Antarktída alebo ako sa tam dostať

Antarktída alebo ako sa tam dostať

V Travelistane sme v roku 2022 zorganizovali najviac výletov na Antarktídu Slovensku aj vďaka tomu, že tu máme skvelé kontakty. Prečítajte v článku „Antarktída alebo ako sa tam dostať“ všetky podstatné cestovateľské rady a tipy

Antarktída

Najjužnejší svetadiel sa rozkladá okolo južného pólu a zaberá plochu 14,2 mil. km². Väčšina územia je trvalo zaľadnená. Je to najchladnejší svetadiel, má spomedzi všetkých kontinentov najvyššiu priemernú nadmorskú výšku (2 280 m. n. m.) a najnižšiu priemernú vlhkosť vzduchu. Nastálo tu nežije žiaden človek, na medzinárodných staniciach sa ľudia zdržiavajú len dočasne. Antarktída je medzinárodnou oblasťou, čiže nepatrí nikomu. Len pár štátov má na niektorých ostrovoch rybárske kolónie. Najvyšším vrchom Antarktídy je Vinsonov masív vysoký 4 996 m. n. m. Ľad v Antarktíde tvorí až 90 percent objemu všetkého ľadu na Zemi.

Antarktída alebo ako sa tam dostať

Ako sa sem dá dostať

Možností je veľmi málo, sú obmedzené a, pochopiteľne, veľmi drahé. Každý rok stúpa záujem o najchladnejší kontinent, ale je len veľmi málo spoločností, ktoré robia výlety na Antarktídu. Dostať sa sem bez cestovky sa nedá, všetko ide cez organizátora.

Najpopulárnejšia a najlacnejšia možnosť, ako sa sem dostať, je ísť na plavbu loďou, ktorá trvá minimálne 7 – 10 dní. Najschodnejším a najlacnejším variantom je ísť do argentínskej Ušuaje, odkiaľ sa lode vydávajú na plavbu k Antarktíde.

Antarktída alebo ako sa tam dostať

Letecky

Treba povedať, že do Antarktídy nelietajú žiadne pravidelné letecké linky, jedine charterové lety. Na južný pól to stojí cca 47-tisíc dolárov (USD) a musíš ísť organizovane. Inak sa nedá. Ten, kto netúži ísť loďou a chce najmä zažiť južný pól, má možnosť ísť s dvoma najväčšími spoločnosťami:

 • Antarctic Logistic Expedition – táto spoločnosť je spomedzi polárnych cestoviek najväčšia a najskúsenejšia, rôzne výlety do vnútrozemia oraganizuje už niekoľko desaťročí. Jej lety do Antarktídy štartujú z čilského Punta Arenas. Celú ponuku si môžete pozrieť tu
 • White Desert – spoločnosť, ktorá sa zameriava na luxusné služby. Kto miluje najvyššiu formu luxusu, privátny jet, šampanské, luxusné kempy atď., môže letieť z Kapského Mesta. Takéto výlety stoja od 95-tisíc dolárov. Celú ponuku si viete pozrieť tu

Kedy je najlepšie obdobie

Keďže ide o južnú pologuľu, počasie je iné ako u nás. Najlepšie obdobie je od novembra do marca.

Koľko stojí výlet loďou

Výlety do Antarktídy nepatria medzi lacné záležitosti. Voľakedy sa dalo prísť do prístavu a zohnať aj o 30 percent lacnejšie plavby na mieste. Lode boli neobsadené a kapitán prístupný zjednávaniu. Aj dnes sa dá, ale šanca je každý rok oveľa menšia ako pred rokom-dvoma. Dnes cestuje rekordný počet ľudí a záujem o Antarktídu je omnoho väčší. Obsadenosť lodí sa blíži každý rok k 100 percentám.

Cena sa vždy pohybuje v závislosti od toho, koľko dní trvá plavba a akú kajutu si vyberiete. Najlacnejšie stoja od 3 500 eur (to je už skôr rarita), reálna cena je od 5 500 eur. Na webe je veľa stránok, ktoré ponúkajú prehľad o type lodí, dĺžke atď. Napríklad pozri túto https://www.polarcruises.com/antarctica

V poslednom období sa na internete objavujú „lákavé“ a lacnejšie plavby (okolo 2 500 eur). Tieto lode idú k Antarktíde, ale nikdy nerobia výstup na pobrežie. Čiže ak uvidíte veľmi lákavú a lacnú plavbu veľkou zaoceánskou loďou, pobrežie uvidíte zo vzdialenosti cca 2 km a brehu sa ani nedotknete. Takisto sa na veľkých lodiach nedostanete bližšie k veľkým plávajúcim ľadovcom, ktoré chce, samozrejme, vidieť každý. Pri výbere lode sa treba dôkladne informovať.

Antarktída alebo ako sa tam dostať
Klasické výletné lode na Antarktídu

Kedy objednávať

Čím skôr, tým lepšie. Najideálnejšie je 10 mesiacov dopredu. Vtedy viete získať lepšie ceny a:

 • viete si vybrať lepšiu kajutu
 • získať nejakú službu navyše

Ak ste typ človeka, čo si rezervuje veci na poslednú chvíľu, hrozí, že:

 • všetko bude obsadené
 • nemôžete si vybrať kajutu, ktorú chcete

Budú výlety lacnejšie?

Podľa nášho názoru budú výlety len drahšie vzhľadom na rozmach cestovného ruchu. Vidíme, ako idú všetky ceny nahor a ako stúpa dopyt.

Ak môžeme poradiť, neorientujte sa len podľa najlacnejšieho variantu. Keď už idete do Antarktídy, pozrite si aj Falklandy, Južnú Georgiu a oplatí sa predĺžiť si plavbu. Najlacnejšie trvajú okolo 9 dní a rozdiel medzi 9- a 14-dňovou plavbou nie je zas až taký drastický.

Ak idete s hociktorou CK, tie majú väčšinou o 20 a viac percent drahšie výlety. Preto je lepšie kontaktovať priamo spoločnosť (dnes je každá spoločnosť na webe, viď vyššie) Ak by ste potrebovali pomoc, kontaktujte ma na info@travelistan.sk. Vieme nielen pomôcť, ale aj získať zľavy.

Je niečo, čo sa vymyká bežnému spoznávaniu?

Ak hľadáte niečo unikátne a netradičné, môžete sa skúsiť plaviť na drevenej plachetnici. Pozri stránku https://www.barkeuropa.com/ . Ja som s nimi išiel na 57 dní z Ušuaje do Kapského Mesta a z toho som sa 12 dní plavil popri Antarktíde. Navštívil som aj známy ostrov Tristan da Cunha . Takýto výlet stojí 11 100 eur (porovnaj si 9-dňový za 4 500 eur). Treba tiež povedať, že dostať sa na takúto loď – na to sa čaká aj rok.

Antarktída alebo ako sa tam dostať
110 ročná plachetnica Bark Europe

Čo by som mal vedieť o plavbe

 • Musíte si byť vedomí, že sú tu extrémne veľké vlny. Niekedy aj 13-metrové. Priemerné sú cca 5 – 7 metrové. Morská choroba chytí takmer každého.
 • Je jedno, ktorú plavbu si vyberiete, v Antarktíde sa vystupuje na pár hodín – neprespáva sa.
 • Teploty počas obdobia od novembra do marca sú okolo 14 °C.
 • Od novembra do marca je vlastne polárny deň (slnko takmer nezapadne).
 • Najlepšie kabíny sú vzhľadom na vlny v strede lode. Vpredu alebo vzadu to viac hojdá.

Chcem ísť expedične a zažiť niečo unikátne

Ak by ste chceli ísť na južný pól na lyžiach, vystúpiť na najvyšší vrch alebo zažiť iné polárne dobrodružstvo, najlepšou voľbou je Antarctic Logistic Expedition. Niet väčšieho odborníka na expedície.

 • Ak by ste sa rozhodli ísť na južný pól od pobrežia (minimálne 925 km – 45 dní), najprv zisťujú vaše predchádzajúce skúsenosti z polárnych oblastí. Berú len hotového človeka. Takéto expedície stoja od 75-tisíc dolárov.
 • Ak by ste chceli odlyžovať posledný stupeň k južnému pólu (111 km – 7 dní), netreba predchádzajúce skúsenosti. Ceny sú od 68-tisíc dolárov.
 • Výstup na najvyšší vrch, Vinsonov masív – 4 996 m. n. m a iné expedície
Ísť na Južný pól pešo? Prečo nie! Len treba mať skúsenosti

Travelistan bol v roku 2022 najväčší slovenský organizátor výletov do Antarktídy. Máme nielen bohaté skúsenosti, ale vieme vybaviť aj lepšiu cenu. Ak si chcete dať poradiť, nájsť cestu, ktorá bude šitá presne na vás, prosím, kontaktujte nás na info@travelistan.sk alebo martin@travelistan.sk

Máte otázky na článok „Antarktída alebo ako sa tam dostať“ ? Dajte do komentu a radi odpovieme

Našu ponuku výletov do celého sveta si môžete pozrieť tu

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.