Atauro – podmorský raj Východného Timoru

Chcel by si zažiť podmorský svet, ktorý vyzerá ako v dokumentárnom filme? Vieš si predstaviť, že je niečo zaujímavejšie ako podmorský svet v Červenom mori? 20 rokov pravidelne cestujem po celom svete a ostrov Atauro je pre mňa jednoznačnou jednotkou.

Kde leží ostrov?

Atauro je len 24 kilometrov od hlavného mesta Východného Timoru Dili. Východný Timor je najmladší ázijský štát, ktorý vznikol v roku 2002. Nezávislosť získal tento ostrovný štát od Indonézie, ktorý ho okupoval od 70 rokoch. Dili je len 90 minút letu z Denpasaru – Dili.

Čím je ostrov tak zaujímavý?

Ostrov bol vyhlásený za najbohatšie miesto na podmorský svet poprednými univerzitami. Na malom priestore nájdeš 643 druhov rýb a najviac druhov koralov na svete. Ostrov Atauro sa stáva predmetom záujmu medzi poprednými vedcami na podmorský svet.

Ak sa potápaš alebo šnorchluješ, budeš prekvapený neskutočnou rozmanitosťou farieb a tvarom koralov. Podľa mňa ide o TOP  destináciu. Je to tu, ako keby si bol v tom najkrajšom akváriu na svete!

Atauro – podmorský raj Východného Timoru
DCIM100GOPROGOPR1612.

Ako sa sem dostanem?

Do Východného Timoru sa dostaneš veľmi jednoducho. Z Bali – Denpasaru do Dili lieta pravidelná indonézska linka Citilink. Letenku si vieš kúpiť priamo na ich webovej stránke http://www.citilink.co.id/. Obojsmerná letenka stojí od 150 Eur.

Na samotný ostrov Atauro odchádzajú pravidelné vodné taxíky. Je niekoľko spoločností a väčšinou stoja od 35 do 45 USD na osobu za jednu cestu.

  • Compas Charters – +67077230965, odchádza z Dili 7:30 oproti European Union building – cena 45 USD.
  • MV Atauroi – Kevin +67077336612,
  • Beloi Beach Hotel – Neyl 67075583421

Toto sú súkromné spoločnosti a najlepšie je si ich rezervovať 2-3 dni dopredu. Cesta na ostrov trvá cca 90 minút v závislosti od vĺn. Ak však chceš ísť niečím lacnejším, tak môžeš využiť aj miestny trajekt.

  • Nakroma – premáva len v sobotu a lístok si treba kúpiť piatok v prístave Dili. Lístok stojí 4 USD.
  • Dragon – rýchly trajekt, ktorý premáva sobotu, nedeľu a pondelok o 8:00 a cena je 10 USD.

Ak si milovníkom leteckej dopravy, tak si môžeš prenajať súkromné lietadlo spoločnosti MAF, ktoré stojí 440 USD. Lietadlo má nosnosť 440 kg. Teda, ak ste 4 kamaráti, porozmýšľajte aj nad touto alternatívou a máte v cene aj panoramatický let.

Atauro – podmorský raj Východného Timoru

Kde sa tu dá zostať?

Atauro resp. celý Východný Timor je novou destináciou a treba počítať, že klasické rezorty tu príliš nenájdeš. Turistický priemysel je tu vyslovene v plienkach. Na samotnom ostrove Atauro v dedinke Beloi sú zatiaľ 3 miesta na ubytovanie. Asi najlepšie miesto je Barrys Place http://www.barrysplaceatauro.com/ , ktoré leží priamo na pláži a má najlepšie hodnotenie medzi cestovateľmi. Ide zároveň o ,,eco resort“, kde majiteľ Barry dbá o to, aby všetko bolo v súlade s miestnym ekosystémom.

Na výber máš 3 možnosti ubytovania. V cene je zahrnutá aj plná penzia (raňajky, obed, večera).

  • Bungalov – 45 USD na osobu
  • Malý bungalov – 35 USD
  • Dormitory (spoločná miestnosť) – 30 USD

Treba pripomenúť, že sú tu spoločné záchody a sprcha, ale budeš prekvapený čistotou.

Ak by si sa chcel potápať, v hlavnom meste Dili je potápačské centrum, ktoré ti zabezpečí všetko potrebné.

Atauro – podmorský raj Východného Timoru
Ubytovanie na ostrove – Barrys eco resort

Ako je to s vízami do Východného Timoru?

Občania Slovenska už nepotrebujú víza. Pri lete do Dili sa však potrebuješ preukázať nielen spiatočnou letenkou späť z Dilí, ale aj z Indonézie!

Bezpečnosť

Dnes je celá oblasť absolútne bezpečná. Ak by si pozeral správy spred roka 2002, narazíš na informácie ohľadom ozbrojeného konfliktu voči Indonézii, ktorá tento ostrov nezákonne okupovala. Dnes je situácia absolútne pokojná a vzťahy s Indonéziou sú štandardné. Východný Timor je kresťanskou krajinou, kde sa rozpráva po portugalsky, ale dohovoríš sa aj anglicky.

Atauro – podmorský raj Východného Timoru
Miestna pláž

Kedy je najlepšie obdobie?

Od mája do novembra.

Prečo by som sem mal ísť?

Veľa cestovateľov hľadá niečo ,,neturistické“. Ver, že tento ostrov sa nedostal ešte do hľadáčika cestovných kancelárií. Ak sa dostane, bude to tu také prepchaté, ako je to teraz na Bali. Ak som už spomenul Bali, tak ver, že keď navštíviš toto miesto, nebudeš chápať, prečo sú všetci tak fascinovaní ostrovom Bali. Atauro je podmorský raj, ktorý ťa nadchne. Skús vybočiť zo štandardných ciest a ísť na miesta, ktoré ešte nikto poriadne nepozná.

Máš rád ostrovy s pekným morom? Čo tak Fidži? Alebo zažiť málo navštevované oblasti sveta? Papua Nová Guinea je bezpečná destinácia nielen pre dobrodruhov.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Letiet do Dili je uz drahe. Lacnejsie je letiet do Kupangu a ist busom cely den za cca 14e.
Na atauro chodi uz len jedna lacna lod a to nakroma ferry a to len v sobotu. Dragon star nechodi tak od januára (tusim). V ubytkach cakajte latriny (lebo eco „resorty“)

Prave pozeram letenky. Citilink spiatocna 700 USD. Skusal rozne terminy december/januar. Asi to uz ludia objavili 🙁

V Aprili sa odporuca ist na druhu stranu ostrova Atauro. Su tam plaze s bielym pieskom a krasnym morom. Odporucam byvanie u Barry-ho. Ak hladate unikatnu rucne robenu masku z dreva. Barry pozna lokalneho umelca ktore dane masky vyraba. My jednu mame a je najkrajsia aku kedy sme si z dovolenky doviezli. Odporucam ho kontaktovat min. 2 mesiace dopredu. V Septembri migruju velryby a delfiny medzi Dili a Atauro. Trajekt na ostrov chodi skoro kazdy den – bohuzial to nie je uvedene na ziadnej webovej stranke. Oproti pristavu je kancelaria na predaj listkou a tam vam povedia ci dalsi den pojde trajekt. Krajina je super bezpecna. Chodievali sme sa najest do parku medzi lokalnych ludi vecer. Boli sme jediny cudzinci.