Bamyan alebo ako Taliban zničil najväčšie sochy Budhov

Taliban zničil najväčšie sochy Budhov

Viete, kde boli najväčšie stojace sochy Budhov na svete? Niekto by pri tejto vedomostnej otázke hádal možno Čínu, Srí Lanku alebo Japonsko, ale v skutočnosti sa nachádzali v Afganistane. Ale prečo používam minulý čas? Tie sochy už nestoja? Bamyan alebo ako Taliban zničil najväčšie sochy Budhov vám priblíži príbeh ľudskej hlúposti.

53- a 37-metrové sochy Budhu sa od 6. storočia nášho letopočtu pozerali na úrodné polia obklopené nádhernými zasneženými horami. Tie sochy by tu stáli ešte ďalších 1 400 rokov, keby v chorých hlavách Talibanu nevznikol plán na zničenie sôch.

Príkaz na ich skazu vydal šéf Talibanu mulla Muhammad Umar v roku 2001. Apokalyptické dielo skazy dokončili prívrženci Talibanu 13. marca 2001 za pomoci automatických pušiek, raketometov, tankov a výbušnín. Zámienku na ničenie našiel netolerantný režim v islamskom zákaze zobrazovať živé bytosti, najmä tie, ktoré by mohli poslúžiť ako objekt uctievania. Rozhodnutie mullu Umara malo však i politický podtext. Provincia Bamiján bola baštou protitalibanskej opozície – ozbrojených síl Severnej aliancie. A keď sa jej radikáli v roku 1998 konečne zmocnili, snažili sa pokoriť miestne kmene Hazarov a Tadžikov všetkými spôsobmi – aj ničením ich kultúrneho dedičstva.

Taliban zničil najväčšie sochy Budhov

Oblasť Bamyan patrila medzi najtolerantnejšie oblasti v Afganistane. Stretávali sa tu tri náboženstvá: islam, zoroastrizmus a budhizmus. Spájal ich hlavne obchod na známej a slávnej Hodvábnej ceste. Lenže potom prišiel niekto, kto si pomyslel, že na históriu pred islamom treba zabudnúť a treba všetko zničiť. Márne boli snahy svetovej kultúrnej obce, Taliban sa už rozhodol. Presne ako Daeš v severnom Iraku, ktorý zničil nejedno staroveké mesto, často spomínané v učebniciach histórie. Títo ľudia nielenže zničili slávne sochy, ale aj urobili veľmi zlé meno islamu. Svet zanevrel na najväčšie náboženstvo a myslel si, že toto je jeho pravá podoba. Avšak aj mnohé moslimské krajiny protestovali proti nezmyselnej nekultúrnosti, chceli vykúpiť sochy, ponúkali rôzne alternatívy. Keď v roku 2001 padla vláda Talibanu, UNESCO najprv plánovalo poškodené pamiatky opraviť. Neskôr sa však rozhodlo, že sochy nechá tak, ako sú, aby ľudia videli, čo dokáže jedna mylná ideológia.

Mňa ako vyštudovaného historika veľmi zarmútil pohľad na dve diery v skale, za ktorou už nič nie je. Musel som sa zdržať ironickej poznámky voči istému predstaviteľovi Talibanu, ktorý tu vyberal vstupné. Tak najprv to zničia a teraz chcú peniaze?

Máte otázky na článok „Bamyan alebo ako Taliban zničil najväčšie sochy Budhov“? Dajte do komentu a radi odpovieme

O mnohých cestách do rôznych kútov sveta som napísal 5 kníh

Ak by ste chceli vidieť najčerstvejšie príbehy, fotky, rozhovory z Afganistanu, pozrite si náš Instagram viď tu

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.