavené a doprava celkovo veľmi mešká.
  • Obdobie chladu, ktoré je od októbra do konca februára. V rámci tohto obdobia je asi najpríjemnejšie cestovať od konca novembra do konca februára. Teplota v tom čase viac menej nevystúpi nad 30 °C, noci bývajú chladnejšie a obloha je najmodrejšia. Ak máme odporučiť nejaký termín, tak tento.
  • Bangladéš je známy svojimi ničivými cyklónmi, ktoré prídu raz za tri roky. Tieto cyklóny prichádzajú v období máj – jún a v októbri. Toto obdobie patrí medzi najmenej príjemné.

Ak sa chystáš do Bangladéša, maj na pamäti, že keď sem prídete v období ramadánu, tak veľa obchodov bude zatvorených a všetko sa spomalí. V tomto období treba rátať s veľkými čakaniami, zavretými reštauráciami počas dňa a spomalenými službami. Ramadán je moslimský pôstny mesiac, ktorý trvá jeden lunárny mesiac.

  • 2020 – 24. apríla až 23. mája

S ktorými krajinami sa Bangladéš najlepšie spája?

Bangladéš susedí s Indiou a Barmou. Do Barmy sa z Bangladéša nedostaneš, takže jedine s Indiou. Asi najlepšie je ísť do severovýchodnej časti Indie, kde zažiješ prednedávnom otvorené oblasti vysokohorských kmeňoch. Viac o nich si vieš prečítať tu.

Ako je to s vízami?

S Bangladéšom máme vízový režim. Ak však prilietaš do krajiny a prechádzaš cez medzinárodné letisko v Dháke, dostaneš priamo na mieste za poplatok 51 USD. Potrebuješ sa preukázať spiatočnou letenkou a rezerváciou hotela na prvú noc. Víza dostaneš na 15 dní. Ak ideš po zemi (busom, vlakom z Indie), alebo chceš ostať dlhšie, musíš si vybaviť víza cez veľvyslanectvo.

Ako je to s očkovaním?

Bangladéš nevyžaduje žiadne povinné očkovanie, ale odporúča sa byť zaočkovaný na žltačku typu A.

Hygiena, zdravotné problémy

Najprv prvá rada od starých anglických kolonizátorov. Nejedzte to, čo sa nedá ošúpať, čo nebolo prevarené a navyše tomu ani nedôverujete.

  • Štipľavé jedlá – veľa ľudí si myslí, že štipľavé veci zvládne hneď na prvý krát. Naša kuchyňa nepoužíva toľko čili papričiek ako thajská či srílanská. Začnite preto radšej postupne a nie, že si dáte prvé najštipľavejšie jedlo hneď na začiatku cesty! Taká thajská polievka Tom Yam vás vie nielen potešiť, ale citlivé žalúdky aj poriadne podráždiť.
  • Ovocie – veľmi cenná rada je: nejesť ovocie, ktoré sa nedá ošúpať. Takisto, ak je ovocie ako ananás či dračie ovocie už ošúpané obchodníkom, tiež ho nejedzte. Poproste ho, aby vám ho pred vami ošúpal a nakrájal. Ak máte chuť na ovocie ako je hrozno, jablko či iné ktoré sa nešúpe, tak jedine, že si kúpite balenú vodu a poriadne ho umyjete. Podobne sušené ovocie je rizikové.
  • Reštaurácie – vôbec neplatí, že pekne vyzerajúce reštaurácie sú aj čisté. Vy totiž nevidíte to základné, čiže kuchyňu. Ja sa riadim pravidlom, že sa stravujem tam, kam chodí veľa domácich a kde jedia aj deti. Aj domáci vedia, kde sa varí najlepšie.
  • Ľad – na ulici je malá pravdepodobnosť, že ľad bol spravený z nezávadnej vody. Vyhnite sa mu čo najviac. Aj keď vám donesú nápoj a v ňom je ľad, poproste ich, aby vám nápoj vymenili.
  • Umývanie rúk – asi to nemusíme príliš spomínať. Ak nie je vodný zdroj a mydlo, zídu sa vám hygienické vreckovky a antibakteriálny gél.
  • Vlastný príbor – v krajinách tretieho sveta nie je na zahodenie mať vlastnú lyžičku či vidličku.

Bangladéš ťa prekvapí. Nečakaj, kedy túto krajinu objavia masy turistov a ty zas budeš len ľutovať, že pamiatky spoznávaš s davmi.

Dúfame, že článok ,,Bangladéš alebo najčastejšie otázky pred cestou“ ťa správne naladil na túto málo známu krajinu.

Ak hľadáš itinerár na Bangladéš, podrobné rady, ceny… Pozri sem.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Urobte tam poznávací zájazd, prvý sa hlásim 😉