Argentínsky fanúšik: „Život nás naučil trpieť, ale nie až takto. Ďakujeme, Messi!“

Existujú dva druhy ľúbostných príbehov, tvrdí BBC. Tie s rozprávkovo šťastným koncom a tie, v ktorých prevýši frustrácia a smutné rozuzlenie. Koniec príbehu medzi Lionelom Messim a Argentínou však pozná celý svet. 

Titulky všetkých svetových novín, ale najmä tých latinskoamerických, zaplnili fotografie futbalového kráľa Lionela Messiho, držiac v ruke víťaznú trofej. Argentínsky denník La Nación poznamenal, že Argentína sa týmto víťazstvom stala krajinou len dvoch mužov: Messiho a Maradonu.

Hoci ich sen, vyhrať MS oddeľuje až 36 rokov, spája ich jeden a ten istý pocit – výhry. Zatiaľ, čo Maradona sa stal „bohom“ v roku 1986 v Mexiku, Messi si splnil športový sen v Katare. Tieto hviezdy si totiž uvedomili, čo pre ich štát znamenajú majstrovstvá sveta vo futbale.

„Zaslúžime si to, Messi si to zaslúži, krajina si to zaslúži.“

Pre El País, argentínsky fanúšik

„Príšerné, ako sme trpeli. No, keď človek trpí, viac si to užíva.“

Pre El País, argentínsky fanúšik

„Milujem ich, rozplakali ma. Ďakujeme celému tímu, spojili celý argentínsky ľud.“

Pre El País, argentínsky fanúšik

Horská dráha emócií

Toto sú slová Argentínčanov krátko po triumfe nad Francúzskom 3:2 na Majstrovstvách sveta vo futbale v Katare. Podľa BBC však každý romantický príbeh potrebuje prekážky. Jednoduchá láska nikoho nenadchne ako tá vybojovaná. Aj napriek počiatočnému priaznivému stavu 2:0 si Argentínčania museli počkať na penaltový rozstrel. Finálny okamih však priniesol vytúžený bozk ľúbostného vzťahu. Príbeh Messiho a Argentíny by si, ako tvrdí BBC, zaslúžil priam Oscara.

¡OLE! ¡OLE!¡ OLE!¡ OLE!

Svetové médiá píšu, že pohár víťazov je už v „božích“ rukách. Oslavy potrvajú niekoľko dní. Ich centrom s miliónmi ľudí v uliciach sa stane argentínske Buenos Aires, najmä Maradonov dom a kultúrne centrum Kirchner.

„Naše srdcia sa vypínali, zapínali a opäť vypínali a zapínali.“

Pre El País, argentínsky fanúšik

Na slávnostiach vystúpi aj argentínska hudobná skupina La Mosca. Podľa Forbes Argentina sa ich verzia piesne Muchachos stala najpočúvanejšou skladbou argentínskeho Spotify. Zatiaľ, čo počas zápasu v základnej skupine s Mexikom mala pesnička na streamovacej platforme približne 68 000 zhliadnutí, momentálne je to viac ako 3,9 milióna. 

Mesto s najväčšou argentínskou komunitou v Európe

Neradujú sa len v Argentíne, ale aj v Španielsku. Pamätník Arco de Triunfo v Barcelone sa premenil na menšie Buenos Aires. V jeho okolí sa po víťazstve Albicelestes zhromaždilo najmenej desať tisíc ľudí. Spojenie medzi Argentínou a katalánskou metropolou je dlhé a hlboké. Nielen pre Lionela Messiho, bývalého hráča FC Barcelona, ale najmä pre najväčšiu argentínsku komunitu v Európe. Hoci Messiho koniec v katalánskom družstve fanúšikov zarmútil, Katalánci, podľa La Nación, krajinu aj naďalej podporujú.

Narodeninový dar

Pápež František, pôvodom z Argentíny, len deň pred víťazstvom oslávil 86. narodeniny. Podľa El País každý pozná jeho nadchnutie pre futbal. Domáci preto nepochybujú, že o víťazstvo krajanov požiadal samotné nebo. A rozhodne je aj jedným z mnohých, ktorí za tento zázrak poďakujú nebesiam. 

Chudoba vzrástla na viac ako 43 %

Život v krajine má však od futbalovej rozprávky ďaleko.

„Narodili sme sa, aby sme trpeli, život nás to naučil. Naučil nás trpieť, no nie až týmto spôsobom.“

Pre El País, argentínsky fanúšik

Podľa prieskumu Argentínskej katolíckej univerzity chudoba v krajine najnovšie vzrástla na 43 percent a zasahuje viac ako 17 miliónov domácich.

Prieskum teda opäť odhalil alarmujúce čísla. Chudoba je totiž najvyššia od roku 2010 s výnimkou roku 2019, keď začala pandémia koronavírusu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.