Al Ula, saudskoarabská Petra – Cestovateľské rady a tipy

Je vašim snom vidieť saudskoarabskú Petru? Ako sa tam viete dostať? Kde kúpite lístok a kde sa robia rezervácie? Článok „Al Ula, saudskoarabská Petra – Cestovateľské rady a tipy“ vám odpovie na všetky základné cestovateľské informácie

Nabatejci

Nabatejci boli jedným z niekoľkých nomádskych beduínskych kmeňov, ktoré sa pohybovali po arabskej púšti a hľadali pastvu a vodu pre svoje stáda. Objavili sa ako osobitná civilizácia a politická entita medzi 4. a 2. storočím pred Kristom s ich kráľovstvom sústredeným okolo Hodvábnej cesty, ktorá v starovekom svete prinášala značné bohatstvo a vplyv. Práve tu na Hodvábnej ceste obchodovali a vďaka tomu získali nesmierne bohatstvo. Mestá ako Petra, Maiden Salah, Al Ula sú strediskami tejto známej obchodnej trasy.

Al Ula, saudskoarabská Petra – Cestovateľské rady a tipy

Gréckorímske záznamy popisovali Nabatejcov ako výrazne nezávislý kmeň. Nabatejci boli pripojení k Rímskej ríši cisárom Trajánom v roku 106 n. l. Individuálna kultúra Nabatejcov ľahko identifikovateľná podľa ich charakteristickej črepníkovej jemne maľovanej keramiky bola prijatá do väčšej gréckorímskej kultúry. Počas neskoršej rímskej éry konvertovali na kresťanstvo.

Al Ula, saudskoarabská Petra – Cestovateľské rady a tipy

Kedy ísť?

Obdobia by som mohol rozdeliť na „keď je teplo“ alebo „keď je príliš teplo“. Najvhodnejšie obdobie na cestovanie je medzi novembrom a začiatkom marca, keď sa teploty pohybujú okolo 20 – 25 °C. Teploty okolo leta vystúpia aj nad 50 °C.

Takisto si pamätajte, že keď budete cestovať v období ramadánu, bude cez deň takmer všetko zavreté – je to totiž pôstny mesiac. Počas púte do Mekky idú zasa ceny šialene nahor.

Ako sa tam dostať?

Východiskovým bodom pre objavovanie nabatejských pamiatok je mesto Al Ula. Od hlavného mesta Rijádu je vzdialené 1 038 kilometrov a od Mediny 331 kilometrov. Sú dve možnosti, ako sa tam dostať:

 • Letecky z Rijádu – lieta sem štátny dopravca Saudia Airlines a ak si letenku kúpite značne vopred, poletíte za 70 eur. Letisko je od Al Uly vzdialené cca 30 kilometrov a taxík stojí okolo 25 eur.
 • Autom z Rijádu alebo Mediny po kvalitnej diaľnici
Al Ula, saudskoarabská Petra – Cestovateľské rady a tipy
Buď letecky alebo..
Al Ula, saudskoarabská Petra – Cestovateľské rady a tipy
autom

Ako sa tu najlepšie pohybovať?

Asi najlepšie je prenajať si auto!!!! Nielen prenájom nie je drahý, ale aj ceny benzínu sú také nízke, že dokonca voda je tu drahšia.

Najlepšie je prenajať si auto priamo na medzinárodnom letisku Al Ula (nerobte to v meste, nie vždy fungujú pre cudzincov). Cena za auto na deň sa pohybuje od 30 eur bez poistky. Takže ak ste dvaja až štyria, náklady idú dramaticky dole. Cena benzínu sa pohybuje okolo 40 centov za liter.

Čo treba mať pri prenájme auta?

 • Potrebujete svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz
 • Minimálne dvojročnú skúsenosť so šoférovaním, resp. minimálne dva roky starý vodičský preukaz.

Na čo treba pamätať

 • Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak odjazdíte určitý limit, zaplatíte za každý kilometer navyše. V Saudskej Arábii  sú vzdialenosti veľké. Preto si vyberajte spomedzi tých áut, kde je napísané „unlimited kilometers
 • Auto určite poistite. Ak sa niečo stane, zaplatíte veľmi vysokú sumu.
 • V meste je obrovské množstvo neoznačených retardérov. Radšej choďte pomaly, lebo sa vám môže stať, že z prenajatého auta niečo odlomíte.

Šoféruje sa tu dobre, cesty sú kvalitnejšie ako u nás doma a hlavne sú aj dobre značené. Určite si vezmite alebo stiahnite z internetu mapy na šoférovanie.

Prehliadka archeologickej lokality

Každý chce vidieť najznámejšie pamiatky v lokalite Hegra (vzdialenej od Al Uly cca 30 kilometrov). Treba pripomenúť, že všetky prehliadky tejto lokality sa musia organizovať cez štátnu agentúru, nikto sem nemôže ísť sám!

Základným informačným bodom je Winter Park, kde nie sú len informácie, ale aj niekoľko kaviarní či parkovisko.

Na oficiálnej stránke si treba spraviť rezerváciu dopredu. Ak sa budete spoliehať, že prídete na miesto „Winter Park“ a získate lístok, tak sa môže stať, že všetko bude plné. Máte dve možnosti, ako sa zúčastniť na prehliadke:

 • Autobusom (do autobusu sa zmestí až 35 ľudí), je to lacnejšie a lístok stojí 95 riálov (okolo 23 eur). Autobusy odchádzajú z parkoviska „Winter Park“. Na lístku máte napísané, kedy sa musíte dostaviť na miesto odchodu. Ak sa prehliadka Hegry začína o 9:00, na parkovisku musíte byť už o 8:15.
 • Autom so šoférom – nie vaším vlastným, ale miestnym autom. Do auta sa zmestí cca sedem ľudí a auto so šoférom stojí 1 000 riálov (240 eur)

Ak idete autobusom či autom, prehliadka trvá dve hodiny. Celkovo je päť zastávok, kde váš miestny sprievodca uvedie veľmi krátku históriu miesta. Treba povedať, že nie do každej hrobky sa dá ísť. Ak ste už boli v jordánskej Petre, tu vám bude chýbať väčšia voľnosť a interakcia s daným miestom. Na druhej strane je tu oveľa menej turistov ako v Petre, ale to sa tiež onedlho zmení.

Itinerár prehliadky celého komplexu

Najlepšie je mať vlastné auto na prehliadku celého komplexu. Nie je tu toľko taxikárov a vyšlo by vás to omnoho viac.

 • Ráno začnite obhliadku (autobusom alebo autom) archeologickej oblasti Hegra. Najlepšie je začať prvou prehliadkou. Ráno je svetlo mäkšie, nie je tak horúco a vaše fotografie budú jasnejšie a krajšie. Prosto je lepšie privstať si a je veľká šanca, že ani autobus nebude taký plný. Saudi totiž milujú vyspávanie.
Al Ula, saudskoarabská Petra – Cestovateľské rady a tipy
Al Ula, saudskoarabská Petra – Cestovateľské rady a tipy
 • Okolo 14:00 sa vyberte do mesta Al Ula. Treba však povedať, že staré mesto je opravené a niekomu sa nebude až tak pozdávať pre necitlivý zásah do pamiatok. Napriek tomu je výhľad z miestnej pevnosti očarujúci.
 • Okolo 16:30 sa vyberte autom k Slonej skale, ktorá je od Al Uly vzdialená asi 20 kilometrov. K Slonej skale vedia asfaltová cesta, ale posledný kilometer idete po spevnenej piesočnej ceste. Slonia skala je voľne prístupná, pri západe slnka sa vám toto miesto bude páčiť. Ak si sadnete do miestnej kaviarne a vydržíte až do západu slnka, zamestnanci tu rozsvietia lampáše a miesto získa príjemnú atmosféru.
Slonia Skala

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie si zabezpečte dopredu napríklad cez booking.com. Na to, že toto miesto je pamiatkou číslo jedna, je tu veľmi málo ubytovacích kapacít. Treba sa aj pripraviť, že ceny sú tu vyššie ako v Rijáde alebo v Džidde.

Iné aktivity

Na oficiálnej stránke nájdete najnovšie atrakcie. Výlet helikoptérou, ďalšie prehliadky, ale aj treky. Žiaľ, treky treba robiť cez miestnu agentúru, nedá sa inak.

Al Ula je v Saudskej Arábii pamiatka číslo jeden. Treba však povedať, že všetko si musíte rezervovať dopredu a nespoliehať sa, že to vybavíte na mieste. Ten, kto plánuje, nebude nemilo prekvapený. V Saudskej Arábii je iný pojem času, iné služby, a to, na čo ste si inde zvykli, je tu iné.

Máte otázky na rady a tipy „Al Ula, saudskoarabská Petra – Cestovateľské rady a tipy“? Dajte do komentu a radi odpovieme

Ako si predstavujeme Saudskú Arábiu? Aká je realita? Prečítajte si článok tu.

Čo takto zažiť Saudskú Arábiu na vlastnej koži?

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.
Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.